Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 22 říj 2021 08:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 132 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kam se dá vyrazit?
PříspěvekNapsal: 13 dub 2021 12:50 
VIP

Na základě alexxovy připomínky ve vedlejší diskuzi zakládám. Pojďme si shrnout, kam se dá cestovat, za jakých podmínek. A bude lepší, když diskuze tady bude pouze k tomuto tématu (otevírající se země/změny podmínek), ať se udrží přehlednost (ať s tím CL nemá moc práce, až to bude kopírovat).

Z toho, co sleduju v poslední době:

Terminus technicus: "3 testy" = scénář v současné době nejběžnější, tzn. PCR test před odletem do destinace (vyžaduje destinace a někdy i aerolinka), PCR (72 h) či antigen (24 h) před návratem vyžadovaný českou stranou (a někdy i aerolinkou), příjezdový formulář, PCR test 5-14 dní po návratu, do výsledku domácí karanténa, úleva z návratových podmínek pro ty, co absolvovali covid nedávno, brzy snad i pro očkované).

Maledivy
Přístupné snadno, model 3 testy (při odletu zpět vyžaduje maledivská strana, pokud člověk navštívil obydlené ostrovy, v případě rezortů ne, ale to je ve většině případů jedno kvůli požadavkům české strany). Resorty jsou jednoduché, jeden obydlený ostrov taky, při přejezdech mezi ostrovy je nutné papírování (split stay) a lékařské prohlídky, je to trochu otrava, ale není v tom zásadní problém. Snadné letecké spojení EK a QR, debilní spojení TK, jednou za pár dní a velkou část letů TK ruší.

Médii se šíří případy o lidech v karanténě, už si tím pár Čechů prošlo, bohužel leckdy kvůli debilnímu nařízení ČR (=odchyt bezpříznakových, kteří o ničem neví a kvůli povinnému testu z české strany vytuhnou), samozřejmě se spekulacemi, že jsou testy falešně pozitivní, aby si turistický business vydělal na karanténách - těžko tohle tvrzení něčím podložit. Ale na Maledivách lze lehce pojistit, buďto pojištění allied.mv, které je za pár korun, nebo ještě jednodušeji - letět s EK, které má v ceně (snad ještě pořád). Tyto pojistky kryjou max 100 USD/den po dobu 14 dní. Pozor, Allied kryje jen pozitivně testovanému, ne tomu, kdo je poslán do karantény proto, že bydlel na pokoji s někým, kdo je pozitivně testován (a sám je negativ). Pojištění od EK kryje oběma. Samozřejmě v případě Allied je možné, že se zavřou na karanténu do jednoho pokoje a zaplatí se karanténa společně, ale nevím, jestli na to jde spoléhat. Před letem tam i zpět je potřeba maledivský formulář Imuga.

Kostarika
Před pár hodinami jsem na PRG posílal 15 lidí do Kostariky. Kostarika nevyžaduje PCR test na vstup (ač checkin se ho dožadoval, ale nechal se přesvědčit, že je to nesmysl). Prakticky ho bude chtít aerolinka, rozumné spojení má jen KL (chce PCR) a LH (chce antigen/PCR). Létá i IB a AF, ale když jsem naposled koukal, byly tam 20+ h přestupy. Kostarika vyžaduje specifické pojištění, které kryje karanténu a odložený návrat. Zároveň Kostarika nabízí 3 své pojišťovny, které to umí, cena není nejmenší, kolem 15 USD na den, což se při delším pobytu dost prodraží. Pojištění můžete mít i svoje, když bude vše splňovat a bude potvrzení anglicky nebo španělsky. Produkt ERV Extra, který se tady někde řešil, splňuje všechny podmínky kromě výše krytí povinné karantény. ERV mi ale tvrdila, že jim do Kostariky klienti s tím létají. To jsem si taky dnes u jednoho člověka ze skupiny vyzkoušel, nicméně je to risk a hrozí průser, pokud bude personál kontrolovat důsledně. Ne teda nijak zásadní, protože v případě nepuštění k odletu s touto pojistkou se furt dá narychlo z letiště sjednat to kostarické. A samozřejmě, ve vedlejší diskuzi padaly tipy na produkty některých zahraničních pojišťoven.

Taky je třeba vyplnit kostarickou zdravotní deklaraci (do té je nutné číslo sedačky, ale LH ho neřekne do checkinu, a ten udělá až po předložení zdravotní deklarace, ehm...). Personál LH tedy dnes kontroloval pojistku, kostarický formulář a antigenní test. Jelikož jsem měl konfliktní informace, jestli je na tranzit nutný i německý formulář, radši jsme ho taky měli, ale potřeba nebyl. Jinak v Kostarice by mělo vše fungovat relativně bez omezení.

Turecko
Moje zkušenost už je tři měsíce stará, ale lehce ji sleduju a občas tam někdo z mého okolí jede. Opět model 3 testy, na zpáteční cestu se dají udělat i na letištích, trvá to cca 4 hodiny a stojí v přepočtu asi 600 Kč (PCR). Po cestě do Turecka je nutné vyplnit formulář, který vyhodí HES kód, který se v Turecku ukazuje při vstupu do budov, hotelů, veřejné dopravy. Turecko v únoru přešlo z plošných celostátních opatření na jednotlivě regionální, v tu chvíli se jim situace lepšila, naopak teď se zhoršila tak, že jim jejich "semafor" regionů nestačil a museli přidat další dvě barvy. Aktuálně je situace nejhorší. Důležité je, že drtivá většina opatření a zákazů vycházení se nevztahuje na turisty. Památky jsou otevřené, můžou být zkrácené doby.

Zcela nově je přístupný Nepál, zrušila se povinná karanténa, stačí PCR test s sebou a druhý na příletu, výsledek cca za 12 hodin, do té doby zůstat v hotelu. Státům, které nemají diplomatické zastoupení (tj. ČR i SR), jsou opětovně udělována víza na letišti.

Další země přístupné s testy jsou Seychely, Gruzie, Arménie, Libanon, Uzbekistán, Tádžikistán, Jordánsko (v květnu znovu otevírá linka PRG-AMM!), Emiráty (alespoň Dubaj, problematické zůstává Abú Dhabí), Dominikánská republika, Panama, Mexiko, Ekvádor. Detaily povětšinou moc nevím, třeba mě někdo doplní.

Tanzanie a Brazílie zůstává přístupná, ale pro ČR na černé listině. Tam se také dostalo Peru minulý týden, v den, kdy bylo oznámeno, že se otevře turistům. Keňa na témž seznamu figuruje taky, ale je to jedno, jelikož na Čechy uvalila hotelovou karanténu.

Z Thajska teď proudí médii zprávy o otevření Phuketu pro očkované návštěvníky, jakmile bude proočkováno 70 % místních, což tvrdí, že bude v létě. Po 7 dnech na ostrově má být možnost jet mimo ostrov. A následovat s tímto modelem má Samui, Chiang Mai, Pattaya a další během podzimu. Já tyhle informace beru s rezervou, zaprvé Thajsko už toho naslibovalo hodně, zadruhé jim krátce po představení tohoto plánu začala řádit doposud nejsilnější "vlna", zatřetí i mé kontakty v Thajsku (z cestovního ruchu) tvrdí, že tomu nevěří.

Předávám štafetu, tipy a praktické poznatky z dalších destinací vítány.

COVID-19 Travel Regulations Map (powered by Timatic): https://www.iatatravelcentre.com/world.php

Naposledy upravil zennie dne 13 kvě 2021 13:43, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Re: Kam se dá vyrazit?
PříspěvekNapsal: 13 dub 2021 13:15 
VIP

S testom sa da ist aj do kirgizska.

Dufam, ze to wizz rozlieta z budapesti

Macedonsko, albansko bez nicoho

Cierna hora bez niceho ak sa vstupuje od susedov a clovek tam bol min 15dni

PříspěvekNapsal: 13 dub 2021 13:33 
Diskutér

baca12 píše:
S testom sa da ist aj do kirgizska.

Dufam, ze to wizz rozlieta z budapesti

Macedonsko, albansko bez nicoho

Cierna hora bez niceho ak sa vstupuje od susedov a clovek tam bol min 15dni

Kosovo na hranicích dotaz, jestli máme test, ale vidět ho nechtěli.
Makedonie můžu potvrdit vstup neprosto bez problémů včetně tranzitu zeměmi na cestě. Akorát aktuálně zákaz vycházení po 20:00 a zavřené restaurace. Následně do Srbska také bez testu. Tady už je to lepší. Nepovinné roušky na ulicích a otevřené zahrádky restaurací a barů.
Albánii jsme zavrhli opět kvůli zákazu vycházení po 20:00... ale jinak tam vše funguje.
Zdravím z Balkánu.

PříspěvekNapsal: 13 dub 2021 14:38 
Návštěvník

Dominikánská republika (letěl jsem z Brazílie)
Nechtějí PCR test.
Je povinnost vyplnit online jeden zbytečný, ale jednoduchý formulář a vytisknout si ho/uložit do telefonu. Při příjezdu a odjezdu. Ani jednou ho po mě na letišti nechtěli, ale lze narazit na blbce.
Hospody otevřené, vše běží bez problémů. Hospody a obchody závírají ve všední den v devět, o víkendu v sedm. Ale pak jsou ještě dvě či čtyři hodiny, kdy člověk může dojít domů. Až potom ho může chytit policat a chtít po něm úplatek. Areál resortu se nekotroluje, jen když ho člověk opustí. Roušku na ulicích má 90 % lidí, autobusy a vnitřek budov je povinná.

Brazílie
Byl jsem tam ještě před měsícem, takže info není dokonalé. PCR test chtějí, ale na letišti ho nekontrolovali. Roušku na ulicích má 90 % lidí, autobusy a vnitřek budov je povinná. Dříve hospody a pláže běžely bez problémů, ale když jsem před měsícem odlétal, zavírali restaurace v pět večer. Zjistěte si, zda tato uzávěra stále platí.

Ještě si myslím, že bys měl úplně dopředu doplnit link na https://www.iatatravelcentre.com/world.php

PříspěvekNapsal: 13 dub 2021 16:15 
Diskutér

Mexiko je bez testu a karantény po celou coronu. Pojištění jsme měli levné od Uniqa, kryje Covid do 5 mil.i v tmavě červených zemích a do stejné výše potom údajně i případnou karanténu a náklady na cestu zpět (v praxi nevyzkoušeno, ale v mailu to mám od nich potvrzeno).
Jak už jsem psala dříve, většina resortů (pokud se ubytujete alespoň na tři noci) vám hradí pojištění na Covid i případnou karanténu pro Vás i Vašeho spolucestovatele. Ten ale, pokud by byl negativní, se může rozhodnut , zda s Vami půjde do karantény, zůstane na svobodě, nebo odletí domů. Zdarma od nich máte antigen, PCR za peníze zajistí, výsledek tentýž den v mailu.

PříspěvekNapsal: 13 dub 2021 18:14 
VIP

Namibie vstup s PCR testem starým max. 7 dnů. Bez testu povinná karanténa. Od září 2020 obnovili pro Česko a cca 16 dalších zemí vydávání víz On Arrival.

PříspěvekNapsal: 13 dub 2021 20:22 
VIP

Dominikána - AF relativně dobré spojení z Vídně, samozřejmě ne každý den a velmi často se PUJ změní na SDQ a opačně.

Edit: nevšiml jsem si Mablunga.

K Brazílii, PCR kontroluje jen airport staff, po příletu ho nikdo vidět nechce. Do 9. 4. bylo zavřeno na Krista a Homoli v Riu, pak otevřeno. Od 9. také otevřely bary a restaurace k sezení uvnitř, do té doby jen take away. Iguazzu funguje kromě pondělí. Ceny směšné, pláže v Riu prázdné, roušky v ulicích 99% lidí, obchody kontrola teploty + střík dezinfekce na ruce, na promenádě ke sportu, ať už chůze, běh nebo kolo má roušku 50% lidí. Info od známého, co je tam již asi dva měsíce. Podle timatic by tam neměl být problém cestovat ani teď s českým pasem, otázka je jestli by to někdo riskoval (např odlet z Vídně atd, Zanzi + Ethiopian prý funguje jako českobus vesele dál)...

PříspěvekNapsal: 14 dub 2021 07:30 
Moderátor

Já dodám z vlastní zkušenosti Egypt. Smrtwings vyžadují antigenní test, po příletu si vytáhnou z letadla nejdřív lidi z PCR testem (teď oproti podzimu drtivá většina), ostatní si dělali test na letišti. Jak to je u linek nevím, třeba to mají chartery nějak ošetřené. V případě soukromé cesty bych asi volil PCR (aby nechtěli znát místo pobytu) ještě v Praze.

Na místě nic, jsou vidět lidi s rouškama ale relativně všechno je na pohodu. Ve vnitrozemí jsem nebyl (ale to mě právě láká pokud se nebude dát jet jinam).

Před odletem zpět PCR test, ten si asi musí individuální turista nějak ošéfovat sám, na letišti ho chtěli vidět. Chtěli ho vidět i po příletu. Na odletu ze země chtěli vidět i český přijezdový QR kód. V Praze už ne (ale záleží na pasovákovi).

Kdyby se za těchhle podmínek dalo jet jinam mimo EU (a Makedonii, Albánii a jiné přidružené země), tak to je přesně pro tohle téma. Asi tu nebudeme rozebírat Německo, Polsko atp.

Mimo je jakákoliv popříletová karanténa, nebo země s lockdownem, zavřenýma službama atp.

PříspěvekNapsal: 14 dub 2021 07:34 
Moderátor

schwott píše:
Namibie vstup s PCR testem starým max. 7 dnů. Bez testu povinná karanténa. Od září 2020 obnovili pro Česko a cca 16 dalších zemí vydávání víz On Arrival.

Tohle vypadá zajímavě :-), zvlášť když Namibie narozdíl od Botswany a JAR není na blacklistu.

PříspěvekNapsal: 14 dub 2021 08:29 
VIP

Při tom, jak se na blacklist dostalo Peru, se trochu bojím, že to bude ale jen otázkou náhody a času, kdy někdo na ministerstvu zahlédne někde na facebooku fotky Čechů v Namibii, podívá se na glóbus a zjistí, co to je Namibie a kde se nachází, a je to...

PříspěvekNapsal: 14 dub 2021 13:46 
VIP

zennie píše:
Při tom, jak se na blacklist dostalo Peru, se trochu bojím, že to bude ale jen otázkou náhody a času, kdy někdo na ministerstvu zahlédne někde na facebooku fotky Čechů v Namibii, podívá se na glóbus a zjistí, co to je Namibie a kde se nachází, a je to...
Tak pštttt.....

PříspěvekNapsal: 16 dub 2021 09:53 
Diskutér

Brazílie - opatření se neustále mění (někde ze dne na den). Chce to opravdu sledovat a být operativní v itineráři.
Dobrá stránka s informacemi dle měst - https://www.viajenaviagem.com/2021/04/v ... ta-aberto/

PříspěvekNapsal: 16 dub 2021 11:02 
VIP

Kdyby někdo znal někoho, kdo cestoval do Tanzánie nebo Brazílie (předpokládám odjinud než z Prahy...) klidně mi dejte vědět do PM. Zajímá mě průběh cesty, když to je teď zabanovaný..

PříspěvekNapsal: 08 kvě 2021 12:56 
VIP

Prosim Vas, odlet z Nemecka BER je umoznen bez testu? Kdyz je to transit do jine zeme primy let.... po zemi je mi to jasne, prejizdet se muze. Pokud tedy cilova destinace nevyzaduje test. Zpatky do Nemecka letecky je potreba alespon antigen max. 48h pred vstupem, bez prijezdoveho formulare.
Diky.

PříspěvekNapsal: 08 kvě 2021 20:41 
Diskutér

Pokud je to let s Lufthansou, je test povinný, i kdyby šlo jen o tranzit nebo i když je člověk očkovaný.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 132 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina