Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 06 čer 2020 06:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 204 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mexiko
PříspěvekNapsal: 18 led 2011 13:04 
VIP

VZHLEDEM K DOTAZŮM KOPÍRUJI I DO TOHOTO VLÁKNA:

Tak par faktu o nasem problemu:

- smlouva byla na jednosmerny pronajem s uvedenim cile Mexico City s kompletnim pojistenim vseho mozneho

- v Cancunu neumeli prakticky vubec anglicky

- v Cancunu udajne nevedeli o restrikci zakazu vjezdu do Mexico City a proto nas o tom nikdo ani neinformoval

- neznalost neomlouva, jasne meli jsme to vedet, nemel jsem o tom tuseni

- zasadni problem byl v tom, ze na hotline Alama nam nejaky clovek opakovane sdelil, ze onech 600USD zaplatit musime, castku o jakou se jedna jsme mu opakovali nekolikrat

- ty co nas drzeli hlavne rekli, ze nam zadne potvrzeni o uhrade nedaji, vyjma nejake pseudo nalepky vypsane rukou

- cela akce trvala radove tri hodiny a tak kdyz se zacinalo stmivat tak po skonceni nekolika telefonatu jsem vytahnul navigaci a druhy "horsi" fotak neb jsem cekal ze mi oboje seberou a vyfotil jsem aktualni pozici (souradnice) kde odstavene auto stoji, vyfotil ho ze vsech stran, coz se jim ani trochu nelibilo (vice jak 10 policajtu a cca 8 jinych gangsteru+ hromada vrcicich psu) a rekl jsem, ze jsem mluvil s pujcovnou a ze tam to auto nechame, ze jim nadiktuji souradnice a ze to proste nekdo z pujcovny prijede vyridit, jenze dobre jsem vedel, ze nemame sanci se dostat z toho arealu ven neb jsme byli pod uzamcenim a i pokud by se nam to nejak podarilo, tak behem prvnich 100m bychom byli okradeni o zavazadla....

- nechtelo se mi jim ty penize davat i kdyz jsem je mel (oni to nevedeli) a v podstate jsem cekal kdy mi seberou veci a proste si je vezmou

- protoze videli smlouvu o pronajmu, tak ji bylo jasne ze letime domu, takze jsme rekli, ze uz proste penize nemame a ze jim je nemame z ceho dat

- o platebni karte radsi vubec rec nebyla navic na ni byla blokace 1000USD prave od Alama, coz situaci taky prilis nevylepsovalo

- takze akce VABANK, vedel jsem, ze je taky tlaci cas neb chteli jit domu, ale zaroven jsem vedel, ze jakmile odjedeme tim autem, ze nas za kilometr klidne zastavi jini a budou to chtit znova, nebot nam ukazovali nejake zakony, ze to neni vymysleny zakaz vjezdu

- ve finale platba 200USD, zadne potvrzeni, nejaka pseudo nalepka na prah dveri a udajne zavedeni auta do pocitacoveho systemu pro dalsi policajty

- momentalne se to resi s Holiday Autos

- skoda toho, byl jediny problem v Mexicu

Naposledy upravil jife dne 18 led 2011 16:54, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 18 led 2011 16:48 
VIP

Pro lepší přestavu o místě obrázky z Google:
Příloha:
Poznámka: Za touto hradbou z aut se vše odehrávalo
vrakoviste1.jpg
vrakoviste1.jpg [ 89.82 KiB | Zobrazeno 4333 krát ]
Příloha:
Poznámka: Foto je asi starsi protoze brana uz tam byla masivnejsi a nepruhledna
vrakoviste2.jpg
vrakoviste2.jpg [ 91.37 KiB | Zobrazeno 4333 krát ]
Příloha:
vrakoviste0.jpg
vrakoviste0.jpg [ 96.18 KiB | Zobrazeno 4333 krát ]

PříspěvekNapsal: 18 led 2011 17:10 
Administrátor

Jife: V budoucnu se též chystám do Mexika a celkem mě tedy zajímá doporučení na individuální cestování autem po Mexiku. Byl to problém se zastavením na "okrajové" silnici v hluchou dobu, večer, o víkendu, nebo jak to vzniklo, že jsi skončil na vrakovišti?

Obdobné zkušenosti jsem četl o JAR, přesto jsem ji projel bez jakéhokoliv problému.

PříspěvekNapsal: 18 led 2011 17:15 
VIP

Luko píše:
Jife: V budoucnu se též chystám do Mexika a celkem mě tedy zajímá doporučení na individuální cestování autem po Mexiku. Byl to problém se zastavením na "okrajové" silnici v hluchou dobu, večer, o víkendu, nebo jak to vzniklo, že jsi skončil na vrakovišti?

Obdobné zkušenosti jsem četl o JAR, přesto jsem ji projel bez jakéhokoliv problému.

Luko viz můj příspěvek včera v 15:15 v tomto vláknu, tam je důvod uveden.

PříspěvekNapsal: 18 led 2011 17:21 
Administrátor

To jsem vše četl, ale jde o pointu, jak se člověk dostane s autem až na vrakoviště. Jak Tě někdo mohl donutit tím směrem řídit vůz. Otočit vozidlo směrem z Mexico City nebylo možné stylem ""nemám potřebné povolení, omlouvám se, otáčím to, mizím pryč, tady máš v nouzi xxx USD"?

PříspěvekNapsal: 18 led 2011 17:48 
VIP

Zcela jednoduše. Oni nás zastavili v místě, kde už jsme neměli být neb jsme neměli to oprávnění. Normálně si vyžádali jak osobní doklady, tak doklady k autu. Anglicky nemluvili vůbec a my neměli tušení v čem, je problém. Myslel jsem si, že na nás budou zkoušet nějaký smyšlený dopravní přestupek. Pak to vypadalo, jako kdyby to auto nemělo třeba technickou nebo emise nebo bylo kradené nebo tak něco… O těch 600USD na tomto místě nebyla řeč. Prostě si vzali ty doklady k sobě a ukázali nám, ať je následujeme. K nějaké diskuzi nebyl absolutně prostor, byli nekompromisní. Myslel jsem si, že jedeme na stanici něco sepsat, ale cesta byla dost dlouhá cca 10km a čím dál méně bezpečná a více podezřelá a najednou jsme byli tam na tom vrakovišti za námi hned zavřeli tu bránu a bylo to. Tam nás měli v hrsti, zavolali nějakého člověka, co s nimi byl zcela nepochybně domluvený a ten nám anglicky vysvětlil v čem je problém a kolik to bude stát.
Jak už jsem ale psal, byla to v podstatě jediná vada na kráse tohoto výletu. Policie a všelijaké ozbrojené složky nás zastavili opravdu hodně krát. Někdy to šlo jako po másle, jindy to byla důkladná prohlídka včetně prohledávání osobních zavazadel, což sice nebylo příjemné, ale v podstatě to vždy bylo korektní, zakončeno slovem „adelante“. První co je vždy zajímalo, jestli nemá něco řidič pod svoji sedačkou, takže tam nic neschovávat…

PříspěvekNapsal: 18 led 2011 18:27 
Administrátor

Díky za info, myslím že je to velmi poučné pro ostatní, jak takové situace predikovat. Osobně dávám z ruky vždy druhý pas a kopii od pronájmu vozidla, čímž jsem vždy v psychické pohodě a nepodléhám nátlakům na smyšlené pokuty. Nejedná-li se výmysl o překročení rychlosti či podobných řidičem ovlivnitelných faktorů, potom se vždy odvolávám na problém autopůjčovny, auto mi neříká pane.

V takové situaci je to však velmi individální, jakou má kdo odvahu problém řešit a odolávat nátlaku, jakou má podporu od spolucestujících atd., neexistuje universální rada pro všechny.

Každopádně, hlavně že to bylo "pouze" za dvě kila.

PříspěvekNapsal: 18 led 2011 18:47 
VIP

Obávám se, že v daný moment by toto vůbec nepomohlo, prostě bys dostal klepeta a jelo by se s nima, s tím, že auto by zůstalo odstavené v lepším případě by pro něj přijela nějaká jejich odtahovka a dost možná by ho mezitím přihlížející vykradli.

PříspěvekNapsal: 18 led 2011 18:55 
VIP

Jinak z mého pohledu bylo cestování autem po Mexiku celkem bezproblémové. Třeba někdo nebude souhlasit, ale silnice tam jsou dle mého v lepším stavu než ty v ČR. Jízda má určitá specifika hlavně ve městech, třeba jako je odbočení vpravo z prostředního či klidně z levého pruhu, ale musím říct, že řidiči tam jsou k sobě velmi ohleduplní a prakticky jsme neviděli žádnou bouračku. Žádné zbytečné troubení ala Egypt, Indie atd. když už někdo zatroubí tak k tomu má opravdu důvod a spíše dává druhým na vědomí, že je tam také, aby ho třeba nepřehlédli. Benzín levný, mýto na dálnicích časté, údajně lze platit i kartou, ale nezkoušeli jsme to, ovšem na USD při placení zapomeňte. Co se výměny peněz týče, tak pokud budete měnit v bance je třeba pas a než přijdete k pokladně musí vám kolega co má volnou přepážku (né pokladní) udělat kopii pasu. USD jsou ochotni přijmout maximálně ve velkých turistických centrech a to ne více než jednu celou bankovku. Tedy pokud budete platit něco dejme tomu v hodnotě 35USD, tak 2x20USD si nevezmou, ale 1X50USD ano. Dálnice jsou kvalitní, přejezdu jsou dlouhé, neviděl jsem, že by někde někdo kontroloval rychlost. Kamióny mají běžně dva dlouhé návěsy, předjíždění přes dvě plné čáry je obvyklé. Počet lidí na motorkách či korbách pick-upů nikdo neřeší. Pokud zastavíte na parkovišti u nějaké turistické atrakce, dost možná k Vám přijde člověk, co nabízí za drobný poplatek „jakože“ oční hlídání Vašeho zaparkovaného auta a za další poplatek ho klidně umyje (Palenque, Sumidero…). Tyto poplatky nemají s oficiální cenou za parkovné nic společného. Pozor na děti, jenž s oblibou drží provaz přes silnici, na kterém jsou nějaké kousky igelitu, aby to bylo vidět, které se Vás tím snaží zastavit a prodat Vám tak sušené banány nebo nějaké smažené placky (mimochodem jednou jsem to ochutnal a je to snad dělané na rybím tuku, děsný…). Kapitola sama pro sebe jsou zpomalovací prahy „TOPES“. Není možné definovat kolik jich je v průměru na kilometr, ale v podstatě je to podpůrný prostředek pouličního prodeje neb u něj musíte zastavit a při té příležitosti Vám někdo něco nabídne. Pokud je u prahu značka, a vy značky sledujete, máte vyhráno za předpokladu, že ten, kdo jede za Vámi, dává pozor a nevletí Vám do kufru. Standardně se zde u zastavování zapínají výstražná blikající světla. Problém je v tom, že neoznačené „topes“ nejlépe ve stínu stromu prostě leckdy nejsou vůbec vidět a samozřejmě ty nejméně viditelné bývají dle zákona schválnosti ty nejvyšší. Myslím, že nervy drásající není až tak ten samostatný přejezd onoho zpomalovače, ale spíše to, že místní si tak trochu ono překonávání té překážky jakoby vychutnávají. Prostě než to jeden místní přejede, Vy za ním vyrostete. Se slovy: řízení v Mexiku bylo z mého pohledu celkem bezproblémové i zábavné Vám přeji šťastnou cestu.

PříspěvekNapsal: 18 led 2011 23:43 
VIP

Luko píše:

nechce se mi věřit, ž etakový cestovatel jako Luko by si v mexiku půjčoval auto :)

PříspěvekNapsal: 20 led 2011 04:42 
VIP

jife píše:
Třeba někdo nebude souhlasit, ale silnice tam jsou dle mého v lepším stavu než ty v ČR.

To si nějak nevybavuju, spíš mně utkvěly v paměti pálky za mýtné na dálnici Acapulco-Mexico City, které rozhodně neodpovídaly nepříliš dobrému (v té době) stavu silnice a problém typický pro "3. svět" a to že hlavní silnice je možná ok, ale mimo ní není nic nebo je to naprostá katastrofa a pokud hlavní cesta je neprůjezdná , tak alternativa buď není vůbec nebo znamená x desítek km zajížďku.

jife píše:
a prakticky jsme neviděli žádnou bouračku.

Ale určitě jste viděli ty desítky až stovky malých dřevěných křížků, které jsou podél silnic.

jife píše:
Jinak z mého pohledu bylo cestování autem po Mexiku celkem bezproblémové.

Mně cestování autem rozhodně nenadchlo. Retardéry jsou ubíjející. Nemožnost cestovat autem za tmy značně komplikující itinerář. Oblíbená forma protestu místních v podobě navalení klád přes silnici/dálnici což jsme za tři týdny viděli čtyřikrát a nutnost tyto zátarasy často složitě objíždět otravná. Policie kapitola sama pro sebe.

jife píše:
Prostě si vzali ty doklady k sobě a ukázali nám, ať je následujeme. K nějaké diskuzi nebyl absolutně prostor, byli nekompromisní. Myslel jsem si, že jedeme na stanici něco sepsat, ale cesta byla dost dlouhá cca 10km a čím dál méně bezpečná a více podezřelá a najednou jsme byli tam na tom vrakovišti za námi hned zavřeli tu bránu a bylo to. Tam nás měli v hrsti, zavolali nějakého člověka, co s nimi byl zcela nepochybně domluvený a ten nám anglicky vysvětlil v čem je problém a kolik to bude stát.

U nás se to dělo podobně. Akorát se to dělo za denního světla a asi jsme narazili na nějaké měkkoty, kteří našemu odmítnutí příkazu zajet do nějakého podobného dvora nijak neoponovali ani se jej nesnažili si ho vynutit.

PříspěvekNapsal: 20 led 2011 12:45 
VIP

Cestu do Acapulca nemohu posoudit, tam jsme nejeli.
Nevím, kdy přesně jsi tam byl ty, pokud se nepletu, tak myslím že šlo o rok 2005 a tak je dost možné, že tam celkově nastala nějaká změna. Dost těch silnic vypadalo jako nově upravených.

Křížků u cesty jsem si nějak moc nevšímal, je fakt, že jsem se soustředil spíše na "topes", ale nepřišlo mi, že by jich tam bylo třeba toliko co dejme tomu v Řecku...

Co se týče mýta je fakt, že se platilo často, nemám to sečtené, ale asi to v součtu bylo i dost peněz.

Klády na silnici jsme neviděli ani jednou, ale je fakt že pokud byl výběr mezi placenou "CUOTA" a gratis "LIBRE" silnicí, tak jsme volili tu placenou.

Je pěkné do jakých výšek se ta dálnice šplhá třeba na trase Cordoba-Puebla.

Jediný zádrhel v podobě chybějícího asfaltu nebo podobné nástrahy byl snad jen na cestě mezi Palenque přes Aqua Azul směr San Cristobal. Těch cca 200km se skutečně jede přes 4 hodiny.

Jízdě v noci jsme se záměrně vyhýbali vyjma toho odjezdu z vrakoviště a z toho jsem měl vyloženě špatný pocit.

Největší obavy jsem měl z toho, aby fungovalo auto, tak jak má, protože to vše bylo velmi daleko. Druhá obava byla ze zvířat, naštěstí to odnesl jen jeden leguán, kterému před námi jedoucí auto přejelo nohu, což u něho vyvolalo běh pod naše zadní kolo. Do té doby jsem si myslel, že leguán moc rychle neběhá.

Ještě doplním pro příznivce autobusové dopravy, že dálkové autobusy, které jsme v Mexiku potkávali, vypadaly skutečně velmi dobře.

PříspěvekNapsal: 20 led 2011 12:54 
VIP

Jife: Píšeš, že během 100m byste bez auta byli okradeni o zavazadla-to je tam tak o hubu s bezpečností?

PříspěvekNapsal: 20 led 2011 13:05 
VIP

Carlos píše:
Jife: Píšeš, že během 100m byste bez auta byli okradeni o zavazadla-to je tam tak o hubu s bezpečností?

To se týkalo té chudinské čtvrti, kde bylo ono vrakoviště. Když jsme jeli tou ulicí, která k němu vedla, tak už při našem příjezdu se dost divní asociální typy scházeli kolem a koukali, koho si to tam tentokrát policajti vezou. Evidentně nejsme jediní, kdo byl takto lapen a určitě to mají velice dobře organizované mafiánským způsobem. Oni začali houkat a tím docílili toho, že ty čumilové alespoň ustoupili dál od projíždějících aut. Na to, že je tam velmi nebezpečno nás upozornili přímo uvnitř. Při našem odjezdu dostala moje blond spolujezdkyně "rozkaz" schovat hlavu, ale i tak jsme tam byli evidentně za exoty.

Jinak v Mexico City jsem se citíl relativně bezpečně.

PříspěvekNapsal: 21 led 2011 01:04 
VIP

Trip report z letecké části výletu k přečtení zde:

http://forum.airways.cz/viewtopic.php?f=42&t=6501

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 204 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina