Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 26 úno 2020 10:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 247 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Maroko
PříspěvekNapsal: 15 srp 2010 21:19 
Kolemjdoucí

Využil jsem levné letenky od Ryana z Madridu do Marrakeshe. Chtěl bych proto poprosit ty z vás, kteří jste Maroko navštívili, jestli by jste mohli napsat tipy co navštívit. Věřím, že se tu určitě někdo najde. 8-)

Předmět příspěvku: Re: Marrakesh
PříspěvekNapsal: 15 srp 2010 21:27 
VIP

Ahoj. Hlavní je asi náměstí Jama El Fna, který večer ožívá bezpočtem kejlířů a stánků s jídlem, dál největší minaret v Maroku, přilehlý souky... ještě jsou tam tuším nějaký muzea,ale tam jsme nebyli...

PříspěvekNapsal: 15 srp 2010 22:00 
Kolemjdoucí

Díky, budu tam mít necelé dva dny, takže myslím, že to bude akorát. Kdyby někdo uvažoval o cestě, tak na listopad jsou termíny za 7€/jeden směr z MAD.

PříspěvekNapsal: 15 srp 2010 22:31 
Diskutér

@Carlos:to by me zajimalo,jak si navstivil Kotoubii..(ten minaret),teda pokud nejsi muslim.. :)..
Jinak to neni nejvetsi minaret v Maroku - ten je v Casablance a je to zaroven tusim 2.nejvetsi na svete,teda aspon myslim...

Jamaa el Fnaa (tusim, ze do zacatku 20. stoleti se jmenovalo namesti mrtvych diky verejnym popravam) je jen pozlatko pro turisty i kdyz je to tusim v UNESCU..Jsem v Mraschi kazdej rok,ale vetsinou jen proto,ze to mam jako vychozi bod pro dalsi cesty..Muzu doporucit super hotylek v medine,asi 2 minuty pesky od namesti,Afriqua...ale jinak je jich tam hafo..od 50Dh/noc az po riady za 250Dh/noc...

Kazdopadne si to tam uzij,v tom listopadu tam prave budu..:)

Phair

PříspěvekNapsal: 15 srp 2010 22:44 
VIP

Navstivit samozrejme nejde, ale jde se kolem nej projit, proto ho zminuji. Jinak mas pravdu, mešita Hassana II. je jedna z největších na světě(tam nás nechali nahlédnout i dovnitř), ale tady jde o to, že ten minaret v Marrakeshi stojí sám o sobě (alespoň tak jsem to pochopil).
S tim ze namesti je jenom pozlatko pro turisty nesouhlasim, spousta maročanů tam večer dlabe, nechá se bavit vypravěčema historek, stejně tak jsem tam potkal třeba ženský co prodávaly jetý protézy a náhradní lidský zuby(asi z mrtvol :D ), aby si mohli místní vybrat kterej jim do tý díry v hubě padne :D Jinak hotýlků je tam opravdu mraky, tam si vybere fakt každý.

Jo a buďte opatrní na kapsáře a pouliční prodavače hašiše. Rozhodně nekupujte na Jama El Fna, nám prodali lepidlo smíchaný s Nescafé a trochou "aroma" :D

PříspěvekNapsal: 16 srp 2010 03:40 
Diskutér

Tim ze je to pozlatko pro turisty jsem myslel HLAVNE fakt,ze tam prodavaji veci, ktery mimo namesti sezenes za tretinu ceny (i bez smlouvani)...ale mas pravdu,ze tam ji i mistni.Ostatne tim se ridim vzdy v cizine-ze jim s mistnima.
Btw:vrele doporucuju mistni polevku Harira za cca 3 Dh..mnam..:)

Jinak ano,Kotoubie stoji osamocene..Co se tyce prodavacu hasise, tak to se mi stalo tak minimalne jednou dvakrat do dne,ze mi nabidli,ale nemusite se bat nakyho natlaku,reknete ne a jdou si po svejch.
Dalsi vec je,ze chozeni v tamejsich ulickach ve kterych by se v Praglu bal jeden chodit i za poledne je naprosto v pohode i uprostred noci-nikdo vas neprepadne (vyzkouseno)..Ale je fakt,ze ta atmosfera je fest tisniva.. ;) :)
Suma,sumarum-rozhodne to stoji zazit,ale pro pravy Maroko jedte par set kilaku mimo-kde po vas nechteji baksis kdyz zjisti,ze jste turista a pozvou vas domu jen proto,ze mit hosta doma je pro ne pozehnanim...

Phair.

PS:sem docela zvedavej, az to budu ted v zari porovnaqvat s Libanonem a Syrii..:)

PříspěvekNapsal: 16 srp 2010 04:56 
Diskutér

phairnix - mna by zaujimali tie dalsie miesta ak to nie je tajomstvo, kedze je to hlavne "vychozi bod". Diki.

PříspěvekNapsal: 16 srp 2010 06:24 
Diskutér

Jasne,ze neni.. :)
Krasny je na jare udoli Ourika (ktery se tahne hodne daleko tusim na JV),jsou tam i souky,takze se tam da nakoupit o dost levnejc a ejste smlouvat,navic okolo nadherna priroda..jako vetsinou..
Dal prekvapive hned u curisticky atraktivni oblasti jako je Toubkal,tak hned vedle Imlilu (kde naprosto NEDOPORUCUJU se zastavovt za jakymkoliv ucelem,nebot mistni tam jsou fakt "zkazeni" a cihaj tam na curisty zaucelem obrani..:-/,ale koneckoncu si za to muzem sami) je vesnice Armd..a tam je to v porovnani s Imlilem jak nebe a dudy...hrozne privetivi,vzhledem k ty chudobe vas tam nechaji i prespat a pohosti vas tam skromne kdyz mate stesti..navic tam maji i fakt mazane vybudovany "strouhy" v ramci jejich "vodouhospodarstvi a cely to pak pusobi na vas jako nadherna takovo napul prirodni napul umela skoro japonska zahrada..kdyz by byl zajem postnu tech par fotek,co mam..

Dal ted loni v v zime jsem byl na JV na kraji Sahari v poustnim meste Zagora...je znamy predevsim tim,ze kdysi bylo startovnim miste pro poustni karavany do Timbuktu..Jede se tam pre Varzazat,Agdz a dal dolu..Musim rict,ze to byl uzasnej zazitek a zazival jsem si pohadku,kterou jsem slychaval jako malej kluk z pohadek tisice a jedne noci - prochazel sem se mezi palmama (dokonce jsem skoro uspesne na jednu vylezl a uspesne z ty samy spadl :) ),vlastnorucne natrhal a snedl datle,misto stad krav jsem videl past stada velbloudu,skuhral jak me boli prdel z jizdy na velbloudovi (Romar se jmenoval:) ),....k uplny dokonalosti mi chybel snad uz jen ten harem.. ;) :D..!
Mistni me taky pri smlouvani o jeden sperk pro mladou nakonec pozvali na jednu svatbu co se zrovna konala..uzasny..pro me to byla velka cest.Kdyz nic jinyho byl jsem tam jedinej cizinec, ackoliv jsem tam v prubehu dne videl se motat cizinci vic..!
Bohuzel sem nestihl,ale dle myho kamarada Safouana je par kilometru na sever od Agdz uzasny koupani v malych vodopadech,teda prej-urcite,ukazoval mi i fotky..takze snad priste..

Samozrejme co se tyce koupani,tak nemuzu opomenout Cascades d'Ouzoud, ale ty jsou hrozne curisticky proflakly..kazdopadne i navzdory tomu,kdyz jdete podel prroudu asi hodinu,tak se tam vleva zprava reka,ktera je krom toho,ze uzasne cista,az pruzracna,tak tak u toho soutoku je hodne krasovejch utvaru,kudyma casto provazi mistni..

Uff..tak to je jako prvni nastrel snad vsechno..zvazuju,ze bych napsal nakej cestopis..ale je toho spoustu na netu a nemuzu se k tomu dokopat..i kdyz zajimavy by to bylo-trebas jak sem slapal nahoru a dolu na Toubkal,ale v noci.. :),atd...

Phair

PříspěvekNapsal: 16 srp 2010 08:26 
VIP

Phairnix: Ale to je bohužel všude, že na těch turisticky nejnavštěvovanějších místech jsou věci nejdražší :-)
Jinak my máme Maroko za těch pár let projetý křížem krážem,za volantem jsem tam najel okolo 3000 km, za tři týdny jedem znova, ale už neni pomalu kam jet, tak pojedem dolu do Západní Sahary :)

Jediný místa co mi snad zatim chybí jsou Toubkal (a zase nevyjde protože je to pro nás letos dost blbá zajížďka) a Nador.

V Zagora jsem nebyl, ale abych rek pravdu ani me to tam neláká, od kazdyho jsem slysel, ze je to prej taková parodie na Erg Chebbi (Merzouga), kde jsme jednou uz travili noc primo v dunách (nezapomenutelnej zazitek, vrele doporucuju-letos si to dame znovu).

Jinak z Marrakeche urcite doporucuju se podivat do Essaouiry... Pekny a levný přímořský městečko, rád na něj vzpomínám :)

PříspěvekNapsal: 16 srp 2010 10:25 
VIP

Taky se letos vydám (poprvé) do Maroka....můžete mi ještě někdo dát vědět, kdo má zkušenosti z Vysokého Atlasu, kam tam jet, co stojí za vidění, odkud vyrazit, jestli si radši najmout někoho z místních "CK". Chtěli jsme tam na pár dní zajet, oblast je dost rozsáhlá, tak nevím, kde začít :) ....auto půjčovat nebudem.
Jinak obecně v Maroku kromě Marrakeshe a Fezu, která jiná města vidět...
Carlos, otázka na tebe, jak to probíhá (v Erg Chebbi), ta cesta do pouště, na jak dlouho to je cca, a jaké jsou ceny? Díky.

PříspěvekNapsal: 16 srp 2010 13:57 
Diskutér

@Carlos:no nevim nejdrazsi..ja sem tam byl napr. loni v cervnu a krom Agdz a Zagory jsem projel vse vyse zminovany + par destinaci navrch a celej mesic me prisel na mene jak 15 tisic Kc se vsim vsudy (tj. cesta,strava,ubytko,pohledy,atp..vcetne suvenyru pro znamy) to mi prijde sakra levny... a pritom sem teda nijak zvlast nestradal a teda ani si nepridapdal jako nejakej zebrak.. :D..ale prava-v Riadech sem nebydlel..

@Adelaida:za sebe Ti muzu rict-NEJEZDI na Toubkal...je to jak slabsi a krapet narocnejsi prochazka po Vaclavak,kdyz teda nepocitam poslednich vejskovejchcca 900 metru..a ten bordel nahore je neskutecnej.. :-/..udajne ho maji na svedomi ne klasicky curisti,ale marocti curisti..toz nevim..samozrejme vysprejovanej podpis v drtivy vetsine Marocanu na kadym vyznamensjim balvanu..toz tak asi..Lidi se tam tahnou,prave kvuli tomu NEJVETSI v sev.Africe..a mozna taky kvuli virtualni kesce jako ja.. ;)..
Velice peknya je naopak severni cas Atlasu mGoun..zejmena na jare a brzkym lete,kdy to secko kvete..ale na podzim to muze bejt taky zajimavy..toz tak..Rif muze bejt taky zajimavej,projitej nemam,zato sem slysel ze je tam pestovana velice zajimava kvetena u nas zakazana..;)

Phair

PříspěvekNapsal: 16 srp 2010 14:29 
VIP

Phairnix: Jasný, ale to máš jako když seš na Václaváku nebo v Krumlově... vždycky je to na těch exponovanejch místech dražší... Jeden příklad-čaj ve Fesu 30 dh, čaj v zaplivaný putice pro místní v Tangieru - 6dh.... A tak je to se všim

Adelaide: Jeďte do Merzougy na náměstí a tam zkuste vyjednávat o ceně. Rozhodně se nenechte pokud se na něčem nedomluvíte hned zatáhnout do nějakýho auberge (to jsou ty hotely na kraji dun). Budou na vás zkoušet triky jako že je potřebujete jinak se do toho auberge nedostanete, že sami ject nemůžete, protože byste zapadli a musel by vás tahat traktor. Většinou je to blbost, ta cesta k tomu auberge je taková horší polňačka, kde je občas potřeba trochu přidat, protože budete projíždět trochou písku. Max. tak vezměte sebou toho týpka do auta a ať vás naviguje a tam ho vykopněte nebo max. pak odvezte zpátky. Nezapomeňte furt kde jste, na nás udělali trik, že jsme tam jeli v noci a místo aby s náma zajel přímou cestou do toho auberge rovnou z hlavní silnice, tak sme tam jezdili jak idioti tak, že jsme pak naprosto ztratili orientaci kde jsme a nemohli jsme je jen tak poslat do háje, že si najdem něco jinýho. Na nás dokonce pak zkoušel jako jestli si nemůže přes noc půjčit naše auto!
Hlavně nejezděte v noci nebo pozdě večer, to totiž poznají že jste v tísni a honem potřebujete nějakýho velblouda a o ceně se nedá moc jednat.
Cena se liší podle toho co chcete - my se bavili jenom o výletu na velbloudech nekam hluboko do dun neco pres hodinu, kde přespíme-SAMI!, dostaneme večeři a snídani a po rozbřesku pojedeme nazpět.
Tohle nás vyšlo tuším na cca 400 dh na osobu. Dalo by se to určitě ještě usmlouvat, ale nás měli v hrsti, takže jsme usmlouvali jenom na tohle. Ještě levnější údajně byla tůra jenom na nějaký bližší stanoviště s víc turistama.
Jinak ty naši nedodrželi skoro nic z toho co slíbili... večeře byl totálně spálenej tajine a harrira(kterou nesnášim), takže jsem skoro nejedl, jízda trvala tak polovinu až třetinu toho co slíbili a pak to brali jako výhodu, že nás nechtěli na těch velbloudech trápit tak dlouho. Sami jsme tam samozřejmě nebyli, takže jsme nemohli večer dělat bordel a furt na nás ukazovali pšš... že ve vedlejšim stanu spí nějaký izraelci.
Po tomhle chtěl týpek ještě dárek, že to pro nás všechno zařídil, tak jsme ho poslali do patřičnejch míst,že nic nedostane... Pak se k nám ještě vetřel do auta, źe potřebuje hodit cca 20 km na sever... Po dvaceti kilometrech se ukázalo, že je to 40 a potom se z toho udělalo 100 km a vždycky měl důležitej hovor a že jede pro naše kamarády, taky čechy. Po těch čtyřiceti km proběhla hádka proč nám kecal, že to je jenom 40, když je to přes 100km, že je místní, že to musí vědět jak je co daleko a co nás tahá za nos, tak proběhlo pár nadávek a vykopli jsme ho z auta... Představil se nám mimochodem jako známej, kterej tam byl domluvenej od jedný kamarádky, co tam byla cca dva měsíce nazpět, znal naše jména a věděl že přijedem(páč kámoška dala předem echo ať na nás ten její známej čeká), jeho jméno souhlasilo s tim, co nám kamarádka napsala.... Až na detail, že když pak viděla fotky, tak se zhrozila, že to je úplně někdo jinej, než ten u koho jsme měli být, mafie jako prase :lol:

PříspěvekNapsal: 16 srp 2010 14:42 
VIP

Carlos píše:
Phairnix: Jasný, ale to máš jako když seš na Václaváku nebo v Krumlově... vždycky je to na těch exponovanejch místech dražší... Jeden příklad-čaj ve Fesu 30 dh, čaj v zaplivaný putice pro místní v Tangieru - 6dh.... A tak je to se všim

Adelaide: Jeďte do Merzougy na náměstí a tam zkuste vyjednávat o ceně. Rozhodně se nenechte pokud se na něčem nedomluvíte hned zatáhnout do nějakýho auberge (to jsou ty hotely na kraji dun). Budou na vás zkoušet triky jako že je potřebujete jinak se do toho auberge nedostanete, že sami ject nemůžete, protože byste zapadli a musel by vás tahat traktor. Většinou je to blbost, ta cesta k tomu auberge je taková horší polňačka, kde je občas potřeba trochu přidat, protože budete projíždět trochou písku. Max. tak vezměte sebou toho týpka do auta a ať vás naviguje a tam ho vykopněte nebo max. pak odvezte zpátky. Nezapomeňte furt kde jste, na nás udělali trik, že jsme tam jeli v noci a místo aby s náma zajel přímou cestou do toho auberge rovnou z hlavní silnice, tak sme tam jezdili jak idioti tak, že jsme pak naprosto ztratili orientaci kde jsme a nemohli jsme je jen tak poslat do háje, že si najdem něco jinýho. Na nás dokonce pak zkoušel jako jestli si nemůže přes noc půjčit naše auto!
Hlavně nejezděte v noci nebo pozdě večer, to totiž poznají že jste v tísni a honem potřebujete nějakýho velblouda a o ceně se nedá moc jednat.
Cena se liší podle toho co chcete - my se bavili jenom o výletu na velbloudech nekam hluboko do dun neco pres hodinu, kde přespíme-SAMI!, dostaneme večeři a snídani a po rozbřesku pojedeme nazpět.
Tohle nás vyšlo tuším na cca 400 dh na osobu. Dalo by se to určitě ještě usmlouvat, ale nás měli v hrsti, takže jsme usmlouvali jenom na tohle. Ještě levnější údajně byla tůra jenom na nějaký bližší stanoviště s víc turistama.
Jinak ty naši nedodrželi skoro nic z toho co slíbili... večeře byl totálně spálenej tajine a harrira(kterou nesnášim), takže jsem skoro nejedl, jízda trvala tak polovinu až třetinu toho co slíbili a pak to brali jako výhodu, že nás nechtěli na těch velbloudech trápit tak dlouho. Sami jsme tam samozřejmě nebyli, takže jsme nemohli večer dělat bordel a furt na nás ukazovali pšš... že ve vedlejšim stanu spí nějaký izraelci.
Po tomhle chtěl týpek ještě dárek, že to pro nás všechno zařídil, tak jsme ho poslali do patřičnejch míst,že nic nedostane... Pak se k nám ještě vetřel do auta, źe potřebuje hodit cca 20 km na sever... Po dvaceti kilometrech se ukázalo, že je to 40 a potom se z toho udělalo 100 km a vždycky měl důležitej hovor a že jede pro naše kamarády, taky čechy. Po těch čtyřiceti km proběhla hádka proč nám kecal, že to je jenom 40, když je to přes 100km, že je místní, že to musí vědět jak je co daleko a co nás tahá za nos, tak proběhlo pár nadávek a vykopli jsme ho z auta... Představil se nám mimochodem jako známej, kterej tam byl domluvenej od jedný kamarádky, co tam byla cca dva měsíce nazpět, znal naše jména a věděl že přijedem(páč kámoška dala předem echo ať na nás ten její známej čeká), jeho jméno souhlasilo s tim, co nám kamarádka napsala.... Až na detail, že když pak viděla fotky, tak se zhrozila, že to je úplně někdo jinej, než ten u koho jsme měli být, mafie jako prase :lol:

Jo jo, tohle chování zkoušeli i v Egyptě a částečně i Indonésii a Peru...ale je pravda, že vždycky nakonec, když jsme se dohodli na ceně a rozsahu poskytnutých služeb, tak to tak bylo... :) Tak snad nás neoškubou, většinou na ně funguje, že se řekne cena, za kterou chci nakupovat, a tvrdošijně si na ní trvat, když nechce, tak odcházíme, a většinou to vzdá a přistopí na to. ale člověk musí mít dopředu nějaké povědomí o cenách :lol:

PříspěvekNapsal: 16 srp 2010 17:46 
Moderátor

V zimním období bacha, ikdyž bude na letišti dole (Marakéš, Fez, ...) třeba 20 stupňů, a budete sedat do auta jenom s krátkým rukávem, tak na Atlase může být deset čísel sněhu na cestě. Doporučuju brát řetězy a lopatu, my jsme riskovali s letníma gumama a málem to nedopadlo...

Sýrie mi přišla lepší, lidi jsou víc bezprostřední a ne tak otravní, každý turista se v Sýrii počítá, zatímco v Marakéši je turistů na každém rohu pět, místní to ví, a snaží se na tom vydělat. Jsem zvědav na Libanon, Izrael a Jordánsko.

PříspěvekNapsal: 16 srp 2010 21:23 
Kolemjdoucí

Adelaida píše:
...jak to probíhá (v Erg Chebbi), ta cesta do pouště, na jak dlouho to je cca, a jaké jsou ceny? Díky.

Tak zrovna tenhle vylet byl nejkomercnejsi zazitek z Maroka, ktery jsem mela. Ale alespon ponauceni, ceho se vyvarovat pri dalsich cestach...
Ale jinak cca 1,5hod. cesty na velbloudech, vecere (harira, tajine, nejake ovoce, snidane) cca 300D a jeste nam prselo :-)

Jinak me osobne nejvic vzalo za srdce Udoli ruzi. Mozna proto, ze jsme tam nepotkali zadne dalsi turisty, mozna proto, ze nam delal pruvodce mistni Berber a u jeho pratel jsme byli dva dni ubytovani, mozna proto, jak poutave nam vypravel o sobe, o rodicich zijicich v horach, o zvycich apod. (ac negramotny - neumel cist a psat, mluvil anglicky a francouzsky!)...

Mozna bych jeste nasla mail na jeho pratele, kdyby byl zajem... sice je to pruvodce s licenci, ale velice skromny, ani si nerekl cenu, nechal to na nas, kolik mu dame...

A v Marrakeshi myslim stoji za navstevu opomijena Majorelle garden ;-)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 247 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina