Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 27 čer 2019 05:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: P2P investování
PříspěvekNapsal: 28 zář 2018 22:35 
VIP

Jistě jsou tu mezi námi tací, kteří se po večerech baví investováním na P2P portálech. V různých diskuzích jsem narazil na některé z nás narazil.
Byl by někdo ochotný mi udělat začátečnickou nalejvárnu (jak poznat a vyzobnout dobré nabídky, jak nastavit AI, na co si dát pozor apod.). Dosud nejsem nikde registrovaný, rád využiju referralu osoby, která mně "proškolí". Uvažuji zkusit to v malých částkách na Twino a Estate Guru.

Předmět příspěvku: Re: P2P investování
PříspěvekNapsal: 29 zář 2018 19:53 
Diskutér

Já se taky dobrovolně hlásím, že už nějaký ten rok v tom P2P jedu aktivně. Spíš teda mimo CZ, protože Zonky a spol. mají velmi nízké úroky. V česku mám jen Bondster a tam je to bída.

Začátečnická nalejvárna nejde udělat jedním příspěvkem. Je to asi o zkušenostech, člověk toho hodně načte přes ty různé fóra a i celé P2P se za těch let radikálně změnilo (pro mě spíš k horšímu).
Ad. vyzobnout nabídky, někdo jede třeba na Mintosu podle hodnocení co udělali kluci na exploreP2P: http://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
Podle toho jsem se zezačátku taky orientoval, ale jak šly tedkomc úroky dolů, tak už to pro mě není zajímavý výnos/riziko. A ten šrot za 10% kupovat nebudu. Bylo nám krásně rok/dva zpět, kdy byli k nalezení 15%pa půjčky, ale to se tedka hodně změnilo. Nicméně co se týče platforem ,kde jsem já a můžu doporučit (EUR):
Mintos
Twino
Estateguru
LinkedFinance

Tady se většinou dostaneš na úroky kolem 11%, riziko lze diverzifikvat mezi více půjček s menší spoluúčastí. Na Estateguru jsou ty úvěry většinou zastavěný nemovitostí(ale někdy i polem, nebo technikou). Každý má svoje pro/proti. Např. na Mintosu bych si dal pozor na ty malé společnosti, které nemají žádnou historii, nemají dostatek kapitálu, vše jedou na dluh.Sice nabízejí garanci odkupu při nesplácení (BB), ale to je jen taková vábička na lidi. Jakmile nastane recese/krize, tihle (viz. seznam Mintos originatorů výše) půjdou ke dnu jako první

A co se týče, kde jsem a nemůžu doporučit a snažím se odsud dostat zbylé drobné domů jsou většinou GBP platformy, kde je až příliš velký počet defaultů poslední dobou a nikdo to moc neřeší (mám po splatnosti úvěr i rok)
Lendy (SavingStream)
FundingSecure
MoneyThing

Dobrý je ještě web Lukáše, který dělá svoje vlastní hodnocení platforem https://hoopoo.cz/

Referraly:
Mintos - http://www.mintos.com/en/ref/GPVDY0
Estateguru - https://estateguru.co/en/investor-refer ... e=EGU31370

Naposledy upravil doonio dne 01 bře 2019 18:54, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 29 zář 2018 23:09 
VIP

Díky za přihlášení, tebe jsem tam právě viděl a nechtěl konkrétně jmenovat. Ty referraly využiju.

PříspěvekNapsal: 01 říj 2018 00:50 
VIP

2doonio: Co říkáš na tu půjčku #4734 v Estate Guru? Pročetl jsem všechna kritéria, jak hodnotit půjčku a tady mě všechno sedí: LTV 65%, 12 měsíců, annuitní splátky, 10,5%. Přehlédl jsem nějaký potenciální problém?

PříspěvekNapsal: 01 říj 2018 07:13 
Diskutér

schwott píše:
2doonio: Co říkáš na tu půjčku #4734 v Estate Guru? Pročetl jsem všechna kritéria, jak hodnotit půjčku a tady mě všechno sedí: LTV 65%, 12 měsíců, annuitní splátky, 10,5%. Přehlédl jsem nějaký potenciální problém?

Já bych viděl problém v tom, že výše zástavy (€ 750k) je větší než hodnota nemovitosti (€ 600k). Je tam sice nějaká osobní záruka člena managementu Vadim Kilk, ale to je jen jméno na papíře. (já investuji jen když je výše zástavy podobná/nižší než hodnota nemovitosti).

mortgage = zástava je zapsaná do katastru nemovitosti a je na účet investorů napsána na EstateGuru Tagatisagent OÜ, která je ovládaná advokátní kanceláři Jesse&Kalaus. Zápis individuálních investorů jako zástavních věřitelů do katastru by byl vysoce neflexibilní.

PS: Kdo si tu ještě ujíždí na P2P?

PříspěvekNapsal: 01 říj 2018 09:19 
VIP

Já jsem na Mintosu a na Zonky, na Zonky už nic od zvednutí poplatků neposílám, u Mintosu váhám.
Zonky mám 6,8% p.a v CZK a Mintos 12,3 % p.a v EUR

No ale já si myslím, že už je dost dlouho dobře, a že bude asi lepší začít pomalu držet spíše cash-
a investovat až to půjde zase dolů :)

PříspěvekNapsal: 01 říj 2018 09:31 
Diskutér

Jj, to jsem taky zapoměl schwott říct, ale je to jen můj subjektivní pocit...že dobře na P2P už bylo. Taky už tam nic neposílám a jen nechávám točit to co tam mám. A zbytek jde zatím do slamníku "na čekanou". P2P neberu ani jako investici, jako spíš spekulaci. Nikdo neví, jak se to celé bude chovat až bude krize -> bude víc defaultů, dlužníci nebudou splácet, některé firmy na Mintosu padnou a co bude s BB garancí? Mintos to asi celé nezalepí, stejně jako to nezalepil když padl Eurocent s BB garancí.

PříspěvekNapsal: 01 říj 2018 09:44 
VIP

Jj, souhlas, ty garance jsou jen tak silné, jak jsou silné společnosti, co je dávají. Já si myslím, že i akcie, nemovitosti a vůbec všechno je drahé, úplně se to utrhlo díky dlouhému dopingu levných peněz

PříspěvekNapsal: 01 říj 2018 22:03 
VIP

doonio píše:
schwott píše:

Já bych viděl problém v tom, že výše zástavy (€ 750k) je větší než hodnota nemovitosti (€ 600k).
Tak to jsem tedy nepochopil parametr LTV (Loan to Value). Myslel jsem, že když je 65%, tak výše půjčky činí 65% hodnoty nemovitosti v zástavě. Což je dobré při eventuální realizaci zástavy v případě nesplácení půjčky.

PříspěvekNapsal: 01 říj 2018 23:28 
VIP

Od samého počátku se dívám na BB garance jako na vějičku a proto o Mintosu příliš neuvažuju. EstateGuru se mi líbí svou jednoduchostí, absenci SM nevidím jako nedostatek, spíš naopak. Nikde jsem nenašel, jak se vypořádali s úvěry, které spadly do defaultu.

PříspěvekNapsal: 16 lis 2018 14:19 
VIP

doonio píše:
Jj, to jsem taky zapoměl schwott říct, ale je to jen můj subjektivní pocit...že dobře na P2P už bylo. Taky už tam nic neposílám a jen nechávám točit to co tam mám. A zbytek jde zatím do slamníku "na čekanou". P2P neberu ani jako investici, jako spíš spekulaci. Nikdo neví, jak se to celé bude chovat až bude krize -> bude víc defaultů, dlužníci nebudou splácet, některé firmy na Mintosu padnou a co bude s BB garancí? Mintos to asi celé nezalepí, stejně jako to nezalepil když padl Eurocent s BB garancí.
2doonio: Chodí ti referraly?

PříspěvekNapsal: 01 bře 2019 18:59 
Diskutér

Referral přišel, díky, jinak btw. na Estateguru mají aktuálně akci (do 5.března), že pokud se registrujete přes referral link (viz. výše), dostanete 1% zpět v prvním měsíci investování. Já jej dostanu taky. Konec hlášení ;)

PříspěvekNapsal: 01 bře 2019 20:51 
VIP

Akce je jen do 4.3. Můj referral je tady: https://estateguru.co/en/investor-refer ... e=EGU65590

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina