Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 29 bře 2020 00:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 203 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Prostě Grééta Thunberg
PříspěvekNapsal: 19 srp 2019 09:01 
Moderátor

babička Lála píše:
...
Otec Grééty je tvrďák, na klimatický oltář vložil dětství a dospívání své dcery...

Podle sebe soudím Tebe :) ?
Nevím, posledních 16 let jsem s Thunbergovými nežil a nedokáži tak posoudit zda se jedná o produkt, anomálii či (r)evoluční stav mysli...

PříspěvekNapsal: 19 srp 2019 18:21 
VIP

burito píše:
babička Lála píše:
...
Otec Grééty je tvrďák, na klimatický oltář vložil dětství a dospívání své dcery...

Podle sebe soudím Tebe :) ?
Nevím, posledních 16 let jsem s Thunbergovými nežil a nedokáži tak posoudit zda se jedná o produkt, anomálii či (r)evoluční stav mysli...

:lol: Jo! Přesně! :lol: Podle sebe soudím jeho, a já bych se snažil svoje dítě tohodle cirkusu ušetřit, a rozmlouval bych mu to.
(nemyslím tím přímo “to zaškoláctví” ;) , rozumíme si?)

A jo, já taky ne, a jaxem napsal, o rodince jsem si lautr nic nezjišťoval. Vyslovil jsem jenom oponentní hypotézu k tvojí hypotéze: ty jsi složil hold její vyspělosti a vizi, já zapochyboval o té vrozené vyspělosti a podezírám z cílené indoktrinace některého z rodičů.

O nic nejde, je to jenom můj bezvýznamný názor na nevýznamném fóru, nikam se s ním necpu. :P

edit: já vlastně nikam jinam nepíšu, než sem, takže ta moje hypotéza zapadne časem prachem... (pokud teda něco nevyšťouraj´ investigativní novináři) :twisted:

PříspěvekNapsal: 20 srp 2019 08:01 
Kolemjdoucí

Když už se to tu rozjelo... :-)

Mě na tom vadí že tyhle PR akce popudí lidi vůči skutečné ochraně přírody. Podle mě hrozí, že lidi na zjevnou lež a propagandu zareagují odmítáním ekologických témat jako takových, nerozliší že těch pár pošuků opravdu neřeší skutečnou ochranu přírody nebo krajiny, ale jinak to důležité téma je.

Co se týče totálních kravin jako brčka, to už tu taky někdo dobře napsal - v našich zemích se systémem sběru a někdy i recyklace odpadu to přírodu nezatěžuje, alternativy navíc můžou být horší. (Různá lepidla v papíru a pod., jsou i kovová brčka která jsou prakticky neumytelná a podobně)

Co se týče brček v Asii, možná někdo dostatečně silný prolobuje zákaz i tam. Takže místo řešení příčiny problému (bordel v moři = neházet bordel do moře) se vytáhne jeden konkrétní druh odpadu, částečně se nahradí jiným, částečně možná ničím. Takže až budete 4 dny srát po napití přímo z lahve, tak, enjoy...

U tašek je to nejhorší, lidi už si dneska schraňují normální igelitky jako cennost... Ach jo. (A občas si někdo koupí papírovou a má "dobrý pocit", co na tom že na její výrobu potřebuje 4x víc energie a znovupoužít nejde - papírové jsou všude, protože "eko"... Eko co jako, že jí musím po použití vyhodit? )

PříspěvekNapsal: 20 srp 2019 08:05 
Kolemjdoucí

tonic píše:
Ako nechcem pôsobiť ako ekoterorista, ale čo je na tom zakázať jednorazové "brčka"

Ten největší problém vidím v tom že lidem berem svobodu. Jenom úplně miniaturní kousek, ale o to lehčeji to projde, a všem to už pak přijde normální, začít ukrajovat ze svobody cokoliv, když prohlásím že to je eko. (ani to nemusí být pravda, co na tom, viz žárovky)

PříspěvekNapsal: 20 srp 2019 08:41 
VIP

ked uz berieme tie brcka ... slobodu by ti zobrali, keby si zrazu nemohol pouzivat slamky vobec. ale ked mas jednorazove alternativy typu papierove alebo napr. cestovinove, prip. trvacne ako kovove alebo bambusove, tak neviem, preco by mi malo byt luto kusku plastu, ktory pouzijem na 2 minuty raz v zivote a uz ho nikdy neuvidim.
Aj ked chapem, ze pre niekoho to moze byt velmi dolezite :D https://www.youtube.com/watch?v=vsH6L4EAe7o

PříspěvekNapsal: 20 srp 2019 09:46 
VIP

H_K píše:
Když už se to tu rozjelo... :-)

Mě na tom vadí že tyhle PR akce popudí lidi vůči skutečné ochraně přírody. Podle mě hrozí, že lidi na zjevnou lež a propagandu zareagují odmítáním ekologických témat jako takových, nerozliší že těch pár pošuků opravdu neřeší skutečnou ochranu přírody nebo krajiny, ale jinak to důležité téma je.

Ano, to je rys současné společnosti. Řada kampaní má opačný efekt, čehož dokážou někteří politici hodně využít...

PříspěvekNapsal: 20 srp 2019 12:55 
Kolemjdoucí

tonic píše:
tak neviem, preco by mi malo byt luto kusku plastu, ktory pouzijem na 2 minuty raz v zivote a uz ho nikdy neuvidim.

Třeba proto že má nejmenší ekologickou stopu? O tom kovovém darmo mluvit (energie nejenom na výrobu a logistiku, ale taky mytí), u papíru nebo různých sajrajtů z cukru je krom výroby otázka taky reakce s nápojem... (Papírové obsahuje lepidlo, atd...)

PříspěvekNapsal: 20 srp 2019 13:00 
Moderátor

:roll: Je mi patnáct abych pil pivo brčkem?

Pokud se všichni trochu neuskromníme, nepřestaneme planetu zasírat sračkama které nepotřebujeme, tak si planeta najde cestu, jak se nás zbavit. Pokud se samozřejmě nezbavíme sami sebe sami dřív.

PříspěvekNapsal: 20 srp 2019 13:11 
VIP

ako sa to vravi? mysli globalne, konaj lokalne? kazdemu "pičovi zo slamiek" a odporcovi zalohovania plastovych flias odporucim zobrat vrece a ist do najblizsieho parku zacat zbierat odpadky. Par takychto akcii som absolvoval a neuveritelne, co vsetko sme nasli v relativne cistom lesiku. Tu nejde o nejake imaginarne uhlikove stopy, emisie, cyklicke striedania, slnecne skvrny ... ale o to ze nechcem osobne zit v bordeli s nechutnou prirodou.
Keby bola vacsina ludi rozumna, normalne sa recykluje, tak netreba ziadne represie. Ale kedze vidime, koho vacsina naroda voli, tak niekedy treba pouzit "financnu motivaciu". Sice vyrobcovia slamiek z Azie nebudu mat co zrat, no na druhu stranu bezdomovci mozu zberat flasky :)

PříspěvekNapsal: 20 srp 2019 13:29 
Diskutér

H_K píše:
tonic píše:
tak neviem, preco by mi malo byt luto kusku plastu, ktory pouzijem na 2 minuty raz v zivote a uz ho nikdy neuvidim.

Třeba proto že má nejmenší ekologickou stopu? O tom kovovém darmo mluvit (energie nejenom na výrobu a logistiku, ale taky mytí), u papíru nebo různých sajrajtů z cukru je krom výroby otázka taky reakce s nápojem... (Papírové obsahuje lepidlo, atd...)

no vidis to, a keby a ta jednorazova slamka nevyrobila, tak nema ziadnu ekologicku stopu. lebo argumentovat favorizovanim plastovej slamky voci kovovej tym, ze ju treba umyvat to je uz naozaj do placu. lebo plastova nema ziadnu energiu na vyrobu a logistiku ze (facepalm)

PříspěvekNapsal: 20 srp 2019 23:08 
Diskutér

H_K má naprostou pravdu. Z hlediska ekologie je kvůli CO2, spotřeby vody na 1 kg plastu a ekonomičnosti, následné recyklaci (pokud je teda recyklován - tohle bývá problém; plast se může recyklovat pořád dokola, zatímco papír pouze maximálně 6-8x a to jen v případě, že se jedná o kraft) plast bezkonkurenční.

Takže, ať chceme nebo ne, tak je dost pravděpodobný, že plastová slámka je ekonomičtější než například zmiňovaná kovová i přes to opakovaný použití a umývání kovové. Ta by mohla mít výhodu až pokud by se použila xxxx krát. (plast vs kov detailněji zmapovanej nemám).

Dále zmiňuje logistiku. Tam předpokládám, že myslí to, že kovová slámka bude téměř jistě větší. I kdyby nebyla větší, tak bude rozhodně těžší. Kamion jich nepoveze tolik (nebo poveze stejný množství, ale větší váhu) = horší ekologická stopa na jednu slámku.

Například papírový obaly obaly, kterýma nás média tak masírují jsou ve všem daleko větší zátěž pro přírodu. Bohužel všichni porovnávají až finální produkt. Tam nezbývá než souhlasit, že papír se rozpadne dřív, ale co za škody napáchal do té doby, než se vyrobil, se nemůže s plastem vůbec rovnat. To je o několik tříd jinde.

Bohužel ekologický plasty neexistují (různý typy biodegradabilních, renew atd mají vždy velký nevýhody) a plast se nedá vždy a všude nahradit.

Zrovna slámky bych zakázal komplet, ty nejsou nutný snad k ničemu.

PříspěvekNapsal: 21 srp 2019 07:17 
VIP

Kovové slamky som myslel pre vlastnú potrebu, v domácnosti alebo na cesty:) jasné, že som nemyslel, že v mekaci budú dávať kovové:)
Veď ako som vravel, keby ľudia neboli tupí, tak sa recykluje všetko bez reptania. No rád by som vedel, koľko percent takých jednorazových plastov ako slamky, príbor, taniere, mikrotenove sáčky sa zrecykluje. Potom tu môžme hľadať tabuľky, kedy sa oplatí ísť na Bali bez bordelu na pláži.

PříspěvekNapsal: 21 srp 2019 09:23 
Kolemjdoucí

Ridder píše:
Zrovna slámky bych zakázal komplet, ty nejsou nutný snad k ničemu.

Nutno dodat - u nás . Od Istanbulu (včetně) na východ jsou jednoznačně hygienickým přínosem, to samé asi Afrika.

Tonic píše:
keby ľudia neboli tupí, tak sa recykluje všetko bez reptania. No rád by som vedel, koľko percent takých jednorazových plastov ako slamky, príbor, taniere, mikrotenove sáčky

Tak základní pravidlo, odpad k recyklaci nemůžete dávat znečištěný jídlem ap, opravdu s jedním papírovým talířem nebude 5 minut pracovat člověk s odmašťovačem aby ho očistil. (Třeba na festivalu v Ostravě to nepochopil skoro nikdo , přestože to bylo obřím písmem přímo na kontejnerech napsané, super , takže všechno šlo stejně to směsného. )

Mikrotenový sáček váží asi gram.

Co se týče ekologie, tak to je asi v pohodě, spálením toho mikrotenového sáčku vznikne jenom CO2 a voda. Pak záleží kam to vyhodíte - já žiju v Plzni, tak tam konkrétně ve spalovně v Chotíkově se ta energie nemaří, ale vyrábí se z toho elektřina / teplo - o to míň se spálí uhlí, protože tu energii potřebujem stejně. Pokud by vadily i emise CO2, tak z jednoho sáčku je to asi 6 gramů CO2, to se dá vykompenzovat pomalejším dechem po nějakou dobu...

Proto bych z toho nedělal drama. :)

To že je někdo dement a nedokáže ve vlastní zemi / městě zacházet s odpadem je příčina znečištění, ne existence předmětů které jdou do moře nebo přírody vyhodit.

PříspěvekNapsal: 21 srp 2019 09:51 
VIP

ved ano, vsetko vazi par gramov :)) len treba to na dennej baze vynasobit x niekolko miliard :)
to je ten problem

PříspěvekNapsal: 21 srp 2019 10:36 
Diskutér

Taky bych si dovolil přidat názor, ale řešení nenabízím:-) já jsem taky z Plzně, ale ty spalovny by jenom na Plzeň musely být 3. Přesto to vítám asi jako nejrozumnější řešení. Řeší se tu energie, ale to bych neviděl jako to nejzásadnější. Papír je v podstatě přírodní materiál, takže jeho rozpadem se recyklace uzavírá. Sklo, kov - vlastně stejně. Ale plast - ten byl vyroben, aby byl věčně. Jak to řešíme ? Nahrneme to do nějaký zbývající díry v krajině a je to. Co bude dál ? - koho to zajímá ! - vidět to není, tak je uklizeno a vyřešeno. Pak se divte, že v třetím světě práci popelářů obstarává řeka - vždyť je to skoro stejný postup jako v Evropě.
Pytlík - 1 gram - super. To bych si k vám dovolil hodit přes plot třeba jenom slaboučký 2 kila, to přece nic není.
"uklidit odpadky" - hrozná věta = sesbírat je někde a převézt jinam.
Řeší se, jak dlouho bude ropa, uhlí, ale myslím, že zásadnější problém bude s nedostatkem fosfátů (hnojivo na pole kvůli květům - plodům). Od nás :D to jde do kanalizace a zase skládka. Do kanalizace jde všechno - zase ten přístup, zmizelo to, takže už to není.
Občas mě napadá třeba obrus gumy z pneumatik - co to musí být za kvanta plastovýho mikroprachu okolo silnic za těch mnoho let. Je to (asi) netečný materiál, takže se tím nikdo nezabývá. Ale když ukápne těsněním pár kapek oleje z motoru (do asfaltu), to je pomalu akce jako havárie Černobylu. Co na tom, že vymře XY druhů, ale s dojetím si prohlídneme záchranu koťátka ze stromu od hasičů.
Jak někdo psal, dobře je začínat u sebe a jít příkladem. Lidstvo všeobecně není zlý ani hloupý, ale je líný (což je přirozený). Se vším neskutečně plýtváme, protože se nám nechce domýšlet do konce. Na flašku se napíše "recyklovatelné", takže pro všechny OK, ale co se s tím bude dít dál, to už je šuma fuk. Já jsem z obliga. Proč se většina "věcí" vůbec používá ? - odpovědi "...vždyť to stojí pár korun, je to hygienický, dá se to recyklovat, oni to odvezou, proč zrovna já - já to nezachráním, zrovna já budu dělat kašpara...". Postavit za vaší zahradou spalovnu, skládku, zbourat dům kvůli uhlí = povstání, ale když to bude někde jinde, tak OK a hesla "nedá se nic dělat, už to tak je, pokrok nelze zastavit, nemůžeme se vrátit do středověku".
Takže závěrem ke Grétě - přestože si z ní dělám srandu, tak zase trochu přispěla k osvětě. Ale mám pocit (i když ji vlastně neznám a nezkoumám), že se stala obětí novinářských článků a vznikla nechtěně jako módní popová hvězda, je mi jí vlastně líto a možná bude mít, co dělat, aby z toho do dospělosti došla bez vážnějších následků.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 203 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina