Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 08 črc 2020 03:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Bahrajn a Kuvajt 2019 - prodloužený víkend v Zálivu
PříspěvekNapsal: 17 úno 2019 16:27 
Offline
VIP

Registrován: 09 pro 2009 00:32
Příspěvky: 1670
Bydliště: Praha -> Čína -> Japonsko
Bahrajn a Kuvajt 2019 - prodloužený víkend v Zálivu

Minulý víkend jsem navštívil dvě nepříliš profláklé destinace. Jelikož některé informace o těchto zemích jsou hůře dostupné, pokusím se výlet shrnout s ohledem na praktické tipy.

Proč sem? Tyhle destinace jsem měl v hledáčku od té doby, co se před pár lety značně zjednodušila víza. A proč tam, když "tam přece nic není"? Právě proto, chtěl jsem nasát atmosféru arabských zemí, které nepoznamenal turismus. Takovýchto dlouhodobých neurčitých cílů mám spoustu - konkrétní pohnutka zde byla jednoduchá - Black Friday od Pegasus Airlines, který když jsem zahlídl, jako první jsem pokukoval po těchto dvou destinacích, zda neotočím na víkend jednu - či obě. Přidává se kamarád, poletíme dva.

Po propočítání routingů oběma směry, zhodnocení cen a časů kupuju PRG-SAW-BAH na čtvrtek odpoledne (1.900 CZK), KWI-SAW-PRG na noc z neděle na pondělí (1.350 Kč). Opačný routing by vyšel o cca 1.000 Kč dráž. Co s přeletem? Tady je to bohužel neslavné, BAH-KWI není úplně trasa, kde by lítali lowcost cestovatelé. Kuvajtské aerolinky mají nejvýhodnější nabídku za cca 2.200 Kč za hodinový let. Teda skoro - 6x týdně létá KL a stojí o chlup méně. Chvíli jsem o tom uvažoval, čistě ze zvědavosti proletět se widebody evropské společnosti mezi dvěma neznámými neevropskými letišti, bylo to ještě o stokorunu levnější - ale zvítězil rozum. KL totiž odlétá v 01.15 a přistává ve 02.30. A myslím, že na to, abych se celý víkend nevyspal, mi stačí lety PC s příletem/odletem uprostřed noci, netřeba to hrotit více. Dále je v nabídce místní semilowcost Jazeera zhruba o pětistovku dražší... a Gulf Air, který je cenově úplně, ale úplně jinde. FZ přes DXB za podobnou cenu jako KU by byla dobrá alternativa pro někoho, kdo chce nalítat co nejvíc, ale ne pro víkendový trip, kdy je každá ušetřená hodina dobrá. Koukám na vývoj cen všech společností měsíc dopředu či dozadu, ze kterého usuzuju v podstatě nulovou šanci nějakého zlevnění při dalším čekání, takže kupuju hned let KU na sobotních 11.15. Celkem za letenky kolem 5.500 Kč. Málo to není, ale když KWI a BAH jednotlivě stojí kolem 8.000 a víc, tak to není ani špatná cena.

Bahrajn

Cesta Pegasem hrozná, nezlepšuje to ani salonek na SAW - ISG lounge. Nacpaný, jídlo se nestíhá doplňovat, jedinou výhodou je docela pitelný čepovaný Efes, se kterým to ale nesmím přehnat, protože mě v Bahrajnu čeká řízení. SAW-BAH je docela plný, naštěstí nám zůstává trojsedačka s volným middlem, ale nepohodlné sedačky, které se nedají sklopit, moc odpočinout stejně nedovolí.

Letiště BAH je docela kompaktní. Při vstupu je třeba koupit "vízum" - v uvozovkách proto, že nemá žádnou podobu, ani nálepka, ani razítko zvlášť ke vstupnímu, ani externí papír, prostě se na imigrační přepážce spolu s pasem a klasickým vstupním formulářem odevzdá 5 bahrajnských dinárů (cca 300 Kč), za které člověk dostane naprosto obyčejné vstupní razítko a účtenku. Před imigračními přepážkami je směnárna, která má velmi dobré kurzy - rozdíl mezi prodejem a nákupem je minimální. Jestli je bankomat, jsem si bohužel nevšiml.

Na cca 32 hodin v Bahrajnu bereme auto - ač je třeba platit za dva dny, není to nijak šíleně drahé. Taxíky jsou předražené brutálně, takže vzít auto na dva dny vychází levněji než vzít taxi a druhý den půjčovat auto na 24 h. Auto máme z půjčovny Al Muftah - cena 970 Kč. Jelikož máme přílet v jednu ráno a dle Google Maps má půjčovna pobočku jen ve městě, měli jsme obavy, jestli nám rezervace z rentalcars bude potvrzena - ale cca 6 hodin po objednání (tedy zjevně manuálně) byla. Na letišti čeká člověk s mým jménem, jdeme sednout do Costa Coffee, kde sepisujeme smlouvu. Před rozloučením se domlouváme, že vrátíme auto zítra 09.30 přímo na parkování před odlety - že tam není problém zastavit a bude to pro všechny jednodušší než shánět místo na parkovišti. Cesta do města trvá cca 20 minut, provoz téměř není. Nejlevnější hotel, co byl k dispozici (udávám pro představu cenové úrovně obecně), vycházel na cca 1.500 Kč na dvě noci - s velmi špatným hodnocením. Bereme za 2.000 Kč Oriental Palace Hotel, který je navíc se snídani a hodnocen lehce nadprůměrně.

Ráno se snažíme nespat moc dlouho, v 09.30 vyrážíme. Vymotat se ze starého města podle Maps.me je nadlidský úkol, dojíždíme do slepých uliček a kličkujeme mezi lidmi v něčem, co vypadá jako pěší zóna - ponaučení, stáhnout offline verzi Google Maps (což stíháme až další den). Manámu jako takovou si necháváme až na odpoledne, vyrážíme nejprve na Bahrain Fort, a pak na King Fahd Causeway - spojující Bahrajn se Saúdskou Arábií. Dá se dojet až na ostrov s hraničním přechodem (platí se mýtné 2 BHD - pouze v hotovosti). Na ostrově je vyhlídková věž, ze které má být celý 25 km dlouhý most (resp. násep) vidět. Věž se bohužel zrovna opravuje a nelze navštívit, což zjišťujeme až na místě.

Příloha:
Poznámka: Bahrain Fort
SAM_7739.jpg
SAM_7739.jpg [ 247.08 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Příloha:
Poznámka: King Fahd Causeway
SAM_7772.jpg
SAM_7772.jpg [ 228.06 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Po cestě zpět se zastavujeme u velbloudí farmy (Royal Camel Farm). Je tu pár desítek velbloudů, žádné vstupné, žádní prudiči. Personál nabízí nějakou trávu, ať si velbloudy nakrmíme, žádného bakšiše se nedožaduje. Příjemné.

Příloha:
Poznámka: Royal Camel Farm
SAM_7796.jpg
SAM_7796.jpg [ 239.35 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Míříme na jih do A'ali, kde se nachází stará pohřebiště. Zastavujeme jen u cesty, vyčetli jsme, že jsou všude kolem města a jsou tam některé velké hrobky, ale netušíme, kde.

Příloha:
Poznámka: A'ali
SAM_7839.jpg
SAM_7839.jpg [ 247.05 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Pak pevnost Riffa, nacházející se na jednom z mála kopců v celé zemi.

Příloha:
Poznámka: Riffa
SAM_7853.jpg
SAM_7853.jpg [ 241.33 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Příloha:
Poznámka: Výhled
SAM_7855.jpg
SAM_7855.jpg [ 248.01 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Nakonec se rozhodujeme zajet na místo, o kterém jsme váhali. Tree of Life - osamoceně stojící starý strom uprostřed nehostinné pouště je překvapivě jednou z hlavních atrakcí Bahrajnu. Jsem rád, že jsme se nakonec rozhodli tam jet, ale ne kvůli stromu, ale proto, že zvolená pouštní cesta mimo dálnici nás nečekaně zavedla do centra ropného průmyslu, mezi vrty a rafinérie, což jsem nikdy zblízka neviděl. Samotný strom zajímavý není, vtipné je, že je tu hromada bílých turistů. Podstatně zajímavější mi přijde, že všude kolem jsou ohromné tábory, zjevně pro pracovníky ropného průmyslu z indického subkontinentu. Tábory vypadají zvenku téměř stejně jako uprchlické tábory, co jsem viděl v Iráku...

Příloha:
Poznámka: Těžba ropy
SAM_7867e.JPG
SAM_7867e.JPG [ 235.73 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Příloha:
Poznámka: Tree of Life
SAM_7870.jpg
SAM_7870.jpg [ 243.43 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Příloha:
Poznámka: Tábory kolem
SAM_7880.JPG
SAM_7880.JPG [ 248.42 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Do Manámy jedeme po dálnici. Snažíme se natankovat, ale bohužel benzinka nebere karty a hotovost už nemáme, takže později musíme zkusit znovu. Dálnice je pěkná, před městem doprava houstne, ale nic hrozného. Navštěvujeme mešitu Al Fateh (zvenku), Národní divadlo (taktéž) a pak se teprve vracíme do města k ikonickému mrakodrapu World Trade Centre, které má tři větrné turbíny, které jsou prý schopny pokrýt až 15 % spotřeby budovy (jen asi nesmí být totální bezvětří jako při naší návštěvě). Nakonec západ slunce u architektonické podivnosti Financial Harbour.

Příloha:
Poznámka: WTC
SAM_7906 (1).jpg
SAM_7906 (1).jpg [ 245.29 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Příloha:
Poznámka: Večerní Bahrajn
SAM_7913.jpg
SAM_7913.jpg [ 246.65 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Příloha:
Poznámka: WTC z dálky
SAM_7915.jpg
SAM_7915.jpg [ 234.2 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Vracíme se na hotel s tím, že máme chuť na pivo. Předem máme nastudováno, že Bahrajn je v tomto ohledu relativně otevřená země - což není těžké, když to máme srovnat s okolními zeměmi - KSA, Kuvajt, Katar a Írán. Alkohol se sehnat dá, ale není to nic levného. Na hotelu nás posílají s baru v nedalekém 5* hotelu (což se nám úplně nechce) a zmiňuje, že je tu i "wine shop", ale dnes (pátek) zavřený. Na to kašlem, bereme Uber (který zde omezeně funguje, ceny podstatně příznivější než taxi) do diplomatické čtvrti, kde je Irish Pub. Jak zjišťujeme na místě, patří k Radisson Blu. Ale je to klasický univerzální Irish Pub, na čepu pivo několika západních značek, cena kolem 200 Kč za pintu. Plus 10 % taxa a 10 % servis... no a jsme tu v happy hour se slevou 25 %, takže se dostáváme skoro na ceny jako na lístku :) Uber na vzdálenost cca 2,5 km stojí 1,7 BHD.

Ráno snídaně a odjezd na letiště. Dle instrukcí dojíždíme v 09.30 před odletovou halu, půjčovník nikde, voláme mu, za dvě minuty si pro auto přijede, zkontroluje, potřeseme rukou a odjíždí. Check-in jsme udělali online, ale byl úplně k ničemu - místa jsem vybral už při koupi letenky a online check-in nám ani nedal boarding pass. Na letišti funguje wifi, ale jen 45 minut - což mi vyjde akorát, protože pak začíná boarding. Vzal jsem levé okýnko v naději, že bude pěkný výhled na Bahrajn. Nakonec nejen na Bahrajn, ale i na Kuvajt, protože navzdory zhoršenému počasí (v Bahrajnu slunečno, hned poté vlétáme do mraku, většina letu jsou turbulence a v Kuvajtu jsou mraky dost nízko) velmi pěkně před přistáním obkroužíme celé město. Sedačky v KU pohodlné, lehkému snacku (obložená bagetka + dezert z piškotového těsta + voda + džus) není vzhledem k délce letu naprosto co vytknout. Až na ty turbulence příjemný let.

Příloha:
Poznámka: Bahrajn
SAM_7935.JPG
SAM_7935.JPG [ 247.85 KiB | Zobrazeno 966 krát ]

Příloha:
Poznámka: Kuvajt
SAM_7945 (1).jpg
SAM_7945 (1).jpg [ 204.78 KiB | Zobrazeno 966 krát ]


Naposledy upravil zennie dne 18 úno 2019 15:52, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bahrajn a Kuvajt 2019 - prodloužený víkend v Zálivu
PříspěvekNapsal: 17 úno 2019 16:43 
Offline
VIP

Registrován: 09 pro 2009 00:32
Příspěvky: 1670
Bydliště: Praha -> Čína -> Japonsko
Kuvajt

Přílet na KWI a odjezd z letiště je po všech stránkách náročnější než na BAH. Přilétáme na čerstvě otevřený terminál 4, na který zatím lítá jen KU. Hezký, nový a liduprázdný. Vydáváme se pro vízum, na které už je tady zřízené okýnko. Je třeba vzít pořadový lístek, vyplnit formulář a v automatu zaplatit 3 KWD (cca 230 Kč). Na internetu jsem četl, že se dá platit kartou, ale nejde (i když terminál za přepážkou vidím) - hádám, že ještě nezprovozněno na novém terminálu.

V letadle jsem se začetl do Lonely Planet, který mě trochu vylekal, protože tvrdí, že může být odmítnut vstup lidem s izraelským (nemám, tam by mě to pochopitelně napadlo předem) či iráckým razítkem (to mě nenapadlo a mám). V batohu mám druhý pas, ale jelikož se mi je moc nechce točit, tak po cestě k vízové přepážce hledám na internetu. Nacházím pár diskuzí, výsledný dojem je ten, že jediný, kdo tohle tvrdí, je Lonely Planet (+ThornTree), naopak spoustu cestovatelů potvrdilo, že v tom problém není, takže pas neměním a vízum dostávám. Není to nálepka, ale tvrdý papír formátu A4, podobně jako dříve do UAE. Vízum chtějí vidět na ubytování a při půjčení auta, při odletu ho zase odevzdáváme. Na imigračních přepážkách nikdo není (většina letadla byli místní, takže dávno prošli, než jsme vyřešili vízum. Všímá si nás úředník, který už odcházel na pauzu. Jen koukne na razítko na vízu, pas ani neotvírá, a mávne, ať jdeme dál. Na celní kontrole - co jsem slyšel - jdou hodně po alkoholu, jehož dovoz je zakázán. Obsluha rentgenu už ale taky odešla na pauzu, takže čekáme 5 minut, než někdo přijde. Vycházíme do mrtvé příletové haly. Je tu jen infostánek a provizorní Starbucks a hromada nehotových přepážek s nápisem "coming soon". Zanedlouho nám dochází, že do půjčovny musíme do starého terminálu. Jezdí shuttle bus.

Příloha:
Poznámka: KWI T4
SAM_7964.jpg
SAM_7964.jpg [ 243.54 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Starý terminál je docela děsivý. Nacházíme směnárnu, za 100 USD dostávám 29 KWD. Plus nějaký drobák za zbylé BHD. Sjíždíme o dvě patra dolů níže k půjčovnám, za chvíli přebíráme auto a jedeme. Kia Rio na dva dny vychází na cca 1.200 Kč.

Z letiště vyrážíme rovnou na jih do vesnice Fahaheel - tam se nachází prý jedna z největších rafinerií na světě - kterou Saddám při ústupu irácké armády nařídil vypustit do moře. Přestože se k rafinerii nedá dostat nijak blízko a už vůbec ne zastavit (všude kamery, zakázy a vojáci), tak se chcem na to masivní dílo aspoň podívat z auta. Pak do města.

Příloha:
Poznámka: Malá část obří rafinerie
SAM_7969.JPG
SAM_7969.JPG [ 231.8 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Pláže kuvajtského pobřeží
SAM_7972.jpg
SAM_7972.jpg [ 247.59 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Cíp pevniny vybíhající do moře, odkud je normálně pěkný výhled na celé Kuwait City - počasí dneska ale nevyšlo.
SAM_7983.jpg
SAM_7983.jpg [ 237.88 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Kuwait Towers, nejznámější landmark
SAM_7996.JPG
SAM_7996.JPG [ 241.63 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Kuwait Towers jsou pěkné a pěkně umístěné. Za vstup se platí 3 KWD. Kdo má více času a peněz, může zvolit bufetový oběd či večeři ve věži, cena je kolem 15 KWD.

Vyhlídka má dvě patra - bohužel dolní trpí tím, že se nedá dostat až ke sklu (takže lezou do fotek hnusné odrazy), horní zase tím, že je otočné (což je možná hezké, ale na focení v pološeru nic moc) a obě patra trpí tím, že jsou okna solidně špinavá, takže fotky stejně nestojí za moc.

Kuwait Towers nedávno prošly rekonstrukcí, do roku 2016 byly zavřené.

Příloha:
Poznámka: Panorama města
SAM_8007.jpg
SAM_8007.jpg [ 239.91 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Kuwait Towers
SAM_8017.jpg
SAM_8017.jpg [ 248.72 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Vyhlídka
SAM_8021.jpg
SAM_8021.jpg [ 247.81 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Večer míříme do místa jménem Mirror House - podivnost, kterou jsem našel na Atlas Obscura. Je to barák "umělkyně", která desítky let rozbíjela zrcadla a obkládala jimi svůj dům - zevnitř i zvenku, na podlahách i stropech. Bizarní záležitost. Barák má dvě patra, spodní je přesně v tomto stylu, horní patro je spíše galerie. Prohlídka se musí rezervovat předem, koná se 2x denně, stojí 3 KWD, trvá dvě hodiny a... eh, je to fakt hodně úchylné a bizarní.

Příloha:
Poznámka: Mirror House
SAM_8097.jpg
SAM_8097.jpg [ 248.35 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Mirror House
SAM_8128.JPG
SAM_8128.JPG [ 247.04 KiB | Zobrazeno 961 krát ]


Bydlíme v hotelu Gulf Rose. Ceny hotelů ve městě jsou vyrovnané, přesněji vyrovnaně drahé, tak volíme dle lokace a recenzí - až zpětně se dočítám v LP, že tenhle hotel docela chválí, že je dobře umístěný, má dobré výhledy a nestojí na to vůbec moc. Tedy asi 2.000 Kč na noc se snídaní. Levnější hotely byly jen na předměstích, a ne o tak moc, takže nebylo co řešit. Hotel je úplně v centru města, kousek od vysílací věže Liberation Tower. Dostáváme pokoj v 16. patře, což by znamenalo fajn výhledy, kdyby teda nebyla mlha a... obligátně špinavá okna, která se nedají otevřít.

Příloha:
Poznámka: Snídaně
SAM_8204C.jpg
SAM_8204C.jpg [ 246.03 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Výhled z pokoje
SAM_8207.JPG
SAM_8207.JPG [ 238.41 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Ráno vyjíždíme z města na západ - zastavujeme se ve městě Al Jahra na Red Fort - bohužel dnes zavřeno, fotíme jen z venku. Pak chceme vyjet na skály Mutla Ridge, odkud je výhled na Kuvajtský záliv - bohužel, mlha nám opět bere všechny výhledy.

Příloha:
Poznámka: Red Fort
SAM_8209.jpg
SAM_8209.jpg [ 237.95 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Mutla Ridge
SAM_8219.JPG
SAM_8219.JPG [ 245 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Mutla Ridge
SAM_8224.JPG
SAM_8224.JPG [ 242.08 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Zpět na dálnici
SAM_8232.JPG
SAM_8232.JPG [ 236.84 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Točíme východním směrem k ostrovu Bubiyan. Chceme jen tak pojezdit pouští. Plánoval jsem na sever k irácké hranici, ale je tam silný provoz, dálnice je dost odporná, tady je klídek. V jedné chvíli chceme sjet na cestu, která by mohla být pěknější, zde bohužel selhaly Google Maps - ukazují cestu, která ještě neexistuje.

Příloha:
Poznámka: Konec
SAM_8235.JPG
SAM_8235.JPG [ 243.39 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Před mostem na neobydlený Bubiyan (vojenská oblast) vidíme dle očekávání zákaz a checkpoint - otáčíme tedy na sever do pouště po menších cestách. Maps.me i Google Maps se dost rozchází v tom, které cesty vůbec existují a které ne, tak to bude překvapení. Nakonec dojíždíme až k druhému mostu a taky rozestavěnému třetímu, o jehož existenci jsme neměli tušení. Motá se tu dost vojáků a cedulí Restricted military area, takže něco objedeme a točíme.

Příloha:
Poznámka: Pouštní cesty a vzadu most na Bubiyan
SAM_8242.JPG
SAM_8242.JPG [ 245.04 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

V jedné z map máme dálnici, která se vrací do města, v druhé není. Zkusíme to? Žádná zábrana nám nebrání vjet na dálnici, i když to vypadá, že auta objíždí jinudy. Jedeme asi půl kilometru, než nás zastaví hromada písku a zmatené pohledy dělníků. Točíme a jedeme zpět, poprvé (a snad naposledy) na dálnici v protisměru :)

Příloha:
Poznámka: Konec dálnice
SAM_8253.JPG
SAM_8253.JPG [ 244.04 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Rozestavěný úsek objíždíme a na dálnici, už dokončenou, najíždíme o 10 km dále.

Příloha:
Poznámka: Nájezd na dálnici - pohled k rozestavěnému úseku
SAM_8259.jpg
SAM_8259.jpg [ 236.19 KiB | Zobrazeno 947 krát ]

V Kuwait City zastavujeme u několika moderních budov, ale žádný zázrak. Delší zastávku děláme na souq a Velkou mešitu (zvenku).

Příloha:
Poznámka: Kuwait City
SAM_8290.jpg
SAM_8290.jpg [ 238.25 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Kuwait City
SAM_8297.jpg
SAM_8297.jpg [ 243.68 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Kuwait City
SAM_8303.jpg
SAM_8303.jpg [ 241.8 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Po setmění (odlet máme 02.30) zajíždíme ke Scientific Centre, kde se nachází akvárium, které má docela dobré recenze - a má otevřeno do 22.00. Zjišťujeme, že není tak velké, času máme hromadu, tak dáváme ještě v IMAXu film o Amazonii, kombinované vstupné nám to zdraží minimálně. Akvárium je docela malé, ale nad očekávání pěkné.

Příloha:
Poznámka: Akvárium
SAM_8365.JPG
SAM_8365.JPG [ 243.8 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Akvárium
SAM_8368.JPG
SAM_8368.JPG [ 245.13 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Příloha:
Poznámka: Akvárium
SAM_8432.JPG
SAM_8432.JPG [ 245.68 KiB | Zobrazeno 961 krát ]

Večeře a hurá na letiště.

Na letišti vracíme auto a jdeme se odbavit. Online check-in PC nefungoval na tento let vůbec. Odletová hala starého terminálu je dost tragická. Když přicházíme k přepážkám, zjišťujeme, že jsou tu bloky 1, 2, 3, 4, přičemž 1 a 4 jsou u sebe... a 2 a 3 taky, ale úplně jinde. Takže znovu procházíme něčím, co vypadá jako low-cost obchoďák, mezi desítkami obchodů s parfémy, než najdeme překážky PC. Pasovka, security, kde vyhazujeme vodu... a čekání. Nic tu není kromě jednoho duty free. Naštěstí aspoň wifi. Voda z kohoutku je, ale pít se nedá, takže kupujeme balenou. Za chvíli přichází čas boardingu, když jdeme na gate, tak teprve zjišťujeme, že je tam ještě druhá security, takže předraženou vodu můžeme akorát tak vyhodit. Na gatu už funguje wifi velmi špatně a v ten okamžik zjišťuju, že let má hodinu a půl zpoždění (což se nám ani nikdo neobtěžoval sdělit či napsat na ceduli). Smůla. Není tu ani WC, když chce jít kamarád ven, schytává si buzeraci od personálu na security. Za další hodinu konečně nastupujem - naštěstí let je docela prázdný, zabíráme každý jednu trojsedačku a během 4 hodin do Istanbulu se jakž takž vyspíme. SAW-PRG taktéž.

Zhodnocení

Ale jo, šlo to. V obou zemích jsme si našli něco, co nás zaujalo, paradoxně se mi chce říct, že by to chtělo víc času - protože jsme sice stihli vše, co jsme chtěli vidět, ale na to "nasátí atmosféry", o kterém píšu hned v úvodu, nám nějak nezbyl čas.

Bahrajn hezký, přátelský, tam bych si klidně někdy skočil. Cíleně ne, ale jako zastávku po cestě...

Kuvajt je na tom hůř. Méně zajímavý, méně vlídný... samozřejmě se na dojmu podílí blbé počasí. Co mě tam ale opravdu vytáčelo (v reportu jsem nezmínil), byl fakt děsivý provoz, snad nikde se mi ještě neřídilo hůř. Neskutečná řidičská agrese, kašlání na přednosti... do toho dost rozbité cesty a neoznačené retardéry i na dálnicích - uf. V noci bych tam řídit fakt nechtěl. Teda vlastně ani ve dne - do Kuvajtu už asi nepojedu, nevím, proč bych tam jel. Ale jsem rád, že jsem ho navštívil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bahrajn a Kuvajt 2019 - prodloužený víkend v Zálivu
PříspěvekNapsal: 17 úno 2019 19:58 
Offline
Návštěvník

Registrován: 26 led 2014 16:09
Příspěvky: 67
Bydliště: Ústí nad Labem
Díky za dobrej cestopis. Početl jsem si. Ten Kuvajt mám v plánu už léta, ale nějak není čas. Dobrej návod kam se konkrétně podívat. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bahrajn a Kuvajt 2019 - prodloužený víkend v Zálivu
PříspěvekNapsal: 17 úno 2019 20:28 
Offline
VIP

Registrován: 12 dub 2017 15:56
Příspěvky: 833
Bydliště: Praha
Díky za cestopis a zajímavou sondu na Střední východ :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bahrajn a Kuvajt 2019 - prodloužený víkend v Zálivu
PříspěvekNapsal: 17 úno 2019 21:11 
Offline
VIP

Registrován: 24 pro 2009 14:54
Příspěvky: 1503
Bydliště: Rožnov p. R /Praha
pěkné povídání, díky za něj, my byli v Kuvajtu v listopadu


http://www.mojecesty.com/clanky/postreh ... vajtu.html


..a tu mlhu jsme měli taky, dokonce nám i dost zapršelo :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bahrajn a Kuvajt 2019 - prodloužený víkend v Zálivu
PříspěvekNapsal: 18 úno 2019 10:24 
Offline
VIP

Registrován: 09 pro 2009 00:32
Příspěvky: 1670
Bydliště: Praha -> Čína -> Japonsko
Díky díky. Přišla mi soukromá zpráva s dotazem na pojištění auta v Kuvajtu, tak mi došlo, že jsem to chtěl napsat do reportu, spolu s informací o mezinárodním řidičáku, ale zapomněl jsem.

Bahrajn - na netu se rozcházely informace, jestli je třeba nebo ne, vidět ho nikdo nechtěl.

Kuvajt - tady jsem na základě informací na internetu byl přesvědčen, že ho budeme potřebovat, ale nikdo se na něj neptal. Druhá věc je, že k mezinárodnímu řidičáku se v Kuvajtu váže nutnost zakoupit pojištění, které je při krátkém půjčení pěkně mastné:

Citace:
Driving License Insurance is mandatory by the traffic law in the state of Kuwait for all the visitors driving a vehicle with the International Driving License in the state of Kuwait. The cost to issue the Driver¿s License Insurance Policy (DLIP) is:
1- One (1) Month Insurance: 41.00 USD per renter.
2- Two (2) Months Insurance: 47.00 USD per renter.
3- Three (3) Months Insurance: 54.00 USD per renter.


S tímto jsem byl smířený, že budeme platit, ale nikdo nic nechtěl. Odhaduju, že se mohla změnit legislativa, že už není mezinárodní řidičák potřeba... a když není ten, tak není třeba ani toto pojištění. Divil bych se, kdyby byl vyžadován a Sixt by si o něj neřekl. Ale nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bahrajn a Kuvajt 2019 - prodloužený víkend v Zálivu
PříspěvekNapsal: 18 úno 2019 11:09 
Offline
Moderátor

Registrován: 09 pro 2009 09:40
Příspěvky: 4057
Bydliště: Karviná, Praha
Zajímavý způsob jak přijít k dalším dvěma zemím do sbírky, protože začínám tak nějak pochybovat, že se tam podívám někdy "náhodu" když pojedu okolo. Asi někdy výhledově v budoucnosti celý tenhle projekt obšlehnu a budu vydávat za svůj ;-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bahrajn a Kuvajt 2019 - prodloužený víkend v Zálivu
PříspěvekNapsal: 18 úno 2019 11:15 
Offline
VIP

Registrován: 09 pro 2009 00:32
Příspěvky: 1670
Bydliště: Praha -> Čína -> Japonsko
:D Ano, pravda ale, že na tebe jsem si vzpomněl spíše loni v listopadu, když jsem jel "4 země za 3 dny" :D (https://forum.airways.cz/viewtopic.php?t=10329&start=15)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bahrajn a Kuvajt 2019 - prodloužený víkend v Zálivu
PříspěvekNapsal: 18 úno 2019 18:47 
Offline
Diskutér

Registrován: 14 dub 2010 22:27
Příspěvky: 316
Po mně před lety v Kuvajtu ten mezinárodní řidičák chtěli, neměl jsem ho s sebou a na českém již bylo logo EU, tak jsem jim řekl, že to je nová verze, která by měla platit i zde. S tím neměli problém a ani pojištění dále nikdo nechtěl.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com používá technologie phpBB Group © phpBB, phpBB.cz

RSS feed | Letenky | Levné letenky | Autopůjčovna | Ubytování | Hotely | Hostel | Půjčovna aut | Last minute | Dovolená | Eurovíkendy