Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 12 dub 2021 05:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Špicberky 2014 | Po stopách kmene Lakotů s CK Alexx
PříspěvekNapsal: 17 srp 2014 08:04 
Offline
Moderátor

Registrován: 09 pro 2009 09:40
Příspěvky: 4092
Bydliště: Karviná, Praha
Děkujeme všem, kteří tam byli před náma, přivezli zajímavé historky a fotky. Z "místních" stojí za zmínku výprava Zajdy a Dina. Nejvíc nás ale ovlivnila Nímandsenova výprava, která nás nabudila ve stylu "Když to dali tihle, my to dáme taky". Sami sebe označovali, zejména vzhledem k výraznému nepoměru kupní síly výpravy na straně jedné a místní cenové hladiny na straně druhé, za kmen Lakotů. Rozhodli jsme se je následovat. V textu samotném na ně neodkazuji, nicméně byla by škoda některé jejich hlášky nepoužít, proto budu svůj text kromě fotek prokládat i citáty z jejich deníku.


Po stopách kmene Lakotů - Špicberky s CK Alexx


Konec června

Špicberky zase za trojku z Osla. Letos mi to nesmí utéct. Obvolávám známé firmy - klasika, Špicberky, Oslo, za tři, dopravu uvidíme, neřešíme, jdeš do toho, jo, ne, čau, nazdar. Není čas. Jde do toho i váhavý střelec Lukáš, který vloni prováhal Burkinu a teď si napravil reputaci. To bude sranda. Nakonec jsme čtyři, řešíme, jak se dostat do Osla, co tam budeme dělat... Nakonec se, o měsíc později, připojil ještě Vítek, a tak nás bude pět. Dopravu do Osla řeší každý ve své režii, já s Patrikem vlakem a pak Ryanem z Berlína, Lukáš s Milanem Polskibusem do Poznaně, a pak taky Ryanem, a Vítek Norwegianem z Varšavy.


Pátek 8.8.2014

Budíček ve tři. Brutus, moc jsem toho nenaspal, přecijenom jedu do naprosto neznámého prostředí a nevím, co čekat, tak se mi hlavou honí, co jsem zapomněl zabalit, co potáhnu zbytečně, a občas i na něco přijdu, tak vstávám, doplňuju, vyhazuju. Vyhodil jsem rukavice a balzám na rty. Naprosto neodpustitelná chyba vůdce výpravy.

Busem na nádraží, vlak i Patrik mají zpoždění, ale nic zásadního, odjíždíme s 15minutovým zpožděním směr Berlín. Cestou se zpoždění spíše horší než aby se stahovalo, a tak po příjezdu na berlínský hlavák škrtáme plán na rychlé proběhnutí se kolem Reichstagu k Braniborské bráně, protože to časově prostě nevychází - než bychom našli nějaké skříňky na zavazadla, vyběhli z nádraží správným směrem... už abychom se pomalu vraceli.

Dáváme si v Burger Kingu zmrzlinu s kupónem za 80 centů, to se dá… a těsně stíháme vlak na letiště, o jeden dřívější, než kterým jsme chtěli jet po rychloprohlídce města. Máme tak na letišti víc času na přebalení zavazadel tak, abychom mohli jedno patnáctikilové odbavit.

Ve snaze ušetřit maximum jsme se rozhodli letět v pěti lidech s jedním odbaveným zavazadlem, Ryanairem navíc limitovaným na 15 kilo. To tak obsahuje pět spacáků, stativ, jídlo pro mě a Patrika... a to je všechno, zbytek musí jít do příručáků. Doma mělo zavazadlo šestnáct kilo a Patrik přibral ještě dvě Plzně pro české polárníky a dva džusíky pro sebe, takže na letišti musí dvě kila ven. To se jakž takž daří, co se jenom trochu dá, cpeme do příručáků, kapes... váha tady je, 50 centů za jedno zvážení - děkujeme pěkně. Celkem jsme to odhadli, 15,8 - s tím, že jsme měli připravenou jednu masovou konzervu a ty dva džusíky k vyhození, akorát bysme se dostali na 15, ale paní mávla rukou. Jedeme! Nejtěžší část výpravy - logistiku - máme (skoro) za sebou.

Letiště Schönefeld je slušně řečeno slabota. Jak jsem nadával na Tegel cestou do Ruska, tak Schönefeld je ještě horší. Vypadá to spíš jako provinční letiště někde v Kielu, než letiště hlavního města "motoru ekonomiky" EU. Jasně Frankfurt, Mnichov... ale tohle je sakra Berlín! Brandenburg s dostavbou v nedohlednu máme za oknem, a my tady sedíme v rozpadající se budově, do které už nikdo neinvestuje.

Let OK, máme střed a okno v pravo, sedáme ulička-okno, snad nikdo nedorazí. Nedorazil! Trocha toho komfortu made in Ireland. Let do Osla na čas, přistává kdesi na vojenském letiště v lese, toho času Rygge-Moss. Norsko je z leteckého pohledu neuvěřitelné. Les, jezero, fjord, les, stromy, jezero, ostrov, fjord, les. Sem tam domek. Bágl je tady raz dva, akorát do busu už se nevlezem, tak až druhým.

Máme informace od Milana s Lukášem, že na nádraží v Oslu je za 50 místních korun (čili noků, 1 koruna má v Norsku hodnotu našich 3,3 korun, byť tedy ceny skoro všeho jsou stejné jako u nás) skříňka dost velká na naše všechno. Kromě foťáku, ten bereme samozřejmě s sebou, platíme a skříňku zavíráme. Sakrapráce - mapa Osla zůstala v batohu. Nevadí, mám ji v hlavě, nějak to všechno najdeme, máme cca 3 hodiny na procházku po městě. Mapu pak zdarma beru ze stojanu v hale, je lepší než moje vytištěná.

Oslo překvapilo. Pozitivně. Neslyšel jsem toho o něm moc kladného - malé, nezajímavé centrum, žádné důležité památky… - a proto jsem od něho nic nečekal. Ale líbilo se nám tady - město žije, je čisté, opravené, staví se moderní budovy a udržujou staré. Kolem kostela, těžko říct jaké církve (nějací protestanti), kde místní "farářka" dokončuje bohoslužbu, jdeme k parlamentu, před kterým zrovna probíhá pro-Gaza a proti-Izraelská demonstrace. Norština není naší specializací, tak občas nerozumíme každému prvnímu slovu, ale z transparentů je všechno jasné.

Jdeme směrem ke královskému zámku, kde už na nás čekají Milan s Lukášem. Ti jsou ve městě už od rána, mají delší trasu, tady se protíná s naší. To, co chceme vidět my, už prošli, a oni jdou demonstrovat, tak si vyměňujeme informace kde je opera, pláž, a kde se fasujou transparenty.

Pokračujeme ulicí k přístavu, do moderní čtvrti s pláží, výtahem, který nikam nevede, a sociálním bydlením s terasama většíma než moje ložnice. Na hrad nějak nezbývá čas, tak alespoň prochodíme střechu opery. Celkem by nás zajímalo, kdo je zodpovědný za úrazy, pokud je střecha mokrá nebo namrzlá, což se tady musí stávat poměrně často.

Na nádraží se opět setkáváme s Lukášem a Milanem, a jdeme hledat párek v tortile za 10 noků, kterou jsme viděli někde cestou z autobusáku. Našli jsme, ale už mají zavřeno, tak bereme za vděk hambáčem z Burger Kinga za 15, vyzvedáváme bágly ze skříněk (tak trochu násilím), kupujeme lístky na vlak a na poslední chvíli ho stíháme.

Letiště Gardemoen je vyšší liga než Moss a Schönefeld dohromady, všechno tady funguje tak nějak normálně, na hodinku usedáme na pohodlné sedačky u brány. Už na letiště to začíná být jasné - Češi, Poláci... Zase se to nějak profláklo.

Nímandsenova výprava ve svém deníku píše:
letiště je proti lakotům dobře zajištěno, v kohoutcích je pouze teplá voda, ale to lakotům nevadí, protože je to podobné jako si dělat týden čaj ze stejného pytlíku, což lakotové dobře znají


Příloha:
Poznámka: V Oslu
DSC_2578.JPG
DSC_2578.JPG [ 394.07 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Demonstrace před parlamentem
DSC_2588.JPG
DSC_2588.JPG [ 358.89 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Sociální bydlení
DSC_2636.JPG
DSC_2636.JPG [ 395.84 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Osloská pláž
DSC_2645.JPG
DSC_2645.JPG [ 292.8 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Vzhůru na operu
DSC_2688.JPG
DSC_2688.JPG [ 263.87 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Relax na vrcholu
DSC_2702.JPG
DSC_2702.JPG [ 280.16 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]


Sobota 9.8.2014

Jsme utahaní, a tak většinu cesty prospíme. Což je sice dobře, ale víme, že přestože se cítíme vyspaní, jsou dvě ráno. Přistáváme na letiště pět kiláků severně od Longyearbyenu, a máme problém - nemáme ubytko na noc příletu. Plán je zůstat na letišti jak dlouho to jenom půjde, a pak... se uvidí. Kemp je na dohled, stan máme rezervovaný až od večera, ale ještě je tam živo, tak já jakožto samozvaný náčelník, Lukáš, který ubytko rezervoval, a Patrik vyrážíme na průzkum, zatímco ostatní pod dohledem vycpaného medvěda hlídají bágly.

Nímandsenova výprava ve svém deníku píše:
- vystupujeme z letadla jdeme si pro batohy, v hale je teplo a standardní pás vytuněný vycpaným medvědem

- lakotové balí, doplňují na záchodě vody do petek a vyrážejí ven

- poté co jsme před letištěm v plné polní zjistili, že je všude zima, nevíme kam jít a máme pořád hlad, se vracíme přespat do letištní haly

- lakotové předvedli obvyklý indiánský trik, odešli a vrátili se jako jiná výprava, která čeká na odlet

- rozkládáme karimatky a spíme


V kempu to šéfuje nějaký Francouz, má celkem dost práce s lidma z letadla, ale brzy se to uklidní, tak zjišťujeme, na čem jsme. Váš stan už je volný, vaši předchůdci odletěli, můžete se ubytovat. Ptáme se po matracích, které máme objednané, dostáváme jednu karimatku s tím, že zbytek už je ve stanu. Je, a jsou tam i nějaké spacáky. Nejsme úplně odvázaní z tenkých karimatek, ale když se na ni hodí ještě erární spacák, tak to celkem izoluje. Jdeme pro zbytek výpravy, rozdělujeme si ve stanu kvadranty, a jdeme spát. Tedy ne že by byla tma, o půlnoci je tady asi stejně světla, jako u nás o Vánocích v poledne. Ale teplo úplně není, pár stupňů nad nulou.

Jdeme si udělat snídani z dovezených zásob na barák, což je chata s recepcí, záchody, zouvárnou (kromě obchodů a pošty se tady snad všude zouvá - i do muzea, kostela atp.), sprchama a kuchyňojídelnou. Po snídani balíme to nejnutnější, a protože je krásně a poměrně teplo (třeba takových 8, teploměr nevedeme), rozhoduje rada starších, tj. Milan, že by bylo vhodné nejdelší trek, který máme v plánu, uskutečnit již dnes. Plán schválen, spali jsme v letadle i ve stanu a cítíme se na to. Má to několik úskalí - musíme stanovit trasu, a zajistit vybavení, odcházíme tedy do města.

Longyearbyen je nejsevernější město na světě, kde se dá ještě normálně žít. Severněji už je to naprd. Maximálně doly, meteorologové a jiní polární výzkumáci. Je tady škola, banka, pošta, kostel, sámoška, hospody, letiště, autopůjčovna... takový komfort už severněji nenajdete. Jako první se musíme zbavit kila zátěže - dvou plzní pro české polárníky, tj. musíme najít jejich základnu. Lukáš s Milanem to mají nastudované a trefili to přesně. Bereme si k srdci dobré rady, zejména ohledně medvědů, dopravy po fjordu, a taky informace o městě se hodí. Dostáváme tipa, kde bychom si přesto, že je sobota (víkendy se tady dost drží, skoro nic nefunguje), mohli půjčit flintu.

Místní gunman je hned za rohem, má otevřeno, má flintu, Patrik vytahuje evropský zbroják, dostává školení, platíme 190 noků a můžeme dál. Ještě potřebujeme pohledy, známky, na poštu, do obchodu… je toho hodně, navíc neustálé zouvání a flinta, se kterou se nikam nesmí, nám věci komplikují. Bez flinty se ale nesmí mimo město, tedy nikdo to nekontroluje, ale bylo by to nebezpečné. Než si zařídíme, co potřebujeme, máme v nohách skoro 10 kiláků a teprve začíná náš trek na Trollsteinen, jednu z nedalekých hor.

Máme mapu trasy, kterou se vydala jiná výprava před námi. Máme topografickou mapu, s vrstevnicema, víme, kde jsme, víme, kam chceme dojít. Klub českých turistů tady ještě nebyl, mastňácké červené, zelené a modré značky tady nejsou. Ono by je ani nebylo moc na co namalovat - skáčeme přes potoky, stavíme provizorní mostky přes potoky, které nepřeskočíme, to vše s foťákama, batohama na zádech a Mauserem z druhé světové. První část bychom měli za sebou, zdolali jsme řeku. Teď stoupáme velmi mírně, v podstatě po vrstevnici, levým údolím (nad městem se údolí řeky dělí na dva), až k ledovci. Vidíme náš cíl, nevypadá to daleko, ale vzdálenosti tady strašně klamou. Vidíte kopce, údolí, ledovec. Nic víc. Žádná cesta, žádné stromy, nic, podle čeho by se dala odhadnout vzdálenost. To, co vypadá na půl hodiny, jdeme i dvě. Občas dáváme pauzy, když jsou někde větší šutry. Nejlíp se jde po ledovci, to nás celkem překvapilo, neklouže, je stabilní, a voda teče spíš pod ním, než po něm.

Cesta na Trollsteinen ale byla to fakt makačka. Dolů to šlo dobře, dokonce jsme natrefili na nějaké ty soby, naštěstí medvěd žádný. Lepší táhnout bouchačku zbytečně, než muset něco řešit. Kdosi, asi Luki, dostal geniální nápad, že vylezeme ještě na vyhlídku/kopec Sarkofagen, odkud je fajn výhled na město. OK, jdeme do toho, máme zásadní výhodu, že nás nehoní a nedohoní paní Tma. Odhad návratu do Longyearbyenu posouváme dál a dál, nejdřív to vypadalo na osm, pak na devět...

Přes ledovec Larsbreen je to na Sarkofagen hračka, krajina nás pořád celkem vede. Vyhlídka fajn, jdeme zpět. Jít ale stejnou trasou, to by bylo trochu moc jednoduché, tak vymýšlíme delší, za to o hodně, ale opravdu hodně horší cestu přes ledovec Longyearbreen. Tohle fakt nebyl dobrý nápad (a navíc byl asi můj). Musíme jít dlouhé kilometry na východ, až se nám podaří k ledovci dostat, pořád nám v cestě brání široká koryta potoků přecházejících ve vodopády. Milan jakožto Tibetský Vlk jedním opatrně slezl dolů, ale ostatní máme nahnáno, a tak to velkým obloukem obcházíme.

Když jsme na ledovci, máme vyhráno, nicméně stále je to do města dobře pět kilometrů, po ledu a šutrech, a pak zase přeskákat potoky. Už nám to celkem jde, víc si věříme a máme lepší odhad, kam doskočíme, který šutr je pevný a který se uvolní.

Jsme rádi za město, máme to za sebou, nikomu se nic nestalo. Bouchačku vracíme na hotelu Radisson, kde jsme předtím už zabookovali na pondělí výlet lodí do Pyramidy, a šouráme se do kempu. Odhadem celkem 30 kiláků v nohách, ale takovým terénem, že po našich útulných, turistům uzpůsobených horách, by to vydalo na 50. V kempu jsme před půlnocí, samotný trek (od konce cesty v Longyearbyenu) mohl mít tak 15 kiláků, ale šli jsme ho 10 hodin. Večeře, a do spacáku.

Příloha:
Poznámka: Po přistání v Longyearbyenu
DSC_2716.JPG
DSC_2716.JPG [ 268.4 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: S medvědem se nefotí jenom Alexx, ale i letušky
DSC_2724.JPG
DSC_2724.JPG [ 240.97 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Kemp u letiště
DSC_2728.JPG
DSC_2728.JPG [ 276.15 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Zátiší s lavičkou
DSC_2733.JPG
DSC_2733.JPG [ 370.62 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Laguny mezi kempem a fjordem
DSC_2753.JPG
DSC_2753.JPG [ 372.55 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Na cestě z města
DSC_2796.JPG
DSC_2796.JPG [ 387.47 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Brodíme
DSC_2805.JPG
DSC_2805.JPG [ 326.51 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: V kopcích nad Longyearbyenem
DSC_2833.JPG
DSC_2833.JPG [ 316.4 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: V kopcích nad Longyearbyenem
DSC_2841.JPG
DSC_2841.JPG [ 202.74 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Cíl cesty - Trollsteinen
DSC_2848.JPG
DSC_2848.JPG [ 252.8 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Pózování na Trollsteinenu
DSC_2860.JPG
DSC_2860.JPG [ 220.2 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Ledovec
DSC_2897.JPG
DSC_2897.JPG [ 333.79 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Zase ledovec
DSC_2969.JPG
DSC_2969.JPG [ 339.15 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]


Neděle 10.8.2014

Spím do půl osmé, ostatní nechci rušit a tak jdu na barák, snídám, dávám si pořádnou sprchu a snažím se trochu rozhýbat. Nohy celkem drží, boty mě podržely, svaly cítím, ale nic zásadního. Dnes jsme měli jet lodí, ale jela jenom dražší loď za 1550 noků (z toho pade si bere hotel Radisson), tou jsme nechtěli, levnější jede až v pondělí (1350). Stejně je to darda.

Bavím se s jedním Polákem, uvažuje, že by jel zítra s náma, ale nakonec to skrečoval, že prý bude hnusně. OK. Postupně se trousí další, kromě Vítka, který nebyl úplně zdravotně fit, a potřebuje se z toho dostat. Po snídani vymýšlíme trek nahoru k radarové základně, a pak přes pláň Plataberget dolů k ledovci Longyearbreen, kde jsme byli včera. Musíme obejít letiště, a pak stoupáme krutě do kopce, sice po cestě, ale i tak je to dost náročné. Cestou zastavujeme u banky semen, z venku nic moc, a exkurze se tam jaksi nedělají. Kolem dolu, pořád nahoru, obcházíme závoru se zákazem asi jenom vjezdu, a po dobrých dvou hodinách jsme nahoře na Platabergetu, kde je dobře 15, možná i víc "kopulek", radarů podobného typu, jako chtěli stavět Amíci v Brdech. Plus nějaké další radary, stavby, hlavní budova… a mlha. Z té se vynořil člověk - náš Polák, prý ho otočili s tím, že dál na Platabergetu jsou medvědi a že bez bouchačky ani ránu. Pravda slyšeli jsme nějaké výstřely, asi ze signálky, tak si dáváme nahoře jenom polední svačinu.

Jak tady slunce nezapadá, tak se nám totálně posouvá biorytmus. Vstáváme, když jsme vyspaní, jíme, když máme hlad (a když máme co). Obchoďák je otevřený dneska, v neděli, 15-18, takže plán je dorazit tam na třetí. Absolutně nestíháme. Je to kus cesty, ikdyž vynecháváme Plataberget a cestu přes ledovec, a jdeme po normální cestě.

Nímandsenova výprava ve svém deníku píše:
podél cesty vedla důlní lanovka, která kdysi musela být dobrá jak sviňa


Dolů po stejné cestě, a dál do města po staré důlní cestě, kolem staré důlní lanovky, sběrné výsypky uhlí, ke kostelu, kde se můžeme zadarmo zahřát, a pak obědváme u supermarketu asi o půl šesté. Těšili jsme se na pivo, je tady levné, dá se koupit za méně než polovinu pevninských cen - akorát duty-free obchod je zavřený. Sakrapráce. Nemají ani pečivo, našli jsme jenom sladké housky na hotdogy. Zpětně zjišťuji na Facebooku expedice Petra Horkého (která to narozdíl od nás brala trochu sériózněji), že alkohol se prodává jenom hodinu denně. A pořád netušíme, kterou hodinu.

V obchodě už je i Vítek, tak dáváme skupinu dohromady, a pak jdeme najít naši loď, a fotíme pobřeží. Dnešek je veskrze odpočinkový, teplou večeři, a co teď... mají tady fajn "adrenalinovou zábavu", koupání v moři, ve 22:00 pod dohledem někoho z kempu, když to dáte, dostanete certifikát a token na teplou sprchu (který jinak stojí 10 noků). To bych nebyl já, abych do toho nešel, doteď si vyčítám, že jsem nevlezl do Bajkalu, a dneska je navíc příjemně, teplo, 10 stupňů. Voda nakonec dokonce devět. Pohoda, jdu do toho ještě s jedním Polákem, hecuju ostatní z týmu, ale nějak se jim do toho nechce. Fajn koupačka, není to (moc) slané, tak to beru jako dnešní hygienu a token si nechávám na zítřek, teplou sprchu nějak nutně nepotřebuju.

Příloha:
Poznámka: Radar v Brdech
DSC_3036.JPG
DSC_3036.JPG [ 325.17 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: "Náš" fjord
DSC_3044.JPG
DSC_3044.JPG [ 302.23 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Psí spřežení fungují i v létě
DSC_3060.JPG
DSC_3060.JPG [ 297.79 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Lanovka
DSC_3075.JPG
DSC_3075.JPG [ 320.24 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Velitelství jakéhosi důlního mechanismu
DSC_3091.JPG
DSC_3091.JPG [ 315.45 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Centrum Longyearbyenu
DSC_3095.JPG
DSC_3095.JPG [ 307.55 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Komunitní centrum a kostel v jednom
DSC_3096.JPG
DSC_3096.JPG [ 292.54 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Řeka Longyear
DSC_3100.JPG
DSC_3100.JPG [ 322.06 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Zátoka pod Longyearbyenem
DSC_3106.JPG
DSC_3106.JPG [ 337.88 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Koráb zdejšího vládce, Sysselmana
DSC_3113.JPG
DSC_3113.JPG [ 248.49 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Polar Girl, naše zítřejší plavidlo
DSC_3120.JPG
DSC_3120.JPG [ 317.23 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]


Pondělí 11.8.2014

Ráno budíček, zabalit co se dá, uklidit bágly do kůlny pod terasou baráku, rychlá snídaně, a padáme z kempu - o půl deváté nám jede loď do Pyramidy (norsky Pyramiden), ruského města ještě cosi severněji než Longyearbyen. Kdysi prosperující hornické městečko, výkladní skříň SSSR, město, kam nebyl "zápaďákům" nijak omezen vstup, a tak tam všechno muselo fungovat (narozdíl od zbytku sajuzu). Kino/divadlo, bazén, knihovna, jídelna, ubytování… a to všechno zdarma. Komunismus v praxi, akorát obyvateli se mohli stát jen prověření úderníci, soudruzi a soudružky.

- v Pyramiden Noři vyskáčou z lodi a vezou se autobusem do Pyramiden, my zevlujeme a přemýšlíme co budeme dělat, kolem pobíhá poloochočená lištička a na molu stojí česká unimobuňka

Nímandsenova výprava ve svém deníku píše:
- Pyramiden je vskutku hezky postapokalyptické město, fotíme se u posledního vytěženého vozíku s uhlem z roku 1998

- jdeme zevlovat k baru, pak nás tam vyhmátli i norští turisti, klidíme se a jdeme zevlovat k Leninovi

- všechny baráky jsou zatlučené, abychom nemohli jen tak courat


Z původních 1200 lidí (město bylo projektováno pro 2000) na dobrých deset let nezůstal ani jediný. Teď se sem lidi začínají pomalu vracet, místo uhlí je ale láká jiný výdělek - turisti. Takže tady funguje autobusová linka spojující přístav a město, nějak nouzově tady vyrábí elektřinu, vodu ale berou z cisterny. Funguje tady hotel, bufet, obchůdek se suvenýry, pošta - to vše pod jednou střechou. Prohlídka s průvodcem trvá dvě hodiny, ale nic vám nebrání tady zůstat - tedy kromě medvědů, chtělo by to bouchačku. Průvodce z města, Rus, výpravu vede a jistí flintou zepředu, průvodce z lodi, Nor, jistí bouchačkou skupinu zezadu.

Město silně připomíná Pripjať, akorát tady nejsou stromy. Obyvatelé odsud museli taky narychlo odejít, o hromadném odjezdu se dozvěděli několik hodin předem. Pak zbyl jenom Lenin, netradičně umístěný důl na kopci, a ukrajinská tráva, kterou vysadili na náměstí familiárně nazývaném Champs Elysées a která dodnes roste. Nedaleko odsud, v zátoce Petůnia, má detašované pracoviště longyearbyenský tým polárních vědců z budějovické univerzity, a přímo na molu mají kontejnery se zásobami a materiálem.

Čeká nás oběd, čekali jsme rybu, možná velrybu, ale boloňské špagety a salát, byť obojí chutné, nás trochu zklamalo. Máme strategicky umístěnou "kajutu", vidíme na spodní palubu, kde se jídlo rozděluje, a vychytáváme moment, kdy už se k jídlu nikdo nehlásí, a tak jdeme pro nášup. Při ceně čtyři a půl tisíce českých kaček za lístek přece nenecháme špagety rybám.

Mezitím jsme se přesunuli k ledovci Nordenskiöld, ale medvědi stále nikde. Alespoň nám úlomky ledu plavou kolem lodi. Je pěkná zima, na lodi fouká a tak se raději schováváme do kabiny a dáváme si dvacet. Budíme se na půl cesty zpět do Longyearbyenu, občas chodíme fotit nahoru, jednou dokonce na palubu vyrazí všichni, to když náš lodní průvodce ohlásí velrybu na obzoru. Vidíme v dálce výpary, jednou dokonce hřbet, žádná sláva, ale OK, já být velrybou, tak se taky vyhnu lodi plné norských důchodců, zasloužilých velrybářů, obloukem. Podle průvodce to byl Plejtvák Myšok, druhá největší velryba po Plejtvákovi Obrovském.

Zpět do Longyearbyenu, zhýčkané Nory kilometr do hotelu Radisson veze autobus, zkratkou přes letiště, čehož využívá Patrik a vystupuje tam. My ostatní se vracíme do města, jdeme nakoupit, ale zas není moc co - alkohol se opět neprodává.

Nímandsenova výprava ve svém deníku píše:
- povedlo se nám v obchodě s alkoholem najít pivo za 9 Nok, pivo i tvrdé se prodává na letenku

- kupujeme i nějaké suvenýry

- Longýr je plný Čechů

- Ctibor má dnes úspěšný den, nejprve Manfrédovi shodil piva, které obě praskly a začaly stříkat jako gejzír, Lukáše obvinil, že není postříkaný

- pak šel hledat záchod, udělal dva kruhy kolem nákupního centra, pak se nás přišel zeptat, potom udělal další okruh, než ho odchytl Máňa a zavedl k záchodům, kde jsme první den v Longýru seděli

- o chvíli později dochází k marnění na poště, Ctibor a Manfréd již notnou chvíli tajili svoji národnost před Čechami, kteří nadávali, že jsou Češi všude, krytí trvalo do chvíle kdy přišel Máňa a na celou místnost se jich zeptal: Čau co řešíte


Večer doklepáváme v chatě, ale šéfkám kempu se to moc nelíbí. Sice ještě nechají Vítka s Milanem udělat si certifikát za koupání v moři, ale už koukají, kdy že to vypadneme. Před půlnocí tak migrujeme na letiště, kde stavíme základní tábor, dojídáme, balíme, čekáme, a když se přiletivší Norwegian vysype, turisti posbírají své švestky z pásu a odjedou do hotelů. To je pro nás signál, že je čas vyrazit na check-in.

Příloha:
Poznámka: Výsadkový modul
DSC_3218.JPG
DSC_3218.JPG [ 272.18 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Momentka z paluby Polar Girl
DSC_3236.JPG
DSC_3236.JPG [ 283.82 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
Příloha:
Poznámka: Pyramida nad Pyramidou
DSC_3244.JPG
DSC_3244.JPG [ 237.23 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]
Příloha:
Poznámka: Ve městečku Pyramida
DSC_3274.JPG
DSC_3274.JPG [ 306.71 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]
Příloha:
Poznámka: Kulturák a bazén
DSC_3279.JPG
DSC_3279.JPG [ 331.84 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]
Příloha:
Poznámka: Champs Elysées
DSC_3282.JPG
DSC_3282.JPG [ 261.62 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]
Příloha:
Poznámka: V kulturáku
DSC_3286.JPG
DSC_3286.JPG [ 288.22 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]
Příloha:
Poznámka: Kus ledu "Enterprise"
DSC_3314.JPG
DSC_3314.JPG [ 291.12 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]
Příloha:
Poznámka: Dravec
DSC_3336.JPG
DSC_3336.JPG [ 144.69 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]
Příloha:
Poznámka: Koukejte, ledovec
DSC_3338.JPG
DSC_3338.JPG [ 296.54 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]
Příloha:
Poznámka: Ledovec
DSC_3348.JPG
DSC_3348.JPG [ 356.29 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]
Příloha:
Poznámka: Poslední foto ze Špicberků, snažil jsem se navodit pocit zapadajícího slunce
DSC_3380.JPG
DSC_3380.JPG [ 207.42 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]


Úterý 12.8.2014

Let jsme prospali, není se co divit, kromě Milana, který má za sebou třítýdenní trek v Himalájích (ikdyž už nějaký pátek zpátky), nejsme na podobné zacházení se sebou samými zvyklí. Chodit desítky kilometrů, spát tisíc tři sta kiláků od severního pólu ve stanu, žádná tma, rozdíl mezi půlnocí a polednem téměř nulový.

Na letišti beru bágl, a zdrhám. Do cesty se mi totiž postavila práce, a tak ruším letenku z Osla do Prahy s Norwegian, kupuju letenku z Torpu do Gdaňsku, kde po pár hodinách zevlování (a výborném kebabu - všechno je tady NEUVĚŘITELNĚ levné), pokračuju busem do Lodže. Stmívá se... mám z toho upřímnou radost. Už jsem si začínal myslet, že se pokazil vypínač...

Příloha:
Poznámka: Loděnice v Gdaňsku
DSC_3390.JPG
DSC_3390.JPG [ 314.45 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]
Příloha:
Poznámka: Ať žije levné jídlo
DSC_3399.JPG
DSC_3399.JPG [ 248.49 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]
Příloha:
Poznámka: Momentka z Gdaňsku
DSC_3408.JPG
DSC_3408.JPG [ 419.4 KiB | Zobrazeno 9426 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Po stopách kmene Lakotů - Špicberky s CK Alexx
PříspěvekNapsal: 17 srp 2014 09:47 
Offline
VIP

Registrován: 12 říj 2012 12:19
Příspěvky: 697
Bydliště: Praha
Moc pěkný a zajímavý. Díky za fajn cestopis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Po stopách kmene Lakotů - Špicberky s CK Alexx
PříspěvekNapsal: 05 zář 2014 11:32 
Offline
Návštěvník

Registrován: 13 úno 2013 16:52
Příspěvky: 87
pěkný a čtivý cestopis! 8-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Po stopách kmene Lakotů - Špicberky s CK Alexx
PříspěvekNapsal: 05 zář 2014 12:10 
Offline
Moderátor

Registrován: 16 pro 2009 14:00
Příspěvky: 4551
Bydliště: Praha
Perfektně sepsáno, čte se to jedním dechem, díky!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Po stopách kmene Lakotů - Špicberky s CK Alexx
PříspěvekNapsal: 05 zář 2014 13:22 
Offline
VIP

Registrován: 30 čer 2011 18:06
Příspěvky: 737
fakt moc dobrý!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Po stopách kmene Lakotů - Špicberky s CK Alexx
PříspěvekNapsal: 06 zář 2014 00:40 
Offline
Návštěvník

Registrován: 19 zář 2013 23:23
Příspěvky: 54
Paráda... jen houšť s takovými trip-reportu! Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Po stopách kmene Lakotů - Špicberky s CK Alexx
PříspěvekNapsal: 06 zář 2014 14:18 
Offline
VIP

Registrován: 05 dub 2010 17:51
Příspěvky: 1031
Super cestopis! Dobre sa to čítalo a pekné sú aj fotky.

Pridám zaujímavosť ohľadne tých sociálnych bytov v centre Osla. Rozprávali mi miestni bankári, keď som tam už hodne dávno bol na takej ministáži:

Tie byty, ale aj ostatné betónové okolie vzniklo počas nafukovania realitnej bubliny v Nórsku niekedy v 70-tych rokoch minulého storočia. Ako to už s bublinami býva, po čase prasknú. Tu k tomu prispela aj prírodná nátura Nórov, ktorí proste v taktom betóne nechceli žiť. Keď som videl, ako bývajú (pekné domčeky v okolitej prírode), ani sa im nečudujem.

Z dôvodu neúspechu realitných projektov potom boli temer všetky nórske banky znárodnené (socialisti znárodňujú všade) a tie byty zrejme zostali ako nepredajné, tak z nich spravili asi tie sociálne byty. Takže boli stavané ako luxusné bývanie pre bohatých, akurát tých bohatých, čo by tam chceli bývať, nenašli :)

Tiež som tam vtedy mal zážitok s podobnou demonštráciou. 1.mája sme mali rokovanie v budove neďaleko parlamentu a zrazu z vonku veľký hluk. Pozriem cez okno a tam veľký sprievod s červenými zástavami, kosáky, kladivá. Bolo to krátko po 1989, normálne som sa vtedy zľakol :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Po stopách kmene Lakotů - Špicberky s CK Alexx
PříspěvekNapsal: 06 zář 2014 16:22 
Offline
VIP

Registrován: 18 bře 2010 19:42
Příspěvky: 527
Jako vždycky výborný čtivý cestopis... Alexx nezklamal :-) Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Po stopách kmene Lakotů - Špicberky s CK Alexx
PříspěvekNapsal: 08 zář 2014 08:23 
Offline
VIP

Registrován: 24 pro 2009 14:54
Příspěvky: 1505
Bydliště: Rožnov p. R /Praha
Teď jsem dočetl, super, prostě prodloužený víkend jak má být :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Po stopách kmene Lakotů - Špicberky s CK Alexx
PříspěvekNapsal: 08 zář 2014 15:31 
Offline
Moderátor

Registrován: 09 pro 2009 09:40
Příspěvky: 4092
Bydliště: Karviná, Praha
Díky všem, co to četli a dočetli, na čtyři dny je to trochu dlouhé.

K tomu sociálnímu bydlení - to jsem si tak prohodil, když jsem před jedním z těch baráku viděl parkovat Rolls-Royce a zdruhé strany motorový člun - "Aha, asi sociální bydlení". Šlo tedy spíše o sarkastickou hyperbolu :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Po stopách kmene Lakotů - Špicberky s CK Alexx
PříspěvekNapsal: 22 říj 2014 06:26 
Offline
Moderátor

Registrován: 09 pro 2009 09:40
Příspěvky: 4092
Bydliště: Karviná, Praha
S velkým zpožděním (ale přece) jsem vybral víc fotek:

https://www.facebook.com/media/set/?set ... f894a3c6bf


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com používá technologie phpBB Group © phpBB, phpBB.cz

RSS feed | Letenky | Levné letenky | Autopůjčovna | Ubytování | Hotely | Hostel | Půjčovna aut | Last minute | Dovolená | Eurovíkendy