Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 22 říj 2021 22:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Turecko 2021
PříspěvekNapsal: 12 led 2021 00:05 
VIP

Před pár hodinami jsem doletěl z Turecka a bylo to fajn, tak si říkám, proč se nepodělit o pár aktuálních postřehů.

Původní motivace - expirující míle u TK + vypadnout někam cca na týden přes Silvestra, kam se dá ideálně bez testů, není tam moc draho. Turecko pro mě velká neznámá, byl jsem opakovaně v Istanbulu a velmi blízkém okolí, ale nikdy mimo. A to se ukazuje jako chyba, protože Turecko toho má spoustu co nabídnout.

Plány - nakonec volím jednoduchou variantu - navštívit ta nejvíc vyřvaná místa - v unikátní době, kdy by tak vyřvaná být nemusela. Kappadokie a Pamukkale. Nad rámec toho nakonec zařazuju ještě (ne tolik vyřvaný) Mardin, který mě zaujal (mezi mnoha dalšími místy, ale všechno prostě nestihnu). Že to logisticky vůbec nedává smysl? Pravda, ale přelety stojí cca tisícovku nebo pár mil. Nevýhoda je, že všechno přes IST. A ne vše lítá každý den, takže je to trochu složitější rozumně naplánovat. Kupuju nakonec itin PRG-NAV/ASR-MQM/MQM-DNZ/DNZ-PRG (vše via IST, takže 8 segmentů), 12 dní, odlet 30. prosince.

Realita - složitější. Lety kupuju postupně cca 2 týdny před odletem z ČR. Ještě před odletem dojde k posunu tří letů, ale bez zásadních důsledků. Ten je až když Turecko 25. prosince vyhlásí, že od 28. prosince bude vyžadovat negativní PCR test. To není dobrá zpráva, vzhledem k tomu, že jsem doma na severní Moravě a testování mezi svátky funguje všude dost blbě. Záhy se neoficiálními kanály začíná šířit zpráva, že se to odsune na přílety až od 30. prosince, ale trvá více než 24 hodin, než je opravdu oficiálně potvrzena. Přebookoval bych na 29., ale ten den neletí TK z Prahy, zvažuju tedy let z BER či VIE, ale je velký problém se tam dostat na ranní odlet, pokud tam nechci jet auto a nechat ho tam 2 týdny. Po neochotě TK rozumně letenku přebookovat nechávám let refundovat a za dražší peníz (resp. míle) 28. ráno kupuju letenku na tentýž den z PRG, sedám na Moravě do auta a akorát stíhám večer odletět. Rušení letů dále pokračuje - nejdřív zrušen ASR-IST(-MQM) ráno a přesunuto na večer - což mě bohužel nutí nocovat v IST, protože ten den už to dál neletí. A když vysedám v MQM, přichází zpráva o zrušení MQM-IST(-DNZ) o dva dny později - a další dva dny pak totéž. Řeším přebookováním na DIY-IST o den později. Jen pár hodin nato přichází zpráva o zrušení druhého segmentu IST-DNZ. Přesunut je na další den, ale to je mi k ničemu, takže DNZ měním na ADB. Takže z letenky MQM-IST-DNZ se stává DIY-IST-ADB o den později...

Opatření - pro Turky silná. Prakticky zákaz vycházení mimo práci a nákupy, k tomu mladí mají povolené vycházky dopoledne, staří odpoledne. O víkendech bez vycházek. K tomu byl velký lockdown 30. prosince - 4. ledna. Co je na tom však netradičního - neplatí to pro návštěvníky z ciziny. Takže na vykřičených místech opadají obavy z toho, že zde bude plno aspoň místních. Tohle vše je teorie - ve skutečnosti se to dost lišilo místo od místa. V Aksaray, kde jsem měl technický nocleh, bylo kolem sedmé večerní naprosto mrtvo, v ulicích ani noha, měl jsem velký problém najít otevřenou restauraci (ty mohou být otevřené pouze pro takeaway/rozvoz), ale podařilo se. Oproti tomu v Diyarbakıru bylo velmi živo přes den i večer. A během víkendové cesty ze Selçuku do Pamukkale (200 km) mě třikrát zastavila policie, na kterou stačilo promluvit anglicky, aby mávli, že mám jet. Buďto se jim nechtělo s cizincem bavit, nebo (asi) holt kontrolovali víkendový lockdown. Dále, může se hodit vyřídit tzv. HES kód - ten musí mít Turci a rezidenti pro nástup do vnitrostátních dopravních prostředků (vč. letadel), stejně tak je po nich požadován v hotelech a obchoďácích. Po turistech vyžadován není, ale není blbý nápad ho pořídit - ne všichni hoteliéři/obchody/dopravci ví či akceptují, že turisti kódy nemají, a můžou jednoduše odmítnout vstup. A pořízení kódu je jednoduché, stačí poslat jednu SMS - jediné, co je potřeba, je turecká simka. Není svázaná s kódem, takže by mělo stačit poprosit o vyřízení např. recepci v hotelu, pokud byste si místní simku z nějakého důvodu nechtěli kupovat. Osobně po mně HES kód byl vyžadován jednou (hotel v Selçuku), ale prakticky jsem nevyskytoval v místní dopravě, kde by mohl být problém. Během jednoho přejezdu dolmuşem nás zastavila policie a kódy všem kontrolovala, mně opět stačilo zamávat pasem.

Kappadokie
Měl jsem v plánu 5 dní, několik lidí mě přesvědčovalo, že je to moc. Já si za tím stál, protože jsem chtěl chodit pěšky a přišlo mi, že se tam dá zabavit velmi dobře - a stojím si za tím i zpětně, protože vlivem posunu/rušení letů se mi pobyt tady ještě o dva dny prodloužil, celkem na 7 dní - ale podotýkám, že na dva dny jsem si půjčil auto a vyjel mimo, a jeden půlden jsem pracoval.

Příloha:
Poznámka: Vítání nového roku
SAM_246.jpg
SAM_246.jpg [ 134.68 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Kappadokie je moc hezká, překvapilo mě, že i teď to tady dost žilo - o to se postaraly skupinky jak individuálních, tak organizovaných turistů - a to z 99 % z Ruska. V Göreme to proto na žádný lockdown ani nevypadalo, lidí bylo dost. Předpokládám ale, že je to stejně naprostý zlomek toho, co je zde lidí v normální sezóně. Těmto ale nebyl nejmenší problém se mimo město vyhnout - jak jsem psal, já jsem volil pěší túry jednotlivými údolími. V těch exponovanějších údolí jsem potkal obvykle kolem 5-10 lidí, v méně exponovaných 0-3 lidi. Jiná situace byla na vyhlídkách, které byly u silnice a mohl tam zastavit autobus - tam to podle toho vypadalo, ale na takových místech jsem trávil času minimum. Čili navzdory městečku plnému Rusů se dalo trávit celé dny užíváním přírody naprosto o samotě.

Příloha:
Poznámka: Sword Valley
SAM_4889.jpg
SAM_4889.jpg [ 110.16 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Příloha:
Poznámka: Skalní hotel v Kappadokii
SAM_9938.jpg
SAM_9938.jpg [ 138.6 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Počasí - po celou dobu jasno, poslední den se zatáhlo. Doufal jsem ve sníh, ten by byl krásný - ale podle místních je prý nejsušší sezóna za posledních 30 let. A bylo docela teplo, za setmění to kleslo pod nulu, přes den ale i kolem 10 stupňů.

Příloha:
Poznámka: Pigeon Valley
PAM_0027.jpg
PAM_0027.jpg [ 177.01 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Příloha:
Poznámka: Hrad v Uçhisaru
SAM_0003.jpg
SAM_0003.jpg [ 201.89 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Balony - hlavní místní atrakce, že jo. Nechystal jsem se, zaprvé nemusím výšky, zadruhé obvyklé ceny kolem 150-200 EUR (levnější pro balony o 30 lidech, dražší pro balony o 12 lidech; ceny čerpám z internetu, nevím, zda se dají ukecat líp). Nakonec jsem se ale rozhoupal - a nemůžu zapřít, že mě přesvědčila právě cena - aktuálně běžná cena 60 EUR, u jednoho týpka se mi podařilo ukecat 53 EUR (ale nakonec to z nesouvisejícího důvodu nevyšlo). Co víc, za 60 EUR jsem měl "malý" balon - to bylo ale asi jen štěstí, předpokládám, že prostě dopravce vypraví takovou konfiguraci balonů, která se teď podaří naplnit. Nižší cena souvisí taky samozřejmě s tím, že kvůli hygieně byla zrušena snídaně + přípitek, co v tom je normálně - tedy přesně ty nesmysly, které si člověk rád výměnou za nezanedbatelnou slevu odpustí. Balonů nelétalo vůbec málo. Létá se každý den, kdy to dovolí počasí. Během zimy se lety ruší nejčastěji, během mého týdne došlo ke zrušení jednou. Zážitek hezký, líbilo se mi to.

Příloha:
Poznámka: Z balonu
SAM_5407.jpg
SAM_5407.jpg [ 183.38 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

V okolí Göreme se pohybuju vždy pěšky, jeden den nakonec půjčuju motorku za 150 TRY na návštěvu podzemního města Derinkuyu, vesnice Mustafapaşa a hradu Ortahisar.

Příloha:
Poznámka: Snídaně pod uçhisarským hradem
TAM_1812.jpg
TAM_1812.jpg [ 110.65 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Doporučuju vyhnout se všem tours, co se tady nabízí (blue tour, red tour, green tour). Jsou na ně na internetu pozitivní recenze, ale vůbec mi to nedává smysl. Objednou všechna vykřičená místa, kde se člověk s celým autobusem bude přetlačovat o místo na fotku s heroickou fotkou na skále s výhledem, a jede dál. No a hlavně to stojí kolem 40 EUR/os - za stejné peníze si člověk půjčí auto (do kterého nacpe 4 lidi...), koupí benzin na celý den a ještě mu zbyde.

Okolí Kappadokie
Auto půjčuju na dva dny za 500 TRY. Nemá smysl bookovat na internetu, větší půjčovny (které mají web) jsou totiž v Nevşehiru, což je zbytečná komplikace na zajíždění tam a zpět. V Göreme i v Uçhisaru je řada místních půjčoven, které mají podobné ceny. Pozor na omezení najeté vzdálenosti, nešikovně jsem prokecl, že chci jet k solnému jezeru, načež mi to půjčovník chtěl zatrhnout - naštěstí mu během pár sekund samotnému došlo, že by se připravil o kšeft ze zcela stupidního důvodu.

Začínám v údolí Ihlara (po cestě zastavuju u kráterového jezera Nar, kde mám zrovna tu smůlu na to potkat velký řvoucí autobus). To je moc pěkné, hlavně ho projít fakt celé, je to asi 12 km a málokdo to jde, což je škoda. Tours zastavují na jedné vyhlídce uprostřed, podle mě zrovna v té nejméně zajímavé části (ale holt jinam se velkým autobusem dojet nedá). Komplikací při jednosměrném průchodu je doprava, parkuju v Selime, na parkovišti si beru číslo na týpka, jdu do Ihlary (jakožto většího "města", kde věřím, že večer nějaký odvoz seženu), večer v Ihlaře zcela mrtvo, volám týpkovi ze Selime, bohužel chce 70 lir, což je dost, nedaří se usmlouvat ani o liru níže, nemám jít jinou možnost (pokud se mi nechce za šera znovu 12 km pěšky - nechce).

Příloha:
Poznámka: Ihlara
SAM_5643.jpg
SAM_5643.jpg [ 246.29 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Nocuju v Aksaray, brzo ráno vyjíždím směrem dále na západ, cílem jsou obří propadliště zemi, tzv. obruğu. Navštěvuji tři, jeden z nich je snadno dostupný u hlavní cesty, dva musím trochu hledat na prašných cestách - navíc mi to komplikuje fakt, že jsou na okrajích vesnic, které hlídají velmi agresivní urostlí psi. U jednoho jsem myslel, že budu muset cestu vzdát, než se mi podaří najít objízdnou cestu k druhé straně obruğu.

Příloha:
Poznámka: Kızören Obruğu
SAM_7434.jpg
SAM_7434.jpg [ 208.23 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Dále solné jezero Tuz Gölü. Moc pěkné na západ slunce. Údajně se má jezdit v létě, kdy je větší část vody vypařená, podél břehů se táhne pokrývka vykrystalizované soli a řasy barví jezero do růžova. V zimě to prý za moc nestojí, takže jsem s návštěvou váhal a vůbec nelituju - moc pěkné i v tuhle dobu.

Příloha:
Poznámka: Tuz Gölü
SAM_7769.jpg
SAM_7769.jpg [ 85.04 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Mardin a Diyarbakır
Tady už jsem na turistu nenarazil, jako fakt na jediného. Umístění města na hoře, ze které je výhled na mezopotámskou placku, je unikátní. V okolí se nachází řada asyrských kostelů, ale i antických památek. Moc příjemné místo.

Příloha:
Poznámka: Mardin
TAM_6609.jpg
TAM_6609.jpg [ 154 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Příloha:
Poznámka: Staré město Dara
TAM_4251.jpg
TAM_4251.jpg [ 204.72 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Do Diyarbakıru jsem se nechystal, jak jsem psal výše, cesta vznikla zrušením všech letů z Mardinu na několik dní. V Diyarbakıru jsem pak strávil půlden a bylo to příjemné překvapení. Hezké živé staré město, cítil jsem se tam velmi příjemně. Nocuju v Hiltonu s výhledem na Tigris za 650 Kč, méně než jsem platil za průměrné ubytování v Mardinu s probíjejícím kohoutkem v umyvadle. Ne že by ten Hilton teda byl takový zázrak... ale zas, snídaně byla za celý pobyt nejlepší.

Příloha:
Poznámka: Diyarbakır
TAM_6750.jpg
TAM_6750.jpg [ 210.13 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Příloha:
TAM_6720.jpg
TAM_6720.jpg [ 84.86 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Příloha:
TAM_6697.jpg
TAM_6697.jpg [ 200.51 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Efes a Pamukkale
Antické památky pro mě nejsou tolik zajímavé, tudíž jsem je neplánoval... dokud jsem let z Denizli nepřebookoval do Izmiru. Další varianty byly do Dalamanu či do Antalye - vzdálenost k Pamukkale, kam jsem se potřeboval dostat, byla cca nastejno. Do Izmiru jsem se ale byl schopen dostat s nejlepším spojením, byla nejmenší šance zrušení letu a nejsnazší situace s půjčovnami. Zvažoval jsem samozřejmě variantu busu Izmir-Denizli - nepochybně by to bylo ekonomické, ale přišlo mi škoda, když už do toho Izmiru letím, vynechat Efes, který je přímo u cesty. A to bez auta nešlo stihnout. Druhý důvod, proč jsem chtěl auto, byla návštěva jeskyně Kaklık, kam to taky jde jinak těžko.

Efes se mnou vyběhl otevírací dobou, na internetu se píše od 8, těšil jsem se na focení východu slunce, fotit jsem ale mohl leda tak přelepenou ceduli značící otevírací dobu v 10. Nezbylo než dvě hodiny počkat. Efes jsem ale prošel celý úplně sám, nikde nikdo. Až při odchodu jsem potkal tříčlennou rodinku a při odjezdu z parkoviště pak přijíždějící autobus.

Příloha:
Poznámka: Efes
TAM_8330.jpg
TAM_8330.jpg [ 190.82 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Po cestě je pak Aphrodisias - i tady jsem si říkal, že udělám zastávku, když jedu kolem - bohužel i tady se mnou vypekli, protože aktuálně je o víkendech zavřeno.

Pamukkale - místo, o kterém jsem poprvé slyšel jako malé děcko, a tehdy jsem ho chtěl navštívit. O pár let později už ne, je to prostě typický příklad toho místa, které vnímám masovým turismem zničené tak, že už tam ani nechci. Ale jak jsem psal v úvodu, usoudil jsem, že teď je možná čas právě i na tato místa. Od Pamukkale je nutné nemít nerealistická očekávání, tedy vědět, že v kaskádách dávno není voda. Ta je jen v pár umělých bazéncích pro instagrammery. Tam bylo samozřejmě narváno. Jinde ne. Každopádně, mně se tady líbilo a jsem moc rád, že jsem to viděl.

Příloha:
Poznámka: Pamukkale
VAM_0069.jpg
VAM_0069.jpg [ 148.22 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Příloha:
Poznámka: Pamukkale
VAM_0053.jpg
VAM_0053.jpg [ 159.53 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Jeskyně Kaklık - navštívil jsem dneska ráno po cestě na letiště. Bez auta jde těžko. Ráno tam nebyla ani noha a je to hezké.

Příloha:
Poznámka: Kaklık
VAM_0653.jpg
VAM_0653.jpg [ 211.5 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Příloha:
Poznámka: Kaklık
VAM_0648.jpg
VAM_0648.jpg [ 227.17 KiB | Zobrazeno 1230 krát ]

Je dobrá doba pro cesty do Turecka?
Podle mě jo. Spousta míst se dá navštívit v takovém stavu, jako už se to nikdy nepodaří. Ale je třeba se připravit na jistá omezení - např. ty změny otevíracích dob, které se mi nepodařilo vygooglit. A samozřejmě být flexibilní, vzhledem ke změnám letů o opatření ze dne na den.

Více fotek na ig: https://www.instagram.com/zennie_cz/

Naposledy upravil zennie dne 08 bře 2021 18:40, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Re: Turecko 2021
PříspěvekNapsal: 12 led 2021 00:17 
VIP

Velká paráda :)

PříspěvekNapsal: 12 led 2021 14:47 
Moderátor

Jak skvělé je si přečíst v této době dobrý cestopis! Ač v jiné době z protřelých turistických míst, které teď mají nejen díky méně turistům jiné kouzlo. Odrazují mne teď kromě nucených povinností od cest časté nepředvídatelné změny, "zbytečné" formality a nejistoty i potencionální platby za testy, karantény atd., které se ze dne na den klidně vyklubou, ale stejně Ti závidím... :-).

PříspěvekNapsal: 12 led 2021 17:50 
Diskutér

burito píše:
Jak skvělé je si přečíst v této době dobrý cestopis! Ač v jiné době z protřelých turistických míst, které teď mají nejen díky méně turistům jiné kouzlo. Odrazují mne teď kromě nucených povinností od cest časté nepředvídatelné změny, "zbytečné" formality a nejistoty i potencionální platby za testy, karantény atd., které se ze dne na den klidně vyklubou,

U mě naprosto stejné.

Jinak já navštívil Pamukkale v červnu 2018 a zas tak hrozná masovko to nebyla - prázdno tam tedy samozřejmě nebylo,ale čekal jsem do daleko horší ..

PříspěvekNapsal: 13 led 2021 23:28 
Diskutér

parada! ..to je muj sen nekdy jet do Turecka, pujcit si auto a projet to tam

PříspěvekNapsal: 21 led 2021 21:03 
VIP

A ještě video :)

https://www.youtube.com/watch?v=JQM6WiG3hYE

PříspěvekNapsal: 21 led 2021 22:45 
VIP

Zrovna dnes jsem plánoval co dělat první týden v březnu, kdy oslavuji, no spíše prožívám, šťastnější událost a díky relativně hezkým cenám Air France s x hodinami na CDG se champagne v lounge to vychází na Istanbul, ikdyž s nynějšími opatřeními asi hned dál.

Dík za report, vypadá to dobře, snad se rozhoupu a book to a v březnu ještě nebude tolik lidí.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina