Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 31 kvě 2020 14:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zrušení letenky do USA s GoToGate a Air Berlin
PříspěvekNapsal: 13 říj 2016 07:51 
Nováček

Ahoj rezervoval jsem letenku přes skyscanner, který použil GoToGate. Letenky mám z PRG-BERLIN-JFK a samá cesta zpět s Air Berlin. Nemohu letět, letenku nemám pojištěnou. GoToGate, který rezervaci udělali říkají, že mi nic nevrátí. Máte s tím někdo zkušenosti, jak se tomu bránit. Samotná air berlin říká, že refundace by mohla být, ale musím se domluvit s GotoGate. Letím až 10.11.2016. GoToGate také říkají, že nemohu ani změnit cestující. Prostě cena propadá, pokud nepoletím. Díky za zkušenosti a odpovědi.

Předmět příspěvku: Re: Zrušení letenky do USA s GoToGate a Air Berlin
PříspěvekNapsal: 13 říj 2016 07:54 
VIP

A víš v jaký rezervační třídě to máš booknutý, možná že mají pravdu že nemáš nárok na nic (až teda na vrácení nějakých tax)

PříspěvekNapsal: 13 říj 2016 08:20 
VIP

Tak pokud to máš jen v Ecomomy Light nebo Classic, tak tam samozřejmě žádné storno není. Nicméně AB mají pravdu, že to hází na komunikaci s GotoGate.

PříspěvekNapsal: 13 říj 2016 08:28 
Nováček

ALL NIPPON píše:
A víš v jaký rezervační třídě to máš booknutý, možná že mají pravdu že nemáš nárok na nic (až teda na vrácení nějakých tax)

Ty tax mohu vymáhat tedy u nich? Normálně jim napsat ať mi vrátí alespoň tax, nebo máte jiné zkušenosti jak to vymáhat. Děkuji moc

PříspěvekNapsal: 13 říj 2016 08:32 
Moderátor

Projdi si nejprve T&C, tedy podmínky letenky. Pokud je nemáš, projdi rezervací obdobné letenky bez platby a podmínky si přečti. Ta samozřejmě nemusí být ve stejné třídě, ale obecně pro nejlevnější letenky bývají podmínky obdobné, tedy velmi restriktivní. Někdy je uvedeno, že ani taxy nelze vrátit (což je diskutabilní) a nebo je tam poplatek za servis - většinou převyšující sumu vrácených peněz. Bývá to ošetřené tak, aby se tím nemuseli zabývat.

PříspěvekNapsal: 13 říj 2016 08:37 
VIP

Predevsim nechapu, cemu se chces "branit". Myslim, ze jedine, co si z toho odneses, jsou dve lekce - zaprve nekupovat letenky pres Skyscanner, potazmo GoToGate, zadruhe nekupovat letenky v nejnizsich tridach, kdyz je riziko, ze je budes muset rusit. Stornovatelna letenka je nadstandard, ne standard.

PříspěvekNapsal: 04 kvě 2020 20:49 
VIP

Gotogate mi bez udání důvodu refunduje zrušenou letenku přes Peking a Šanghaj o cca 800 Kč méně než byla originální platba. Bylo placeno v Kč, refundují rovněž v Kč, takže kurzový rozdíl nepřichází do úvahy. Podal jsem stížnost, ale jak dál pokračovat, pokud nevyhoví? Chargeback přes banku?

PříspěvekNapsal: 05 kvě 2020 08:45 
VIP

To je asi těch jejich 30 eur "poplatek". Zadal jsem chargeback, bo mně zatim nevrátili ani pšouk, tak uvidíme...

PříspěvekNapsal: 05 kvě 2020 09:02 
VIP

brumbrum píše:
To je asi těch jejich 30 eur "poplatek". Zadal jsem chargeback, bo mně zatim nevrátili ani pšouk, tak uvidíme...

vcera mi dosel od nich mail, znami meli letet 15. na Madeiru...ceske cislo, predpoklad dovolani se tak fifty na fifty, ale bylo mi jasne ze to bude minus 60 ecek za oba za "cancel". Tak asi taky udelam chargeback. Dej vedet jak si dopadl s tady tema vykukama.

PříspěvekNapsal: 05 kvě 2020 20:56 
VIP

O poplatku nepadlo ani slovo. Tři letenky kamarádů z jiné rezervace, ale stejného trasování, mi refundovali už na konci února do 3 dnů a do halíře. Teď mi napsali, že mi refundovali to, co jim poukázala aerolinka, ale že to prověří.

PříspěvekNapsal: 06 kvě 2020 19:35 
VIP

Jo, tak je to ten 30 EUR manipulační poplatek. Podle mně na něj nemají právo, ale je to podložené nějakými paragrafy?

PříspěvekNapsal: 06 kvě 2020 19:59 
VIP

Zrovna řeším to samé u jiných OTA (Lastminute, Opodo).
Zdá se, že je to právně dost nevyjasněné.

Pro většinu letenek se dá uplatnit EC261/2004, kde se říká, že dopravce musí vrátit 100% zaplacené ceny + za určitých podmínek ještě kompenzaci.
Nová vyhláška evropské komise v reakci na Covid to ještě upřesňuje, že kompenzace není na místě, ale požadovat vrácení celé kupní ceny letenky je právo zákazníka a voucher nebo přebookování může být variantou, pokud s tím zákazník souhlasí.
Náhradu je aerolinka povinna vyplatit do 7 dnů! :D :D

Nikde není explicitně pojmenováno, že se totéž vztahuje i na přeprodejce - OTA.
Ti mají často v obchodních podmínkách zmíněné poplatky za refund processing, některé to mají napsané velmi jasně, některé dost vágně.

Konzultoval jsem to s několika právníky a prý na tom není shoda, někdo to bere, že takové obchodní podmínky jsou zjevně nepřiměřené, poplatek je nekalá obchodní praktika, a tudíž podmínky jsou v této části právně neúčinné. Jiní to zase vidí tak, že pokud měl tyto podmínky zákazník předem k dispozici, mohl se rozhodnout, jestli to koupí za těchto podmínek přes OTA, nebo jinde, třeba přímo u aerolinky, kde by měl nárok na 100% bez diskuze (pominu, že některé aerolinky to ignorují, např. ty naše).

Je možné to zkusit napadnout mimosoudně přes evropské centrum ochrany spotřebitele
https://evropskyspotrebitel.cz/co-udela ... taktujete/
nebo přes banku a následně karetní asociaci požádat o chargeback,
nebo to vymáhat klasicky soudně (v řadě zemí funguje zjednodušéné řízení - https://e-justice.europa.eu/content_sma ... s-42-cs.do)

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2020 12:19 
Moderátor

brumbrum píše:

Jak dlouho od kontaktu po žádost o chargeback uběhlo? Já po řadě mailů bez větší odezvy nakonec zavolal a po asi 20 minutách mě to konečně spojilo s nějakým indiánem. Kvalita spojení byl taková, že jsem pochopil, že dostanu taky o těch 800 kč míň (protože fee a covid a cosi), následně dorazil mail že "We will send a refund application to the airline. If the request is granted by the airline we will process your refund."
Tohle by podle mně neměl být můj problém? Pokud se aerolinka odvolává na OTA (pokud jsem koupil od nich), tak mě zajímá vztah já-OTA a jestli to následně oni vydolují z aerolinky (v tomhle případě Air Canada) je už jejich problém?

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2020 12:24 
VIP

No já si taky myslim, že poplatek OK, když se rozhodnu, že to rušim já, ale když to zruší dopravce, tak proč jako? Takhle se bohužel dneska dělá business. Kdo víc vyjebe, víc má.

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2020 13:39 
Diskutér

Podle mě je poplatek naprosto v pořádku. Zákazník je s ceníkem úkonů srozuměn při koupi. Pokud s cenou nesouhlasím, mohu koupit napřímo nebo jinde. Nechápu, proč by to agent měl dělat zdarma. To má jako vystavit letenku, zrušit letenku a nedostat ani korunu?

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina