Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 07 čer 2020 07:54

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 521 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Koronavirus - prognóza pro 2020
PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 12:10 
VIP

Čaj, hodně by mne zajímal váš názor na vývoj letecké dopravy v roce 2020 s ohledem na fenomén koronaviru.

Nechci zlehčovat jeho význam, na druhou stranu ani vomylem nepropadám panice. Jenom že tady prostě je, a hodně věcí už ovlivňuje.
Máme na fóru prvního postiženého, yks82 má zrušený let z Jižní Koreje, a možná je vás víc.
edit: vlastně dva, goro má taky nějakou letenku zrušenou.

Já se ptám proto, že mám nějaké letenky už nakoupené, a teď intenzivně přemýšlím, jestli má smysl dovymýšlet program (což mi zabere několik desítek hodin), když se ta letecká doprava může v budoucnu zkomplikovat.
Na druhou stranu vím, že jsem se už narajzoval dost, a jeden rok pauzy mi vůbec neuškodí a o nic vlastně nepřijdu.

Závěrem bych jenom upřesnil, že nějaká ta omezení, karantény a jiné restrikce trochu chápu, protože to vnímám tak, že tady asi nejde ani tak o současnou podobu koronaviru, jakožto spíš o jeho teoretické budoucí zmutování, které může být smrtelnější, takže žádná země nechce mít tohle "podhoubí" na svém území.
Ale to je vedlejší. Opravdu mne předefším zajímá, jestli svoje plány nějak upravujete.

Předmět příspěvku: Re: Koronavirus - prognóza pro 2020
PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 12:25 
Diskutér

Super dotaz, sám jsem přemýšlel že se zeptám jak vnímáte množství a ceny akčních letenek, jak moc myslíte že se to promítne? Někdo přímo z oboru?

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 12:28 
VIP

Neplánuji nové cesty na Q1-2 a ty současné se snažím mít, co nejvíc flexibilní.

Na konci března mě má čekat prodloužený víkend v Oděse. Netuším, zda z toho něco bude (jestli tam nebude armageddon nebo jeden z letů nezruší). Nejspíš kvůli prevenci potíží oželím výlet do Podněstří. Přeci jen nepustit mě kvůli koronaviru zpátky přes hranice :lol: Přes Velikonoce Arménie. Tam mi naštěstí Wizz nechává volné ruce, protože si hrál s časy letů. V arménské nemocnici bych nerad skončil.

O víkendu jsem byl v Neapoli a do poslední chvíle jsem netušil, jestli tam poletím nebo ne (okolí, rušení letů, počet nemocných). Odnesl to program a zapomněl jsem na stanici metra Toledo, co jsem původně chtěl vidět. Protože jsem ho před odjezdem nijak nepiloval.

Na květen a červenec tam mám dvě rumbované skládačky (když jsem před týdnem kontroloval, ještě držely) a už se mentálně připravuji na zákaznickou podporu Edreams a potenciálně odepsání několika desítek ojro.

Viděl jsem super cenu i itinerář na Livingstone, ale při této situaci to nemá cenu do toho jít. Musel bych až na leden a kdoví, jak to bude za 3/4 roku vypadat a ještě ke všemu v Africe.

Na druhou stranu, na srpen jsem vzal s Wizzem Petrohrad. Ceny letenek už spadly. Otázka spíš je, zda ty lety vydrží. Proto teď nechci žádné komplikované multicity itineráře poskládané z různých rezervací. Hezky postaru point-to-point v jedné rezervaci.

Abych nezapomněl, zkontroloval jsem své cestovní pojištění, zda nemá výluku pro případ epidemie. Ta má fousatá verze nemá. Co aktuálně prodávají už má.

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 12:48 
Moderátor

No já koupil na červenec tu Delgadu co tu byla včera, tak snad do té doby se to nějak vylepší.

Předpokládám 3 fáze:

1) Lety se budou osekávat, rušit, aerolinky budou nadávat a letadla budou na zemi. Chvilku to nebude vadit, nebude se spěchat na Maxíky, pak ale začne být moc letadel na ploše a aerolinky budou prskat čím dál víc, protože nebude z čeho platit leasingy.

2a) Koronavirus to nezastaví, ten si cestu najde. Časem bude těch případů tolik, stovky a tisíce v každé zemi, že to postupně bude relativně normální, najde se lék a bude to taková chřipka++.

2b) Koronavirus se podaří zastavit nebo postupně zlikvidovat.

3) Letadla se vrátí na své původní linky, protože a) nebude mít smysl něco někde izolovat, protože je to všude, b) nebude hrozit žádné další riziko.

Časový harmonogram ovšem nemám :-)

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 12:55 
Diskutér

Na všechny data, co jsem hledal letenky, jsem přestal hledat. Koupený máme akorát Azory na květen. Tam bych letět chtěl, ale uvidíme, jak se situace vyvine.

Každopádně jsme se domluvili, že během prvního půl roku žádnej další let nechystáme. Přijde nám zbytečný riskovat, i když samozřejmě hodně lidí je i v MHD, obchodech atd :D Ale fakt se mi nechce řešit minimálně už jen odkud kam můžu a nemůžu letět.

Do druhé poloviny roku taky nic nehledám, ale tam už předpokládám, že to bude v pohodě. Respektive konec 3Q už bych někam chtěl. Ale i kdyby ne, tak si rád odpočnu doma.

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 14:59 
VIP

V půlce dubna mám krátký výlet na Sicílii, na konci května Zadar. Obě cesty bych v případě, že se situace nezlepší, resp. ještě výrazně zhorší, bez velkého smutku zrušila.
Na začátek května ale mám Peru a kdybych ho musela odpískat, moc by mě to mrzelo. Přípravy už jedou na plné obrátky a těším se jako malé děcko :)
V druhé půlce září mi začíná třítýdenní západ USA.

Věřím/doufám v zlepšení situace, počty nově nakažených se budou snižovat a za pár měsíců by mohlo být po všem.

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 15:04 
Diskutér

Tak se také přidám ke statistice.

Máme také Azory v květnu a letí zatím nás 14. Tak uvidím kolik nás vydrží.
Ps. Pokud by někdo potřeboval odvoz Vídeň Brno a okolí 15.5.2020 cca v 13 z letiště tak dejte vědět. Ještě máme 4 volná místa. Do Vídně jsme již plní.

Roman

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 15:19 
Diskutér

Při všech těch úvahách, kdo kam kdy pojede, bych nezapomínal na jednu důležitou věc, že i velké společnosti to mohou odnést krachem. Podobnost s 11.září čistě náhodná a pro lidi, kteří začali cestovat až na korunové letenky ze Sky Europe dávná historie, ale bankrot poté vyhlásili i velcí kluci jako Swissair, Sabena, United, US Airways atd...

Tehdy to hodně odnesly aerolinky, co byly finančně na hraně, což jsou dnes skoro všechny a ty výpadky jsou už teď hodně veliké, jenom Lufthanse podle dnešní zprávy stojí 150 letadel ze 700 a asijské aerolinky na tom budou mnohem hůře.

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 15:30 
Diskutér

Zrovna teď jsme měli sedět v letadle z Vídně do Bukurešti. Koncem března nás čeká Sardinie v dubnu Řecko a Zadar. Ten Zadar kdyby nevyšel Tak ten by mě hodně mrzelo protože tam jsem se hodně těšil.
co se týče výhledu na letošní rok nevidím to moc optimistický. Pokud coronavirus nezmutuje nebo nebude nalezen lék nebo očkování, budou vzhledem k jeho schopnostem explozivního šíření, nutná preventivní opatření. Takže teď nic neplánuji na delší dobu dopředu a budu to řešit last minute pokud nějaké nabídky budou. Jak píšou kolegové člověk si taky trochu odpočine od toho neustálého hledání a kombinování různých itinerářů
.

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 16:54 
Moderátor

michal5 píše:

Na konci března mě má čekat prodloužený víkend v Oděse. Netuším, zda z toho něco bude (jestli tam nebude armageddon nebo jeden z letů nezruší). Nejspíš kvůli prevenci potíží oželím výlet do Podněstří. Přeci jen nepustit mě kvůli koronaviru zpátky přes hranice :lol: Přes Velikonoce Arménie. Tam mi naštěstí Wizz nechává volné ruce, protože si hrál s časy letů. V arménské nemocnici bych nerad skončil.

máme za měsíc VIE-KIV, co tě odrazuje od Podněstří? Tam se to tváří zatím v klidu, pokud to tam vůbec sledují, viz
https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps ... 7b48e9ecf6

jinak květnový svátky jsem s ohledem na aktuální vývoj ještě před pár týdny (kdy to nebylo v Evropě ani US) pořídil směrem na západ (NY+karibik) a trošku nervózně sleduji, jak to roste v Torontu, přes který s Air Canada poletíme

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 17:01 
Diskutér

Ja som na tom tak isto ako "opatrníci" predo mnou. Len roadtripy a horská turistika po Slovensku a po blízkych krajinách. Ukazuje sa, že viacerým vládam začalo "hrabať" a zastavujú nielen lety, ale aj medzinárodné vlakové spojenia.

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 17:18 
VIP

Těším se do Asie, protože to teď nějakou dobu bude výjimečně bez davů Číňanů.

Čeho se bojím, je větší rozšíření v Evropě a z toho pramenící restrikce pro Evropany na cestách.

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 17:27 
Diskutér

abych taky doplnil data point

Příští týden služební Londýn, zaměstnavatel situaci vyhodnocuje, zatím zákaz služebního cestování nevydal (vyjma ohnisek nákazy typu Čína/Lombardie), ale pár konkurenčních firem už svoje lidi uzemnila úplně, ruší i cesty na Slovensko.

v březnu mám ještě prodloužený víkend v Indii hned se třemi aerolinkami
PRG - WAW - DEL (LOT) - jednosměrka za 4k
DEL - CMB - DXB (UL) - upgrade do C
DXB - CDG - PRG (AF) - reward v C

Všechno už mám nakoupeno vyjma ubytování, teď jsem přesvědčený letět, řídit se budu doporučením MZV. Ubytko koupím den před odletem. Pravděpodobnost, že mi do toho nějaká aerolinka hodí vidle, vidím docela vysokou.

v dubnu pak Curacao přes velikonoce, opět vše zacálováno, vzhledem k potenciální rychlosti vývoje mi duben přijde hodně vzdálená budoucnost...

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 18:17 
VIP

jardafox píše:
michal5 píše:

máme za měsíc VIE-KIV, co tě odrazuje od Podněstří? Tam se to tváří zatím v klidu, pokud to tam vůbec sledují, viz
Především je nutno poznamenat, že Podněstří je mezinárodně neuznaný stát a budou tam problémy s plněním cestovního pojištění a nefungují tam bankomaty.

Pokud se bude situace stále zhoršovat a nakažených bude dost na Ukrajině, v Podněstří i Moldavsku, může se stát, že člověk v Podněstří uvízne. Jedno, jestli:
- ho koronavirus přepadne v Tiraspolu,
- ukrajinský pohraničník dojde k názoru, že je možná nakažený a nevpustí ho,
- nebo ukrajinská / tiraspolská vláda se v rámci prevence rozhodne uzavřít hranice

PříspěvekNapsal: 04 bře 2020 18:38 
VIP

michal5 píše:
jardafox píše:
michal5 píše:

Především je nutno poznamenat, že Podněstří je mezinárodně neuznaný stát a budou tam problémy s plněním cestovního pojištění a nefungují tam bankomaty.

Pokud se bude situace stále zhoršovat a nakažených bude dost na Ukrajině, v Podněstří i Moldavsku, může se stát, že člověk v Podněstří uvízne. Jedno, jestli:
- ho koronavirus přepadne v Tiraspolu,
- ukrajinský pohraničník dojde k názoru, že je možná nakažený a nevpustí ho,
- nebo ukrajinská / tiraspolská vláda se v rámci prevence rozhodne uzavřít hranice

No, a přesně tyhle "budoucí" a "teoretické" nejasnosti vedly moji zvědavost se zeptat.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 521 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina