Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 13 srp 2020 03:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Západ USA "po našem"
PříspěvekNapsal: 07 zář 2018 12:15 
Offline
VIP

Registrován: 29 úno 2012 11:33
Příspěvky: 1726
Bydliště: PRG
Západ USA "po našem"

Nebudu tentokrát sepisovat nějaký strukturovaný veledílo, ale naopak trochu halabala zápisky. Ostatně naše cesta se jmenuje "Americkými velkoměsty 2018", a národní parky v západní části USA se do itineráře dostaly vlastně náhodou. Proč?

1. Nikdy jsem nijak zvlášť netoužil je nafštívit. Na naší planetě jsem měl od mládí vysněných TOP5, TOP10, doplněno o dalších deset na TOP20, ale západ USA furt nikde. Parky mne nějak zvlášť nelákaly. Dokonce kdybych je nikdy neviděl, nic by se nestalo (to jsem si dříve myslel).
2. Majle z FFP. Když byla šance získat bonusové letenky v třídě C ze skomírajícího věrnostního programu OKmínus skomírajících ČSA "darováním" (a modří už vědí...), ihned jsem po nich skočil, protože možností proletět se v byznysu za jakštakš přijatelnou cenu je málo. A když už, tak co nejdelší trasu. Tedy letět až na západní pobřeží USA, a na východním pobřeží udělat vícedenní stop-over.

No hele já prozradim pointu ihned v úvodu: do Západu USA jsem se od první chvíle hluboce zamiloval a vůbec nechápu, proč jsem tady už dávno nebyl. Respektive, proč už to není moje třetí náfštěva. Nejmíň.

Z úvodu vyplývá, že jsem se o národní parky nikdy nezajímal. Absolutně jsem netušil kde co leží, co je kde zajímavý, jaxou Spojený státy vlastně hrozně rozlehlý. Byl jsem nepopsaná tabule, latiníci a pediatři by řekli Tabula rasa.
Bylo třeba se nějak zorientovat, získat základní informace. Zvolil jsem osvědčenou metodu "vlákno na akcniletenky.com", které ale mělo od roku 2010 už 32 stran, a přečtení mi trvalo více jak 3 hodiny. Ale rozhodně nelituju, fůra užitečnejch informací, vyrobil jsem si mapku, začínal jsem získávat představu o cestě, a pak ten anavi...
Cestovatel s nickname anavi mě svojí komplexností informací a znalostí každé odbočky v zapadákově brzy přesvědčil o tom, že řídit se jeho radama bude pro naší prvonávštěvu hodně užitečný, akorát se mi něco pořád nezdálo... až jsem narazil na jeho vyznání, a docvaklo mi to!
Příloha:
01 -a docvaklo mi to .jpg
01 -a docvaklo mi to .jpg [ 247.55 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
My jsme totiž ortodoxní pomalucestovatelé se dvěma základními pravidly:
MÍŇ JE NĚKDY VÍC.
CESTA JE JENOM CESTOU, CÍLEM JE CÍL.
Naše nejvyšší povolená rychlost je dvojnocleh:
přijedeš > vyspíš se > navštívíš pořádně místo > vyspíš se > odjedeš
A jaxem nedávno zjistil, kupodivu je nás víc: v naší partě do Gruzie fšichni trvali na tom, že nebudeme furt vybalovat a hned ráno to zase nosit do auta, ale v každém ubytování strávíme alespoň 2 noci, a budeme cestovat pomalu, napohodu.
Takže jsem anaviho cestovní plány a doporučení podělil zhruba čtyřma a... měli jsme náš plán!
(Nějaká doporučení tam psal i alexx, ty jsem dělil deseti, on je hodně těkavý rychlocestovatel!)

Chtěli jsme minimalizovat dobu v autě a hledal jsem proto nějakou krátkou trasu, nakonec jsem fůru kilometrů ufiknul jednosměrnou letenkou SFO-LAS.

Z lákavé nabídky jsem s lítostí škrtal tak dlouho, až mi zbylo 5 míst, a k nim jsem do itineráře vložil maximum anaviho doporučení při návštěvách těchto jednotlivejch míst a koncepce celé cesty:
nocleh LAS VEGAS
Valley of Fire, Hoover Dam, představení Mystery - Cirque du Soleil, casino
nocleh LAS VEGAS
Death Valley
nocleh MAMMOTH LAKES
nějaký trek v okolí Mammoth Lakes
nocleh MAMMOTH LAKES
Tioga Road s přestáfkama, dojezd na Glacier Point Yosemite NP
nocleh YOSEMITE VILLAGE
nějaký trek v okolí Yosemite Village
nocleh YOSEMITE VILLAGE
sekvoje Mariposa Grove, odjezd z Yosemite NP, outlet Livermore
nocleh SAN FRANCISCO
město San Francisco
nocleh SAN FRANCISCO
město San Francisco
nocleh v letadle v C během přeletu SFO-JFK

5 míst tedy jsou státní park Valley of Fire (vstupné 10 USD za auto), přehrada Hoover Dam (zdarma), národní park Death Valley (vstup na Annual Pass), středisko Mammoth Lakes (zdarma), národní park Yosemite (vstup na Annual Pass), a k tomu nádafkem velkoměsto Las Vegas, které jsem přitom nikdy nafštívit nechtěl [na rozdíl od San Francisco, které jsem naopak chtěl vidět a zažít hodně moc].

Byli jsme zvědaví na společnost Alaska, ale let operoval Virgin Atlantic, nevadí, letěl jsem s nima poprvé, taky vodškrt.

Las Vegas = velmi příjemné překvapení, chci se vrátit!
Navzdory vedru jak hovado a večer narvanejm ulicím... Hlavní roli zde hrají prachy, pak dlouho nic a o třetí místo se pere alkohol s prostitucí, v závěsu jsou v dýmu z marihuany schovaný drogy, fšude neony, barvy, pozlátka..., ale navzdory napsanému má tohle město hříchů svoje kouzlo (pokud ten půvab někdo objevit a vidět chce, a nepřijede s předsudky).
Vedro se dá vydržet, alkohol a drogy nekonzumovat, skoronahé tanečnice na ulici okukovat, roztodivné stavby neodsuzovat šmahem jako jasnej kýč, ale naopak hledat detaily, které se architektům vyloženě povedly, atd...

San Francisco = překvapivé zklamání, už nikdy více!
Do Friska jsem se těšil, protože jsem o něm četl samý pozitivní reference: jaký je to volnomyšlenkářský město, jak skvělá tam panuje atmosféra, jak je zajímavý a vůbec... Nás nijak neuchvátilo a nejlepší vzpomínka z něj jsou naše bitvy s klauny v Muzeu mechaniky (náš rekord vidíte na fotce, překoná ho nějaká dvojice?).
Příloha:
02 - bitva s klauny.jpg
02 - bitva s klauny.jpg [ 199.16 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
[více o Frisku a Vegas v cestopise Americká velkoměsta 2018)]

Po komplikacích s Deltou na cestě PRG-JFK-SFO jsme neměli sílu vstávat v 6:30, jak byl původní plán, abychom byli brzo dopoledne ve Valley of Fire; další zpoždění jsme nabrali v autopůjčovně Thrifty u letiště; a další zpoždění jsme nabrali při nečekaně dlouhé a vynikající snídani v The Egg and I; no prostě najednou bylo poledne, výheň, a my jsme ten státní park po diskusi škrtli a jeli rovnou k přehradě. Původně bylo v plánu na hoďku i Hoover Dam Muzeum {} a oběd ve Fox Smokehouse, ale i to jsme škrtli.
U přehrady jsme si to prošli, nafotili, paxe prošli i přes most, znovu nafotili zvrchu, a jeli jsme zpět do Vegas na jednu z nejlepších ramen polívek ve městě, do Ramen Katanaya.
Příloha:
03 - most nad přehradou.jpg
03 - most nad přehradou.jpg [ 179.63 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
04 - přehrada pod mostem.jpg
04 - přehrada pod mostem.jpg [ 164.68 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
05 - snídaně.jpg
05 - snídaně.jpg [ 190.71 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
06 - večeře.jpg
06 - večeře.jpg [ 218.14 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
07 - snídaně.jpg
07 - snídaně.jpg [ 200.53 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Další den jsme vstali dříve, rychle se odhlásili z hotelu, zopakovali kaloricky vydatnou snídani v The Egg and I, a vyrazili jsme směrem národní park Death Valley. Nevěděli jsme co od něj čekat, ale moc se nám celý ten den líbil. O návštěvě Red Rock Canyon NP jsme neuvažovali, nechtěli jsme tříštit síly (čti čas) na straně jedné, a chtěli dojet až do Mammoth Lakes na straně druhé.
Jeli jsme z jiho-východu na severo-západ přes tradiční doporučované zastávky Dantes View, Zabriskie Point, Mesquite Flat Sand Dunes, Father Crowley Overlook, se zastáfkou ve Furnace Creek, kde jsme si prošli malé muzeum a koupili Annual Pass America the Beautiful. A Dítě mi donutilo z bezpečnostních důvodů natankovat pár galonů toho nejdražšího benzínu v celé Americe.
Byl bych se býval rád projel po té silnici v údolí, která je vidět z Dantes View, ale nevěděl jsem o ní, nebyla v plánu (asi se tam jede z Furnace Creek).
Pozdní odpoledne jsme strávili v autě dlouhým přejezdem do Mammoth Lake, kde jsme měli ubytko na dvě noci.
Příloha:
08 - Death Valley NP.jpg
08 - Death Valley NP.jpg [ 218.63 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
09 - Death Valley NP.jpg
09 - Death Valley NP.jpg [ 214.11 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
10 - Death Valley NP.jpg
10 - Death Valley NP.jpg [ 206.67 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Co v Mammoth Lakes?
Možností v okolí je fůra, my jsme po velkém váhání zvolili přesun autem (místní autobus je zdarma, zastáfky s jízdním řádem jsou přehledně zde) a pěší turistiku (i když cyklostezky jsou tam špičkový a strávit den na kole by bylo parádní).
Nejeli jsme ani k horkým pramenům, ani k Mono Lake, nýbržto se jen courali u Horseshoe Lake a dalších tří jezer v okolí. Bohužel jsme do programu nezahrnuli výlet k Devils Postpile, to mi zpětně trochu mrzí.
Nakoupil jsem pro nás pepřáky, ty jsou sice na medvědy zakázaný, ale přece se nenechám sežrat, ne?! Bylo třeba je vyzkoušet, vědět jaxe s nima manipuluje, takže když jsme byli sami v lese... Vybral jsem smrček a zaútočil na něj sprejem. Dostřik přes dva metry, smrad a dráždivost solidní, funguje to. Hned jsem byl klidnější, my jsme si totiž mooc chytře koupili na svačinu šunku, která se mi v batohu pěkně rozvoněla. Příště do lesa jenom se sýrem!
Pokud bych měl možnost, rád bych se sem někdy vrátil na další dva, tři dny, ale na kolo.
Večer jsem si zopakoval americkou klasiku, Chicken Wings. Fčera jsme náhodně vybrali John´s Pizza Works, kde sice pizza na tlustym těstě nevypadala nějak vábně, zato křídla Buffalo style v pěti stupních provedení pálivosti (zvolil jsem prostřední Hot) byla z kategorie božská. Dnes jsme šli do nedalekého Liberty Sport´s Bar and Grill a já si vybral křídla v marinádě s Jack Daniels whisky; špatný to rozhodně nebylo, restaurace je fajn, ale pozdě večer jsem zaskočil ještě jednou na ty bufalý. Zvolil jsem tentokrát Medium, vzhled stejný, chuťově byl rozdíl znát, lepší byly ty Hot.
Pro milovníky craft beers je tu pivovar Mammoth Brewing.
Příloha:
11 - křídla z kategorie božská.jpg
11 - křídla z kategorie božská.jpg [ 209.34 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
12 - Mammoth Lakes.jpg
12 - Mammoth Lakes.jpg [ 237.85 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
13 - Mammoth Lakes.jpg
13 - Mammoth Lakes.jpg [ 232.61 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
14 - parádní cyklostezky.jpg
14 - parádní cyklostezky.jpg [ 237.96 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
15 - parádní cyklostezky.jpg
15 - parádní cyklostezky.jpg [ 200.38 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
16 - křídla velmi dobrá.jpg
16 - křídla velmi dobrá.jpg [ 182.07 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Další den jsme před osmou naložili připravená sbalená zavazadla a vyrazili na Tioga Road.
NÁDHERA!!!!!!!!!!
Nejméně 20 krát jsme autem zastavili, vystoupili, a kochali se a kochali... nádhera!
Na mapě jsme měli vyznačené zastávky Lembert Dome, Tuolumne Meadows, Tenaya Lake a Olmsted Point; k jezeru jsme dojeli okolo poledne a udělali si na břehu obědový piknik... nádhera!
Dokonce jsme našli i tu správnou skálu, a vystoupali na ní... nádhera!
Příloha:
17 - doporučení.jpg
17 - doporučení.jpg [ 143.82 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Z téhle skály by šla udělat procházka po vrcholcích na pár hodin (to jsou panoramata mámo!), u Lembert Dome je taky trasa na tříhodinovej trek...
Ono těch tras tam je samozřejmě víc a v Tiaga Pass bych si taky dovedl představit zůstat pár dní. Bohužel musíme pokračovat svižně neb v plánu je dojetí až na Glacier Point (což je slušná zajížďka). Během jízdy jsem si několikrát vzpoměl na konstatování anaviho, že jet to obráceným směrem je menší zážitek. Představoval jsem si ta místa v obráceném pořadí, sjezd místo výjezdu průsmykem, a opravdu: trasa z východu na západ mi přijde mnohem mnohem lepší.

Ten Glacier Point má vážně naprosto famózní polohu s těžko popsatelnými výhledy. Mrcasili jsme se tam skoro hodinu a já musel Dítě fotografovat v různých pozicích s rozdílným pozadím, donekonečna, protože jsme tam byli v tzv. golden hours. Lidí tam bylo dost, a překvapilo mě, že víc jak polovina z nich byli Číňani. Na jednom okraji je vidět kolmo dolů, do Curry Village, kde budeme bydlet ve stanu. Takže z té výšky odhadujeme ve kterém.
Neméně zajimavá vyhlídka je z Washburn Point, zhruba míli před Glacier Point.

Jedeme serpentýnama zpátky dolů, na dno údolí, do obrovskýho resortu Half Dome Village, kde máme předplacenej jeden stan na dvě noci. Na recepci dostáváme neomylně jeden z nejhůř umístěných, 575, jak jinak. Daleko na záchod, na okraji lesa. Posílám domů upravenej plánek, fotku stanu 575, a fotku odkudsi z netu. Maminka doma šílí, WhApp je v zápřahu. Pepřák pod polštář a od osmé večerní už nic nepijeme, snad se nám nebude chtít na záchod.
Chce. Někdy okolo třetí v noci. V noci, která je delší než jiné noci.
Čelovku na čelo, pepřák do levačky, zhluboka nadechnout, a jde se. Barbarsky a zbaběle jenom mezi stany. Ještě že jsme neviděli toto video.
Příloha:
18 - náš stan.jpg
18 - náš stan.jpg [ 143.72 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
19 - fotka odkudsi z netu.jpg
19 - fotka odkudsi z netu.jpg [ 24.16 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
20 - Half Dome Village.jpg
20 - Half Dome Village.jpg [ 247.17 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Příloha:
21 - Half Dome Village.jpg
21 - Half Dome Village.jpg [ 223.69 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]
Ale jak píše i nějakej jinej cestovatel, prožili jsme si ty noci vlastně tak nějak typicky, průměrně.
Příloha:
22 - ale jak píše.jpg
22 - ale jak píše.jpg [ 157.66 KiB | Zobrazeno 1213 krát ]
Ráno si v kempové velkovývařovně kupujeme opravdu vodpornou snídani, míchaná vajíčka byla asi ze sušenejch vajec nebo co.
Příloha:
23 - mimořádně vodporná snídaně.jpg
23 - mimořádně vodporná snídaně.jpg [ 249.78 KiB | Zobrazeno 1213 krát ]
To ubytování uvnitř národního parku jsem zvolil kvůli úspoře času, tím pádem i úspoře benzínu, ale zejména s ohledem na ceny ubytování za hranicemi NP, který taky nebyly vůbec nízký. Zaplatit za stan přes 160 USD/noc je sice šílený, magořina, ale byli jsme in. A hotely out byly taky drahý.
Příloha:
24 - Half Dome Village.jpg
24 - Half Dome Village.jpg [ 164.94 KiB | Zobrazeno 1213 krát ]
Možností na trek je něurekom, ale zase dáme na doporučení anaviho a jdeme na Vernal Fall. A pak spodem k Nevada Fall. Krpál je to hodně brutální, nicméně chodí to tam malý děti i důchodci, tak žádné skuhrání a šlapem'.
Příloha:
26 - vodopád Vernal.jpg
26 - vodopád Vernal.jpg [ 201.52 KiB | Zobrazeno 1213 krát ]
Příloha:
27 - vodopád Vernal.jpg
27 - vodopád Vernal.jpg [ 163.15 KiB | Zobrazeno 1213 krát ]
Příloha:
28 - z vodopádu Vernal.jpg
28 - z vodopádu Vernal.jpg [ 219.19 KiB | Zobrazeno 1213 krát ]
Příloha:
29 - vodopád Nevada.jpg
29 - vodopád Nevada.jpg [ 231.06 KiB | Zobrazeno 1213 krát ]
Oba vodopády se nám líbily, byl to fajn den, počasí zase vyšlo, díkybohu.

Jako obvykle musim napsat, že den dva navíc by mi zejména tady nevadily, ale co už. Yosemite National Park je definitivně vodškrtlej, na řadě jsou jiný NP, teda pokud se ještě někdy na západní pobřeží USA dostanu... kéž by!

Ráno máme budík velmi přísně nařízenej a krátce po šestý vyjíždíme z parkoviště. Cílem jsou obří sekvoje v Mariposa Grove. Tato část NP byla dva roky zavřená z důvodu rekostrukce parku a revitalizace lesa, a otevřená byla fčera. Klika jako hrom!
Příloha:
30 - klika jako hrom.jpg
30 - klika jako hrom.jpg [ 131.43 KiB | Zobrazeno 1213 krát ]
Na parkoviště jsme přijeli před osmou hodinou, nenápadně jsme předběhli kus takové neforemné fronty a se štěstím se dostali do prvního ranního autobusu, který pendluje mezi parkovištěm a vstupem do rezervace sekvojí.
Dnešní plán je dojet až do San Franciska a cestou se zastavit v Livermore Outlet Premium, takže jsme svázáni nelehkou volbou: o hodinu více mezi sekvojovci obrovskými znamená o hodinu méně šopování, a naopak.
Jdeme pomalu, čteme si popisky, fotíme stromy a fotíme se se stromy, čas běží. Na plánku rezervace jsou vyznačený různý trasy a zakreslený nejvýznamnější sekvoje, měli jsme si naplánovat půldenní návštěvu, sakra!
Jsme tam hodinu a půl, asi třetinu nejvýznamnějších (pojmenovaných) sekvojí jsme viděli, prošli ani ne pětinu tras, ale pokud chceme jít po některé z nich dál, musíme se rozhodnout.
Jakožto Pražáci moderního střihu vůni lesa s pohledy na několikasetleté titány nekompromisně měníme za tlačenice v davu neznámých lidí, freneticky prohledávajících regály s nápisy SALE, a otáčíme se k odchodu.
Při zpáteční cestě autobusem nás řidička upozorňuje že napravo je medvěd, fšichni ožijou, a opravdu, nedaleko silnice v lese je medvěd, pravej americkej divokej medvěd. Vodškrt, huňáče jsme viděli.

Mariposa Grove je pěkně zrekonstruovaný a moc hezký místo. Ty stromy jsou úžasný, a vůbec se nedivim, že je chce kdekdo vidět. Tudíž se návštěvnost reguluje, přinejmenším kapacitou těch autobusú, zajišťujících dopravu mezi parkovištěm a vstupem do rezervace.
Byla sobota, deset hodin dopoledne, parkoviště plný a auta byla vpouštěna kus za kus. Přijeli jsme po Wawona Road, odjíždíme směr Fresno. Za závorou v protisměru stojí auta. Jedeme proti stojící frontě a kouknu se na tachometr, pak znova, pak znova, jedeme takhle neuvěřitelnejch 5 kilometrů! Kdy se tak může to poslední auto dostat na parkoviště? V jednu hodinu odpoledne? Ve dvě??

Svištíme si to do San Franciska, dost řidičů porušuje předpisy, já bohužel nemám žádné informace o měření rychlosti a radarech, a tiše doufám, že i na konci cesty zůstanu bez nějakých praktických zkušeností s touto problematikou. Kus cesty jsme jeli přes 130 km/hodinu, po dálnici i přes 150, hlavně abychom byli včas v Livermore Outlets. :roll:
Což je neklamná známka toho, že začíná fáze cesty Americkými velkoměsty 2018.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Západ USA "po našem"
PříspěvekNapsal: 07 zář 2018 16:11 
Offline
VIP

Registrován: 30 kvě 2010 17:15
Příspěvky: 1027
Díky, skoro mi ukápla slza.
Souhlas s Las Vegas, nejsem gambler, ale ta atmosféra mě hodně bere. Podobný názor mám na San Francisco, nejlepší jsou ty kopce, Golden Gate a Twin Peaks.
Je mi jasné, že z důvodu délky okruhu a času jste nezařadili Bryce Canyon NP, pro mě Top 1.
Ale věřím, že v nějakém příště se s tím počítá, vč. Monument Valley, Grand Canyon, Arches.
V Death Valley jsem postrádal Badwater Basin, to patří do povinného must see.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com používá technologie phpBB Group © phpBB, phpBB.cz

RSS feed | Letenky | Levné letenky | Autopůjčovna | Ubytování | Hotely | Hostel | Půjčovna aut | Last minute | Dovolená | Eurovíkendy