Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 20 říj 2019 20:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oceánia
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2017 16:45 
Diskutér

V súvislosti s dnešnou akciou na NZ pridám niekoľko postrehov z tohtoročnej cesty po Francúzskej Polynézii a Cookových ostrovoch:

letenky: Mníchov – Bangkok – Auckland a späť - 530€, Auckland – Rarotonga (Cookove ostrovy) - 161€, Rarotonga – Papeete - 292€, Papeete – Auckland - 253€, Bora-Bora Pass - 400€

termín: NZ: 16.4. - 26.4., Cookove ostrovy 26. - 27.4., Polynézia 28.4. - 5.5., NZ 6. - 7.5.

Počasie všade výborné, na NZ asi ako u nás v októbri, na Cookových ostrovoch a Polynézii teploty v noci mierne nad 20 stupňov, cez deň 29 – 32. Teploty som subjektívne vnímal ako príjemné, možno vďaka moru a tropickému pralesu. Na Slovensku pri takýchto teplotách začínam byť mimo prevádzky :) .

Cenová hladina nebola vôbec taká vysoká ako som sa obával.
Cookove ostrovy:

ubytovanie: 75€ za noc/2posteľlovka, (najlacnejšie, čo som našiel na bookingu)
strava: jedlo v supermarketoch cenovo asi ako v Nórsku, vo fastfoode smažená ¼ kuraťa s hranolkami okolo 7€. Z NZ som priviezol plátkový syr a sendvičový chlieb. Potraviny som deklaroval v landing card, ukázal colníkovi, nemal námietky.

Okrem šnorchlovania a ležania pri mori sa oplatí spraviť krátke vychádzky do hôr. Asi najčastejšie chodená je túra naprieč ostrovom, sprievodcovia udávajú asi 4 hod., ja som to išiel 6 hodín. Túra je pre väčšinu ľudí fyzicky aj technicky namáhavá, ale nádherná. Som rád, že som ju prešiel, ale druhý raz už ma to nikdo nenahovorí. :) Strmé a šmykľavé úseky, niekoľko prechodov po kameňoch cez potok.

Okolo ostrova jazdia od rána do večera autobusy v hodinovom takte. Celodenný lístok 16 NZD, jedna cesta 5 NZD.

Francúzska Polynézia:

Z ostrovov, ktoré som navštívil bol na každom supermarket. Cena za bagetu približne 45 eurocentov, plátkový syr (asi 200g) 1,5 – 3€, ostatné potraviny asi 2 – 3 krát drahšie ako na Slovensku. 0,5l fľaškové pivo necelé 2€, 0,5 plechovka piva necelé 3€. Jedlo z „food trucku“ asi 10 – 12€, sú to megaporcie, bol som rád, že od food trucku do penziónu som to mal z kopca :) . Často je v ponuke surová marinovaná ryba v kokosovom mlieku so zeleninou (jedno z regionálnych jedál), zeleninové šaláty, cestoviny, steaky a pečené kura s ryžou alebo so zemiakmi. (Spravidla podávajú 3 – 5 jedál.)

Ubytovanie:
(ceny za 2posteľovku/noc, vyberal som spravidla najlacnejšie, ale s ohľadom na dostupnosť):
Raiatea 70€, Bora-Bora 83€,
Hostely (cena za 1 posteľ/noc): Tahiti 23,5€, Moorea 14,5€

Teoreticky sa dá v Polynézii aj kempovať pod stanom, ale s ohľadom na vlhké klíma to nie je asi ten najlepší nápad.

Na dopravu medzi ostrovmi som mal kúpený Bora-Bora pass za 400€. Všetky pasy tu: https://www.airtahiti.com/multiisland-fares

Z ostrovov, ktoré som navštívil (atol Maupiti, Raiatea, Bora-Bora, Moorea a Tahiti) ma najviac zaujala Moorea. Nádherné túry v prírode, v zátoke Opunohu Bay sa nakrúcal film Vzbúrenci z lode Bounty.

Maupiti – chcel som spraviť túru na kopec na hlavnom ostrove, ale dodatočným posunutím príletu a odletu sa mi skrátil pobyt o 2 hodiny, tak som zostal na atole, kde je letisko. Na ostrov premáva z letiska loď (v cene letenky). Pri letisku je malá pláž, tak som sa 5 hodín rochnil v lagúne. Prvýkrát v živote som robil check-in v mokrých plavkách, a po check-ine som sa išiel dosušiť na pláž :D .

Bora-Bora – pokúšal som sa nájsť pozostatky amerických kanónov z 2. sv. vojny, ale bez úspechu. Musel by som si zaplatiť sprievodcu alebo ísť cez miestnu cestovku. Bora-Bora ako taká nie je nič extra oproti ostatným ostrovom. Popularitu si získala tým, že dlhé roky tam bolo jediné letisko v Polynézii.

Na Tahiti som išiel k Štefánikovmu pamätníku, ale prišiel som len po bránu kasární. Pamätník sa nachádza vnútri kasární, keby som vedel po francúzky, možno by ma pustili dnu. Ak chcete, skúste si vybaviť prehliadku dopredu. Zato do Národného múzea na Tahiti som sa dostal, a prehliadka stojí za to.

Tahiti je jediný ostrov, kde ako tak funguje autobusová doprava. Na ostatných ostrovoch sú len taxíky a požičovne áut a skútrov. Niektoré hotely ponúkajú požičanie kajaku a bycikla. Častokrát v cene ubytovania. Na Moorei za asi 15 km jazdu taxíkom z hostela na letisko som zaplatil 24€. Na Raiatei aj na Bora-Bore som mal odvoz z letiska na hotel a späť na letisko v cene ubytovania.

Na ostrovných letiskách nie je žiadna kontrola obsahu batožiny. Batožinu (príručnú aj čeknutú) poctivo prevažovali na každom letisku pri check-ine. Medzi ostrovmi lietajú ATR 72, príp. ATR 42. Vynikajúce výhľady.

Ak chcete ušetriť za pas medzi ostrovmi, úplne stačí zostať na Tahiti a na Moorei. Z Tahiti na Mooreu je to asi 1 hodina trajektom. Ostatné ostrovy sú si dosť podobné.

Předmět příspěvku: Re: Oceánia
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2017 17:28 
Moderátor

Krásná cesta!
Ty kanóny na Bora Bora jsou ve dvou lokacích:
Jedny placené, tuším za 200 franků - vybírá rodinný výběrčí, za vstupem do zahrady. Přístup je přes jeho pozemek.
https://www.google.cz/maps/@-16.4906948 ... a=!3m1!1e3
Druhé jsou na opačné straně, zdarma, volně přístupné, tedy lépe řečeno jedno torzo bez kanónu a druhý pěkný + krásné výhledy. Prudce do kopce.
Přibližně: https://www.google.cz/maps/@-16.4911475 ... a=!3m1!1e3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina