Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 16 říj 2021 19:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hebridy. Žralok veliký. Nejel by někdo?
PříspěvekNapsal: 04 srp 2020 12:28 
VIP

upoutáfka, skoč rovnou na 1:10

Letenka PRG-EDI-PRG je levná, vyzved bych tě (vás dva, tři?) 26.8. na letišti v Edinburghu, vyhlídková jízda Skotskem na pobřeží do městečka Oban, ubytko jsem zatím nehledal, hlavním cílem je šnorchlování se žralokem velikým (pro schwotta CETORHINUS MAXIMUS) a zkusit potápko s nějakým tuleněm (pro schwotta HALICHOERUS GRYPUS).
Náklady netušim, lodní dopravu po ostrovech jsem zatím nehledal, letenky zpáteční mám dokonce dvě, a můžu se vracet 30.8. nebo 2.9. (kdyby byla dobrá parta nebo to potápko bylo nadprůměrně zajímavý).
Teplotu moře zatím nevím. Ušetřené peníze za sdílení nákladů pronájmu auta plánuju propít.

Žralok veliký je velký kosmopolitní druh žraloka z čeledi obrounovitých. Je to druhá největší paryba po žraloku obrovském, může měřit i přes 12 metrů. Jedná se o pomalý druh, výjimečně plavající rychleji než 5 km/h.
Příloha:
Hebridy.jpg
Hebridy.jpg [ 127.81 KiB | Zobrazeno 2064 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Hebridy. Žralok veliký. Nejel by někdo?
PříspěvekNapsal: 04 srp 2020 19:57 
VIP

No a teď vysvětlení, proč to není v sekci “Seznamka”, ale v sekci “Cestopisy”.

Skotsko je čarokrásné, úžasné, to snad se mnou bude každý jeho návštěvník souhlasit. A ty Hebridy jsou tak nějak mimo, stranou, remote. Mě to tam láká, mě to tam táhne, a není to jen ten Basking Shark. Chtěl bych tam dát nějaký trek po ostrově, možná půjčit na den kolo, no nemám žádný pevný plán.

Cestovatelské informace a odkazy budu shromažďovat zde, třeba se to někomu bude v budoucnu hodit.

Letenku sice už pár dní mám, ale teprve dnes jsem se začal trochu rozhlížet po netu a hledat informace. Takový náznak cen trajektů:
Příloha:
9674818D-AD35-4142-85C2-9F312E540879.jpeg
9674818D-AD35-4142-85C2-9F312E540879.jpeg [ 167.86 KiB | Zobrazeno 1965 krát ]
Na Hebridách je co navštěvovat:
Příloha:
F2E9A1D1-85BF-4CA9-A42B-66E32D199B69.jpeg
F2E9A1D1-85BF-4CA9-A42B-66E32D199B69.jpeg [ 91.6 KiB | Zobrazeno 1965 krát ]
Já moc nevěřim, že by se ke mně někdo přidal, takže pokukuju i tímto směrem > doprava a ubytko v jednom:
Příloha:
646BAD7B-D28C-436E-95AF-398AFE9B3BA4.jpeg
646BAD7B-D28C-436E-95AF-398AFE9B3BA4.jpeg [ 90.31 KiB | Zobrazeno 1965 krát ]

PříspěvekNapsal: 05 srp 2020 09:34 
Diskutér

Na tvém místě bych si ujasnil trochu víc priority:

- při omezeném disponibilním čase (v podstatě tři celé dny na místě) bych asi úplně nemluvil o Hebridech (remote jsou hlavně ostrovy Vnějších Hebrid a nikoliv Vnitřních), ale rovnou o konkrétních ostrovech/ostrovu;
- pokud chceš mít jako základnu Oban (je tam btw. docela solidní YHA hostel), je relevantní se bavit asi hlavně o Isle of Mull (pokud nemáš jiné důvody, určitě násobně zajímavější než Colonsay) - trajekty z Obanu do Craignure (Isle of Mull) jezdí několikrát denně;
- Isle of Mull (se základnou v Obanu) jsem plánoval na letošní Velikonoce, takže můžu dodat, jaká místa jsem měl v plánu (po ostrově jezdí v omezené míře bus, přespat se dá případně v Tomsleibhe bothy);
- nevím, nakolik je nutné/nezbytné půjčovat auto, je-li prioritou šnorchlování - do Obanu se dostaneš s Glasgow vlakem (v předstihu se dá jízdenka koupit docela levně), nebo busem. Jestli máš ranní letenku s EasyJetem, dá se to v rámci maximalizace času na místě udělat tak, že se vrátíš posledním (nočním) vlakem z Oban/Fort William/Tyndrum s příjezdem do Glasgow po půlnoci, přejedeš nočním busem (jezdíval co hodinu) Glasgow - Edinburgh na letiště a do odletu přečkáš ve Starbucks na letišti.

PříspěvekNapsal: 05 srp 2020 12:13 
VIP

babička Lála píše:
Ušetřené peníze za sdílení nákladů pronájmu auta plánuju propít.

Abstinence u tebe s Covidem vzala za sve?
Vypada to velmi velmi lakave. V mem pripade by vsak pripadala v uvahu maximalne snorchlovacka. Tusim omrzliny a kdyz ne to, tak minimalne priposrani strachy i prestoze to lidi nezere. Navic netusim, zda vubec by to melo pro snorchlistu smysl.

PříspěvekNapsal: 06 srp 2020 20:09 
VIP

zdnk píše:
Na tvém místě bych si ujasnil trochu víc priority
...
- nevím, nakolik je nutné/nezbytné půjčovat auto, je-li prioritou šnorchlování - do Obanu se dostaneš s Glasgow vlakem (v předstihu se dá jízdenka koupit docela levně), nebo busem.
Tak to rozhodně ano! Zatím se zkusmo vrtám v netu a hledám inspiraci. Pokud můžeš připsat věci, které zaujaly tebe, budu rád.

Při povrchním hledání mi skotské dráhy nabídly lístky zpáteční Edinburgh-Oban za cca 90 GBP, zatímco týdenní pronájem malého auta byl za 160 GBP. Při dvou lidech je matematika jasná, při jednom by mi ta flexibilita a možnost výletů za 70 GBP+benzín rozhodně stála.

Nechci strávit fšechny tři dny mořem, navíc třídenní Basking Shark stojí 515 GBP, a to je nehorázná raketa.
Jsem připraven zaplatit tu olbřímí částku za jednodenní pokus, za ruskou ruletu “najdeme ho nebo nenajdeme”, a rád bych se někam vnutil na jeden ponor k tuleňům, ale zbytek programu pozemní.
Příloha:
5A98E5E8-210B-42F0-A846-460A44ADC9C7.jpeg
5A98E5E8-210B-42F0-A846-460A44ADC9C7.jpeg [ 144.62 KiB | Zobrazeno 1644 krát ]
Příloha:
4E484590-93D3-4629-96FB-80044DFA2C9B.jpeg
4E484590-93D3-4629-96FB-80044DFA2C9B.jpeg [ 139.7 KiB | Zobrazeno 1644 krát ]
Prozatím mi nejvíc láká ostrof Skye z bondofky, vzít na trajekt i auto, a paprskovitě si ho projet, zejména se projít okolo The Storr. Což by se mi radostněji realizovalo, kdyby někdo platil půlku trajektu, že áno.
Čímž by ale nezbyl čas na ty Vnější Hebridy, ale zatím jsem to nestihl moc prostudovat.
Příloha:
1058F034-50D9-4CA6-8463-397FE8BC1F0C.jpeg
1058F034-50D9-4CA6-8463-397FE8BC1F0C.jpeg [ 223.33 KiB | Zobrazeno 1644 krát ]
Posheidon píše:
Vypada to velmi velmi lakave. V mem pripade by vsak pripadala v uvahu maximalne snorchlovacka. Tusim omrzliny a kdyz ne to, tak minimalne priposrani strachy i prestoze to lidi nezere. Navic netusim, zda vubec by to melo pro snorchlistu smysl.
No ono se za tvory typu žralok velrybí nebo žralok veliký ani moc potápět nedá. Na rozdíl od mant, které si krouží nad jedním místem, nejčastěji nad svojí “čističkou”, tohle monstrum si plave odněkud někam, a potápěče během krátké chvíle vlastně jen míjí. Naopak pro šnorchlisty najde skipper zvíře u hladiny, jde se do vody, zážitek, zpátky na loď, skipper zvíře se člunem nadjede, znovu se jde do vody, a takový zážitek se opakuje dokud to aktéry baví (nejčastěji to jako prvního přestane bavit to zvíře).
{Pozorný biolog, jako je třeba schwoťťák, zpozoroval mojí nejistotu, jestli jsou to ryby nebo paryby, a jak proto alibisticky používám slova “monstrum” nebo “zvíře”}

(Velrybáka na ponoru jsem zažil nejméně třikrát, naposledy u Socorro, ale bylo to opravdu jen pár desítek vteřin nadšení, než monstrum zmizelo v modrém nedohlednu.)
Příloha:
40BB930B-5E00-4276-ABBB-00FD07BC7ECD.jpeg
40BB930B-5E00-4276-ABBB-00FD07BC7ECD.jpeg [ 206.28 KiB | Zobrazeno 1633 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 srp 2020 10:35 
Diskutér

Vlak Glasgow - Oban stojí 26.80 GBP one way; v akci (včasná jízdenka) se dají vlaky do Obanu nebo Fort William pořídit asi za 10 GBP. Teď na webu Scotrail.co.uk ty levné jízdenky nevidím - patrně jsou v prodeji mimosezónně a jen s určitým předstihem.

Bus Glasgow - Oban stojí 14.60 GBP (Advance single), resp. 21.80 (normální jízdenka). Relevantní alternativa, když cestuješ sám/ve dvou.

Pokud jen trochu vyjde počasí, ta jízda vlakem přes vysočinu má určitě něco do sebe, doporučuji.

Vnější Hebridy doporučuji odložit. Na projetí všech ostrovů vč. cesty z/do Glasgow/Edinburgh to je tak na 10 dnů. Na řadě míst na ostrovech jsou jednopruhové silnice s passing places, nedá se jezdit moc rychle a pro našince to je hlavně zprvu nezvyk. Pokud plánuješ treky apod., chce to čas, aby sis užil tu atmosféru. Navíc letos docela dlouhou dobu vůbec nejezdily trajekty; nevím, jaká je situace teď, ale letošek je špatný. :(

Na Isle of Skye se zabavíš klidně na pět dnů. Nedává mi smysl při tvém časovém ramci kombinovat žraloka velkého a Skye.

V mém itineráři pro Velikonoce v Obanu a okolí byl:
1) jednodenní trek na (munro) Ben Cruachan;
2) prohlídka palírny whisky přímo v Obanu;
3) Isle of Mull - výstup na Ben More a pak přejít ty kopce s výškou kolem 700 metrů západně od Craignure (buď jednu noc s přespáním v již zmiňované bothy a nebo jako denní výlety trajektem z Obanu - prvním trajektem na ostrov, využít návazný bus k přiblížení a večer na poslední trajekt dojít/dostopovat);
4) Ben Arthur (The Cobbler) u Loch Lomond, kde v Tarbetu staví vlak z Glasgow směr Oban/Fort William - viz https://www.youtube.com/watch?v=G3YLmol6sFI
5) nedaleko Ben Arthur je pivovar Fyne Ales, který vaří pivo z dešťové vody - viz https://radiozurnal.rozhlas.cz/pivo-del ... or-7982693 a https://www.fyneales.com/ - což mi přišlo zajímavé se tam podívat.

Pak záleží, co ti je bližší a preferuješ. Když pojedeš na žraloka, Skye je podle mě nesmysl. Pokud nebudeš vědět co s časem, dá se vyrazit směr Fort William a třeba na Ben Nevis, k Loch Lomond... Krásná je oblast kolem Kinghouse/Glen Etive, kterou prochází West Higland Way. Úžasný kopec je Stob Deargh (https://www.youtube.com/watch?v=QyzPFa7xJoU); v okolí najdeš lokace, kde se natáčel Skyfall...

Pokud jde o další zdroje informací:
- (mini)cestopis o Isle of Mull: https://www.justwalkit.cz/post/isle-of-mull;
- tamtéž najdeš obdobně zpracované postřehy z dalších ostrovů Vnitřních (i Vnějších) Hebrid;
- speciálně upozorním na cestopisy z Vnějších Hebrid v sekci blog (Klára tam běžně jezdí několikrát do roka).

PříspěvekNapsal: 07 srp 2020 22:08 
VIP

Rozhodně paryba, stejně jako rejnoci. Pro úplnou korektnost: latinská druhová jména se píšou kurzívou, nikoliv kapitálkami. Správně tedy Cetorhinus maximus

PříspěvekNapsal: 08 srp 2020 13:37 
VIP

Úvodem upřímně poděkuju za tvoje delší pojednání. Některé ty tvoje natvrdo postavená doporučení mi přijdou jako užitečný katalyzátor mých plánů, navíc podvědomě mám stejný názor.
zdnk píše:
Vnější Hebridy doporučuji odložit. Na projetí všech ostrovů vč. cesty z/do Glasgow/Edinburgh to je tak na 10 dnů.
ad Vnější Hebridy
Dle náhledu jede trajekt jedním směrem cca 3 hodiny + čas pro nalodění + čas pro vylodění => za ty prachy to nemá smysl na jednodenní výlet, to bych byl půldne zavřenej na lodi => blbost.
>>> A taky si myslím, že by to stálo za samostatnou výpravu. Když vezmu i Dítě, sice to zase fšechno zaplatím jenom já, ale z toho obytnýho auta to budou zážitky pro dva lidi, bude to radost * 2.
Do Skotska bych se rád vracel, nechci Hebridy teď nějak hrrr hrrrrr vodškrtnout.
Příloha:
FDD41076-276C-4100-A666-0C869C392BCD.jpeg
FDD41076-276C-4100-A666-0C869C392BCD.jpeg [ 236.62 KiB | Zobrazeno 1338 krát ]
zdnk píše:
Pokud jen trochu vyjde počasí, ta jízda vlakem přes vysočinu má určitě něco do sebe, doporučuji.
Mám cesty vlakem moc rád, takže souhlasím.
ad Auto versus vlak
Faktem ale je, že se tam budu koncem srpna vyskytovat (dovolí-li Covid 19), budu pár dní krapet fungovat jako taxikář pro Dítě (proto to auto; nicméně obyč auto zatím jen zvažuju vyměnit v Edinburghu za auto obytné), a není mojí ambicí poznat “celé Hebridy” za tři dny. {jakkolif jsou někteří rychlocestovatelé schopni poznat Austrálii za 2,5 dne}
zdnk píše:
Na Isle of Skye se zabavíš klidně na pět dnů. Nedává mi smysl při tvém časovém ramci kombinovat žraloka velkého a Skye.
ad Basking Shark
Srpen je vrchol sezony, kdy jindy tedy?
Ale ta cena je astronomická.
A komunikace centra (http://www.baskingsharkscotland.com) není úplně “helpfull”, zájemci nápomocná. Web mají sice rozsáhlý, řada základních informací tam ale chybí (nebo jsem je nenašel).
Prostě se ještě musím poohlédnout po konkurenčním potápěčském centru.
zdnk píše:
Pak záleží, co ti je bližší a preferuješ. Když pojedeš na žraloka, Skye je podle mě nesmysl. Pokud nebudeš vědět co s časem, dá se vyrazit směr Fort William a třeba na Ben Nevis, k Loch Lomond... Krásná je oblast kolem Kinghouse/Glen Etive, kterou prochází West Higland Way. Úžasný kopec je Stob Deargh (https://www.youtube.com/watch?v=QyzPFa7xJoU); v okolí najdeš lokace, kde se natáčel Skyfall...
ad Skye
Tady nevím jestli nevyměknu, a neudělám to na dva dny. Ostatně, můžu se tam přece vrátit. A nikdo neví, jaké mi tam zastihne počasí, třeba bude návrat na tento ostrof nutností, protože při tomto prvním pobytu bude nepřízeň počasí neúnosná. Ale nejspíš nakonec rozhodne úvaha ekonomická: na jeden den se to jedné osobě s autem nevyplatí, náklady “na hlavu” by byly nesmyslné.
zdnk píše:
- https://www.justwalkit.cz/post/isle-of-mull;
- tamtéž najdeš obdobně zpracované postřehy z dalších ostrovů Vnitřních (i Vnějších) Hebrid;
- speciálně upozorním na cestopisy z Vnějších Hebrid v sekci blog (Klára tam běžně jezdí několikrát do roka).
Ano, to jsem už trochu četl, má to u Gůglu asi vysoký rating a zobrozuje se to ve vyhledávači vysoko.
schwott píše:
Rozhodně paryba, stejně jako rejnoci. Pro úplnou korektnost: latinská druhová jména se píšou kurzívou, nikoliv kapitálkami. Správně tedy Cetorhinus maximus
A jakou barvou se to píše?

PříspěvekNapsal: 19 srp 2020 13:54 
VIP

Pro pořádek bych téma uložil k ledu s vysvětlením:
zdnk píše:
Na tvém místě bych si ujasnil trochu víc priority...
Svatá slova!
Přesně tohle jsem homeopaticky dělal, a zkracoval pobyt ve Skotsku z odletu 2/9 na 30/8, pak na 26/8, až z toho zůstalo rozhodnutí letenku nechat propadnout.

Důvody:
- ceny potápka (výjimečně pod význam slova zahrnu i šnorchlování na hladině) jsou fakt raketa;
- ceny za vypůjčení vybavení jsou za hranicí drzosti (10 GBP/den za zátěžový opasek s olovem? wtf?);
- a ty výlety jsou přesto vyprodaný;
- hledat a komunikovat s alternativním/-i dajfkem se mi nechce;
- mám moc práce a nemám čas a chuť hledat informace a připravovat cestu, což jsem dříve dělal velmi rád, a hrozně mě to bavilo.

Ještě jednou díky zdnk za inspiraci a pomoc, rád to využiju příští rok, půjde-li to.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina