Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 12 pro 2019 23:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Palau 2016: o Dni díkůvzdání, o rybím gangbang, etc.
PříspěvekNapsal: 13 pro 2016 13:35 
VIP

Aby nebyl čtenář zklamán,
uvádím autorské varování,
že toto cestopisné pojednání,
bude jen maličko o létání,
jen trochu o Palau pozemním,
převážně o Palau podvodním,
prožito na palubě lodi.
Nu a na konci,
vyzkoušíme potápění s Japonci.

(a nebude to ve verších!)

Aby nebyl čtenář zklamán,
uvádím autorské varování,

Píšu to v saténu na lodi, takže jsem zatím nečetl žádný cestopis z Palau (s vyjimkou popisu letu ALL NIPPONa na jeho webu ještě před mým odletem). A že jich asi bude (těch cestopisů), protože Čechy, Moraváky, Slezany a Slováky se Palau v listopadu 2016 doslova hemžilo.
(edit po návratu: tak Ondra to už doplnil i o pobytovou část, to si ještě dočtu)
Tato vyloženě potápěčská destinace (s tímhle označením by CK Vlasta určitě nesouhlasila, a možná sem doplní pár svejch skvostnejch fotek) byla mým snem přes deset let, ale kupovat letenku za obvyklých 25 tisíc káčé se mi nechtělo. Informace o chybě China Airlines a ceně za 7apůl z Amsterdamu vyvolala mojí horečnatou aktivitu: to musím využít, to musím mít! Slovo dalo slovo a už jsem platil dvě letenky honkongské Expedii. Později přišla změna letového řádu, změna letenek, volání do Hongkongu, úprava letů, potvrzování letů, hlídání konfirmace letů, no prostě trochu pakárna. A trochu stres, protože jsem zcela náhodně už v březnu objevil slevu 32% na safari loď Palau Aggressor II, platnou jen 14 dní, a to jsme taky museli využít, takže jsme honemhonem koupili jeden turnus. A v den vyplutí v přístavu Koror prostě musíme bejt, jinak jsou naše zaplacený dolary víš kde. Naštěstí nám Expedia cestu o den prodloužila dvojitým noclehem na Taiwanu při cestě tam (namísto destruktivního zkrácení cesty), takže fšechno dobře dopadlo. Jsme na palubě moderní, skoro bych napsal luxusní, lodi ve tvaru katamaránu, takže s minimálním houpáním, a užíváme režimu ALL-IN, ve kterém jsou zahrnuty i alkoholické nápoje (!) a doléváme si sami (!!!)... Loď má takový zvláštní kapitánský můstek, kde z kormidla někdo odstranil to kolo, a výběžky kormidla seřadil hezky do řady. Hezké to tu je.
Příloha:
...hezké to tu je.jpg
...hezké to tu je.jpg [ 38.65 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Na úvod trochu statistiky:
21.11.2016 - total 2 hours 49 minutes
1. dive - Nitrox 32* - MV Hafa A Dai Wrack - 60 min - max 24,1 m
2. dive - Nitrox 32* - Iro Maru Wrack - 48 min - max 29,6 m
3. dive - Nitrox 32* - Barnum Wall - 61 min - max 23,9 m
22.11.2016 - total 3 hours 43 minutes
4. dive - Nitrox 32* - Blue Corner - 65 min - max 21,0 m
5. dive - Nitrox 32* - German Channel - 59 min - max 26,1 m
6. dive - Nitrox 32* - Turtle Cove - 60 min - max 26,8 m
7. dive - Nitrox 32* - Ngedebus Wall - 39 min - max 22,8 m
23.11.2016 - total 2 hours 30 minutes
8. dive - Nitrox 32* - Pelileu Corner (Express) - 31 min - 35,3 m
9. dive - Nitrox 32* - Purple Beach - 61 min - 29,0 m
10. dive - Nitrox 32* - West Wall - 58 min - 22,0 m
24.11.2016 - total 3 hours 57 minutes
11. dive - Nitrox 32* - Blue Holes - 55 min - max 29,0 m
12. dive - Nitrox 32* - Blue Corner - 63 min - max 25,5 m
13. dive - Nitrox 32* - German Channel - 68 min - max 26,0 m
14. dive - Nitrox 32* - New Drop-off - 51 min - max 21,6 m
25.11.2016 - total 3 hours 41 minutes
15. dive - Nitrox 32* - Siaes Tunnel - 53 min - max 33,7 m
16. dive - Nitrox 32* - Sandy Paradise - 59 min - max 22,7 m
17. dive - Nitrox 32* - Ulong Channel - 65 min - max 21,8 m
18. dive - Nitrox 32* - Ulong Channel Garden - 44 min - max 18,9 m
26.11.2016 - total 1 hour 26 minutes
19. dive - Nitrox 32* - Sandy Paradise - 61 min - max 21,2 m
20. dive - Nitrox 32* - Chandelier Cave - 25 min - max 9,9 m
27.11.2016 - total 2 hours 5 minutes
21. dive - Air - Siaes Cornor - 61 min - max 25,3 m
22. dive - Air - Ulong Channel - 64 min - max 22,6 m

že toto cestopisné pojednání,
bude jen maličko o létání,

Je to ale letenkářskej web, takže si splním své povinnosti.
Příloha:
...je to ale letenkářskej web.jpg
...je to ale letenkářskej web.jpg [ 196.67 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Za prvý - perlička úvodem. Na palubě našich letů se prý nacházel novodobý guru levného cestování, sám velký Narayen! S celebritou jsem ještě necestoval, bylo to takové slavnostnější.
Za druhý - zatím můj nejvíc nejhezčí let byl vyhlídkový let nad Palau, který odsunul na stříbrnou pozici let hydroplánem nad Maledivama. Za - na poměry drahýho Palau - přijatelnou cenu 180 USD (což je mimochodem cena za jeden den potápění se třemi ponory) nás Markus z Pacific Mission Aviation vzal na okruh nad souostrovím, takže jsem známý German Channel viděl nejen z hladiny, nejen v hloubce, ale taky pěkně z výšky zhruba pětiset metrů. Dostal jsem místečko kopilota a tajně doufal, že ty pedály nejsou jako u autoškoly, tedy funkční, abych Markusovi omylem nešláp za letu na brzdu.
(edit po návratu: což asi u letadla nebude, ne? Brzda na... vrtuli? To je ňáký divný... Je v letadle pedál "brzda"?)
Příloha:
...místečko kopilota.jpg
...místečko kopilota.jpg [ 42.29 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Příloha:
...můj nejvíc nejhezčí let 1.jpg
...můj nejvíc nejhezčí let 1.jpg [ 44.28 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Příloha:
...můj nejvíc nejhezčí let 2.jpg
...můj nejvíc nejhezčí let 2.jpg [ 34.32 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Příloha:
...můj nejvíc nejhezčí let 3.jpg
...můj nejvíc nejhezčí let 3.jpg [ 35.41 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Za třetí - letecký park
PRG- AMS Airbus 319
AMS-BKK Airbus 343
BKK-TPE Boeing 747
TPE-ROR Boeing 737
ROR-TPE Boeing 737
TPE-AMS Airbus 343
AMS-PRG Airbus 320
Což se ukázalo docela důležitý při zpáteční cestě, protože jsme měli nastoupit do nějaký plečky v Taipei, která prý dle vyprávění právě přiletivších Čechů (mám informaci z druhé ruky) vydávala před přistáním hrozný rány a mimo jiné se zdálo, že podvozek se před přistáním nevytahoval hydraulicky, ale jakoby vypad z úložiště. Každopádně nevypadalo to moc důvěryhodně při nastupování, když si nějaký Pat na letištní ploše svítil baterkou do levého motoru, nic tam nevykoukal a tak přivolal Mata. Slabé světelné kužely měly odhalit proč motor nenastartoval. Pak se tam PatMatů sešlo víc, dali hlavy dohromady, a naštěstí se rozhodli nepouštět se do žádnejch větších akcí a raději vyměnit na náš let celé letadlo, takže jsme dostali o dva roky mladší ségru. Zpoždění 2 hodiny = nárok na kompenzaci ve výši 0 €.
Příloha:
...do nějaký plečky.jpg
...do nějaký plečky.jpg [ 200.51 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Příloha:
...mladší ségru.jpg
...mladší ségru.jpg [ 222.66 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Za čtvrtý - asijská aerolinka. Nedávno jsem se tu ptal na zkušenosti s čínskými aerolinkami. Můj osobní dojem z China Airlines je velmi dobrý, ale domnívám se, že by to mohlo být zejména absencí vlivu soudruhů na historický vývoj Tchajwanu. Asijští pasažéři byli slušní a tiší, letušky pracovité a zdvořilé (a hezký! Vůbec Tchajwanky jsou v průměru velmi hezký a rozhodně je řadím mezi nejkrásnější asijatky.), palubní servis na nadprůměrné úrovni, interiér v příjemném světle fialovém ladění, celkově příjemná letecká společnost. I víno dolévaly s příjemným úsměvem a hraným zděšením "už zase pane!?!!". Jedinou vadou na kráse bylo stáří letadel a prehistorický monitor (IFE).

Někam musim narvat svoje milovaný gastronomický vokýnko, tak třeba sem.
Taipei den první - noční trh Ningxia byl klasickej strýtfůd se stánkama, něco jako farmářskej trh, různý speciality, nadšeně jsem ulici prolézal sem a tam, zkusil jsem asi pět jídel, Libor dvě. Já musel ochutnat „Kostky Marcelluse Wallace“, protože u jednoho stánku chlápek s letlampou blbnul s prorostlym hovězim.
Příloha:
...Kostky Marcelluse Wallace.jpg
...Kostky Marcelluse Wallace.jpg [ 54.94 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Příloha:
...noční trh Ningxia.jpg
...noční trh Ningxia.jpg [ 49.36 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Příloha:
...různý speciality.jpg
...různý speciality.jpg [ 66.18 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Příloha:
...zkusil jsem.jpg
...zkusil jsem.jpg [ 48.92 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Taipei den druhý - podle recenzí jsem vybral na večeři restauraci Wulao Zhongshan a dotáh Libora na příslušnou stanici metra, ale hlady tam nevydržel dojít, vlez do nějakýho obchoďáku a dal si něco u tajwanský vývařovny alá Bilbo Šmak. Já jsem tu svoji restauraci našel kus za rohem, ale bylo beznadějně obsazeno až do 22:30. Jako správnej gurmán mám už z domova něco připravenýho v záloze, poblíž byl ramen-shop s povědomým názvem Kikanbo. Našel jsem to a vyvalil oči radostí: je to pravá pobočka tokijskýho Kikanbo, ve kterém jsem si dal nezapomenutelnou večeři, a o kterém vypráví v jednom z mnoha svých videí ramen guru Brian. (se kterym jsem strávil báječnej večer v lednu. Dopíšu sakra někdy ten cestopis Tokio na talíři ???) Před restaurací byla fronta, což je u kvalitního ramenšopu v Japonsku běžný, postavil jsem se proto disciplinovaně do řady a trpělivě čekal, až se dostanu dovnitř a dám si tu boží polífku. Byla zase famózní!
Příloha:
...byla fronta.jpg
...byla fronta.jpg [ 63.96 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Příloha:
...zase famózní.jpg
...zase famózní.jpg [ 55.74 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Palau dny na lodi - kuchař Ronnie vařil velmi dobře, ale nic nebylo nezapomenutelný. Snad jen to ossobuco: hrozně jsem se na tuto večeři těšil, ale dostal jsem jídlo jako úplně poslední s takovym zoufalcem kousíčkem masa. Liborovi cukaly koutky, protože sám měl kolo masa jak z trakaře, ostatní u stolu taky, jenom já, milovník osobuka, dostal nějakej kousek telecího kotníku. :oops: Úplně nejstrašnější bylo, že dva amíci do svýho jídla jen tak rejpli a celý jejich maso, měkký a šťavnatý, odhadem 20 dkg čistý váhy masa po uvaření na každou porci, se vyhodilo. Fuck!
Palau dny na ostrově - Párkrát jsme zašli do H.A., domku u silnice, kam nás z východní Evropy chodilo asi víc. A co, špatně tam nevařili, Libor si oblíbil jejich burgra, já špízy.
Vlasta nás zavedla do čínské restaurace Emaimelei, kde parádně vařili a večer bývala plná hostů. S Vlastou a Davidem se báječně hodovalo, protože jídlo taky milujou a taxme si navzájem dávali ochutnat, poslední den dokonce i objednávali společně asi pět chodů pro tři lidi, aby to byla pořádná degustačka. Chyběli jsme u večeře (byli jsme na lodi) v den, kdy došlo na polífku z toho roztomiloučký chlupáčka, koukněte na ty očíčka!
Příloha:
...nevařili tam špatně.jpg
...nevařili tam špatně.jpg [ 48.71 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Příloha:
...já špízy.jpg
...já špízy.jpg [ 62.16 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Příloha:
...koukněte na ty očíčka.jpg
...koukněte na ty očíčka.jpg [ 87.76 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Příloha:
...polífka z netopejra.jpg
...polífka z netopejra.jpg [ 41.74 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Taipei den poslední - byl jsem pevně rozhodnutej dostat se do toho Wulao, abych ochutnal tajwanskou specialitu hot pot, ale Libor vytáhl hodně silnej protinávrh: chtěl by teda taky ochutnat to kikanbo (japonsky démon Kanabo).
(edit po návratu: možná se nějak dozvěděl, že to znamená "Oni ni kanabo (鬼に金棒) - To make someone strong, stronger.)
Taxme tam vyrazili a Libor si nevybral tradiční miso ramen, nýbržto se rozhodl ochutnat tsukamen ramen (je víc druhů). Já si dal jako obvykle s dvojitym bůčkem, dlouze taženym při pečení, a pak dozlatova dogrilovanym tak, že vlákna masa odpadají z hůlek prostou gravitací, a byla to delikatesa. Libor si svojí polífku pochvaloval jen v průběhu jídla, bohužel po chvíli pocítil mocné "kikanbó" (kyj, který na hladině polífky představuje nakládaná kukuřička, je symbolem restaurace), a při jízdě taxíkem se kroutil a kroutil, pak i žebronil abychom zastavili že už to fakt musí vyložit klidně tady na rušný ulici nebo se nám ta jízda taxíkem prodraží (a navíc má jediný dlouhý kalhoty), ale jeho sphincter externus byl stronger než "kikanbó" a do hotelu jsme stihli dojet.
Příloha:
...s dvojitym bůčkem.jpg
...s dvojitym bůčkem.jpg [ 112.88 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Příloha:
...mocné kikanbó.jpg
...mocné kikanbó.jpg [ 90.11 KiB | Zobrazeno 6032 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Palau 2016: o Dni díkůvzdání, o rybím gangbang, etc.
PříspěvekNapsal: 13 pro 2016 13:37 
VIP

jen trochu o Palau pozemním,
převážně o Palau podvodním,

Stojím před Fuji Restaurant na parkovišti a přijede nějaké novější suv. Borec stáhne vokýnko a prej "How are you?"
Fajn, odvětím já a koukám, že je to starší pěkně oblečenej pán.
"Where are you from?"
Z Český republiky, odpovídám dnes už asi podesátý a přidám zákeřné "A víš kde to je?"
Chlápek zkrabatí čelo, chvíli funí, a pak že prej "In Europe. Near Germany."
Dobře ty! říkám mu česky, ukazuju palec nahoru a přátelsky ho poplácám po rameni.
Chlápek se pousměje a že prej mě zve do svý restaurace.
To mi tady zve každej, pomyslim si a nahlas odpovídám, že jsme právě dojedli (což byla pravda, první špízy v H.A.) a že "Možná zítra".
"OK, tomorrow" říká chlápek a dává mi vizitku. Poděkuju a strčim si jí do kapsy. Zdvořile se rozloučím a jdeme dál.
Ráno vizitku vyndám. Byl to ministr zahraničí Palau.

Palau pozemní nejsem kompetentní popisovat, protože jsem toho moc neviděl. Vlastně nic. Nejhezčí den bez lodi (Aggressora) jsem stejně prožil na palubě loďky, kterou zařídíla pro větší skupinu Čechů Vlasta, a která (ta loďka) objížděla ostrovy se zastáfkama na šnorchlování, pozorování krmení žraloků, pomázání se bahnem v Milky Way, a tak. Snad sem něco dopíše Vlasta. Vlasto!
Intonaci Jakuba Koháka si odmyslete, Vlasta je krásná, příjemná, inteligentní a zábavná žena, bylo moc fajn s ní a Davidem strávit část cesty (a vypít pár pif). Díky za to, a zdravím oba do východočeskýho kraje.
(edit po návratu: dobře, kecám. Při pozornějším přečtení vidím, že pan Baules je senátor. Ale asi velký zvíře. Ministrem zahraničí je reverend Billy Kuartei, kterýho jsem nepotkal. Senátor Baules, kterýho jsem zkoušel ze zeměpisu, je předsedou senátního výboru pro zahraniční věci. A členem dalších důležitejch výborů. Taky dobrý.)
Příloha:
...ráno vizitku vyndám .jpg
...ráno vizitku vyndám .jpg [ 55.41 KiB | Zobrazeno 5895 krát ]

Příloha:
...asi velký zvíře.jpg
...asi velký zvíře.jpg [ 180.22 KiB | Zobrazeno 5895 krát ]

Příloha:
...taky dobrý.jpg
...taky dobrý.jpg [ 183.34 KiB | Zobrazeno 5895 krát ]

Takže se ptáte, jaký že to bylo pod hladinou? Všelijaký.
Měli jsme několik životních ponorů, většinu průměrnejch ponorů, a několik nudnejch zbytečnejch ponorů (ale ty jako host nikdy nevíš, co tě pod vodou na té které lokalitě čeká). Psát o průměru nebudu, hlavně sám pro sebe jsem si v kajutě zapisoval zážitky z těch nezapomenutelnejch (abych je nezapomněl).

Je večer, mám v rukou talíř, a najíždím netrpělivě před jídelní pult stejně jako dnes ti žraloci v průlivu u Blue Corner. Ronýmu to dneska nějak trvá. Přichází kapitán Dan v uniformě a chladně mne posílá ke stolu, kde způsobně seděj´ fšichni Amíci. A spustí, že Ronnie si dal velmi záležet na dnešní večeři a upekl krocana a dýňový koláč, abychom - a zamračí se na mne - důstojně oslavili Thanksgiving Day. No jak já mám vědět, že je dnes Den díkůvzdání, komouši nás na základce o americkejch národních svátcích nic neučili. Tak teda sedim a jakmile skončí svůj proslof vyrazim jak silvertip ke krocanovi, abych dostal kousek dozlatova propečené kůžičky a pořádnej kus masa (a né jaxtim osobukem). Den díkůvzdání 2016 se mimořádně vydařil, je to můj druhý nejúžasnější potápěčský den celkově.

Ráno jsme začali na Blue Holes. Překrásný! Famózní! Neuvěřitelný!
Čtyřmi otvory lze propadnout do prostorné jeskyně se dnem ve 29 metrech a dostatečnou viditelností i bez baterky. Vejde se do ní násobně víc potápěčů než byla naše 21-členná skupina. Fotografové pořizují kompozice otvorů s různými odstíny čisté modré barvy, já vypouštím žaket a ulehám na dno s pohledem k hladině. Nádhera!!!!! Nahoru pomalu stoupají mohutné proudy bublin ostatních potápek a já si pomalu oddechuju jen tak tak, aby mi moje bubliny, stoupající z automatiky kolmo nade mne, nekazily ten úžasný pohled. Ležím si tam asi dvě minuty a snažím se vrýt tu atmosféru navždy do paměti. Zvednu se právě včas, do jeskyně vplula obrofská barakuda. Libor ji nasvětluje svou silnou baterkou a její stříbrné tělo vypadá jako v brnění. Zblízka vidím její masivní zuby v čelistech (pro znalce: je stejně velká jako je (byla) ta na Liberty v Tulambenu).
(edit po návratu: Fotku musim čórnout z netu... a pokud by někoho zajímalo video, přeskočte první minutu, ta druhá je víc o vnitřku jeskyně.)
Příloha:
...Blue Holes-copyright někdo cizí.jpg
...Blue Holes-copyright někdo cizí.jpg [ 65.59 KiB | Zobrazeno 5895 krát ]

Palauská lokalita Blue Corner je světový pojem a často se umísťuje v TOP10 světových lokalit. Po školení "Jak používat útesový hák" jsme se zde potápěli už předefčírem, ale až dnes na Den díkůvzdání je silnější proud a dostatek žraloků. Jsou evidentně zvyklí na denní přítomnost potápěčů a v klidu si dělaj svou práci. Prohání se tři čtyři metry před námi, často několik mladších samců následuje starší samici a zkouší se spářit. Nepopsatelná (ale zkusim to) je scénka, kdy žralok přijíždí těsně před řadou potápek (co jsou připoutaný provazem k útesu, aby je proud neodnesl) a pak se zaparkuje metr a půl od tvýho obličeje, zadní ploutví k tobě, hlavou dopředu. A ftom proudu se ani nepohne. A ty vidíš, že se mu nehne jedinej sval, ploutvička, nic, a přesto si tam jakoby nic leží. Neuvěřitelný.
Příloha:
...Blue Corner-copyright někdo cizí.jpg
...Blue Corner-copyright někdo cizí.jpg [ 107.91 KiB | Zobrazeno 5895 krát ]

Už podruhý jdeme taky na German Channel. Minule na čistící stanici nebyla žádná manta, ale na Den díkůvzdání vidíme po celý ponor nejméně dva, dlouho i tři exempláře. Fšichni dodržujeme stručné pokyny průvodce "seď a ani se nehni ti řikám", takže opravdu hodně velké manty fklidu krouží nad homolí s čistícíma rybkama nebo okolo nás, a to po celej hodinovej ponor. Balet!
Nemám fotky, takže jejich jména vám nenapíšu.

O dva dny později zažijeme rybí gangbang. Kapitán Dan to označuje za životní příležitost; za novoluní (opak úplňku) se brzo ráno shromáždí ze širokého okolí žijící bamphedi (neboli ploskozubec vysokočelý - Bolbometopon muricatum - bumbhead parrotfist vulgo bamphed) do obrovského hejna, odhadem čítajícího několik tisíc kusů, a - z neznámého důvodu proč zrovna na lokalitě Sandy Paradise - uspořádají hromadné rozmnožovací orgie. Nejsem sice ichtyolog, ale psát o "sexualitě" ve spojitosti s tak jednoduchým tvorem, jako je ryba, mi přijde hodně nadnesený. Rozuměj kravina. Ano, slovo gangbang v nadpise byl jenom marketing, abyste dočetli až sem.
Příloha:
...rybí gangbang-copyright někdo cizí.jpg
...rybí gangbang-copyright někdo cizí.jpg [ 32.96 KiB | Zobrazeno 5791 krát ]

Hele, ale stejně to byl hardcore! Mrkněte na odkaz dole.
Kapitán Dan říkal, ne, není to ten samej co lovil krevety s Forestem Gumpem, tak tedy kapitán Dan říkal, že na ponor půjdou z lodi fšichni z posádky s vyjímkou jednoho nešťastníka, který zůstane u kormidla, protože i pro ně, profesionální potápěče plující mnoho týdnů okolo Palau, je to vzácná příležitost.
Tak jo. Vstáváme v půl šesté, kafe, "do gumy", do člunu, a jedeme. Je jasné, že tentokrát budeme ve vodě každý za sebe, na skupiny nebo buddy dvojice se nehraje. Po "přikopání se" (ploutvemi pod vodou) do místa, okolo kterého "korzují" desítky bamphedů (za minutu odhaduju zhruba dvě stofky jedinců), se kameramani a fotografové rozletí na fšechny strany. Zvolil jsem strategii "kdo nic nedělá, nic nezkazí"; zůstal jsem uprostřed lokality, vyvážil se do osmnácti metrů, a zklidnil dýchání.
Pode mnou jsou potápky z naší lodi i z pár jiných lodí, nerozeznávám je v ranní neprosluněné vodě. Okolo nich proudí tmavě zelení bamphedi na korzu, někteří v protisměru a jakoby zdraví ty příchozí. Těžko to popsat, ale našel jsem pro vás video.
A už to začíná! Samička si to namíří kolmo k hladině a okamžitě se přidají nejbližší samci, obvykle tři až šest. Rozjedou se, pár škubnutí tělem (to fakt není tření), a tryskance mlíčí a jiker nakrátko označí místo aktu. Samci občas zvednou hřbetní ploutev, aby samici zaimponovali a vyprovokovali ji k plavbě vzhůru. Je to zajímavé přírodní divadlo, respektive porno, které po staletí zajišťuje přežití druhu. Pozoruju jednotlivce a snažím se odhadnout, kdy a kde dojde k aktu; vždy jde o skupinku tří a více jedinců, podle náhody, kolik se jich stihne přidat. Průměrně jde o pět ryb v chumlu. Jednou jsem viděl atypicky dvě ryby, které se ze vzdálenosti zhruba deseti metrů rozjely proti sobě, bok po boku vyrazily k hladině, a pak se zaškubaly jen ve dvojici; nebylo to 4% mlíčí od obou? Ví bůh.
Atmosféra houstne. A to doslova. Samci freneticky plují sem a tam, samičky koutkem oka vybírají prvního samce (za 1. bamphedi mají oko jako chameleón, kroutí s ním do fšech stran, takže "koutkem oka" je více než přesný popis; 2. vybírají jen "prvního", několik dalších samců se stejně vždycky drze přidá;). Různě velká hejna přeplouvají mezi potápěči sem a tam, genetická pestrost je zaručena, orgie jsou v plném proudu.
50 minut uplynulo a můj podvodní čas se naplnil. Pomalu vystoupám do pěti metrů na bezpečnostní zastávku, kde je viditelnost znatelně nižší a voda mi přijde taková mléčná. Hezký to bylo, věru nezapomenutelný ponor.
(edit po návratu: Video má 2 minuty, ale ta druhá je zajímavější. Kdo bych chtěl přijet, novoluní pro rok 2017 má před očima.)
Příloha:
...v roce 2017.jpg
...v roce 2017.jpg [ 47.14 KiB | Zobrazeno 5791 krát ]

prožito na palubě lodi.

Na lodi se nám moc líbilo. Kapitán Dan sice první den (a na Den díkůvzdání) nastoupil ve slušivé uniformě se čtyřma zlatejma prýmkama, ale večer utíral nádobí s posádkou nebo roznášel jídlo v jídelně. Fšichni se střídali na fšechny práce a skoro se nezastavili, takový pracovní výkon jsem zatím na žádné lodi neviděl. Můj oblíbený člen posádky byl Ernan, přerostlý Filipínec, protože mi nejen svou postavou silně připomínal Náčelníka z Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem.
I kabina byla skvělá, hlavně postel. Ideálně měkká matrace byla povlečená saténovým prostěradlem a ze stejného materiálu byla i přikrývka. Mnohokrát denně jsem si vlezl do rohu na šlofíčka a spal jak kotě.
Večer jsme usínali po polknutí tekutýho prášku (zajímavý protimluv) v podobě vynikajícího kalifornského červeného, jehož příliv byl neomezený.
Ráno jsme se probouzeli a hned první pohled z kajuty nám připomněl, že jsme v Diving republic of Palau, ve žraločím svatostánku.
Příloha:
...Náčelník Ernan.jpg
...Náčelník Ernan.jpg [ 108.64 KiB | Zobrazeno 5791 krát ]

Příloha:
...pohled z kajuty.jpg
...pohled z kajuty.jpg [ 103.47 KiB | Zobrazeno 5791 krát ]

Příloha:
...tekutý prášek.jpg
...tekutý prášek.jpg [ 60.52 KiB | Zobrazeno 5791 krát ]

Nu a na konci,
vyzkoušíme potápění s Japonci.

Věděl jsem úplně přesně co chci. Budeme po týdnu na lodi, navštívili jsme hlavní lokality, a pak se budeme chtít vrátit jen na ty nejlepší (pokud se ještě budeme chtít potápět). Světoznámá dajfka Sams Tours, Fish and Fins nebo Neco Marine se našim požadafkům těžko podřídí, a my se nechceme podřizovat davu. Už před odjezdem jsem vytipoval menší japonské dajfko MAML Divers, které se jevilo nezávisle a "nekomerčně". V Neco si řekli za dva ponory 160 USD, v MAML 120 USD a velmi sympatický mladý, usměvavý a komunikativní Japonec Hide ukázal na tabuli, že zítra mají v plánu Blue Corner. Vypadá to slibně, bylo rozhodnuto.
Ráno přijdeme do dajfka a hned první špatná zpráva: loď jede k Ulong Channel. No dobře. Doplujeme tam a první ponor máme udělat na průměrné lokalitě Siaes Corner, kam jsme se teda vrátit nechtěli. No dobře. Hide jako náš průvodce se bez brífingu (úvodního představení lokality) svalil do vody a padá ke dnu. Tam ihned začne plavat jedním směrem aniž by si zkontroloval, jestli ho někdo následuje, jestli jsou fšichni v pořádku ve vodě. Nevěřím vlastním očím! Pomalu si nade dnem plave, neohlíží se. To pro mne začíná bejt mnohem zajímavější než podmořský život, schválně kdy se poprvé ohlédne?!? Pět minut, deset minut. Nic. Skupinka tří potápek (jeho klientů) plave za ním a musí se podřídit jeho tempu; já z něj stále nespouštím oči. Po dvaceti minutách mi to přestane bavit, za tohle dolary vyhodit nechci. A moje rozhodnutí je jasné, potápění na Palau pro mne tímto zklamáním skončilo, protože jiný dajfko už nemá cenu na jeden den shánět. Snažím se najít něco zajímavého u dna, ale furt mi to nedá a nepravidelně pokukuju po Hide. Nevim, jestli to se mnou hrál jako Fantozzi s bavorskejma karbanátkama, ale že by o nás projevil zájem jsem ho nepřistihl ani jednou. Otočil se až po 45 minutách!

Naposledy upravil babička Lála dne 14 pro 2016 13:32, celkově upraveno 3

PříspěvekNapsal: 13 pro 2016 19:17 
Tazatel

Mas nekde fotky z potapeni?

PříspěvekNapsal: 14 pro 2016 07:24 
Diskutér

Konečně čtivý cestopis.Psát umíš,díky :)

PříspěvekNapsal: 14 pro 2016 09:42 
VIP

Pěkné počteníčko při snídani, díky za něj..

PříspěvekNapsal: 15 pro 2016 09:56 
VIP

angeenka píše:

Nemám. S focením (které mi svýho času dost bavilo) jsem skončil, on ten pohled skrz objektif dost omezuje pozorování podmořskýho života.

Ale když už jsme u toho žraločího svatostánku na Palau, náhodou jsem dneska objevil 2 hezký videa, kdyby někdo měl chuť...

Tak tohle bych při šnorchlování zažít nechtěl, na Palau ani nikde jinde.

A tady se rozlobil tatínek na procházce s rodinkou.

PříspěvekNapsal: 15 pro 2016 10:43 
VIP

Brzda tam neni, respektive jenom na kola a ty za letu tolik nebrzdej:) ty pedály jsou na smerovku a docela by ho to mohlo překvapit kdybys mu to doplna vyslap. Nicméně stejně jako knipl je to spojeny i k němu (pedály dělají co dela on u sebe) a měl by na nich mít nohy, takže snad v cajku ;)

PříspěvekNapsal: 15 pro 2016 14:44 
Tazatel

babička Lála píše:
Nemám. S focením (které mi svýho času dost bavilo) jsem skončil, on ten pohled skrz objektif dost omezuje pozorování podmořskýho života.

Skoda. My si dali s Maml 18 ponoru a teda nikdy se nestalo, to co vam. Ale my meli po celou dobu 2 stejny divemastery a vzdy v pohode, byt me tam par veci taky prekvapilo...

PříspěvekNapsal: 16 pro 2016 10:38 
VIP

Máš to hezký babi, dobře se to čte!!:) Díky...

PříspěvekNapsal: 17 pro 2016 08:25 
Moderátor

Perfektní počtení, určitě skvělé zážitky, díky!

PříspěvekNapsal: 02 led 2017 11:24 
VIP

angeenka píše:

Tak já ještě přidám pár fotek jednoho Amíka z naší lodi. Hezky mu vyšlo hlavně makro, tak malá ukázka :
Příloha:
PAL16-obrázek 01.JPG
PAL16-obrázek 01.JPG [ 141.53 KiB | Zobrazeno 5043 krát ]

Příloha:
PAL16-obrázek 02.JPG
PAL16-obrázek 02.JPG [ 222.26 KiB | Zobrazeno 5043 krát ]

Příloha:
PAL16-obrázek 03.JPG
PAL16-obrázek 03.JPG [ 165.16 KiB | Zobrazeno 5043 krát ]

Příloha:
PAL16-obrázek 04.JPG
PAL16-obrázek 04.JPG [ 198.94 KiB | Zobrazeno 5043 krát ]