Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 03 črc 2020 21:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Udržitelné cestování
PříspěvekNapsal: 24 čer 2020 16:42 
Kolemjdoucí

Rád bych se podělil o různé tipy, jak zlepšit zážitek z cestování a cestovat udržitelně. Svět se pomalu otevírá, přesto turismus zanechává černou kaňku kolem cestování. Přečtete si, "jak-cestovat-zelene-a-chranit-planetu" (ara cz). Budu rád za zpětnou vazbu či jakoukoliv diskusi či doplnění. Věřím, že cestovat lépe může každý a když se nás spojí víc, tak už to může mít celkově malý ale přesto znatelný efekt.

P.S. Edit propagačního odkazu moderátorem. Kdo bude mít zájem o obsah, najde si.

Předmět příspěvku: Re: Udržitelné cestování
PříspěvekNapsal: 24 čer 2020 17:18 
Diskutér

Přírodě nejvíce pomůže, když se z ní vyženou zelení aktivisté /škůdci/...

PříspěvekNapsal: 24 čer 2020 20:40 
VIP

Proboha, i tady? Přívrženci počítání uhlíkové stopy jsou na tom stejně jako vegetariáni. Musí o tom taky pořád mluvit a ostatním to vnucovat.

A propos, ještě je to počítání uhlíkové stopy taková nepřesná duchařina?

EDIT: Já se snad obětuji a na protest vezmu tu jednodenní Itálii z Vídně :lol:

EDIT2: obětoval jsem se a vzal dvoudenní Alicante na protest.

Naposledy upravil michal5 dne 28 čer 2020 15:38, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 25 čer 2020 08:36 
Kolemjdoucí

Já tady zakládat nová témata nebudu, ani o tom víc mluvit. Jenom věřím, že některé rády může někdo ocenit a třeba i zajímavě přispět do diskuse, což je důvod, proč jsem to tady dal. Negativní feedback je také ovšem feedback.

PříspěvekNapsal: 25 čer 2020 09:43 
VIP

To, co napsal není úplně blbé a věřím, že většina z nás se valnou většinou z toho intuitivně řídí (teda kromě m5 :D ). Jen si nehrajeme na udržitelné cestování a zejména na uhlíkovou stopu jsme alergičtí. Připadá mi to jak návod na paštice z Kauflandu: Obal není určený ke konzumaci :D

PříspěvekNapsal: 25 čer 2020 16:50 
VIP

Když se kácí les, lítaj třísky. Ty snad vybíráš, jak to poletí plný a co budou tankovat? Lahvičky mám svoje, plnim, než se rozbije víčko, petky znova plnim, než začnou zasmrádat, tam, kde je žrádlo v ceně, poctivě vyžeru co nejvíc, ať se to nevyhazuje. Emise produkuju jen přidanou váhou, vlastní vozidla neprovozuju. Co bych tak ještě...

Třeba tady v Japonsku se o ekologii jenom kecá. Elektřina a palivo je jedna z mála věcí, levnějších než v Evropě, motory u aut maj všechny eco stop na pět vteřin na křižovatce, ale pak se v tom autě povalujou po parkovištích s natočenym motorem kvůli klimě. Filtry pevných částic spíš nic než moc, zvlášť starší městský busy jsou labužnický. Domy z tenkýho dřeva s nonstop klimou. Hlavně, že od 01.07. zakazujou igelitky zdarma, což vyřeší kokot, bo jsou to kucí čistotní a bordel do přírody nehází. Teda až na ten velkej, jehož cena likvidace už přesáhla míru jejich trpělivosti. Počítat nějaký kila CO2 má v souvislostech velkej smysl...

A občas je to cestování fakt neudržitelný:
https://navratdoreality.cz/nevolnost-v- ... 11177.html

PříspěvekNapsal: 28 čer 2020 15:33 
Tazatel

Nic proti, ale tohle je na pokec u několika piv. V oblasti ochrany přírody se míchají rozumné věci a broskvoviny. A vůbec nejhorší je, to co jsi předvedl ty. Tj. obecné rady
Ne, když pojedu na badmintonový turnaj do Jakarty, nezůstanu tam tři týdny místo jednoho, jen proto, že to je daleko.
Kompenzace vyprodukovaných emisí. Ví někdo kam ty prachy jdou? Já ne a tipl bych si, že 99,999 % lidí také ne.
Ekologické hotely a ekolodge jsou obvykle ty nejméně šetrné k přírodě. Ale hezky vypadají, hezky se jmenují a jsou zatraceně drahé.
Výlet s menším množstvím lidí spotřebuje více paliva na člověka. Je to ekologické?
Zaměstnávat místní průvodce? Je to ekologické? Ten cizinec má většinou lepší vztah k přírodě než domorodci.
Nákup suvenýrů považuji za vůbec nejekologičtější aktivitu kterou člověk může pro planetu udělat.

Ach jo. Předvedl jsi klasický příspěvek člověka, který neví nic o ekonomice, analýze a ochraně přírody. Ochrana přírody je o něčem jiném a neměla by se plést s ptákovinami typu podpory místní ekonomiky.

PříspěvekNapsal: 29 čer 2020 09:29 
Kolemjdoucí

Článek je hodně obecný, s tím zcela souhlasím. By musel být na několik částí nebo jeden velký. Už takhle je větší, než bych chtěl.

Tohle téma je opravdu složité a nelze ho pojmout tak, aby se každému zalíbilo. Jak už psal Brumbrum, když se kácí les, lítaj třísky. Smysl článku je, aby létalo co nejméně třísek a způsobilo co nejméně škody.

Pokud člověk letí na Jakartu a má možnost tam zůstat déle, tak si jednak víc odpočine, uvidí toho více, pozná lépe místo a vyprodukuje méně emisí, než když tam poletí třikrát narychlo nebo někam stejně daleko. Už jenom ta cesta je pro mě zničující. Chápu ovšem, že každý má jiné preference.

Ekonomiku jsem studoval deset let, tak bych si tvrdil o sobě říct, že o ní něco málo vím. Chápu, že pro někoho je to sprosté slovo, které ho nezajímá. Jelikož je to ale věc, která ovlivňuje vše kolem nás, tak to beru jako jednu z věcí, která je velmi důležitá v životě nás všech.

Ohledně kompenzace vyprodukovaných emisí jsem také lehce skeptický, ale ne v rámci, kam jdou peníze, ale zda opravdu mají takový efekt, jak se uvádí. Přesto jsem rád, že letecký společnosti se tím zabývají, a i něco málo je lepší než nic.

Pokud ti některé body přijdou divné, tak je to dobře a je možné si o nich přečíst víc jinde a dozvědět se třeba něco nového. Účel článku je vypíchnout co nejvíc bodů, které člověk může sám ovlivnit. Netvrdím, že je to jediná správná cesta. Je možné, že za měsíc přijde nová studie, která vyvrátí kompletně jeden bod a potvrdí jinou teorii. To se může stát, přesto věřím, že většina bodů se nezmění.

PříspěvekNapsal: 01 črc 2020 08:19 
Tazatel

Přehlédl jsem co máš na začátku
Ochranu a zachování prostředí, které navštěvujete – Environmentální pilíř.
Podporu místní ekonomiky – Ekonomický pilíř
Podporu kulturních projektů – Sociální pilíř

Ono je to až brutálně jednoduché. Na ochranu přírody se přilepili dobroserové, kteří se snaží zachránit svět. A ochranu přírody si pletou se svou ideologií. Hezky to napsal jeden z původních členů Greenpeace, který uvedl, že pro rozpadu SSSR spousta levičáků ztratila svou ideologii, ztratili proti čemu protestovat, takže se nacpali do ochrany přírody a změlili toto hnutí k obrazu svému.
Samozřejmě, x bodů je správně či se s nimi dá v rozumné míře souhlasit. U zbytku platí odstavec výše.

PříspěvekNapsal: 01 črc 2020 09:09 
VIP

Mablung píše:
Přehlédl jsem co máš na začátku
Ochranu a zachování prostředí, které navštěvujete – Environmentální pilíř.
Podporu místní ekonomiky – Ekonomický pilíř
Podporu kulturních projektů – Sociální pilíř

Ono je to až brutálně jednoduché. Na ochranu přírody se přilepili dobroserové, kteří se snaží zachránit svět. A ochranu přírody si pletou se svou ideologií. Hezky to napsal jeden z původních členů Greenpeace, který uvedl, že pro rozpadu SSSR spousta levičáků ztratila svou ideologii, ztratili proti čemu protestovat, takže se nacpali do ochrany přírody a změlili toto hnutí k obrazu svému.
Samozřejmě, x bodů je správně či se s nimi dá v rozumné míře souhlasit. U zbytku platí odstavec výše.
+1. To samé, jen jinými slovy jsem napsal o pár příspěvků výše. A souhlasný dodatek k Ecolodžím. Buď nejsou ani Eco ani Lodge (Kong Lor Ecolodge, Laos - parádní místo) nebo jsou brutálně drahé (Kri EcoResort Raja Ampat nebo "Ekolodže" v Darienu, Panama). Jestli jsou i "eko" nemůžu soudit, samozřejmě jsem tam nebyl.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina