Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 06 pro 2019 18:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Taiwan 2019 (zatím stále nezávislý...)
PříspěvekNapsal: 04 pro 2019 22:13 
VIP

Zatim to není dokončený, chybí pár odkazů a hlavně gastronomie Taipei

Taiwan 2019 (zatím stále nezávislý...)
Příloha:
Poznámka: Ostrov vodopádů a horkých pramenů
Taiwan still independent.jpg
Taiwan still independent.jpg [ 147.57 KiB | Zobrazeno 453 krát ]

Halabala zápisky z cesty na ostrov Formosa, obsahující několik faktů, doporučení a užitečnejch odkazů.

Obsah: Air China - letiště TPE - EasyCard - směnárny - wifi - rychlovlaky - hotelové kobky - cyklistika - turistika - východní pobřeží - půjčení auta - doprava autem - národní park Kenting - národní park Taroko - národní park Yangmingshan - jídlo v Kentingu - jídlo v Hualienu - jídlo v Taipei - horké prameny - pláže - nezávislost Taiwanu - “Dostaňte Luďka Sobotu z Taiwanu, prosím”

@ Air China: Při nákupu letenek se snažím čínským leteckým společnostem z vícero důvodů vyhýbat, ale vzhledem k často neodolatelným cenovým nabídkám je těžké býti důsledným. Pod kódem CA jsem letěl druhou dálkovou výpravu a s čerstvými zážitky z této cesty nemůžu, bohužel/bohudík, napsat na Air China nic negativního. Za zmínku stojí překvapivě milý palubní personál, obrovský prostor mezi řadami (=opravdu pohodlné cestování) a zapomenutelné nefotitelné nijaké jídlo. Letadla byla průměrnýho stáří a stavu, ale ten prostor mezi řadama byl vážně fajn.
Příloha:
Poznámka: Letadla byla průměrnýho stáří
Air China-stáří letadel.jpg
Air China-stáří letadel.jpg [ 149.34 KiB | Zobrazeno 453 krát ]

@ letiště TPE: Pěkné moderní letiště, ze kterého vedou (nově otevřeno před dvěma lety) dvě dráhy metra do centra Taipei, anebo opačným směrem k nádraží rychlovlaků v Taoyuan. Modrá trasa metra je “pomalá” a staví ve více stanicích po trase, ta “rychlá” fialová některé zastávky jen projíždí. Jízdné do centra Taipei stálo - tuším - 130 TWD, možná 140.

@ EasyCard: Místní praktická plastová peněženka, kterou lze platit v turniketech metra a v husté síti obchodů 7Eleven (a myslím že i Family Mart, ale jistý si nejsem). Vyberete si z pestré nabídky design té svojí (může to nakonec být i hezký suvenýr z cesty) za 100 TWD, a nabijete si jí vkladem hotovosti (násobky 500) v automatu na letišti; dobíjet lze zdarma i v 7Eleven. Na konci cesty si zůstatek z karty vyberete ve stanici metra pod terminálem letiště za poplatek 20 TWD.
Příloha:
Poznámka: Škoda že s touhle kartou nejde platit i tady
EasyCard - platební karta suvenýrem.jpg
EasyCard - platební karta suvenýrem.jpg [ 175.75 KiB | Zobrazeno 453 krát ]

@ směnárny: Už to tady je ve vlákně o Taiwanu napsáno, ve městech je směnáren velmi málo a na letišti je překvapivě dobrý kurz. Já už si myslel, že to ví snad každej, ale ne: dva z nás si vzali staré, nebarevné stodolarofky, prostě klasický baky. Za výměnu takových chtěla směnárna zvláštní poplatek 20 TWD za každou jednotlivou, anebo si ji mohl vlastník odvézt zpátky do Čech. Takže bacha, kamkolif do světa si vždycky(!) berte dolarové bankovky s velkejma hlavama na barevném papíře, tedy ty nejnovější.

@ wifi: Po výborné zkušenosti s mobilní wifi v Japonsku jsem neváhal a dopředu si předplatil podobné zařízení na Taiwanu. Na rozdíl od běžné SIM se s tím nedá telefonovat, ale naopak signál to přijímá od fšech operátorů (možná lžu, možná je to "jenom" většina), takže pokrytí ostrova dokonalé. Data byla neomezená, dalo se najednou připojit 5 zařízení, velká spokojenost s hentým hujerem.

@ rychlovlaky: Nejsou nejlevnější (Taoyuan-Kaohsiung jedním směrem za 1.330 TWD), ale při včasném nákupu lze získat slevu, anebo jsou akce 2 za cenu 1, vyplatí se to řešit s předstihem (což my jsme neudělali). Chtěli jsme se projet, a zdolat komfortně vzdálenost, takže jsme jednu jízdu čistým, moderním, pohodlným rychlovlakem udělali, a stálo to za ten šotoušskej zážitek. Prostě další vodškrt.
Příloha:
Poznámka: S předstihem lze nakoupit se slevou až 30 %
Rychlovlaky-slevy.jpg
Rychlovlaky-slevy.jpg [ 56.38 KiB | Zobrazeno 453 krát ]
Příloha:
Poznámka: Až 300 km/hod.
Rychlovlakem na jih.jpg
Rychlovlakem na jih.jpg [ 135.25 KiB | Zobrazeno 453 krát ]
Příloha:
Poznámka: Přejezd autobusem trvá 2 hodiny, taxíkem 1,5.
Cesta do Kentingu.jpg
Cesta do Kentingu.jpg [ 72.89 KiB | Zobrazeno 453 krát ]
Příloha:
Poznámka: Je to ještě kus, a vlak tam nejede
Kenting-přískok..jpg
Kenting-přískok..jpg [ 82.91 KiB | Zobrazeno 242 krát ]

@ hotelové kobky: Více než kde jinde se zde v hotelovém byznysu využívá pokojů uvnitř domu, tj. pokojů bez oken. Některé nejlevnější nabídky jsou na prostoru i menším než 10 m2, prostě jen postel a kus podlahy na odložení kufru, s malou koupelničkou anebo se sdílenou koupelnou. Píšu to jako varovaní, nečekal jsem to, a ve dvou případech jsem sedl na lep dobře nafocenému pokoji, který byl bez okna. Je třeba pozorně číst, jestli si neobjednáváte kobku bez oken, anebo napsat s předstihem na hotel, že chcete jenom pokoj s oknem (pokud vám na tom samozřejmě záleží, to se ví). Mně osobně pokoj o výměře 6 m2 bez okna hned po příletu nevadil, bylo to jen na přespání, za dobrou cenu, a kousíček od nádraží rychlovlaků, ale mít trojnásobně větší pokoj bez oken na dvě noci při pobytu v Taipei, no to už mi trochu s*alo.
Naopak, pro velkou spokojenost musím doporučit dva famózní hotely:
1. Mamalulu Hostel v Kentingu - čistý, super personál, vynikající umístění, spolehlivá wi-fi, velké parkoviště zdarma, bohatá snídaně, dobrá cena.
https://www.tripadvisor.cz/Hotel_Review-g13806620-d1794731-Reviews-or5-Mamalulu_Hostel-Hengchun_Pingtung.html
https://www.mamaluluhostel.com/en-gb
2. UiNN Business Hotel v Taipei, čtvrť Shilin - čistý, moderní, designový, spolehlivá wi-fi, parkoviště, solidní snídaně, na tu kvalitu přijatelná cena, zhruba 10 minut svižnou chůzí od metra.
https://www.tripadvisor.com.au/Hotel_Review-g13806879-d10541923-Reviews-UiNN_Business_Hotel-Shilin_Taipei.html
Příloha:
Poznámka: Velká spokojenost
Kenting-Mamalulu.jpg
Kenting-Mamalulu.jpg [ 134.38 KiB | Zobrazeno 413 krát ]

@ cyklistika: Taiwan je pro cyklistiku ostrovem zaslíbeným, a objet ho na kole je oblíbená čelindž. Vzal jsem si z domova helmu + rukavice + vycpaný kraťasy a těšil se na množství výletů. Náhoda a počasí tomu chtěly, že jsme udělali jen tři cyklodny hned na začátku tripu v Kentingu, s takovejma malejma kovovejma herkama, ale bylo to moc fajn a rád jsem se projel. Půjčovné stálo 300 TWD na 24 hodin, takže jsme to vzali od 10 do 10 na dva dny, a já si udělal malou projížďku i třetí den brzo ráno.
Příloha:
Poznámka: Na ostrově je velký množství tras
Cyklistice ostrov zaslíbený.jpg
Cyklistice ostrov zaslíbený.jpg [ 185.41 KiB | Zobrazeno 453 krát ]
Příloha:
Poznámka: Technický stav kol byl... no...
Cyklotechnika - látkový tlumič.jpg
Cyklotechnika - látkový tlumič.jpg [ 136.78 KiB | Zobrazeno 453 krát ]
Příloha:
Poznámka: Výlet na pláž Baisha beach
Cyklovýlet č. 1- 57 km.jpg
Cyklovýlet č. 1- 57 km.jpg [ 190.54 KiB | Zobrazeno 453 krát ]
Příloha:
Poznámka: Náš vyhlídkový cyklookruh
Cyklovýlet č. 2 - 47 km.jpg
Cyklovýlet č. 2 - 47 km.jpg [ 182.79 KiB | Zobrazeno 453 krát ]
Příloha:
Poznámka: Ranní kondiční projížďka
Cyklovýlet č. 3 - 16 km.jpg
Cyklovýlet č. 3 - 16 km.jpg [ 179.87 KiB | Zobrazeno 453 krát ]

@ turistika: Taiwan je pro turistiku ostrovem zaslíbeným, a najdete zde obrofské množství treků, hiků, climbů... všech obtížností a délek. O5, náhoda a počasí tomu chtěly, že jsme udělali jen čtyři turistické půldny, takové kráťoučké pochody:
- Kenting National Forest Recreation Area - celkem 7 km po silnici a v parku, vstupné 100 TWD trochu nesmyslné, protože hlavní atrakcí jsou dvě velký jeskyně, které jsou zavřený a v rekonstrukci, takže vybírat prachy je docela drzost; tudíž místo nic moc, ale procházka stejně byla fajn, bo po cestě jsme pokecali.
- Mt. Xiaozi Trail alias Pingxi Crags Hike - pro mne určitě nejzajímavější den v přírodě, ačkolif jsme jako obvykle trpěli nepřízní počasí. Museli jsme více jak hodinu mrskat mariáš v 7Eleven než přestalo pršet, a my se mohli vydat do promoklé přírody šlapat po kluzkých skalách, mazlavém bahýnku na schodech, a mokrém mechu. Za odměnu jsme byli na trailu sami, nikomu jsme nemuseli dávat na feratách přednost, s nikým se nemíjeli, prostě trasa byla jenom naše. Rozhodně doporučuju. Na místo se dá dojet i obyčejným vlakem, trail začíná kousek od nádraží, je to přehledně značené už od silnice.
Bohužel jsme to neprošli celé, ten déšť nám ukradnul kus dne.
https://www.goteamjosh.com/blog/pingxi-crags
Příloha:
Poznámka: Norové to netrefovali, obvykle 3 hodiny pršelo
Počasí-nám nepřálo.jpg
Počasí-nám nepřálo.jpg [ 45.29 KiB | Zobrazeno 437 krát ]

@ východní pobřeží: Moc pěkná cesta autem po vrstevnici nad mořem, kterou jezdí i desítky cyklistů. Obětovali jsme tomu jeden den: ráno vyjeli z Kentingu, cestou se zastavili na koupačku u moře, pak jsme hledali horké prameny Angon Hot Spring, a navečer se ubytovali v městě Hualien, v našem bejskempu pro navštěvu NP Taroko. Abychom nemuseli furt vybalovat a balit, celou tuhle cestu jsme udělali jako "dvounocí", tj. v každém hotelu jsme spali nejméně 2 noci.
Příloha:
Východní pobřeží.jpg
Východní pobřeží.jpg [ 127.13 KiB | Zobrazeno 410 krát ]

@ doprava autem: Po celém ostrově jsou úplně nesmyslný omezení rychlosti a obrofské množství radarů, o kterých jsme nevěděli, jestli jsou funkční. Protože jsem čerstvě vyfasoval pokutu za jedno překročení rychlosti v Austrálii ve výši 8.000 CZK, a australská policie ji po mně důsledně vymáhá (už to narostlo na více jak 10k), jezdil jsem pomaličku jako přizdis*áč, a kluci v autě tiše trpěli. Oni se s těma rychlostníma značkama tolik nemazali a pohybovali se po ostrově a ve městech normálně evropsky.

@ národní park Kenting: No nebylo to nic omračujícího, ale bylo to fajn. Na cyklistiku prostředí parádní, na moped taky. Mys na jihu ostrova byl za vstupné 60 TWD, maják byl v rekonstrukci, stavba je to nízká a architektonicky nezajímavá, ani nedoporučuju to vstupný platit. A já to ani nefotil.
Příloha:
Poznámka: Polní pych jsme si odpustili
Kenting-dračí ovoce.jpg
Kenting-dračí ovoce.jpg [ 228.98 KiB | Zobrazeno 413 krát ]
Příloha:
Poznámka: Podle vzoru "vinice"
Kenting-dračice.jpg
Kenting-dračice.jpg [ 214.4 KiB | Zobrazeno 413 krát ]
Příloha:
Poznámka: Cyklovýlet byl fajn
Kenting-svatyně.jpg
Kenting-svatyně.jpg [ 172.8 KiB | Zobrazeno 413 krát ]

@ národní park Taroko: Asi trumf ostrova, po přírodní stránce. Vlastně taková povinná návštěva, je to tam doopravdy pěkný. Je možné projít si několik kratších treků, ale na ten nejzajímavější - Zhuilu Old Road Trail je třeba udělat rezervaci dopředu u správy NP skrze web, protože na trasu pouští jen 96 lidí ve fšední den a 156 lidí denně o víkendu.
Což jsme nevěděli a rezervaci neměli. Navíc, O5, dva z nejzajímavějších treků byly po sesuvu půdy v rekonstrukci, tudíž uzavřeny. A ani to počasí jsme neměli ideální.
Přes fšechna ta protivenství: doporučuju!
https://www.taroko.gov.tw/en

@ národní park Yangmingshan: Tady jsme si udělali další dva turistické půldny a to výstup na

@ jídlo v Kentingu: noční trhy na ulici průměrný, takový turistický, stánky bez invence a na jedno brďo, určitě dost věcí z polotovarů, a drahý. Naštěstí jsme tam objevili jednu restauraci, kde dělali velmi povedené tradiční jídlo - nakrájené grilované vepřové, kuřecí a taiwanskou klobásku, to vše s rýží a s výborným kimchi; pro velký úspěch jsme do téže restaurace šli dvakrát.

@ jídlo v Hualienu: Hualien, to už je jiný gastronomický level.
Kdo by chtěl udělat degustační ochutnávku, nechť nemine Dageeli Tribe Restaurant (a případně si o ní předtím něco najde na netu). My jsme tam přijeli bohužel pozdě (nešikovně uprostřed odpoledne).
https://www.tripadvisor.cz/Restaurant_Review-g13808541-d6144387-Reviews-Dageeli_Tribe_Restaurant-Xiulin_Hualien.html
Dai Ji’s Wonton Soup je místní instituce. Tři generace vedený rodinný podnik. Zastavili jsme se zde proto na vyhlášenou wonton polífku, která vůbec nebyla špatná, ale oproti vietnamské Pho Bo nebo japonské Ramen byla trochu... nudná.
https://www.tripadvisor.cz/Restaurant_Review-g13806634-d6143611-Reviews-Dai_Ji_Wonton-Hualien_City_Hualien.html
Nesměl jsem minout ochutnávku údajně nejlepších knedlíčků ve městě, a to bylo za málo peněz hodně muziky. Dobré muziky, dodávám.
https://www.tripadvisor.cz/Restaurant_Review-g13806634-d8282822-Reviews-Zhoujia_Steamed_Dumpling-Hualien_City_Hualien.html
Bohužel jsem nestihl ochutnat cosi, co nazývají palačinkou, toho lituju.
https://www.tripadvisor.cz/Restaurant_Review-g13806634-d12390961-Reviews-Yellow_Car_Fried_Spring_Onion_Pancake-Hualien_City_Hualien.html
A teď pozor! Bar Hnízdo alias Nester Bar, prodával pivo ve džbáncích za velmi dobrou cenu, ale bylo to pivo z nějakého minipivovaru, pivo delikatesní chuti, prostě vynikající!!! Podnik rozhodně patří na můj osobní seznam Nejlepší craft beers na světě.
https://www.tripadvisor.cz/Restaurant_Review-g13806634-d10750101-Reviews-Nester_Bar-Hualien_City_Hualien.html
Příloha:
Poznámka: Tři generace běžící rodinná tradice
Hualien-nejlepší wonton polífka.jpg
Hualien-nejlepší wonton polífka.jpg [ 55.42 KiB | Zobrazeno 437 krát ]
Příloha:
Poznámka: Nejvyhlášenější knedlíčkárna v Hualienu
Hualien-nejlepší knedlíčky.jpg
Hualien-nejlepší knedlíčky.jpg [ 177.44 KiB | Zobrazeno 437 krát ]
Příloha:
Poznámka: Lepší jsou ty bližší, podobné japonským gyozo
Hualien-knedlíčky.jpg
Hualien-knedlíčky.jpg [ 90.88 KiB | Zobrazeno 437 krát ]

@ jídlo v Taipei: pokud pominu Japonsko jako všeobecně respektovanou kulinářskou velmoc No. 1, a pominu atraktivní thajskou kuchyni jako celek, jsou v Asii tři megacentra gastronomie: Hongkong, Singapore a ... Taipei! Koho jídlo nezajímá, nečtěte dál, protože já budu básnit a rozplývat se!
Obyvatelé Taipei jídlu rozumí, mají ho rádi, umí výborné jídlo poznat, umí ho ocenit, jsou ochotni za něj zaplatit, jsou ochotni si počkat frontu nebo naplánovat rezervaci. Což znamená, že v Taipei jsou otevřeny top-end sušářny, italské a francouzské restaurace (fčetně Rabuchonova L´Atelier přirozeně), ty nejlepší brandy s polévkou ramen (fčetně tokijské Michelin jednohvězdy Tsuta samozřejmě), atd, atd, atd. Pro mě ráj!
Příloha:
Poznámka: Exotické příchutě
Taipei-zmrzlinárna.jpg
Taipei-zmrzlinárna.jpg [ 51.54 KiB | Zobrazeno 437 krát ]
Příloha:
Poznámka: Ippudo má mnoho poboček různě po světě
Taipei-ramen Ippudo.jpg
Taipei-ramen Ippudo.jpg [ 163.49 KiB | Zobrazeno 413 krát ]
Příloha:
Poznámka: V Taipei jsou dvě pobočky Kikanbo
Taipei-ramen Kikanbo.jpg
Taipei-ramen Kikanbo.jpg [ 151.63 KiB | Zobrazeno 413 krát ]
Příloha:
Poznámka: Poboček Nagi ramen je na Taiwanu víc
Taipei-ramen Nagi-black.jpg
Taipei-ramen Nagi-black.jpg [ 193.94 KiB | Zobrazeno 413 krát ]
Příloha:
Poznámka: Červená a černá byly vynikající, zelenou ochutnám příště
Taipei-ramen Nagi-red.jpg
Taipei-ramen Nagi-red.jpg [ 177.3 KiB | Zobrazeno 413 krát ]
Příloha:
Poznámka: V Tokiu dostal autor a šéfkuchař první hvězdu za polífku v historii Michelinu
Taipei-ramen Tsuta.jpg
Taipei-ramen Tsuta.jpg [ 94.67 KiB | Zobrazeno 413 krát ]

Příloha:
Poznámka: Za své kuře dostal v Singapůru hvězdu od Michelina.
Taipei-Liao Fan Hawker Chan.jpg
Taipei-Liao Fan Hawker Chan.jpg [ 158.21 KiB | Zobrazeno 413 krát ]

Naposledy upravil babička Lála dne 05 pro 2019 16:10, celkově upraveno 4

Předmět příspěvku: Re: Taiwan 2019 (zatím stále nezávislý...)
PříspěvekNapsal: 04 pro 2019 23:50 
VIP

@ horké prameny: Moc jsme se těšili do lázní na návštěvnice dle prvního obrázku, ale žádná taková koťátka jsme nepotkali, asi je to jen reklamní obrázek. Dvakrát jsme se snažili hledat horké přírodní prameny jako na druhém obrázku, ale nebyli jsme úspěšní. Zavděk jsme proto vzali ozdravnou koupelí jen jednou, v hotelovém bazénu s vlažnou sirnatou vodou kdesi v Angon Hot Spring, což se dá označit jediným slovem: vodškrt. Ale nestěžuju si, díky tomu sirnatýmu smradu a zakalený vodě to byl exotický zážitek.
A taky jsme jednou zašli do lázní na severu Taipei, v Beitou (dá se tam dojet metrem), areál Millennium, kde u vchodu kontrolovali elasticitu plavek (údajně z hygienických důvodů), a kdo měl látkové, buďto ho nepustili, anebo si musel koupit elasťáky v přilehlém obchodu. Dva z nás měli bermudy a nebyli vpuštěni. Kluci udělali hysterickou scénu a poslali je dop*dele, rači nechali propadnout vstupné 40 TWD a šli na pifko (vůbec se jim nedivim). Já se Zdeňkem jsme se vpodvečer zanořili mezi taiwanské geronty; vzít lázeň v horkých pramenech je evidentně tradiční kratochvíle starší generace a věkový průměr návštěvníků byl určitě přes šedesát let.
https://packinglighttravel.com/destinations/asia/taiwan/beitou-hot-springs/
Perfektního detailního průvodce po horkých pramenech najdete na výborném webu ...
https://followxiaofei.com/
... zejména ta mapka je informačně cenná. Škoda, že jsme to neměli líp připravený, mohli jsme se dostat někam do přírody jako je to na fotkách.
https://followxiaofei.com/page/ashers-taiwan-hot-springs-and-waterfalls-map
Příloha:
Poznámka: Takové lázně by se nám líbily.
Horké prameny-náš sen.jpg
Horké prameny-náš sen.jpg [ 140.87 KiB | Zobrazeno 397 krát ]
Příloha:
Poznámka: Prameny v přírodě jsme hledali, ale ...
Horké prameny-to jsme chtěli.jpg
Horké prameny-to jsme chtěli.jpg [ 84.57 KiB | Zobrazeno 397 krát ]
Příloha:
Poznámka: ... ale nenašli :-(
Horké prameny-nenalezeno.jpg
Horké prameny-nenalezeno.jpg [ 77.11 KiB | Zobrazeno 397 krát ]
Příloha:
Poznámka: Ano, takhle nějak tam bylo narváno
Horké prameny-Millennium.jpg
Horké prameny-Millennium.jpg [ 85.59 KiB | Zobrazeno 250 krát ]

@ pláže: Dobrá rada - kvůli moři na Taiwan vážně nejezděte! Ty tzv. nejkrásnější pláže Taiwanu jsou skrz naskrz průměrné, ftomhle jsem nemilosrdný hodnotitel. Jen si najděte obrázky na Gůglu a posuďte sami. Navíc tady na Taiwanu se v moři nikdo nekoupe, což je trochu depresivní. A když se kluci chtěli koupat a do moře vlezli, nějaký ochránci s píšťalkou je z moře vyháněli. Chce se mi napsat "co je jim potom jestli se utopim", ale korektnost musí bejt, pokud ftobě úplně cizí člověk vidí plaveckýho nemrcoucha, prostě tě do vody ftvém vlastním zájmu nepustí.
Opravdu hezká pláž byla jenom Baisha beach na jihu, kam jsme si udělali pěknej cyklovýlet z našeho Mamalulu, ale ani tam se skoro nikdo nekoupal (viz. mapka).
https://drive.google.com/open?id=1wfbJZvz5oYyPO1_jlRYmw5qsVS0&usp=sharing

@ nezávislost Taiwanu: Seznámil jsem se v Taipei s jednou místní dífkou, a měl možnost si s ní povídat o fšem možném, fčetně historie, současnosti, politiky, etc. Překvapilo mne, jak vysoce hodnotila návštěvu pražského primátora Hřiba (prej krásnýho chlapa); účastnil se místní LGBT Pride Parade, a média to zaznamenala, zejména v kontextu "války pražského magistrátu s kontinentální Čínou". Arogantní Čínou, dodávám za sebe.
Ono se o tom Taiwanu všeobecně moc neví, že se jmenuje Čínská republika, protože to Taiwan se víc používá. A nějak se zapomnělo, tedy alespoň já jsem zapomněl, že není oficiálně uznanou zemí v OSN, že existuje jenom několik států, kteří uznávají její existenci. To jim tam teď uděláme velkou radost podruhý, až se tam vypraví ten řízek Kubera z Teplice (btw. ctihodný pan předseda Senátu je můj nejoblíbenější politik v ČR).
Zajímavej článek na toto téma je na rozporuplném webu od rozporuplný autorky zde:
http://denikreferendum.cz/clanek/22100-lide-na-taiwanu-dokazali-co-my-zatim-ne-vzeprit-se-cinskemu-politbyru
Takže jsem se nepřekvapivě dozvěděl, že Taiwanci velmi pozorně a nervózně sledují současné dění a vývoj v Hongkongu. Naopak mne překvapila informace, že řada Taiwanců má pro jistotu též druhé občanství a druhý pas někde jinde. A zajímavá je taky informace, že společnost je rozdělena na zhruba 40 procent pročínskách (čti kontinentální) a zhruba 60 procent protičínských.
Já teda držím Taiwanců palce.
https://wiki.cinstina.upol.cz/index.php/Ot%C3%A1zka_Taiwanu_v_OSN

@ "Dostaňte Luďka Sobotu z Taiwanu, prosím”: to zas´ byl příběh...
Při cestování hodně pozoruju lidi. Třeba i jak se chovají k sobě navzájem. Hodně mne zaujala Čína. Ty lidi tam jsou neuvěřitelný prasata a hovada. Tak bezmeznou neurvalost, hrubost, vzájemnou neúctu, lhostejnost, to jsem nikde jinde neviděl. Ne nadarmo se ujala definice, že Čína si ponechala z komunismu to nejhorší, vybrala si z kapitalismu to nejhorší, a jde si s tímto mixem svojí cestou. Poslechněte si to i od někoho jinýho, od toho kdo tam dlouho žil, toto je opravdu hodně otevřenej a zajímavej rozhovor:
https://www.televizeseznam.cz/video/prostor-x/zeman-je-pro-cinu-vlezdoprdelka-smali-se-mu-je-nedustojny-rika-etzler-a-popisuje-brutalni-praktiky-pekingu-63974621

Psáno v letadle na trase TPE-PEK
Letím z Taiwanu, 2 týdny jsem tam byl. Etnicky a geneticky skoro Číňani, ale né, pozor, jsou to Taiwanci. Neskutečně milí lidé, uctiví, slušní, přátelští... Nemyslím teď jen k nám, k turistům, ale především k sobě navzájem. Vidíš to fšude okolo sebe, na ulici, v metru, v restauraci, v lázních, prostě fšude.

Teď k tomu filmu:
Mám dneska mentálně hodně slabej den... kondiciogram v mínus mínus mínus... Luděk Sobota z Jáchyme, hoď ho do stroje by mohl vyprávět. K tomu je třeba přičíst lehčí kocovinu ze dvou lahví červenýho, pravdu, tu druhou lahev jsem dopíjel ke snídani, přece to nenechám na pokoji, žejo.
Příloha:
Poznámka: On ten pas v batohu vlastně není!
Kde mám ten bágl.jpg
Kde mám ten bágl.jpg [ 92.6 KiB | Zobrazeno 250 krát ]

No a při cestě na letiště jsem nechal v metru bágl. S pasem, kreditkama, tabletem, notebůkem ... a zjistil jsem to na letišti 2 hodiny před odletem. Prekérka, chápete, že?! Asi neodletim.

Ihned jsem šel za pracovníky metra, přesněji MRT, a nahlásil tam ztrátu. Pracovníčka se mi starostlivě věnovala, volala sem a tam, a batoh se nakonec objevil kdesi na konečné stanici, byl vyfocen a vložen do informačního systému MRT (přirozeně, přece průměrnej Taiwanec by ho neukradl, naopak se pokusí najít nešťastného majitele). Bylo přislíbeno jeho převezení do stanice pod letištěm, a já se tedy mohl vrátil s nadějí za klukama na kafe, a na mariáš.

Usedl jsem u stolu, vyprávim to Martinovi, jenže najednou mi napadlo, že jsem vlastně ráno neotevřel trezor, a pas s kreditkama zůstal v hotelu. Krve by se ve mě nikdo nedořezal, brada mi visela z pantů, můj pas ve ztracenym batohu není. Prekérka na druhou, chápete, že?! Tak to neodletim natuty.

Takže jsem rozjel další akci, tentokrát "Dostaňte mne z Taiwanu, prosím", a neuvěřitelnou a těžkou popsatelnou součinností mnoha bezejmených (ale velmi empatických) Taiwanců jsem obdržel po více jak hodině od neznámého taxikáře svoje destičky s doklady (samozřejmě jsem zaplatil za dopravu 1.200 TWD), a pak mne kdosi protáhl skrze několik security přímo do letadla těsně před odletem, s neodbaveným ale otagovaným velkým zavazadlem a nalezeným báglem.

Byla to velká hektika a stres, ale přesto jsem stihnul sledovat ten koncert emocí většiny dotčených lidí na letišti. U odbavení mi byl velmi ochotně přidělen anděl strážný, který se s respektem a prosbou obracel na pracovníky jednotlivých security nebo pracovníky na gejtu, kteří bez mrknutí oka okamžitě upřednostnili pasažéra v nouzi, a ještě se mi skoro omluvili. Anděl se mnou prosprintoval celé letiště a u gejtu měl, empaticky, snad ještě větší radost než já, že to dobře dopadlo, a že se dostanu do letadla. Vážně těžko popsatelný.

V březnu 2018 jsem na anketní otázku "Kam vás to neláká" odpověděl takhle:
babička Lála píše:
Obecně tam kde je vyšší kriminalita.
Zaprvé už nejsem nejmladší, moc rychle nebo daleko neuteču, a nepral jsem se 20 let.
Zadruhé se mi nelíbí ponurá atmosféra míst, kde jsou na plotech žiletkové ostnáče. Lidi se tam mezi sebou nechovají pěkně, co teprf k "bohatým" turistům. Příkladem nechť je fcelku hnusné Belize City. Už nepojedu do Střední Ameriky a vůbec mi neláká Afrika.
V listopadu 2019 doplňuju:
Já už nechci cestovat do zemí, kde se k sobě lidi chovaj´ hnusně, jako ti Číňani.
Nechci cestovat do zemí, kde ukamenujou ženu proto, že byla znásilněná.
Nechci cestovat do zemí, kde zavřou buzeranta za to, že je buzerant.
Nechci cestovat do zemí, kde tě okradou proto "že se to prostě těm bílejm dělá."
Chci cestovat do slušnejch zemí jako je Taiwan.

Naposledy upravil babička Lála dne 06 pro 2019 12:12, celkově upraveno 5

PříspěvekNapsal: včera, 09:21 
Moderátor

Skvělý (nejen) faktopis, díky. Na Taiwan jsem si jen odskočil a hned pochopil, že tam musím brzy zpět, takže zároveň fajn inspirace.
P.S. Na Etzlera se nelehko vzpomíná, jeho zasvěcené komentáře a reporty opravdu chybí.

PříspěvekNapsal: včera, 09:54 
Moderátor

Znám víc lidí, kteří nechali peníze/doklady/klíče od auta v pokojovém sejfu než lidí, kterým z pokoje ukradli peníze/doklady/klíče od auta. Pokojový sejf je zlo.

Nechci cestovat do zemí, kde mají pokojový sejfy ;-).

Jinak jsi asi dobrý adept na tu KLDR :-)

Obecně tam kde je vyšší kriminalita. PASS
Nelíbí (se mi) ponurá atmosféra míst, kde jsou na plotech žiletkové ostnáče. PASS (ostnáč je jenom kolem dokola, ale k tomu se přiblížíme jenom jednou). K ostatním (interním) ostnáčům nás nepustí.
Já už nechci cestovat do zemí, kde se k sobě lidi chovaj´ hnusně, jako ti Číňani. PASS Lidi se k sobě chovají dobře. Sem tam nějaký udavač. Stát se k lidem dobře nechová.
Nechci cestovat do zemí, kde ukamenujou ženu proto, že byla znásilněná. PASS
Nechci cestovat do zemí, kde zavřou buzeranta za to, že je buzerant. PASS (buzeranti - dle oficiální verze - v KLDR neexistujou)
Nechci cestovat do zemí, kde tě okradou proto "že se to prostě těm bílejm dělá." PASS Natáhnou tě na ceně zájezdu, natáhnou tě v hospodě, ale vždycky ofiko a legálně.

PříspěvekNapsal: včera, 15:23 
VIP

burito píše:
Skvělý (nejen) faktopis, díky. Na Taiwan jsem si jen odskočil a hned pochopil, že tam musím brzy zpět, takže zároveň fajn inspirace.

Četl jsi předčasně, odkazy jsem teprve doplnil a obsah zredigoval. Navíc chybí to nejdůležitější, gastro část z Taipei.

alexx píše:
Jinak jsi asi dobrý adept na tu KLDR :-)
Já to chápu, uchopil jsi to téma šikovně, argumentuješ ftipně a správně. Tak já to jenom trochu doplním:
- pojednání jsem psal v letadle, plnej emocí (a taky trošku zbytkovýho alkoholu). Já to přesně takhle cítil a popsal jsem svoje celkový pocity z Taiwanu. Zpětně to nebudu měnit, je to autentický záznam.
- téma se jmenuje "Kam vás to neláká", nikolif "Kam už nikdy nepojedete". A předpokládám, že do Korejské lidově demokratické ( :? ) republiky se jinak než skrz Čínskou lidovou republiku nedá, takže do Číny holt znova pojedu. Nejsem dogmatik.
- s těmi ostatními body je to podobně. Ale třeba ta kriminalita vůči bílejm: proč bych jezdil do kriminalitou proslulý a trochu nebezpečný Keni, když stejně kvalitní safárko můžu zažít v jiné části Afriky? Nepojedu, ať si tam trhnou.

PříspěvekNapsal: včera, 15:32 
Diskutér

A babičko vyfotíš mi zlatou vyrovnávací "kuličku" v budově 101?
Mám ráda velké kuličky a Michal5 mi to asi neudělal.
Děkuji Jaanička

PříspěvekNapsal: včera, 16:14 
VIP

jaanicka píše:
A babičko vyfotíš mi zlatou vyrovnávací "kuličku" v budově 101?
Mám ráda velké kuličky a Michal5 mi to asi neudělal.
Děkuji Jaanička
Použij Gůgl, tam najdeš fotek dost. Michal5 by ti to jistě s radostí udělal, až se vrátí, zeptej se ho v SZ.

Naposledy upravil babička Lála dne 06 pro 2019 09:52, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: včera, 21:59 
VIP

babička Lála píše:
Četl jsi předčasně, odkazy jsem teprve doplnil a obsah zredigoval. Navíc chybí to nejdůležitější, gastro část z Taipei.
Geniální marketing, donutíš nás číst report opakovaně.

PříspěvekNapsal: dnes, 09:59 
VIP

schwott píše:
babička Lála píše:
Geniální marketing, donutíš nás číst report opakovaně.

Teď už ti stačí přečíst jenom pasáž “žrádlo v taipei”, až to dopíšu a nacpu tam odkazy.
Ale to udělej a gastroplánování trochu času věnuj, budeš odměněn úžasnejma chutěma a potěšením.
{jenže ty chceš nejvíc nějaký to družení s domorodkyněmi, viď}

PříspěvekNapsal: dnes, 13:13 
VIP

babička Lála píše:
{jenže ty chceš nejvíc nějaký to družení s domorodkyněmi, viď}
Tyhle rady mně pošli v SZ, prosím :D

PříspěvekNapsal: dnes, 13:46 
Moderátor

alexx píše:
Ale třeba ta kriminalita vůči bílejm: proč bych jezdil do kriminalitou proslulý a trochu nebezpečný Keni, když stejně kvalitní safárko můžu zažít v jiné části Afriky? Nepojedu, ať si tam trhnou.

Já se snažím podobné odsudky dělat až na základě vlastní zkušenosti. Byť samozřejmě rozumím tomu, že proces tvorby takových zkušeností může být rizikový.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina