Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 09 pro 2019 16:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Radioaktivní velikonoce v Kyjevě
PříspěvekNapsal: 20 čer 2019 11:53 
VIP

babička Lála píše:
Nejste někdo členem FFP United? Dají se tam nějak převádět míle mezi členy?
(než se sám pustím do časově náročnějšího vyhledávání, zeptám se)
neuromancer píše:
beardie píše:
afaik ano, ale za poplatok

Miles transfers cost $7.50 USD per 500 miles plus a processing fee of $30.00 per transaction.

Díky. Tak já se do toho čtení o víkendu pustim. Je to sice docela drahý, ale pojedeme 4 s Air China a míle sbírám jen já. A třídu máme mizernou, jenom 25% mil, tak nevim, jestli to za tu pakárnu a peníze stojí.

brumbrum píše:
michal5 píše:
Koukám, že už tu dlouho nebyl nový cestopis...
čekáme na tu indii...
To teda čekáme! :cry: zachmuřený smajlík nedočkavě klepe klouby prstů o desku stolu

Jinak k hlavnímu tématu tady nevím co napsat, já prznim fšechny jazyky nekompromisně a bez rozdílu.

PříspěvekNapsal: 20 čer 2019 13:56 
VIP

Za mě závěrem: samozřejmě, že kdokoli můžete psát co chcete, jak chcete a pro koho chcete (chápu, že pro ne-úplně-bystrého je mezi škola a shkola zásadní rozdíl) - pokud to ale zveřejňujete, můžete se dočkat veřejné polemiky, ba i kritiky, nebo dokonce ó hrůzo nesouhlasu, i když takových čtenářů "se nikdo neptal" - jak tu někdo uvedl, je to volné cestovatelské fórum, tak se i celkem reálně dá očekávat, že se ozve někdo, kdo o dané destinaci něco ví a na hlouposti upozorní. Ona kvalita textu (bohužel se s "proletarizací" internetu zhoršuje i ona) se pozná (po pár větách) právě i podle takových detailů, nelogičností, nevysvětlených (-itelných) paradoxů. Po reakci pak obvykle následuje jeden z trojice výmyků a) píšu to jen ... (pro radost, podle sebe, ze srandy) a není to ... (diplomka, za peníze); b) nejdřív ukaž, co jsi napsal TY (samozřejmě tykačka jako základ); c) na tom obsahu nezáleží, akorát TY se irituješ a praskají žilky. A následně jsou potrefení schopni zareagovat jen za pomoci vztahovačné arogance a ad-personam útoků na "pozadie" diskutéra o hardcore šotouši, RSDr, smutném a neproduktivním životě nebo "gramar nazi" (pozn.: tam by měla být dvě M ;) ).
Inu, i na to máte nárok, když dojdou (nepřijdou) jiné argumenty... jen proboha nepište, že někdo urcite oceni viac miestny nazov zastavky v krajine tak ako ho tam najde, když je právě předmětem diskuze, že pisatel místo toho místního názvu použije (v souvislém českém/slovenském textu) nesmyslnou (anglickou) transkripci do latinky :lol: (aniž by asi věděl proč a důvod "pro následovníky" vymýšlí až dodatečně).

Jen ještě k cestování: potrefené husy, které se v tom poznají, nechť mě zase obviní ze zatrpklosti a neproduktivnosti, ale osobně jsem si současný svět cestování obecně rozdělil na dvě části: na turisty a tůristy. Ti první jedou do nějaké destinace a vědí proč, mají o ni zájem, nějak se na návštěvu připraví (třeba už jen tím, že se kouknou na tu azbuku, že), použijí třeba místní dopravu nebo nakoupí na (nefejkovém pro tůristy) tržišti. No a pak druhá sorta, "Lonely-Planet-Effect" ´popř. "teraz-je-tam-lacná-letenka" konzumenti s jejich mekdonaldizovaným cestováním "letiště - uber - party klub - mustsee - uber - letiště", popisky v angličtině a ještě debilnějšími následovníky.
Zvnějšku to vypadá, že ti druzí mají "lepší" zážitky, "víc" toho viděli, mají prostě VÝSLEDKY a to se cení - na Fejkbůku lajkuje, v mapách vybarvuje, followeruje, jede se na efekt odškrtnuté destinace, napsaného tripreportu a nasdílených fotek, zapomeňte a zítra jinam, kde to je zrovna cool. Nedá se proti tomu nic namítat (i když třeba obyvatelé Benátek nebo Barcelony už namítají), leda se útrpně pousmát frontám na Everestu (ale tam už jde dokonce o život), zapolemizovat o povrchnosti "If It's Tuesday, This Must Be Belgium" (vida, není to dnešní problém, tenhle film je z roku 1969), nevěřícně zírat na Zlatém Kříži v Praze (přičemž tam jsou naopak transkripce do azbuky pro komerční tůristy z druhé strany :) ), zatímco o dvě ulice vedle je to už celkem normální město...

Ale ono se tohle zamyšlení po těch konzumních tůristech, kteří zrovna plní Černobyl, dokud se nestane módní nějaká jiná destinace, stejně sklouzne bez následků, protože oni to vidí úplně jinak, takže už končím.

PříspěvekNapsal: 20 čer 2019 18:29 
VIP

helvetica píše:
Za mě závěrem: samozřejmě, že kdokoli můžete psát co chcete, jak chcete a pro koho chcete (chápu, že pro ne-úplně-bystrého je mezi škola a shkola zásadní rozdíl) - pokud to ale zveřejňujete, můžete se dočkat veřejné polemiky, ba i kritiky, nebo dokonce ó hrůzo nesouhlasu, i když takových čtenářů "se nikdo neptal" - jak tu někdo uvedl, je to volné cestovatelské fórum, tak se i celkem reálně dá očekávat, že se ozve někdo, kdo o dané destinaci něco ví a na hlouposti upozorní. Ona kvalita textu (bohužel se s "proletarizací" internetu zhoršuje i ona) se pozná (po pár větách) právě i podle takových detailů, nelogičností, nevysvětlených (-itelných) paradoxů. Po reakci pak obvykle následuje jeden z trojice výmyků a) píšu to jen ... (pro radost, podle sebe, ze srandy) a není to ... (diplomka, za peníze); b) nejdřív ukaž, co jsi napsal TY (samozřejmě tykačka jako základ); c) na tom obsahu nezáleží, akorát TY se irituješ a praskají žilky. A následně jsou potrefení schopni zareagovat jen za pomoci vztahovačné arogance a ad-personam útoků na "pozadie" diskutéra o hardcore šotouši, RSDr, smutném a neproduktivním životě nebo "gramar nazi" (pozn.: tam by měla být dvě M ;) ).
Inu, i na to máte nárok, když dojdou (nepřijdou) jiné argumenty... jen proboha nepište, že někdo urcite oceni viac miestny nazov zastavky v krajine tak ako ho tam najde, když je právě předmětem diskuze, že pisatel místo toho místního názvu použije (v souvislém českém/slovenském textu) nesmyslnou (anglickou) transkripci do latinky :lol: (aniž by asi věděl proč a důvod "pro následovníky" vymýšlí až dodatečně).

Jen ještě k cestování: potrefené husy, které se v tom poznají, nechť mě zase obviní ze zatrpklosti a neproduktivnosti, ale osobně jsem si současný svět cestování obecně rozdělil na dvě části: na turisty a tůristy. Ti první jedou do nějaké destinace a vědí proč, mají o ni zájem, nějak se na návštěvu připraví (třeba už jen tím, že se kouknou na tu azbuku, že), použijí třeba místní dopravu nebo nakoupí na (nefejkovém pro tůristy) tržišti. No a pak druhá sorta, "Lonely-Planet-Effect" ´popř. "teraz-je-tam-lacná-letenka" konzumenti s jejich mekdonaldizovaným cestováním "letiště - uber - party klub - mustsee - uber - letiště", popisky v angličtině a ještě debilnějšími následovníky.
Zvnějšku to vypadá, že ti druzí mají "lepší" zážitky, "víc" toho viděli, mají prostě VÝSLEDKY a to se cení - na Fejkbůku lajkuje, v mapách vybarvuje, followeruje, jede se na efekt odškrtnuté destinace, napsaného tripreportu a nasdílených fotek, zapomeňte a zítra jinam, kde to je zrovna cool. Nedá se proti tomu nic namítat (i když třeba obyvatelé Benátek nebo Barcelony už namítají), leda se útrpně pousmát frontám na Everestu (ale tam už jde dokonce o život), zapolemizovat o povrchnosti "If It's Tuesday, This Must Be Belgium" (vida, není to dnešní problém, tenhle film je z roku 1969), nevěřícně zírat na Zlatém Kříži v Praze (přičemž tam jsou naopak transkripce do azbuky pro komerční tůristy z druhé strany :) ), zatímco o dvě ulice vedle je to už celkem normální město...

Ale ono se tohle zamyšlení po těch konzumních tůristech, kteří zrovna plní Černobyl, dokud se nestane módní nějaká jiná destinace, stejně sklouzne bez následků, protože oni to vidí úplně jinak, takže už končím.

Čéče nevim, jestli zas zbytečně nehejtuješ ty. Trávím všechny svoje cesty s místníma, uber nepoužívám, presto jsem rád, když se (v jakkoli jazyčném textu) používají názvy místní, popř.aj.
Ano, tykačka se na webu používá běžně, už z důvodu, že většina jazyků vykačku nemá, a dochází pak k nedorozuměním (asi jako když napíšeš "xxxuang-xxxčou" , a co je to za město, víš jenom ty). Není to útok na pana RSDr., je to praktičtější, a jsme si víc rovni. Já bych třeba nakopával koule za imperativy, který do asertivní komunikace totálně nepatří, ale chci to tady číst, tak to čtu i s nima, maximálně si něco pomyslim o autorovi :-)
Hlavní je, že si rozumíme, ne? ;-)

PříspěvekNapsal: 20 čer 2019 18:33 
VIP

burito píše:
2sau: Tož... každý nechť to dělá po svém... Možná je to jediná možnost, jak v době postfaktické přežít. A to nemusím být ani holerik, ani trpět poruchou kardiovaginální soupravy... A kdyby, určitě se na to najde správný chemický reparát. Tam na nějakém tom písmenu a faktickém značení taky nezáleží... :ugeek:

tu kardiovaginální soupravu půjčuješ? Chápu dobře, že to zvedá tlak krve v pi..tam?

PříspěvekNapsal: 20 čer 2019 19:54 
VIP

babička Lála píše:
A třídu máme mizernou, jenom 25% mil, tak nevim, jestli to za tu pakárnu a peníze stojí.
teraz predavali united mile s bonusom 100 %
https://onemileatatime.com/united-buy-miles-promo/

porovnaj si ceny za prevod a tieto, lebo ta akcia na 80+ % sa opakuje relativne casto

PříspěvekNapsal: 21 čer 2019 11:35 
Moderátor

brumbrum píše:
burito píše:
2sau: Tož... každý nechť to dělá po svém... Možná je to jediná možnost, jak v době postfaktické přežít. A to nemusím být ani holerik, ani trpět poruchou kardiovaginální soupravy... A kdyby, určitě se na to najde správný chemický reparát. Tam na nějakém tom písmenu a faktickém značení taky nezáleží... :ugeek:

tu kardiovaginální soupravu půjčuješ? Chápu dobře, že to zvedá tlak krve v pi..tam?

Ne..., to byla jen reakce na předchozí příspěvek o psaní názvů po svém a praskajících žilkách.... A nechápeš to dobře, je to jen "můj název" pro GIT - ten Ty musíš dokonale znát.... ;) Ale třeba něco najdeš v odkaze https://1url.cz/1MCY8 .

PříspěvekNapsal: 21 čer 2019 19:33 
VIP

burito píše:
brumbrum píše:
burito píše:

Ne..., to byla jen reakce na předchozí příspěvek o psaní názvů po svém a praskajících žilkách.... A nechápeš to dobře, je to jen "můj název" pro GIT - ten Ty musíš dokonale znát.... ;) Ale třeba něco najdeš v odkaze https://1url.cz/1MCY8 .

možná jsem něco přehlídnul, ale kde jsou ty fotky v prádle?

PříspěvekNapsal: 21 čer 2019 21:25 
Moderátor

Cos čekal...? Že obsah bude odpovídat nadpisu? V Burešově médiu :) ?

PříspěvekNapsal: 21 čer 2019 21:51 
VIP

https://www.sadanduseless.com/chernobyl-selfies/

No nic moc, ale na pátý fotce je tam i M5 ;)

PříspěvekNapsal: 22 čer 2019 01:48 
VIP

tonic píše:
namiesto toho, aby som pozeral nejake "nekonzumne" destinacie v Abchazsku, kam ma dufam zajtra cez Enguri/Inguri/Egry pustia :)

happy journey :D
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/gru ... 212220_cha

PříspěvekNapsal: 22 čer 2019 05:30 
VIP

Vidíš? Problémy s používaním ruštiny nemáme len tu na fóre:)

PříspěvekNapsal: 22 čer 2019 13:02 
VIP

jsem rád, když se (v jakkoli jazyčném textu) používají názvy místní
My si asi nerozumíme - já jsem taky rád, že se používají místní názvy. Ostatně otázku "Freedom Square" v Minsku jsem tu už zmiňoval, ne? Jenže v předchozí diskuzi nešlo o (ne)používání místních názvů, ale o jejich transkripci do češtiny (nikoli do "jakkoli jazyčného" textu, na argumentaci zobecněním či obvykle používanou zatáčkou k čínštině přistoupit nehodlám; jakkoli-jazyčný text nechť si řeší svou jakkoli-transkripci jinde).
Čeština/slovenština jsou slovanské jazyky úplně stejně jako ruština nebo ukrajinština. Přímá česká transkripce ruštiny/ukrajinštiny je pro nás daleko přirozenější a srozumitelnější, než berlička buzarem přes angličtinu, která k tomu ж, й, х, ц, ч, ш, щ, ю a я apod. prostě nemá vyjadřovací prostředky (čeština si musí akorát u щ, ю a я vypomáhat dvouhláskou, ale rovněž přirozeně).
Ano, tzv. "anglická" transkripce má svůj smysl - například v pasu Vyacheslava Yuriyeviche Yashchenkova, protože on nemusí cestovat jen do českého jazykového prostoru (a speciálně v případě cestovního dokladu existuje pro způsob transkripce nelatinkových abeced do latinky dohoda v rámci OSN na základě doporučení nějaké konference pro cestovní ruch). Ale už když přijde ruský mafián téhož jména k českému soudu, bude identifikován jako Vjačeslav Jurjevič Jaščenkov (transkripce z "originálního" jména Вячеслав Юрьевич Ященков podle nařízení vlády č. 594/2006 Sb.). "Anglická" transkripce má třeba místo i v aplikaci Google-Maps, jejímiž uživateli nejsou jen Češi. To ale na druhé straně nijak nesouvisí s tím, že bych měl/musel do souvislého českého textu (který asi sotva bude číst anglický mluvčí, naopak ho může číst Čech, který anglicky nerozumí) vmontovávat a "kopírovat z Google-Maps" SHKOLU anebo TSUM. Ono smyslem a cílem transkripce není ukázat, jaký jsem bystroň a že jsem se propracoval alespoň k základní znalosti (pouze) angličtiny (ovšem na tenký led předpřítomného času se radši nepouštím :) ), ale aby si čtenář dokázal napsané interpretovat co nejpřesněji (což v případě "ЦУМ" a čtenáře textu v češtině bude rozhodně spíš CUM než TSUM). Proto má smysl v souvislém českém textu používat českou transkripci cyrilických abeced (což ovšem klade na pisatele nárok ji znát a taky znát význam transkribovaných slov, což bude podle mne ten největší problém, protože to už by vyžadovalo nejen povrchní znalost, poněvadž ho daná destinace zajímá jen jako "zářez na pažbě" mezi tucty "stejných" cílů od Aljašky po Zanzibar).

tykačka se na webu používá běžně, už z důvodu, že většina jazyků vykačku nemá
Opět (vědomá) odbočka k zobecňující argumentaci - pokud diskutujeme v češtině (alespoň přibližně :) ), je přece úplně jedno, že jiné jazyky "vykání" nemají (a jiné mají zdvořilostních úrovní naopak víc). Jiné jazyky nemají třeba diakritiku nebo obojetné i/y, to taky budeme ignorovat? (No, někteří to tak mají... a nějak takhle si to asi zdůvodňují :) ). Čili přidržíme-li se češtiny, tak tykání/vykání není jen mluvnická kategorie, ale má svůj sociálně-kulturní význam. Ano, občas se jej někdo pokusí změnit ("tykáme si a oslovujeme se soudruhu"), ale jinak je etika chování na internetu stejná, jako v reálném životě. Jasně, jsou jedinci, kteří jsou naprosto konzistentní a "jedou tykačku" i v něm vždy a ke všem :), ale obecně je apriorní tykání neznámému člověku stále považováno za projev agrese, dodávání si pocitu nadřazenosti (první tykají ti, kdo jsou hierarchicky "výš"), snahy o zatlačení druhého do defenzivy (typicky opilci, agresivní řidiči apod.). Je přitom jedno, že (např.) "já jsem ajťák a my ajťáci si všichni tykáme", protože na druhé straně ajťák být nemusí, že. Prostě "neutrální" není tykání, ale vykání, zvlášť když je po prvním kole diskuze jasné, že druhá strana na "tykačku" nepřistoupila (není to její povinnost) - speciálně pak už je to jednoduše hrubá neslušnost.

PříspěvekNapsal: 22 čer 2019 16:41 
VIP

Takže od teď panu helve všichni vykáte. Nějaký dotazy?

Když je tykačka povyšování, co teprv když jeden člověk vyžaduje vykání v prostředí, kde si všichni tykaj...

PříspěvekNapsal: 22 čer 2019 17:59 
VIP

Když je tykačka povyšování
´Zatím jsme si netykali...´
´My si netykáme, milej zlatej. Já ti tykám. To je rozdíl. Poněvadž muklům já tykám. A ty budeš sedět.´ :lol:

Pozn. Ve slušné společnosti (na začátku vzájemně si neznámých lidí) by se vykání vlastně vůbec vyžadovat nemuselo, protože to by měl být základ, od kterého se (případně) postupuje k tykání... ale to je asi náročnější na pochopení, natož na realizaci.

PříspěvekNapsal: 22 čer 2019 19:54 
VIP

Ještě, že nejsem ze slušný společnosti. Bych z těch pravidel chytil vlka. On je taky rozdíl, jestli mluvěj osobně, nebo píšou se shlukem nul a jedniček, věděj, helve?

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina