Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 18 lis 2019 13:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mrtvola jménem OK Plus
PříspěvekNapsal: 08 črc 2017 08:59 
VIP

Nedá mi to nezařadit "toto" do sekce Cestopisy. Cesta za bonusovou letenkou je totiž dlouhá, strastiplná a dramatická. Také jsem se dost nacestoval po internetu, několik desítek hodin s ExpertFlyer a KVS Tools... může z toho být pestrobarevný cestopis!

Mrtvola jménem OK PLUS - díl I.

Motto: bonusová letenka byla původně zamýšlena jako sladká odměna pro často létajícího pasažéra (cestovatele). Dnes je to obvykle trpké dilema pro vlastníka mil.

Proč "obvykle"? No protože v bonusových letenkách neplatí nějaké multikulti a alianční korektnost, nýbržto drsné dělení na MY a PAK TI OSTATNÍ. Významní dopravci mají některé awardy jen pro členy svých FFP a některé awardy pro celou alianci. Člen OK- při výběru paběrkuje a učebnicově splňuje definici pátého kola u vozu.

Proč "vlastníka"? No protože míle můžeš získat legálně převodem nebo prostřednictvím platební karty, už dávno nemusíš být jen často létajícím pasažérem. Míle můžeš získat i výměnou za věrnostní body jiných programů (nejčastěji hotelových), pronájmem auta a bůhví jak ještě.

A s touhle inflací mil mají letecké společnosti trable, a tak na to reagují. Různě.

Jak reagovala třeba Delta, která vůbec netuší, kolik kdesi v Evropě slovutný P.CH. (není to překlep, opravdu nemyslím ještě slavnějšího P.B.CH.) vytěží (použité sloveso inspirováno bitcoinem)?
Ochranářskou strukturalizací awardů.
Delta má několik bonusových tříd, kde se dostupnost sedačky váže i ke statusu. Zlatej delťák má prostě k dispozici mnohem větší výběr sedaček než stříbrnej delťák nebo běžnej delťák, ale ti fšichni mají mnohem větší výběr než běžnej koreanec nebo třeba stříbrnej OKmínusák.

A jak reagovalo ČSA?
Rozhodlo se svůj FFP polehoučku zlikvidovat, otrávit, zavraždit.
Arzénem se stal důmyslný koktejl s názvem "Atraktivní změny všeobecných podmínek", do kterého byly přimíchány vedle prodloužení platnosti mil až na tři roky a zvláštních zlevněných letenek po Evropě na křídlech ČSA (zlevněných čti za méně mil) i různé poplatky, které tam dříve nebyly. A tenhle finanční utrejch má grády! :o

Všeobecně se ví, že lety po Evropě v zóně 1 a 2 nemá smysl pořizovat jako bonusové letenky, neboť ty placené za hotovost jsou u "národních" dopravců leckdy levnější, o low-cost dopravcích ani nemluvě.

Bylo tedy nutné členům OK- otrávit především dálkové lety, zejména ty do Ameriky. Ale ani tyto letenky se nevyplatí ve třídě Economy pořizovat za míle jako bonusové, neboť poplatky a doplatky tax se v součtu blíží běžné letence v akční nabídce nebo nejlevnějších tarifech (a přijdeš o ty míle).

Zbývají nám dálkové lety ve třídě Business, a poplatky s nimi spojené, kdy ti výběr letenky pěkně zhořkne!
36 € poplatek za vystavení letenky
50 € poplatek za let v jednom směru, který není z/do Prahy (což v kombinaci s pravidlem "bonusová letenka musí začínat a končit ve stejném městě" představuje fakticky 100 €)
50 € poplatek za let v jednom směru z/do Severní Ameriky s Deltou (což v kombinaci se skutečností, že awardy s AirFrance a KLM jsou velmi těžko dostupné, fakticky představuje dalších 100 €)
150 € poplatek za let v jednom směru ve třídě Business (mimo lety s ČSA, což jsou jenom lety do Libanonu, Saudské Arábie, Jižní Korei a Ruska :( )
Celkově krásných 536 € bez tax!

Tudíž si asi nikdo nekoupí v zimních měsících letenku na trase Londýn-Detroit a z5 na zápas Detroit Red Wings, ačkoliv právě v ní je award C míst přehršel... ;)
Příloha:
001.jpg
001.jpg [ 75.79 KiB | Zobrazeno 4119 krát ]

Příloha:
002.jpg
002.jpg [ 74.31 KiB | Zobrazeno 4119 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Mrtvola jménem OK Plus
PříspěvekNapsal: 08 črc 2017 09:10 
VIP

Hezké a zároveň smutné shrnutí kam to tento " věrnostní " program dopracoval.

Pošli jim odkaz na tohle povídání, at mají zpětnou vazbu.

Předmět příspěvku: Mrtvola jménem OK Plus
PříspěvekNapsal: 08 črc 2017 09:49 
VIP

Mrtvola jménem OK PLUS - díl II.

Motto: bonusová letenka byla původně zamýšlena jako sladká odměna pro často létajícího cestovatele. Dnes je to často trpké dilema pro vlastníka mil.

Má-li být bonusová letenka sladkou odměnou, mělo by ji být jednoduché sehnat, a měla by být pohodlná a užitečná. Taková šlehačka za odměnu.
A s tou užitečností je to v OK- dost nalevačku.

Nebudu se vůbec zabývat lety po Evropě, ty si opravdu nikdo za míle nepořizuje.
Ani lety po Evropě v Business, to za tu sklenku alkoholu a zataženou plentu za zády snad nestojí ani za řeč.
(vložka: teda vyjma mne. :( Když mi mělo propadnout asi 25.000 mil, z nouze jsem za 30.000 mil pořídil 2 x Business do Amsterdamu, s doplatkem asi 6.000 Kč za obě. No parodie.
Ale výbornou zábavu zažijí šťastlivci, kteří se zlomyslnou souhrou náhod ocitnou v C na letu ČSA provozovaném SmartWings, to je teprf tragikomedie. Což se stalo... zase mně. Posádka vůbec netušila že na palubě je někdo v C, takže nám jako bonus nabídla: noviny... :lol: Přísahám!)

Totiž.
ČSA zcela logicky zvýhodňuje vlastní lety na úkor aliančních, proti tomu nelze nic namítat, akorát že ČSA už skoro nikam nelítá :!:
Třeba ten Londýn, zmíněný v prvním díle.
Z Londýna je dost linek do USA. Ale jak se dostaneš do Londýna?
Přes Paříž nebo Amsterdam, s přestupem
= ztráta času
= přiletíš pravděpodobně v odpoledních hodinách a dopolední odlety jsou už fuč
= pokud smí být na bonusové letence maximálně 8 segmentů, polovinu z nich si vyplácáš přískoky z/do Londýna
=== na Londýn rovnou zapomeň (low-cost nelítají přímo na LHR, přejezdy po Londýně ztratíš čas a několik desítek liber)

A najednou zjistíš, že ti toho moc s odletem z Prahy nezbývá.
Amsterdam, Paříž, Brusel, Frankfurt, Mnichov, Madrid. To není velký výběr.
Můžeš zkusit odlety z oblíbených letišť (Vídeň, Mnichov, Norimberk, Berlín), ale tam už na tebe číhá zvláštní poplatek 100 € za ... (nevim za co, nejspíš za trest že jsi moc pro-eurounijní).

A co Jihovýchodní Asie, Soul jako odletové letiště?
OK, ale plánuj dlouho dopředu.
Já jsem projížděl v červenci únor, tedy 8 měsíců dopředu, a bylo to dost probráno. Ale březen a duben byly velmi dobře dostupný, místa byly i pro dva ve stejném letu.
Příloha:
003.jpg
003.jpg [ 101.7 KiB | Zobrazeno 4080 krát ]

Hledal jsem ze Soulu s Korean Air.
Fiji, Palau.
Na cestu tam award C byly, na zpáteční cestě ani jedno.
Indonésie.
Na cestu v obou směrech byly, ale vždy jen jedna sedačka. Ale třeba Garuda měla sedačky v obou směrech dvě.
A když už jsem u té Garudy, awardy jsem našel jen na cestách z/do Jakarty nebo Denpasaru. Další navazující vnitrostátní lety (např. Sorong, Ambon) jsem nenašel ani jeden, je otázka jestli to vůbec nabízí.

PříspěvekNapsal: 09 črc 2017 00:30 
Diskutér

Jj, důsledek toho, že při prodeji majlí vydavatelům kreditních karet za 1.5 - 2.5 centu mají aerolinky vyšší marži než na letenkách. Týká se to tedy hlavně US aerolinií, ale ČSA prodejem miliónů až miliard mil Citi úplně zdevalvovala OK plus jako "frequent flyer" program, protože kdejaký vořežprut od vedle, co možná nikdy neseděl v letadle, si založil kreditky na celou famílii a měl rázem téměř zadarmo tolik mil, které si někdo odseděl celý rok v letadle jak debil ;) Nemluvě o protáčečích :mrgreen:

Takže při finanční kondici ČSA to vlastně nemohlo dopadnout jinak, než totální devalvací OK plus. Ale předpokládám, že z klasických cesťáků už stejně nikdo do OK plus míle nesbírá, takže černý petr zůstane většinou v rukou sběratelům.

PříspěvekNapsal: 09 črc 2017 07:05 
VIP

OK Plus už dávno skončil... Pokud se nemýlím, poslední vhodná/rozumná/výhodná doba pro využití mil skončila v roce 2014...

PříspěvekNapsal: 09 črc 2017 14:33 
Moderátor

Me udivuje babicko lalo, ze ty nejake mile okplus jeste vubec mas ? Ja myslel, ze uz jen Alexx a Já

PříspěvekNapsal: 09 črc 2017 15:22 
VIP

imho ČSA kvůli členství ve skyteamu nemůže nemít FFP, ale reálně ho nechce, tak to řeší takto. Čest památce, Hawaii za 1650kč a podobným dealům:)

PříspěvekNapsal: 09 črc 2017 20:53 
Diskutér

Zkaza OK Plus asi nastala opravdu chybne nastavenou CITI akci a v CSA se z toho dodnes neprobrali. Netusim tedy kdo realne zaplatil ty nase cesty na Havaj a do Mexika (CSA nebo CITI vydavatel karet nebo vsichni tri? Nebo nekdo jiny?). Nekteri z manageru v tech firmach asi zazivali horke chvilky, protoze takhle schvalit nastaveni akce, to bylo tedy neco....
Treba Lufthansa taky probram postupne mirne zhorsuje, ale porad se to jeste da realne vyuzit a hlavne to castecne funguje on-line.

PříspěvekNapsal: 10 črc 2017 07:31 
VIP

CITI a CSA som nikdy nevenoval pozornost, ale ako ste to tu zacali rozoberat, tak som si vygooglil nejaky promo mail z 2010... tak pre "pretacacov" to bol raj :D
20 000 mil startovany bonus, 4 mile za 100CZK ... sa uz ani necudujem ze kolko ludi tu ma/malo take kvantum mil :D

PříspěvekNapsal: 10 črc 2017 08:11 
VIP

...bylo dokonce ještě lepsi, za zařízení kreditky byl bonus 50 tis mil, a to byla letenka třeba na Havaj ( doplatek tax kolem 2tis korun).

PříspěvekNapsal: 10 črc 2017 08:22 
Moderátor

A za karty na tři vesnice okolo se lítalo kromě Havaje ještě do Mexika, Dubaje, na Zéland a do Číny... Ale to je historie historická.

PříspěvekNapsal: 10 črc 2017 08:37 
VIP

tak to sa potom necudujem ze to tak dopadlo...ked napr. ako citam za rok 2012 "rozdali" 200 milionov mil. To uz je rovnaky elvel ako airfastickets :D

PříspěvekNapsal: 10 črc 2017 08:46 
Diskutér

A probíhají teď ještě nějaké obchody s mílema nebo už je to pasé?

PříspěvekNapsal: 10 črc 2017 08:50 
Moderátor

tonic píše:
...ked napr. ako citam za rok 2012 "rozdali" 200 milionov mil.

Tak to mě štve že jsem z toho Celnicí prohnal jenom jeden milión :-(

cali4life píše:
A probíhají teď ještě nějaké obchody s mílema nebo už je to pasé?

Já se snažím je prodávat, ale není to věc jednoduchá - míle ČSA jsou použitelné asi jako Podněsterské rubly.

PříspěvekNapsal: 10 črc 2017 08:53 
VIP

s podnesterskym rublom (tym plastovym) aspon odomknes nakupny kosik :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina