Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 06 dub 2020 06:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Platba CLA
PříspěvekNapsal: 18 čer 2011 21:32 
VIP

zennie píše:
GeorGos píše:
Jinak pro ty, kteří přiletí z USA s novym kompem, celníkům nedělá problémy to dokázat, žes to tam vážně koupil a že sis to nepřivezl už z ČR.

Jakym zpusobem se to da dokazat (za predpokladu, ze u me nenajdou doklad)? Ciste zvedavost, nemam v planu to testovat.

- co se mi osobně stalo bylo, že čelním prudil na komp a vadila mu anglická klavesnice a anglicke Windows. Nakonec rek "já vím že to stejne mas od tamtud, tak bez".

- pokud té nacape a bude té chtít nasrat tak důkazní břemeno je na tobě, nikoli na něm. U věci kde se mu to "vyplatí" (nebude notebook, ale u par drahejch hodinek si to dovedu představit) si muže zavolat výrobci a podle sn zjistit kam to bylo prodany.

PříspěvekNapsal: 19 čer 2011 06:53 
VIP

Hatikva píše:
Až příště pojedete na Havaj, tak se údajně vyplatí si přivézt lávové šutry z Mauna Kea... prej se pak občas dějou docela zajímavý věci. když se Pele'e naštve. :twisted:

Mám je tady už rok a zatím nic nepředvedly. O co přicházím? ;)

PříspěvekNapsal: 19 čer 2011 15:00 
VIP

Hajzlové nakládačský... :shock:

PříspěvekNapsal: 19 čer 2011 20:14 
VIP

Narayen píše:
Můžeš být rád, že ti nic nechybělo..

Že já jsem takový blbec naivní, co věří, že se tomu zavazadu nic nestane, nikdo z něj nic nečmajzne... Fakt jsem myslel, že bezpečáci to prohlíželi... Byla by to poměrně zajímavá otázka odpovědnosti k náhradě škody, zda letecká společnost, které jsem zavazadla svěřil u check-in, anebo letiště, jehož zaměstnanci nakládají, kontrolují atd...

PříspěvekNapsal: 19 čer 2011 21:31 
Moderátor

Pro zajímavost demonstrace toho, že zámečky jsou většinou opravdu na nic
http://www.youtube.com/watch?v=mf-DGKUN ... re=related

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 11:23 
VIP

Včera jsem byl na proclívací poště na P5 vyzvednout balík z USA (opravdu dárek) a celník mě upozornil, že clo a DPH se neplatí do 45 EUR (ekvivalent 50 USD) - jedná se o zboží neobchodní povahy. Pokud bych ale kupoval zboží z eshopu, je hranice na DPH 22 EUR a na clo 150 EUR - znamená to tedy, že pokud bude hodnota dárku v rozmezí 45-150 EUR, je výhodnější to jako dárek ani nepřiznávat?

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 12:28 
VIP

Viking píše:
Včera jsem byl na proclívací poště na P5 vyzvednout balík z USA (opravdu dárek) a celník mě upozornil, že clo a DPH se neplatí do 45 EUR (ekvivalent 50 USD) - jedná se o zboží neobchodní povahy. Pokud bych ale kupoval zboží z eshopu, je hranice na DPH 22 EUR a na clo 150 EUR - znamená to tedy, že pokud bude hodnota dárku v rozmezí 45-150 EUR, je výhodnější to jako dárek ani nepřiznávat?

Pravidla pro vyměřování cla a DPH jsou popsané zde: http://www.celnisprava.cz/cz/clo/odbavo ... fault.aspx

Zkušenost mám ale rozdílnou. Např. jsem na e-shopu koupila zboží za cca 1.500 Kč a musela jsem ho proclít a zdanit, jindy jsem nakoupila za 3.300Kč a balík mi přivezla pošta domu a nic jsme clít a danit nemusela. Obojí to bylo zboží neobchodní povahy.

Předmět příspěvku: Re: Platba cla a DPH
PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 12:46 
Diskutér

Já si všimnul, že na těch zásilkách z Číny jak je na balíku nalepena ta "čínská celní deklarace" či co to je, tak tam často prodejce uvádí nižší hodnotu zboží, než za jakou to bylo nakoupeno (např. místo 25 jen 2 dolary). A to jsem o to nijak nežádal. Takže je možné, že k tomu naši celníci přihlíží.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 13:05 
VIP

Z dealextreme mi zatím vždycky přišlo vše rovnou domů. První balík z USA - problém. Obdržel jsem vyrozumění z České pošty že balík zůstal viset na Praze 5 - zřejmě nebylo jasné, zda zboží v zásilce je obchodní nebo neobchodní povahy. Na poště jsem si vyzvedl přepravní dokumenty (fotokopie balíku) a šel za celníkem. Naštěstí pošta ten balík neotvírala. Celník se kouknul na tu fotokopii, zeptal se co tam je a dostal jsem razítka bez cla. To bylo jediné štěstí protože odesílatel uvedl na balíku hodnotu zboží 100 USD ale jak se to kopírovalo, vůbec to nebylo vidět. Jinak bych asi doplácel. Takže celé mě to stálo 96 Kč za to, že si to Česká pošta ponechala a vyzvala mě k doložení charakteru zboží.

Výše uvedený odkaz jsem si pročetl a pořád mi není jasné - otázka cla - dostanu dárek v hodnotě 100 USD, v tom případě clo platím (nad hodnotou 45 EUR) ale pokud bych to samé koupil v americkém eshopu, potom clo neplatím (pod 150 EUR). Dává to takto smysl? Vždycky jsem si myslel, že je výhodnější psát Gift ale takhle by to bylo přesně opačně, ne?

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 13:15 
Moderátor

kraken píše:
Já si všimnul, že na těch zásilkách z Číny jak je na balíku nalepena ta "čínská celní deklarace" či co to je, tak tam často prodejce uvádí nižší hodnotu zboží, než za jakou to bylo nakoupeno (např. místo 25 jen 2 dolary). A to jsem o to nijak nežádal. Takže je možné, že k tomu naši celníci přihlíží.

to ti tam napisi i v usa kdyz je pozadas.me posilal cech zijici v usa obleceni v cene asi 2500kc nakoupeny ve slevach takze v cr tak s hodntou 5000kc a slo to bez jakychkoli poplatku.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 13:24 
VIP

Viking píše:
Výše uvedený odkaz jsem si pročetl a pořád mi není jasné - otázka cla - dostanu dárek v hodnotě 100 USD, v tom případě clo platím (nad hodnotou 45 EUR) ale pokud bych to samé koupil v americkém eshopu, potom clo neplatím (pod 150 EUR). Dává to takto smysl? Vždycky jsem si myslel, že je výhodnější psát Gift ale takhle by to bylo přesně opačně, ne?

Pochopila jsem to tak, že do hodnoty 22 EUR se neplatí ani clo ani DPH. U dárků do 45 EUR se neplatí clo, ale už je vyměřeno DPH. Při nákupech v e-shopech do 150 EUR se neplatí clo, ale je také vyměřeno DPH. Nad 150 EUR se platí jak clo, tak DPH.
Trochu nelogicky mi z toho vyplývá, že je výhodnější neuvádět, že se jedná o dárek.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 13:25 
Návštěvník

Nevím zda je to jasné z odpovědí výše, ale je třeba rozlišovat DPH a CLO. Nepíšu tady zákony, ale spíš své vlastní zkušenosti:

DPH (oněch šílených 21% nebo kolik navíc) zaplatíš za objednané zboží mimo EU, pokud je cena vyšší než 22 EUR (včetně poštovného!). Tzn. spousta čínských obchodů napíše "MP3 player $20" a přitom ti pošle mnohem dražší zboží. Celníci už dneska nejsou tak pitomí jak dříve a občas mi to "přecenili" na reálnou hodnotu nechali doplatit DPH.

Poté je zde druhá kapitola "CLO" pro veškeré zboží, které stojí víc jak 150 EUR. To se počítá kdovíjak a nikdy jsem to naštěstí nemusel řešit (vždy všechno zboží rozdělím po balíčkách levnějších jak 150 EUR, ideálně tedy pod 22 EUR což je u elektroniky dost obtížné)

Jo a taky si pošta veme to zmiňované 100 Kč jako "processing fee" pokud se doplácí DPH (to taky dřív nebylo).

Tzn. v případě GIFT věcí jsou to pro mě novinky (jsem myslel že výjimku na GIFT a reklamace byla zrušena při snížení hranice na 22 EUR)

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 13:45 
VIP

http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?t=45057

Poměrně hutné čtení. Hranice pro DPH je 22 EUR (21%), clo 150 EUR (většinou do 10% ceny zásilky). Pokud je to mezi soukromými osobami, poté je hranice pro clo i DPH 45 EUR. Nabízí se tedy otázka, zda při "dárku" v rozmezí 45 - 150 EUR toto vůbec deklarovat jako zásilku mezi soukromými osobami, pokud bych platil i clo. Jak "dárek" se tak tím pádem vyplatí deklarovat zboží pouze do 45 EUR.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 14:23 
Tazatel

Ash píše:
Jo a taky si pošta veme to zmiňované 100 Kč jako "processing fee" pokud se doplácí DPH (to taky dřív nebylo).

Jak píše i Viking, toto není pravda. Poplatek si zaúčtují tak jako tak - i když se nedaní. Zrovna před pár týdny jsem řešil zásilku, kdy mi z USA došel záručně opravený iPhone a celnice ho zadržela. Pošta mi poslala dopis s dokumenty (formulář plné moci, fotokopie atd.), já jsem jen na jejich email poslal doklady o tom, že je to záruční oprava, a za pár dní mi poslíček České pošty dovezl ten balík. Přestože jsem nikoho nezplnomocňoval k ničemu, tak jsem musel zaplatit 96 Kč.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 16:21 
VIP

Jak jsem pochopil, pokud vám to ČP nepošle rovnou domů a zůstalo to viset na Plzeňské, může buď:

a) vyzvat vás k doložení dalších podkladů či vysvětlení (můj případ)
b) za přítomnosti celníka otevřít zásilku, zde se jedná zřejmě o "závažnější" případy resp. balíky u kterých je pravděpodobné, že z toho něco celníkům kápne (např. zaslání opraveného mobilu, viz předchozí příspěvky - mohli si myslet, že ten mobil byl zakoupen).

Postup se zřejmě liší na základě toho, co vidí pod rentgenem - u mě to bylo oblečení, dalo se asi očekávat že to ukecám na 45 EUR tak mě jenom dle bodu a) vyzvali k doplnění informací.

U obou možností nicméně platit nakonec nemusíte nic (myšleno clo a DPH), jenom těm 96 Kč se nevyhnete za žádných okolností. Jak pošta zasekne drápek, pořád to po vás bude chtít a jinak vám zásilku nevydá. Dále pošta nabízí, že když jí v dané věci zplnomocníte, vyřídí vše za vás. Stojí to myslím těch 180 Kč nicméně tady hrozí, že v případě případné platby DPH a cla nebudou do roztrhání těla bránit vaše zájmy...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina