Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 24 čer 2019 17:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sépie a dráčci 6/2019, nebo i velkej bílej
PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 13:53 
VIP

schwott píše:
Sea Horse = mořský koník
Sea Dragon = řasovník, nikoliv dráček
Příloha:
otrockej překlad.jpg
otrockej překlad.jpg [ 27.45 KiB | Zobrazeno 671 krát ]

Ale dyť jo schwotte, jasně že překladače jsou v taxonomii k ničemu ...
Příloha:
otrockej  překlad.jpg
otrockej překlad.jpg [ 28.62 KiB | Zobrazeno 671 krát ]
Příloha:
překlad.jpg
překlad.jpg [ 34.91 KiB | Zobrazeno 671 krát ]

... ale to von, ten burito, ten nás tady proti sobě rozeštvává :!:
Příloha:
nevim.jpg
nevim.jpg [ 92.62 KiB | Zobrazeno 671 krát ]
Příloha:
nevim .jpg
nevim .jpg [ 196.87 KiB | Zobrazeno 671 krát ]

Jenom ten tvůj odkaz to ještě víc zamotal, kterej je teda kterej :?:

PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 14:15 
VIP

babička Lála píše:
Jenom ten tvůj odkaz to ještě víc zamotal, kterej je teda kterej :?:
Vůbec bych do toho ty anglický obecný názvy netahal, protože v tom dělají hokej (někde je "weedy" ten a jinde zase druhý), a jel přes latinu:
1) Phycodurus (syn. Phyllopteryx) eques = Ř. rozedraný
2) Phyllopteryx taeniolatus = Ř. protáhlý
Nechal bych na taxonomech, ať se hádají o tom, zda patří do stejného rodu nebo ne.

PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 14:40 
VIP

to mi pripomina
https://www.youtube.com/watch?v=Hw5_IfxR1B0
ale Burito dneska ve forme...takove...jen si prileju do ohne at se pak posmejem :D :P

PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 14:51 
VIP

2Lála: Záviděl jsi michalovi5 sledovanost, ne?

K mému prvnímu příspěvku mně přiměl kamarád, který si už několik let přivydělává jako potápěčský instruktor a fotograf na Koh Tao. Ryby zná a poznává dobře, ale jako akvaristu a šnorchlistu mně šokovalo, že nevěděl, že butterflyfish je "klipka" (Chaetodon) nebo "zobec" (Chelmon), snapper, že je "chňapal" (to vědí i v Makru) nebo batfish = netopýrník. Nevyčítal bych mu, že barracuda je správně "soltýn barakuda".

Snad jsem přispěl k tomu, že uvidíš řasovníky a nikoliv mořské dráčky. Už teď ti závidím.

2Bur(r)ito: no comment!

PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 14:52 
VIP

schwott píše:
Vůbec bych do toho ty anglický obecný názvy netahal...
No to nesouhlasim, to je naprosto vytržený ze života. :P

Navrhuju to celý uzavřít takhle:
- latinský názvy jsou na figu, protože je nikdo nezná, a nerozumí jim.
- český názvy jsou na ještě větší figu, protože je nikdo nezná (leckdy ani Češi/Moravani/Slezani), a nerozumí jim, a jsou navíc zkreslující.
Liškoun. Celej svět ví - Angličan, Němec, Čech, Egypťan i žabožrout, že to je Thresher shark.
Rozedranec. Každej jí říká Frogfish.
Vějířník - nikdo nezná latinský název, fšichni znají jméno Ghost Pipefish.
Řasovník - znal to tady někdo minulej tejden?

Já jo, protože prahnu toho tvora vidět (v moři, nikolif v akváriu) už mnoho let, ALE ať až potkám Japonce nebo Australana, latinskej název mi nepomůže, bude na mě koukat jako Hlinomaz, prostě musim použít správný anglický jméno.
Posheidon píše:
Jinak mi jako Hlinomaz řekne "Jen ať si pindá, na to my ´sme zvyklý."

PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 15:19 
VIP

babička Lála píše:

A to je právě omyl. Ty jsou tady proto, aby se lidi, kteří to potřebují, mezi sebou pořádně (a přesně) domluvili. A ti lidé, kteří to potřebují, ty latinské názvy znají (nebo by alespoň měli znát). Je jasné, že obyčejnému potápkovi stačí, že viděl "butterflyfish". Co na tom, že tohle pojmenování zahrnuje asi 8 rodů a odhaduji, že ke stovce druhů ryb.

Čeština je obecně mnohem přesnější než angličtina, tj. jeden český název obvykle představuje pouze jednoho živočicha. V angličtině je to nezřídka naopak.
Nurse shark - asi 3 druhy žraloků

Ale i v češtině se najdou výjimky, viz třeba tetra červená.

PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 15:51 
Moderátor

V tomhle bych se zastal Lály (a mám po křídlech ;-)). České názvy neznají ani Češi, s výjimkou právě akvaristů, zoologů a botaniků, ty ale nikde na světě nepotkáš (teda já jsem nepotkal). Znám jenom jednoho a ten se za hranicema vydává za folkového zpěváka.

Latinské názvy jsou fajn v zoo, kde je jakás takás šance že budou stejné a na cedulkách budou v ZOO Ústí nad Labem, v Mexiko City i v Manile, nebo na světovém setkání akvaristů, ale v reálu na lodi k ničemu.

U místního divemastra lze předpokládat, že nečetl v originále nejen Vergilia, ale asi ani Vrchlického. Zato šance, že bude umět anglicky, je velká. Navíc i pro mě jakožto známého srnkaře je pak anglický název typu "pipe fish", "blow fish" nebo co já vím třeba "clown fish" přínosnější, než třeba (vymýšlím si) břitník modrý, skřipka baleárská nebo amfiprion, prostě něco popisujícího fyzický stav věci: když vzpomenu na Karla Zemana, je pro mě užitečnější Křivohubec nebo Hrbohlavec.

Asi ano, pokud chceš detaily, je třeba mít s sebou nějaký atlas a podle fotek nebo po paměti si pak (v době vysycování) dovodit, který podruh řádu čeledi jsi viděl, ale místní ti to fakt neřeknou.

PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 16:21 
VIP

Jj, to je v pořádku, to vám nikdo nebere, nějak se musíte mezi sebou i na suchu domluvit, ve vodě vám musí stačit posunky. Je to ale spíš žargon, ten mají i rozhodčí a fotbaloví funkcionáři (viz "kapříci" a "vyklopit v zatáčce"). Ti ale nechtějí, aby jim nikdo moc rozuměl.
Pobyt v přírodě si podle mých zkušeností ale daleko víc užiješ, když víš (nebo si z atlasu, google atp. určíš), že tohle není nějaká "motýlová ryba", ale klipka velká, nebo že tahle "srnka" je voduška znamenaná.
Sám dobře víš, že když nedokážeš podle určitých taxonomických znaků poznat, zda se jedná o impalu černočelou nebo antilopu skákavou (a všechno jsou to pro tebe "srnky"), tak tě ani špičkové "safari" nemůže dlouho bavit. A u mně tohle bezezbytku platí i pro šnorchlován. Když vidím rozdíly, vidím spoustu druhů a vydržím se bavit hrozně dlouho.

PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 17:15 
VIP

schwott píše:
babička Lála píše:

A to je právě omyl. Ty jsou tady proto, aby se lidi, kteří to potřebují, mezi sebou pořádně (a přesně) domluvili.
A to je právě omyl!
Když jsme si povídali na Verandě o akvaristice, taxem ti určitě říkal, že na základce jsem znal okolo sta rybek celými latinskými názvy, bavilo mi to, akvaristiku jsem zbožňoval. Celý dětství jsem vyrůstal s tím, že nedosažitelná a nejkrásnější rybka fšech dob, kančík červenohrdlý, se jmenuje Cichlasoma meeki.
Když jsem si coby fotr od rodiny konečně pořídil 250 L akvárko, Cichlasoma meeki byla furt Cichlasoma meeki, a dělaly mi obrofskou radost, jak jim chutnalo krájený hovězí srdce.
Teď jsem to zkusmo zadal do gůglu a co najdu?
Příloha:
wtf.jpg
wtf.jpg [ 30.43 KiB | Zobrazeno 608 krát ]
Sám přeci víš, že i ty latinský jména se překvapivě často mění, speciálně u teter... A na to, aby se nepřejmenovala jedna rostlinka, na to si už dohlédneš. ;)

I při běžnym potápění každýho zajímá, co přesně viděl. Proto je v každym dajfku a na každý safari lodi nejméně jedna sada určovacích atlasů, a je velmi oblíbenou činností se ftom rejpat a hledat přesný druh pozorovaného živočicha. Ale debaty probíhají výhradně v anglických názvech.

Docela dost se věnuju rozedrancům. Kdykolif řekneš frogfish, každej potápka rozumí, a stejně se bavíme jen o těch nejběžnějších, "warty", "painted", "Commersant neboli giant", "striated", "psychedelica". Musel bych bejt jako Dustin Hoffman v Rainmanovi, kdybych si měl pamatovat
Antennarius
Fowlerichthys
Histiophryne
Tathicarpus
no Wikipedie uvádí 14 prvních latinských jmen, nahrazujících anglické Frogfish. A celkově uvádí princezna Zubejda, jak já láskyplně říkám mnou obdivované Terese Zubi ze Švýcarska, 48 popsaných druhů...

Tož to je důvod, proč mi zajímá, jestli ten žlutej střapatej je "leafy" anebo "weedy".

Btw. i u toho dráčka řasovnickýho, bezvýznamnýho tvora na pokraji vyhynutí, vyskytujícího se u nejmenšího kontinentu, existují za jedno anglické Sea Dragon dvě latinská Phycodurus a Phyllopteryx ... :? ještě tohle si pamatovat... :o

PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 18:11 
VIP

tvl tak to už je debata level Matulka 8-) :P
https://www.youtube.com/watch?v=yWKTfeSUIww
Sice tomu hoFno rozumim, ale bavi me to ;)
Lalovo oblibene F bylo pouzito zcela zamerne, neb jsem se chtel vyhnout vulgarite natvrdo. Lala snad promine, neb uziti onoho F bylo adresne a snad i treFne :P

PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 18:52 
VIP

Posheidon píše:

Taxito předstaf v reálu: sedíš u stolu s Korejcem, Japonkou a Francouzem, sotva rozumíš jejich verzi angličtiny, a najednou ti každej z nich svojí výslovností řekne Phycodurus.
Nerozumíš nic. :o

PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 19:03 
VIP

Ma predstavivost je takrka bezmezna, respektive jeste jsem nenarazil na jeji hranice, ale jak jsem uvedl, nerozumim tomu ani kdyz pouzivate ceske ekvivalenty :lol: skoro by se hodilo rici, ze v tom plavu :lol:

PříspěvekNapsal: 19 pro 2018 23:10 
VIP

babička Lála píše:
Posheidon píše:

Taxito předstaf v reálu: sedíš u stolu s Korejcem, Japonkou a Francouzem, sotva rozumíš jejich verzi angličtiny, a najednou ti každej z nich svojí výslovností řekne Phycodurus.
Nerozumíš nic. :o
Když ti Japonka řekne "Feeek-o-durus", tak bych se obával, že brzy dojde k nejhoršímu :D

PříspěvekNapsal: 20 pro 2018 00:49 
VIP

babička Lála píše:
Sám přeci víš, že i ty latinský jména se překvapivě často mění,

Seš silnej diskutér a musím s tebou částečně souhlasit (nebo trochu nesouhlasit, vyber si, co ti konvenuje víc).

V dřevních dobách popisovali přírodovědci živé objekty výhradně podle vnějších, morfologických znaků, pozorovatelných pouhým okem. Postupem doby se zapojil mikroskop a jiné technické pomůcky, pak přibylo počítání chromozómů, biochemie.... Změny názvosloví se ale dály velmi zřídka, častěji se vědci přeli o prioritu, tedy kdo ten či onen druh popsal jako první. Cichlasoma meeki tak byla pořád Cichlasomou meeki.

Dnešní taxonomové však dostali k dispozici úžasnou hračku, Analýzu DNA. A někteří s ní zacházejí zodpovědně, zatímco jiní blbnou, vytahují si kšandy a na základě naprosto marginálních odlišností ustanovují nové a nové monotypické taxony (jednodruhové rody) jen proto, aby se zviditelnili.

S rodem Cichlasoma ses bohužel netrefil, ta revize se docela povedla. Nikdo ale netvrdí, že současný stav je konečný, že nedojde k dalším přesunům. Cichlasoma byl od samého počátku tzv. sběrný rod, angl. wastebasket taxon. Když ichtyologové objevili novou severo-, středo- a jihoamerickou cichlidu a nevěděli co s ní, tak jí prskli do rodu Cichlasoma. Nově ustanovený rod Thorichtys je homogenní z hlediska morfologického, geografického i etologického http://www.fishbase.se/identification/S ... horichthys. U latinských názvů je jedinečné to, že v každém okamžiku je platný pouze jeden. Anglicky si každý může pojmenovat jeden druh jak se mu zlíbí. Některý název se ujme více, jiný méně.

Jj, holt se musíme pořád učit všichni. S děrnými štítky teď už díru do světa taky neuděláš.

To jsem moc rád, že se hrabete v atlasech a určujete. Trochu jsem se bál, že jenom vysycujete a chlastáte. Jste mezinárodní parta, tak je jasné, že komunikujete v angličtině. Každý pořádný atlas má i latinské názvy a podle nich si bezproblémově najdeš i český ekvivalent pro české publikum (jako jsme my tady). Tvoje cestopisy rád čtu a budu číst dál, jsou nejen zábavné, ale i poučné. Ale těžko bych kousal, pokud bys psal o lvích rybách a nikoliv o perutýnech.

Vím, že to neděláš a ten dráček v nadpisu je jen taková marketingová vějička.
Trochu tu zapadlo, že tohle vlákno je vlastně seznamka. Psal jsi jaaničce? Je to zkušená potápka, ale Jirka jí těžko pustí.

PříspěvekNapsal: 20 pro 2018 08:19 
VIP

Matulka versus Matulka, den druhý
schwott píše:
Dnešní taxonomové však dostali k dispozici úžasnou hračku, Analýzu DNA. A někteří s ní zacházejí zodpovědně, zatímco jiní blbnou, vytahují si kšandy a na základě naprosto marginálních odlišností ustanovují nové a nové monotypické taxony (jednodruhové rody) jen proto, aby se zviditelnili.

S rodem Cichlasoma ses bohužel netrefil, ta revize se docela povedla. Nikdo ale netvrdí, že současný stav je konečný, že nedojde k dalším přesunům. Cichlasoma byl od samého počátku tzv. sběrný rod, angl. wastebasket taxon. Když ichtyologové objevili novou severo-, středo- a jihoamerickou cichlidu a nevěděli co s ní, tak jí prskli do rodu Cichlasoma. Nově ustanovený rod Thorichtys je homogenní z hlediska morfologického, geografického i etologického http://www.fishbase.se/identification/S ... horichthys.

Extrémně zajímavé čtení, teda alespoň pro mne. A velké díky za něj.

Bylo to fčera takové vnuknutí, podívat se na kančíka červenohrdlého. A opravdu mi hodně šokovala ta změna latinskýho jména. Dnes ráno jsem si u snídaně přečet tvoje vysvětlení a v autě cestou do kanclu mi napadlo, co takhle tetra černá, ta byla za komoušů v každý akvaristice, tu jsem taky uměl latinsky.
A sláva, Gymnocorymbus ternetzi je pořád Gymnocorymbus ternetzi. :P
Jenže, naneštěstí, gůgl má takovou tu funkci "lidé také hledají", a zrak mi proto nedopatřením padnul na parmičku čtyřpruhou. A ouha, Capoeta tetrazona už je Puntius tetrazona. :o Ách jo.
schwott píše:
U latinských názvů je jedinečné to, že v každém okamžiku je platný pouze jeden. Anglicky si každý může pojmenovat jeden druh jak se mu zlíbí. Některý název se ujme více, jiný méně.
Naprosto souhlasím.

Jenom je to prostě v běžnym životě nepoužitelný, na tom si tvrdohlavě trvám (viz. uvedených 14 latinských ekvivalentů pro 1 anglický Frogfish; to jsem sám nevěděl až do týhle výměny názorů).

schwott píše:
To jsem moc rád, že se hrabete v atlasech a určujete. Trochu jsem se bál, že jenom vysycujete a chlastáte.
Tady si dovolím drze zobecnit, hrabeme se opravdu fšichni (čti 9 z 10), začátečníci i pokročilí. Ti zkušenější (čti já) se rychle převlíknou a atlas si zabaví pro sebe, dokud si po ponoru pamatujou, co vlastně viděli (čti než začnou chlastat).

schwott píše:
Trochu tu zapadlo, že tohle vlákno je vlastně seznamka.
No, je.

Závěrem: jedno anglický jméno vyloženě nemám rád - Bobbit worm. Nevim proč, nemám. Eunice aphroditois je mnohem elegantnější. A k Ejnisovi existuje úžasné scary movie, o kterém já vždycky říkám, že to je nejhnusnější smrt ve zvířecí říši. Možná už ´sem to sem dával (i hudba je k tomu dobrá).

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina