Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 28 lis 2020 03:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 205 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mexiko
PříspěvekNapsal: 22 srp 2018 08:58 
VIP

@všichni: Děkuji za produktivní diskuzi. Člověk se vždycky musí propracovat k tomu být labužník a nechodit po místech masového turismu. Dokud jich pár neuvidí, stejně na ně leze. Tady taky pár takových míst vymetu. O co tu víc snižujete očekávání, o to víc se třeba budou líbit :D Jinak kvůli té masovosti jsem třeba v Thajsku nebyl na Maya Beach. Stačilo mi vidět fotky neproniknutelně zasypané pláže Číňany.

Itinerář jsem myslím díky tomu celkem vyladil a vede po pro mě zajímavých místech. Jen teď mám jaksi problém najít jakékoliv oficiální info o této lince z rome2rio (https://www.rome2rio.com/map/Flores-Guatemala/Chetumal). Web jaksi neexistuje. E-mailový kontakt asi taky ne. Maximálně opět na Wordpressu další opsání možná už neexistující linky nebo nejezdící každý den či jen na objednání (https://belizebus.wordpress.com/2017/01 ... -chetumal/). Jediné další, co jsem našel, celkem nevalnou pověst San Juan Travel, která by to měla provozovat. Takže to možná stejně ohnu z Palenque na Meridu.
EDIT: Našel jsem díky diskuzi na Tripadvisoru druhého operátora, co vypadá líp - Marlines Espandas (http://marlinespadas.net). Avšak jen aby to už nebyl jen přebarvený San Juan prodávaný s přirážkou. Čas odjezdu se s ním až podezřele shoduje.

@schwott: Co se Yucatánu týče. Na auto jsem včera koukal. Na Rentalcars ta nejlevnější začínala od 3000 Kč na 5 dnů, co se mi zdálo ve srovnání s tou víkendovou nabídkou na 11 dnů z Mexico City celkem dost. Jinak čiště technicky není problém auto půjčit v Chetumalu a vrátit v Cancunu na letišti.

Ohledně cenot si nejsem jistý, jestli mě jako nevelkého plavce zaujmou pro koupání, tak to může klidně skončit, že místo nich zajedu na provařenou "čičenku". Zkusím najít nějakou mapu, kde jsou vyznačené, abych se podíval, jestli nepůjde vybrat ubytování v jejich blízkosti.

PříspěvekNapsal: 22 srp 2018 09:39 
VIP

@michal5: Dopravu z Floresu do Chetumalu neřeš dva měsíce předem. Existují určitě přímé velké busy Linea Dorada a San Juan Travel - ty jezdí z velkého autobusáku v Heleně. Pak spousta turistických minibusů, co tě naberou na hostelu ve Floresu. a pak doprava pro místňáky na hranici, tu přejít pěšky a pak dalším busem do Belize City. Samozřejmě levnější, ale méně pohodlné.

PříspěvekNapsal: 22 srp 2018 09:43 
VIP

@schwott: Díky. Nepotřebuji bookovat dva a půl měsíce předem. Jen zjistit, jestli je to možné, abych tam nestál a smutně nekoukal, že busy do Belize/Mexika nejezdí nebo jsou beznadějně vybookované na týden dopředu. Budu potřebovat odjet v určitý den po dvou strávených nocích u Tikalu/Flores.

Škoda, že během pár týdnů nebude podzimní sraz AL :P

PříspěvekNapsal: 22 srp 2018 15:37 
VIP

Flores je něco jako Kao San, Vang Vieng, Panajachel, Semuc Champey apod. , prostě "banana pancake trail". Turistickou dopravu seženeš naprosto kamkoliv, třeba až do Panama City.

PříspěvekNapsal: 22 srp 2018 19:13 
VIP

Tak trošku off topic. Ačkoliv jsem byl v Thajsku dvakrát (nebo pokud se počítá počet vstupů, tak rovnou třikrát). Na Khao San Road jsem došel až při své poslední návštěvě, když jsme si s kamarádkou řekli, že být v Bangkoku bez KSR by bylo jako být v Praze a nenechat se okrást taxikářem. Byl jsem z toho tam dost zklamaný a během 15 minut pryč, tak nevím, jak to tam funguje, ale tvou pointu chápu. Asi tak vymetám turistická místa :D

PříspěvekNapsal: 22 srp 2018 19:56 
Diskutér

Koukám, že se to tu pěkně rozjelo:-)
K tomu itineráři - na 13 dní bez auta toho tam máš celkem dost, busama jsem v Mexiku nejezdil, ale budeš mít podle mě dost problém se dostat k některým zajímavým místům (Popocatepetl, Hierve el Agua, Aqua Azul, Misol Ha...).
Nevím, jestli je máš v plánu, ale pokud jo, tak to nejspíš zabere dost času.
Yucatanu se až tak neboj, sice to pro nás byla nejslabší a nejmíň autentická část Mexika, ale i tam se nějaká zábava najít dá, Chiapas ani Oaxaca to není, ale jsou tam i místa co úplně nepřipomínají Disneyland:-) A třeba v Tulumu mají studený točený pivo, na to jsme jinde nenarazili:-)
Pokud jedeš poprvé a neprolezeš moc Mayských ruin, tak dej klidně i tu Čičenku. Nás od ní kámoš, co má projetý Mexiko křížem krážem odrazoval a stejně jsme tam jeli, protože to je prostě must see:-).
Dneska bych každýmu doporučil jí vynechat, ale je mi jasný, že to zní jako když v Paříži doporučíš vynechat Eiffelovku, a přesvědčit se o tom musí každej sám.
Kdyby ti ale padla varianta s Tikalem, tak bych jel radši např. do Uxmalu, na plameňáky do Rio Celestun apod.
Jinak jestli jedeš sám, tak bych do auta nešel, my měli 2 řidiče a stejně to nebyla úplně sranda.
Moc jsem ti asi neporadil, ale zamyslel bych se ještě nad tím itinerářem, bude to podle mě dost honička, my dali autem za 18 dní cca 4000 km a bylo to tak tak...
A ještě k tomu ubytování - řešili jsme to většinou tak, že jsme ráno u snídaně koukli na Bookingu na hotely v cíli toho dne, vytipovali si tak 3-5 slušných podle hodnocení a večer na místě je pak sklepli - většinou o cca 15-30% oproti Bookingu a pultový ceně.

PříspěvekNapsal: 23 srp 2018 15:16 
VIP

brumbrum píše:
michal5 píše:
čeká mě doma hafan

Tak já nevim, spousta lidí tady těžce nese, že Slováci volí barany, a ty přijdeš s timhle? Doufám, že máš na mysli jenom psí polívku a ne nějaký prasárničky!

brumbrum píše:
alexx píše:
VIP členům se stříbrnou kartičkou mají zelení kolegové tendenci jistou rozpustilost odpouštět. Já jsem již jednou podněcoval podobnou iniciativu ale byl jsem jaksi v menšině.

Btw. proč teda nenapíšeš mně, že tě seru, iniciativo...?

Tako vono by stačilo, kbyby jste vy zelení zafungovali jako zelení, a iniciativně okamžitě smazali každej takovejhle příspěvek vychlastaný hlavy, kterej
a/ není k tématu
b/ potisícíprvý furt dokola vomílá to samí/ý
c/ a není v jeho výsostném území jeho vlastního vlákna, kde se dneska tak vymezuje

To není cenzura, to je úklid.

PříspěvekNapsal: 27 srp 2018 16:54 
VIP

alexx píše:
Neberte Alexxova jména nadarmo soudruzi ;-).

My jsme jeli Mexiko s Tikalem bez Belize za 3 týdny autem, z Mexiko City zpět do Mexiko City. Busem se to podle mě nedá rozumně udělat pod měsíc po stejné trase.
Nesnažte se to udělat jako Alexx. Nic z toho nebudete mít ;-).

my jeli něco dost podobnýho busem. i dva dny na ostrově v Belize busama a stihli jsme to. za tři týdny.
akorát z meridy do Mexico City jsme letěli.

PříspěvekNapsal: 08 zář 2018 19:36 
VIP

Abych tu udržel souvislou niť s itinierářem, co jsem tu nedávno řešil, ačkoliv se to týká Guatemaly - četl jsem o tom, že je možné v Tikalu kempovat na hamace kousek od vstupu do ruin + že lístek na další den platí už od 16h předchozího dne - má někdo o tom víc informací? Díky

Dva starý zdrojový článek - https://www.travelsofabookpacker.com/bl ... -guatemala. Na bookingu to samozřejmě není. Něco málo je zde - ale stany - http://www.jaguartikal.com/accommodation/tents.html
Taky by mě zajímalo, jestli budu mít štěstí se starosvětským přístupem, nic rezervovaného dopředu, přijedu tam, vezmu stan a bydlím... :D

Jinak z hotelu mi odepsali, že je možné se dostat z Palenque do Flores za 550 pesos, což je asi o dvě stě pesos víc, než bych to poskládal samostatně, ale (snad) bez nerváků, což jako trémař pod časovým presem nejspíš ocením.

EDIT: Říkal jsem si, že by neměl být problém, když budu někdy mezi 15 až 17h ve Flores, se přesunout těch pár desítek kilometrů do Tikalu. Ale jak se ukazuje, celkem to asi bude problém - poslední shuttle bus do Tikalu podle všeho vyjíždí v 14h a potom už jen taxi. Ten se zdá, že stojí cca 50 USD (aspoň to tvrdí rome2rio). Nějaké nápady nebo něco, co jsem přehlédl?

PříspěvekNapsal: 08 zář 2018 22:07 
VIP

Spal jsi někdy v hamace? Určitě to není pro každého, pro mně třeba rozhodně ne. Kamarád to ale dával v pohodě celých 14 dnů v Panamě, i v Darienu. Mexičani a Guatemalci snad ani nespí v postelích, i v pokojích jsou nad postelemi háky na hamaky.

Já si myslím, že by to bylo to nejlepší, co bys mohl udělat. Nějak se dopravit odpoledne do Tikalu a zakempovat buď oficiálně vně nebo načerno uvnitř areálu a být tam úplně bez lidí. Já bych se nebál zašít pod širákem (karimatka + vložka do spacáku nebo prostěradlo) na nějakém horním schodu pyramidy. Tam se jedovatá havěť nedostane. Jestli se bojíš, tak alespoň přetáhnout zavíračku (nikdo to nekontroluje).

Doprava se nějak vyřeší na místě. Třeba nasdílíš s někým taxík. Pokud ne, tak holt přespíš ve Floresu a pojedeš druhý den ráno s davy. Ke vzdáleným pyramidám skoro nikdo nedojde, ale na Jaguáru bude tlačenice.

Edit: Ten článek to popisuje velmi věrně! Kopíruj!
Edit2: Taky by ses mohl odpoledne alespoň dopravit do El Remate (to by mělo jít veřejnou dopravou ze Santa Eleny), tam je spousta možností hezkého ubytování u jezera. A ráno vzít první minibus, který tam začíná a tak mít cca 2 h náskoku před turisty z Floresu.

Naposledy upravil schwott dne 08 zář 2018 22:28, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 08 zář 2018 22:26 
VIP

Právě, že jsem nikdy v hamace nespal a chtěl bych to vyzkoušet. Taky si myslím, že by bylo fajn dojet na večer až do Tikalu. Otázka je jen ta doprava. Tágo pro mě samotného by bylo značně nerentabilní (rome2rio říká dokonce 1400-1600 Kč).
Zatím pár dní mrknu na to, jak to vypadá na poslední chvíli s cenami a obsazeností ubytek ve Flores.

PříspěvekNapsal: 08 zář 2018 22:29 
VIP

Podívej se na moje edity. Na můj vkus to moc prožíváš. Nech tomu volný průběh, všechno od stolu nezařídíš. To by taky byla škoda připravit se o možnost improvizace. Ubytování ve Floresu je spousta, vše na bookingu není. Tuktukáři ví a zavezou.

PříspěvekNapsal: 08 zář 2018 22:39 
VIP

Dík. Přes to El Remate to vypadá super :)

EDIT: Vím, že to trošku prožívám. Přeci jen v itineráři nemám čas čekat na další den, až budu mít autobus volné místo, a tuším, že když budu mít smůlu, můžu zjistit, že ubytka za 20$ už nejsou a že zbyla ta jen od 100$ výš :D /* konec mírné nadsázky */

PříspěvekNapsal: 12 zář 2018 13:32 
VIP

S neshuttlovou dopravou to tam vypadá bledě. Přišla mi odpověď od Jaguára. Jedině sehnat další dva až tři lidičky a nacpat se odpoledne do taxíka za 60-70$. Na osobu by to pak vyšlo celkem fajn. Třeba se někomu tyto informace budou hodit.

Citace:
The hotel offers two types of transportation service (to/from Flores/Tikal):

1. Private transportation
Cost is US$65 for 1-4 persons and an additional US$5 per person extra (up to 9 persons).
Service can be coordinated at the time of your choosing.
Duration of trip is approximately 1 hour in a private minivan.

2. Shuttle
Cost is US$20 per person, one way and US$40 per person, roundtrip.
Service from Flores to Tikal is currently available at 8:00am.
Service from Tikal to Flores is at 3:00pm

PříspěvekNapsal: 18 zář 2018 09:28 
VIP

Včera jsem se přes hodinu pekloval s mexickými jízdenkami od ADO.
- na oficiální stránce ADO se nedají koupit s jinou než mexickou kartou
- funguje pouze web agentury, která lístky přeprodává s asi 15% přirážkou (https://www.clickbus.com.mx)
- navrhovaná alternativa miescape.mx prodávající lístky bez přirážky také nefunguje s českými kartami ani Revolutkou

Travelhack:
Je ovšem možný malý travelhack. Clickbus má aktuálně pro září platné cupones na 20% slevu. Najdete je na https://www.cuponation.com.mx/cupones-clickbus . Zároveň po nákupu obdržíte v e-mailu link pro 100 pesos na příští nákup. Stačí vyplnit formulář.
//když vysloveně nespěchám a uvidím v eshopu políčko typu coupon, discount code nebo voucher, podívám se, jestli se nějaké platné kódy nedají najít.

Kupóny se párují s e-mailem. Při příštím nákupu pozná, že tento kupoón byl už s tímto emailem použit. Řešení je použít jiný e-mail nebo přehodit tečku v gmailovém emailu (jan.novak@gmail.com je to samé jako j.annovak@gmail.com - kdo nevěří, ať si zkusí na svůj pozměněný email poslat zprávu).

Ono ty autobusy není vysloveně nutné bookovat dopředu, protože na většině tras jezdí nespočet autobusů denně. Jenže a) akční jízdné je o nějakých 40% nižší, b) některé spoje, např. Oaxaca-Palenque, jedou jen 1x denně.

============
Nějaký nápad, jak se z Flores cestou zastavit na pár hodin v Belize City a pak pokračovat nejlépe do Chetumalu, případně Tulumu?

Zatím jsem našel jen přímý bus z Flores do Chetumalu odjíždějící v 7:00 ráno. Možná jsou i od dvou různých společností. Nejsem si jistý. Každopádně se z nich dá vystoupit i v Belize City. Další ale jedou až další den.

Pak z Belize City by měly jezdit ADO busy. Na jejich webu jsou ale dohledatelné jen ve směru Cancun > Tulum > Belize City. V opačném směru nenajde vyhledávání ani ťuk. Ale nestaví v Chetumalu kvůli ochraně belizských dopravců (aspoň tento důvod psali v nějaké diskuzi).

Teoreticky by se dal vzít ADO bus za BZ$19 jen na hranici (pokud tedy jezdí) a tam přestoupit na mexickou místní MHD. Otázka ale je, jestli by jezdila v noci, kdybych se tam dostal večerním busem, který by vyjížděl v 22:15 z Belize City.
Zdroj: https://belizebus.wordpress.com/2017/01 ... nd-flores/

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 205 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina