Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 18 kvě 2022 05:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 01 zář 2018 14:12 
Offline
Moderátor

Registrován: 09 pro 2009 09:40
Příspěvky: 4269
Bydliště: Karviná, Praha
Na cestě do komunistického ráje

Dokud mám internet, popíšu kousek cesty, zbytek bude na samostatný report, snad opět psaný den po dni, po večerech a ránech, po hotelích Lidově Demokratického zázraku Asie.

Fotky dodám posléze, jsem veš líná, unavená, a prostě se mi nechce.

Den nultý, pátek

Půl druhé. Je třeba se zvednout a odejít, ale v práci se pořád něco děje a není to jednoduché. Mizím. Netradiční trasou na Václavák tramvají, pak áčkem a 119. Kufr se svině nechce nějak solidně pohybovat. Na letišti zjišťuju, že mu "praskla guma" a vzorek už taky nemá nejlepší. Odbavuju bágl, u přepážky Luftwaffe nikdo není, do salónku, a za chvíli odlet do Mnichova. V ceně hladoletu pití a sušenka. Neurazí na čtyřiceti minutách.

Z letadla jdu poslední, mám na přestup dvě hodiny a to v rámci jednoho terminálu nemůže být problém. A taky není. Pasovka i směrem ze Schengenu automat, takže fofr, přesun vlakem do boudy s bránama "L", a tam bloumám, dobíjím mobil, bohužel žádný použitelný salónek tady není a máme hodinu sekeru.

Mohl jsem si vzít ve velrybě horní palubu (posledních 5 řad je dobytčák), ale šel jsem dolů. Soudruh Seatguru vidí dvě zelená, tj. dobrá místa, a jedno z nich je volné, tak při el. checkinu neváhám. Jako místa na nohy dost, neomezený přístup od okna do uličky neurazí, ale IFEmu nefungoval zvuk (dávám jeden film s titulkama bez zvuku a pak se snažím spát), ploutev má velryba tak obrovskou, že přes ni stejně není nic vidět... asi bych příště zvážil jiné místo. IFE středověk, nevím, jak to do třistaosmdesátky dostali, sice dotykové, ale odezva jak v letadle z roku 1995.

Den první, sobota

Přistání s půlhodinovou sekerou, další hodinu mi trvá nekonečný přesun od letadla k vlaku. Celkem nikdo nezdržoval, ale chodby jsou dlouhé a ještě kus vláčkem. Pasovka byla ani ne deset minut, celnice pět minut (tři borci předemnou měli dohromady asi 15 zavazadel), vybrat prachy z bankomatu ICBC, koupit a nabít Yikatong kartu, a stihnout vlak.

Kufr jede čím dál hůř, a jako na potvoru mám sice ubytko blízko stanice Dongzhimen, ale s kufrem zas tak blízko ne, je to přesně 1,5 stanice metra. Jedu dvě a podle instrukcí od majitele bytu se kus vracím. Nacházím to, a hned na bytě strhávám gumový běhoun kolečka. Chvilku asi můžu jezdit po plastu, ale zkusím někde splašit nový kufr. Věděl jsem, že tohle bude jeho poslední cesta... no už jsem měl mít nový.

Dávám si rychlou sprchu a jedu na vytipovanou dnešní akci: Old Summer Palace. V metru ale potkám nějaké amíky, jejichž vůdce dost akčně básní o vedlejším New Summer Palace. Mám cca čtyři hodiny světla, což není mnoho (oba areály jsou obrovské), tak volím ten menší, nový. A byla to zřejmě dobrá volba.

Vsuvka z dopisu věrného čtenáře:

Citace:
Vážená CK Alexx,

chtěl bych vám tímto naštvaně "poděkovat". Na jedné z minulých cest do Pekingu mě Váš průvodce tahal po nesmyslech jako je Temple of Heaven a Zakázané město. Chtěl bych tímto vyjádřit, že pan průvodce nevěděl, co činí, protože v opačném případě by naši skupinu zajisté zavedl do Letního paláce, jenžto je mnohem zajímavější než obě výše zmíněná místa dohromady.

Fuctě váš

Erich Vosáhlo
diplomovaný specialista výdeje kávy


Imho kdo má rád parky, zahrady, vodu, lekníny či lopuchy nebo co to je, kameny, mosty, lodičky, altány, paláce... tož jasná volba, dobrých deset kilometrů jsem tam nachodil. Škoda pošmourného počasí, fotky asi nebudou stat za moc, ale já se kochal tři hodiny, až do té míry, že jsem k hlavním památkám dorazil až jaksi po zavíračce, když už vyháněli lidi. Dobrý důvod se sem vrátit, strašně mile mě překvapilo, že je tu neskutečně čisto, Číňani se (i v letadle!) chovali jako lidi, málo zahraničních turistů (číňanů jako všude, jako číňanů), žádný Čech, Slovák, Rus ani Polák, a jenom jednu babku jsem viděl hodit petku do záhonu, nikoho jsem neslyšel potahovat z paty ani z též s rozběhem plivat. Je mi jasné, že jsem v Pekingu a že páně Čočíkovy reporty z zapadlých třímiliónových vesnic jsou více vypovídající... ale stejně. Palec nahoru... k tomu se ještě vrátíme.

Na přestupní stanici Xizhimen mi Maps.Me ukazují velký obchoďák, ale prošel jsem všech jeho sedm pater a žádné kufry, jenom hadříky a serepetičky. Zítra druhý pokus. Zatím mě těší metro, které jezdí jak o závod o víkendu snad ve dvouminutových intervalech, a není z daleka narvané.

Mám hlad jako svině, ale nám vůbec náladu se někde dohadovat o přednost v jízdě s čínským jídelním lístkem, tak beru krabici suši v sedmjedenáctce přes ulici, kam stejně musím pro pití. I tak mě těší představa, že si můžu demokraticky dát k jídlu kde chci a co chci, což mi za čtrnáct dní nejspíš soudruzi z KLDR vyženou z hlavy.

Zpět k palci nahoru (pro anglofily thumbs up). Facebook nefunguje. Google nefunguje. AirBNB (přes které bydlím) funguje, ale já expert jsem zapoměl na podstatnou věc - když nefunguje Facebook a já se loguju přes Facebook, tak si můžu tak akorát... Ale co ne nejhorší, připravená VPNka nefunguje. A přes ten maowall se mi seká i Radiožurnál. A i za ten sekaný Radiožurnál bych byl v Pchjongjangu rád. Takže nic, doma jsou tři odpoledne, tady devět, spal jsem v noci tak hodinu tak se pokusím zabrat. Budíček na půl šestou, zítra bude dlouhý den.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 02 zář 2018 13:40 
Offline
Tazatel

Registrován: 25 kvě 2014 07:22
Příspěvky: 44
Ty informace o zpoždění mě moc nepotěšily, za několik dní poletím ve stejný čas a stejným letadlem a na rozdíl od tebe budu rád za každou minutu při přestupu. Ještě zkusím najít na webu ty stránky o zpožděních na příletech, jestli je to v tomto případě výjimka nebo to tam sekeruje pravidelně. Pokud má někdo odkaz kde hledat, budu rád.
Těším se na další povídání o Číně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 02 zář 2018 13:45 
Offline
Tazatel

Registrován: 25 kvě 2014 07:22
Příspěvky: 44
Jo a také jsem uvažoval o ekonomy v prvním patře, ale kvůli časové tísni budu muset zvolit šedesátou řadu tj. hned začátek ekonomy a hned po přistání v Pekingu pelášit do chobotu a nechat pár stovek lidí za sebou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 02 zář 2018 15:52 
Offline
Moderátor

Registrován: 09 pro 2009 09:40
Příspěvky: 4269
Bydliště: Karviná, Praha
Tak jedeme dál...

Den 2., sobota

Svého hostitele jsem nepotkal ani ráno. Vzbudil jsem se v noci několikrát (jetlag?), ale vždycky jsem hned zase usnul a tak jsem to dotlačil až do půl šesté. Chčije. Mělo, ale míň. Ale má to ustávat. Jediné, co v telefonu pořádně funguje, je počasí. Ležím a váhám, pak se sbalím a jdu na autobusák Dongzhimen. Fakt skoro přestalo, skoro zbytečně jsem zmokřil deštník - pauza, vytáhnout deštník z batohu a sušit - a už jsem zpět u klávesnice.

Bus 980X (x je nějaký čínský znak znamenající asi "rychlý" nebo tak) jede hned, akorát naskakuju a frčíme. Jedu na zeď do Simatai, ale nemám to moc zmáknuté. Jak jsem sám a necítím zodpovědnost za skupinu, tak mám přípravu tendenci víc odfláknout. Nevím, kde mám přestoupit, a tak tvrdohlavě jedu na konečnou, nejspíš zcela zbytečně, protože je to depo a musím se kus vracet. Asi půl hodiny jak blbec hledám podle návodu zastávku autobusů 37, 50 a 51, abych ji nakonec našel a zjistil, že 37 a 50 do Simatai nejedou, asi jenom stojí někde v okolí. Beru tedy 51ku, jedu znova asi 60 kiláků, abych zase přejel správnou zastávku. Statečně jdu pěšky zpět asi tři kiláky, jako že jsem to takhle chtěl. Kdyby měl chtěl někdo následovat, vystupte na tom evidentně jasném místě kde parkují tisíce osobáků a vystupují tam všichni ostatní :-).

Na okraj: V autobuse je dle piktogramů zákaz plivání a povinnost se poutat. Vozidlo ale není vybaveno bezpečnostními pásy a řidič potahuje z paty a fluše oknem v 90-100sekundových, veskrze pravidelných, intervalech.

Že je u zdi v Simatai nějaké vodní městečko, to jsem věděl (Gubeikou), ale co jsem nevěděl, že je ta zeď u vodního městečka, tj. 90% lidí sem jezdí na to městečko, a zbytek na zeď. Navíc je tu nějaký debilní systém (v zásadě ale díky za něj), že na zdi smí být podle počasí současně (asi) jen 1200 lidí když je hezky, polovina za deště, ještě polovina za bouřky. Nebo tak nějak. Jsou denně tři sloty, v 10, ve 12 a abych nekecal ve 14 nebo 15. Asi 14. Ty se dají na webu rezervovat, pokud se s webem domluvíte a máte 11místné telefonní číslo. Což teda já nemám, tak jsem tady na blind. Nevadí, mám počkat do 11:30, je nás tady evidentně víc. Většina (drtivá) má lístky dohromady s městečkem, já na to nemám čas, resp. pro šetřílky je tu varianta bez městečka. Jede nás tak odhadem (v našem slotu "na dvanáctou") třicet.

Shuttle nás přiváží k lanovce (90Y), samotné vstupné je 40Y, dá se to koupit jako kombo (už na začátku shuttlu v kanceláři) za 110Y. IMHO dobrý deal. Úsek má věže 1 až 10. Od lanovky vedou cesty mezi sedmou a osmou (myslím), a pak mezi pátou a šestou. Bez lanovky je cesta ke dvojce. Bohužel úsek 7-10 je uzavřený, bůh ví proč, asi že je mokro a klouže to (to totiž klouže i jinde), i cesta k němu je uzavřená, takže se jde víceméně po vrstevnici mezi věže pět a šest. Jdu doprava, na šestku, krpál jak kráva, a pod sedmičkou stojí čičmunda a otáčí lidi u cedule s nápisem "stop".

Odsud se jde víceméně strmým padákem dolů do údolí až ke dvojce, kde je konec přátelé, k jedničce už se nedá (zřejmě natrvalo). Kdysi se asi dalo, za jedničkou je most přes řeku a pak zeď pokračuje zase strmě nahoru do kopců. Za mě dobře investovaných 70 yuanů do lanovky, ale zeď jako... nic moc. Mutianyu je jinde. Tam se u mě dostavil jakýsi wow efekt, tady nějak nic. Ne že by mi vadil stav zdi, naopak, ale i tady je zdi hodně pomoženo aby se dala vůbec zpřístupit, a neřekl bych, že citlivě. Čekal jsem hlavně míň lidí, podle recenzí měl být úsek "nenavštěvovaný" a přestože do Badalingu to má daleko (díky danému omezení), je krátký a tak nějak tady stejně pořád někoho předbíháte nebo se s někým v úzkých místech musíte míjet.

Zpět na shuttle (bacha, zastávka je jinde než kde vás vyhodil, asi o 100 metrů níž). Dostal jsem s nějakou mapkou tip na bus do Pekingu, který jede jenom dvě hodiny, zatímco kombinací 51 a 980 to nedám pod tři. Má stát 48Y (na zastávce píšou 55Y), ale jede až za 70 minut, zatímco 51 jede hned. Není co řešit. V Miyunu zase hledám zastávku, ale už trochu vím, co dělám, takže už za chvíli sedím a frčím. Celkem asi 3:20, dá se to asi rychleji kdybych věděl, co dělám. Cena lístků dohromady asi 15Y (chce to pekingskou předplacenou kartu, na busy dává velké slevy). Netuším, kde se dá v Miyunu nabít, tak mějte dopředu z Pekingu.

Vystupuju jednu zastávku před Dongzhimenem a vydávám se střídavě pěšky a busmo za honbou nového kufru. Když to zkrátím... koupil jsem, ale trvalo mi to asi 3 hodiny, a ještě to bylo asi 2 km od metra. 5 zastávek, 2 přestupy, a po deváté jsem "doma". V nohách mám už tisíc mil, kufr je "zajetý". Pokud si říkáte, co to může být problém koupit blbý kufr. Představte si, že jste poprvé na Manhattanu. Máte omezený rozpočet (na různé ty Gucky a Lamosty nemáte prachy), neumíte řeč, a nemáte k dispozici internet.

Kdo se mnou už někdy někde byl tak asi ví, že jsou dny, kdy na oběd není čas. Když nepočítám pár kousků žlutého melounu v jedenáct ráno, tak jsem se dostal k pořádné snídani (obědu a večeři) až v sedm večer (ještě bez kufru, ale už jsem měl vyhlídnutou sportovní tašku s kolečka v Decathlonu, takže klid v duši a čas). Protože se před odletem do Koreje nechci pouštět do žádných větších akcí, vyhrál to král karbenátků (jsem srab) - asi jsem se zase něco naučil od Dědy Drchlíka nebo Saua nebo Romči... nebo nevím.

K večeři pivo Yanjing na pokoji, čipsokrekry pálivé tak, že jsem to po třetím kousku vzdal... asi půjdu spát. Jsem uchozený jak poštovní doručoval, a ikdyž je mi trochu blbé že jsem se ještě nepotkal s majitelem bytu ani týpkem z druhého pokoje, asi to zalomím a půjdu spát.

Zítra už žádné velké akce, ještě si musím dobít kartu na metro, vybrat z bankomatu nějaké yuany do Koreje (pozn.: Citic kartu (Equa) nevzal), dovláčet nový kufr na letiště a dostavit se před desátou ke srazu. Pokud se tedy nic zásadního nestane, další report bude kolem 20. září začínat setkáním na pekingském letišti, terminál 2. 조선민주주의인민공화국만세.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 02 zář 2018 15:58 
Offline
Moderátor

Registrován: 09 pro 2009 09:40
Příspěvky: 4269
Bydliště: Karviná, Praha
MilošCB píše:
Jo a také jsem uvažoval o ekonomy v prvním patře, ale kvůli časové tísni budu muset zvolit šedesátou řadu tj. hned začátek ekonomy a hned po přistání v Pekingu pelášit do chobotu a nechat pár stovek lidí za sebou.


Alternativně HLadoleďáci nabízeli na bráně za 340€ business economy a za asi osm kil Céčko. Jednosměrně samozřejmě.

Btw. vystupovalo se dvěmi dveřmi, pravou uličku hnali na ty úplně vepředu, levá ulička šla těmi uprostřed přední části (vrch měl ještě samozřejmě svoje). Od letadla ke kontrole to bylo tak odhadem 500 metrů, takže nahnat se něco dá obíháním travelátorů.

Nejvíc by se dalo nahnat imigrační kartičkou, z nějakého důvodu ji nedávali v letadle (myslel jsem, že už není třeba), ale vyplňovala se až na místě. Zkusil bych si u crew soukromě vyptat.

K dispozici jsou i celní karty, ale pokud jdeš zeleným pruhem, tak tu kartu není třeba vyplňovat (je to na ní napsané) a nikdo ji nechce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 04 zář 2018 12:28 
Offline
Diskutér

Registrován: 23 led 2015 09:44
Příspěvky: 298
Bydliště: BTS
dalsiu alexxovu destinaciu tipujem na Saudsku Arabiu :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 04 zář 2018 12:55 
Offline
VIP

Registrován: 29 úno 2012 11:33
Příspěvky: 2002
Bydliště: PRG
katkarika píše:
dalsiu alexxovu destinaciu tipujem na Saudsku Arabiu :lol:

Inu, a proč ne? Já bych se přidal (kdyby to šlo [kdyby to vůbec nějak šlo]).
Já rozhodně nepatřim mezi kritiky cestování do těchto zemí (KLDR, Kuba, potažmo se stejnou logikou i Čína), těch pár stovek valut jednotlivce režim u moci nedrží, burito promine.
A ta Saudská Arabie může bejt stejně extrémní, exotická a ujetá, jako KLDR.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 04 zář 2018 13:00 
Offline
Moderátor

Registrován: 16 pro 2009 14:00
Příspěvky: 4690
Bydliště: Praha
babička Lála píše:
... burito promine.

Určitě, v naší zemi je slovní projev jen na Tobě.... ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 04 zář 2018 13:18 
Offline
VIP

Registrován: 29 úno 2012 11:33
Příspěvky: 2002
Bydliště: PRG
burito píše:
babička Lála píše:
... burito promine.

Určitě, v naší zemi je slovní projev jen na Tobě.... ;)

:?:
Rozvedeš myšlenku :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 04 zář 2018 13:20 
Offline
Diskutér

Registrován: 23 led 2015 09:44
Příspěvky: 298
Bydliště: BTS
babička Lála píše:
katkarika píše:
dalsiu alexxovu destinaciu tipujem na Saudsku Arabiu :lol:

Inu, a proč ne? Já bych se přidal (kdyby to šlo [kdyby to vůbec nějak šlo]).
Já rozhodně nepatřim mezi kritiky cestování do těchto zemí (KLDR, Kuba, potažmo se stejnou logikou i Čína), těch pár stovek valut jednotlivce režim u moci nedrží, burito promine.
A ta Saudská Arabie může bejt stejně extrémní, exotická a ujetá, jako KLDR.


tak uvidime ako sa vyvinie ich "akcny plan" do roku 2030, udajne uz stavaju aj prvy rezort pri cervenom mori, zeny mozu soferovat, no deje sa nevídané :lol: (zeny do 25 rokov maju mat vstup do krajiny len so sprievodom manzela alebo muzskeho rodinneho prislusnika, zeny nad 25 mozu aj same, ale udajne len v skupine...ale to by uz bolo na samostatnu diskusiu)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 05 zář 2018 12:21 
Offline
Moderátor

Registrován: 16 pro 2009 14:00
Příspěvky: 4690
Bydliště: Praha
babička Lála píše:
burito píše:
babička Lála píše:
... burito promine.

Určitě, v naší zemi je slovní projev jen na Tobě.... ;)

:?:
Rozvedeš myšlenku :?:

Ne... toto je Alexovo vlákno, můj negativní názor na cesty do S. Korey je jinde dříve zřetelný, v té zemi možnost publikace svobodného názoru nevidím a opakovat se nemá cenu. Na Alexovy texty se ale těším z důvodu jejich čtivosti bez ohledu na destinaci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 05 zář 2018 13:13 
Offline
VIP

Registrován: 15 lis 2013 12:56
Příspěvky: 4392
katkarika píše:
babička Lála píše:
katkarika píše:
dalsiu alexxovu destinaciu tipujem na Saudsku Arabiu :lol:

Inu, a proč ne? Já bych se přidal (kdyby to šlo [kdyby to vůbec nějak šlo]).
Já rozhodně nepatřim mezi kritiky cestování do těchto zemí (KLDR, Kuba, potažmo se stejnou logikou i Čína), těch pár stovek valut jednotlivce režim u moci nedrží, burito promine.
A ta Saudská Arabie může bejt stejně extrémní, exotická a ujetá, jako KLDR.


tak uvidime ako sa vyvinie ich "akcny plan" do roku 2030, udajne uz stavaju aj prvy rezort pri cervenom mori, zeny mozu soferovat, no deje sa nevídané :lol: (zeny do 25 rokov maju mat vstup do krajiny len so sprievodom manzela alebo muzskeho rodinneho prislusnika, zeny nad 25 mozu aj same, ale udajne len v skupine...ale to by uz bolo na samostatnu diskusiu)


Transit v ruh byl super. Personál taky. Ale můžeš si vzít před cestou brumka, on tě tam i z vodítka pustí ;-)

Akční plán asi zatim nic, turist.víza měly bejt na začátku 2018 a zatim jenom zpřísnili podmínky i Mekkařům.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 17 zář 2018 18:23 
Offline
Moderátor

Registrován: 09 pro 2009 09:40
Příspěvky: 4269
Bydliště: Karviná, Praha
Chlapi blíži se to, jsem zpět v Pekingu. Dejte mi cca týden a bude TR.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na cestě do komunistického ráje
PříspěvekNapsal: 19 zář 2018 09:24 
Offline
Moderátor

Registrován: 09 pro 2009 09:40
Příspěvky: 4269
Bydliště: Karviná, Praha
Dát dohromady TR plánuju na víkend, zatím jsem zveřejnil článek, který jsem napsal kdesi nad ránem v průmyslovém Chongjinu na pobřeží Japonského moře:

https://gill.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=679656


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com používá technologie phpBB Group © phpBB, phpBB.cz

RSS feed | Letenky | Levné letenky | Autopůjčovna | Ubytování | Hotely | Hostel | Půjčovna aut | Last minute | Dovolená | Eurovíkendy