Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 28 lis 2020 04:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 205 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mexiko
PříspěvekNapsal: 20 srp 2018 13:43 
VIP

michal5 píše:
@schwott: Zběžně jsem se díval na tu Guatemalu. Rome2rio nemá nejmenší ideu, jak se tam z Palenque dostat. Bohužel tam budu jen necelé dva týdny, tak to asi nestihnu.
Naprosto jednoduše. Nejsnáze turistickým minibusem rovnou ze San Cristobalu do Tikalu. Nebo zajímavěji veřejnou dopravou z Palenque do Frontera Corozal, tam přívozem-lanchou přes Usumanchitu do Guatemaly, odkud jezdí přímé autobusy do Floresu (cca 150 km, 3,5 h)). Ve větší skupině se vyplatí zjednat si lanchu na Yaxchilán a po jeho prohlídce se nechat převézt do Guatemaly k autobusu.

PříspěvekNapsal: 20 srp 2018 15:39 
VIP

Ber autobusy, jsou v mexiku luxusní

PříspěvekNapsal: 20 srp 2018 17:39 
VIP

Tak večer naklikám nějaké hotely a začnu řešit busy :D

@schwott: jinak na nějakých 13 nocí, co budu v Mexiku se mi zdá celkem dost našlapné si ještě odskočit do Guatemaly a Belize (na trase mezi México City a Cancunem). Dá se to zvládnout i jinak než tempem japonského turisty?

PříspěvekNapsal: 20 srp 2018 19:09 
VIP

michal5 píše:
Tak večer naklikám nějaké hotely a začnu řešit busy :D

@schwott: jinak na nějakých 13 nocí, co budu v Mexiku se mi zdá celkem dost našlapné si ještě odskočit do Guatemaly a Belize (na trase mezi México City a Cancunem). Dá se to zvládnout i jinak než tempem japonského turisty?

Alexx by ti asi napsal že máš fůru nevyužitýho času, já bych naopak řekl že jsi japonštější než Japonec.
A mám radikální myšlenku ke zvážení:
celé pobřeží od Cancunu po Tulum je "takové jiné Mexiko", kam si můžeš zaletět od 250 € zpátečka se zavazadlem z Německa.
Tak jestli nezůstat víc v autentičtější části Mexika, odskočit si beze spěchu do Palenque a Tikalu, projít se a dobře si pochutnat třeba v Campeche, a nespěchat do poloamerického Cancunu.
Busy v Mexiku taky chválim, mám ale zkušenost jenom s ADO na yucatánském poloostrově.

PříspěvekNapsal: 20 srp 2018 20:51 
VIP

Mně děsí, podobně jako Lálu, ty tři špendlíky na karibském pobřeží. Rozhodně vytrejdovat moře za cenote. Třeba Grand cenote u Tulumu má jedno z nejlepších sladkovodních šnorchlování na planetě. Zatímco ta slaná močka poblíž je jenom na odškrtnutí, že ses vycachtal v Karibiku. Když Karibik, jak jedině Xcalak, s přimhouřením obou očí Isla de Mujeres. Pacifické pobřeží neznám, to by poradil cvich. Podívej se na jeho příspěvek výše v tomto vláknu, má hlavu a patu.

Já bych byl podobně radikální jako Lála, po 2-3 dnech v MC a okolí bych zvolil přelet buď do Guatemaly (pokud to není za nesmyslnou cenu) nebo na Yucatán (nebo lépe do Chiapasu, dá-li se), případně rychlý přesun busem do Chiapasu.

Kvůli úspoře času bych volil noční autobusy, třeba z Cancúnu do Palenque byl naprosto v pohodě. V něm se spát dalo.

Nechápu, proč klikat nějaké hotely a řešit autobusy. Maximálně na první noc a případné přelety.

PříspěvekNapsal: 20 srp 2018 22:42 
VIP

Ještě jednou díky za reakce. Pomalu podle nich připravuji itinerář. Zatím rozpracovávám tu mexičtější variantu přes Guatemalu. Zabookoval jsem nějaké cancelation-free hotely s no-prepaymentem, protože to mám radši než hledání na místě. Zítra se kouknu, jestli tak, jak jsem to naplánoval, jezdí nějaké autobusy a nebude to tak, že tam dorazím, bude tma, nic neuvidím, brzy ráno vstanu a pojedu pryč. Trošku tuším zradu mezi Tikalem a Chetumalem přes Belize City :-D A druhou mezi Xcalekem, Chetumalem a Tulumem. Rozepíšu se ráno. Teď jdu spát :-P

Jinak nechci rychlost CK Alexx ani babička Lála. Ideál je něco mezi. Na slow traveling mám málo dovolené, čeká mě doma hafan a mám příliš toulavé boty... Jinak Cancún tam je, protože odtamtud mám odlet a ty další dva body, protože z Palenque jede v rámci Mexika autobus přes Meridu a Chichen Itzá.

+ mě teď napadá - fungují v Mexiku prádelny podobně jako v JV Asii?

PříspěvekNapsal: 21 srp 2018 06:33 
VIP

zkusím jít proti proudu-
já bych zase z karibské části yucatánu nedělal chiméru nehodnou návštěvy. Samozřejmě, že pohledem toho, že jedu na dva výlety z Zona Hotelera na ChI a do Tulumu na pláž zbytek výletu strávím v cocobongo se to tak zdát může.

Ale za mě je to velmi krásné území se super lidmi, jídlem a historíi, které stojí za to prozkoumat a vidět (a to i včetně těch nehlavnějších památek kam jedou všichni - pokud se tam člověk dostane před / po nájezdu autobusů z Cancunu o to lépe).

Koupání je úplně v pohodě i v moři (na šnorchl to není, ale na to jsou jiné destinace) a doporučit zrovna nejprofláklejší a nejdražší GrandCenote jako etalon cenotového koupání, když jsou jich v okolí 100ky dalších (lepších a zadarmo), je taky docela fór.

Nedělejme z toho peklo na zemi, což koneckonců není ani samotný downtown Cancun (nemyslím Hotely)...

PříspěvekNapsal: 21 srp 2018 07:09 
VIP

michal5 píše:
čeká mě doma hafan

Tak já nevim, spousta lidí tady těžce nese, že Slováci volí barany, a ty přijdeš s timhle? Doufám, že máš na mysli jenom psí polívku a ne nějaký prasárničky!

PříspěvekNapsal: 21 srp 2018 08:33 
VIP

Nejsem expert na cenoty, navštívil jsem jich a prošnorchloval jen asi 8. Grand Cenote nebude nejdražší a nejprofláknutější, tou je asi Xel Há, což je takový americký Disneyland. Ano, u Tulumu jsou další 2 nebo 3 zdarma, ale to byly jen takový díry v zemi , kam se leze po žebřících a lanech. Zajímavý ano, ale na půldenní koupání ne. Některý cenote jsou zase jen jeskyně s propadlým stropem (třeba ta u Vallodilidu), kde je, kromě kužele světla, úplná tma. Tam se dá taky šnorchlovat, ale vidět jde jen tetra slepá (Astyanax jordani) a jeden druh sumečka. Grand Cenote není levná, ale je krásná. A úžasné šnorchlování, spousta vodní vegetace (tropické stulíky, vallisnerie), sumečci, živorodky, cichlidy a vodní želvy. Dá se tam poležet a strávit klidně celý den. Pak už to vstupné tolik nebolí.
Měl jsem tu "čest" být jeden den v AI resortu v Playa del Carmen. Pro někoho možná ráj na zemi s osobním číšníkem José, župánky, s dětinskými animačními programy pro dětinské Amíky, prosklenými bungalovy s výhledem na palmy a bělostnou pláž..... Pro mně fakt "peklo na zemi", jsem rád , že jsem to neplatil.
Štěstí na nějaké zvlášť super lidi jsem neměl ani na Yucatánu a v podstatě ani v celé Střední Americe, někoho výrazného si nevybavuju. Ale vlastně jo, jednoho superafektovaného Angličana, spolumajitele bunglovů u Semuc Champey a velmi pohodové Kanaďany, se kterým jsem splouval řeku na duších tamtéž. Místňáci rozhodně nejsou zlí, ale spíš takový indiferentní, prostě nás mají u pr...le. Hlavně Indiáni.

Naposledy upravil schwott dne 21 srp 2018 08:44, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 21 srp 2018 08:44 
VIP

brumbrum píše:
...
Je fakt, ze jestli jsem v tomhle vlakne neco postradal, tak to zminku o baranech a Slovacich. :mrgreen:
Timto odskrknuto, splneno. :roll: Myslim si, ze i Lala bude timto primo nadsen. :P
michal5 píše:
...
Za 13 dnu stihnout VSECHNO busem podle me nejde. Jedina moznost razantni osekani itinerare. K pujceni auta v Mexiku, je tady na foru i samostane vlakno, kde je taky par uzitecnych informaci. Bez urceni priorit, tedy toho co opravdu videt chces na 100% a co si nechas na priste, to asi fakt nepujde. A jen poznamka na okraj: Rezervovat hotely (i kdyz s moznosti storna) predtim, nez mam zjisteno, zda se tam vubec dostanu a jak, mi prijde zbytecna ztrata casu pri planovani. Ubytko je to posledni co bych resil.

PříspěvekNapsal: 21 srp 2018 09:00 
VIP

@schwott: V All-inclusive resortu jsem ještě nikdy nebyl a úspěšně se jim vyhýbám. Zahučet do něčeho takového fakt nemám v plánu v Mexiku ani jinde ;) (snad jen last minute v Egyptě a následný útěk k památkám).

Udělal jsem si opravdu základní itinerář nebo spíš přehled, zda ta místa stíhám a něco jede mezi danými body na mapě. Kdyby někoho můj ranný itinerář zajímal nebo chtěl posoudit jeho reálnost, najde ho na GDocs https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Otázka č. 1
Je nějaká smysluplná zajímavá zastávka mezi Oaxaca a Palenque dostupná autobusem? Zatím mám naplánovaný stop ve Villahermosa. Příjezd asi v 7h, odjezd v 11h směr Palenque. Dalo by se jet i nonstop, ale 17 hodin v autobuse fakt nedám. Možnost č. 2 je Oaxacu úplně vynechat a jet z Puebla rovnou do Palenque nebo č. 3 letět rovnou na Yucatán, a to se mi moc nechce.

Otázka č. 2 - Palenque
Plánovaný příjezd v 13:30 do Palenque. Stíhá se bez shonu prohlídka pyramid? Mají otevřeno do 16:30.

Otázka č. 3 - přesun z Palenque do Tikalu
@schwott: Můžeš mi prosím, třeba jen do SZ, napsat víc info o těch turistických minibusech ze San Cristobalu do Tikalu. Google Mapy znají spoustu San Cristobalů. Ty myslíš ten cca 100 kilometrů jižně od Palenque? Dá se ten přesun vůbec stihnout za jeden den?

Otázka č. 4 - z Tikalu do Chetumalu
- Pokud se dá dostat z Palenque do Tikalu během jednoho dne, dojede se tam před setměním, aby se daly prohlédnout pyramidy? (podle Google Map je to cca 7,5 hod, tak při výjezdu ráno by se to možná dalo + zavírají až v 18h)
- Pokud ano, stihnu přímý bus z Tikalu do Chetumalu, co vyjíždí jednou denně vždy v 7h z Floresu
- druhá možnost je to vzít přes Belize City, třeba i s noclehem - ta představa se mi moc nelíbí - je v Belize na té trase něco jiného zajímavého kromě vysoké kriminality? Noc by šla patrně na úkor válení v Xcalaku.

Jinak pokud se mi nepodaří nějak kloudně rozplánovat doprava Palenque-Tikal-(Belize)-Chetumal, je v záloze varianta 2 "turistické peklo" Palenque-Merida-Chichen Itzá-Tulum.

Otázka č. 5 - cenoty
Jak dobře jsou cenoty přístupné pomocí MHD a autobusů? Dá se to?
Nebo mám hledat pro Yucatán autopůjčovnu? Nechlastám a než platit gringo US cenu za výlet s vyhypovaným keepsmiling průvodcem, raději si to odřídím.

Bonusová otázka - Día de los Muertos
Kde na trase (viz itinerář) strávit tento den, který bývá od 31.10. do 2.11. plus spousta událostí předcházející a následující dny?

Díky moc.

PříspěvekNapsal: 21 srp 2018 12:30 
Moderátor

Neberte Alexxova jména nadarmo soudruzi ;-).

My jsme jeli Mexiko s Tikalem bez Belize za 3 týdny autem, z Mexiko City zpět do Mexiko City. Busem se to podle mě nedá rozumně udělat pod měsíc po stejné trase.

Obrázek

Nesnažte se to udělat jako Alexx. Nic z toho nebudete mít ;-).

PříspěvekNapsal: 21 srp 2018 13:01 
VIP

Má rychlost je tak 50-75% tvé :D Jinak můj itinerář je benevolentnější. Na dva týdny jen necelá polovina trasy s pár zastávkami.

Příloha:
itinerar2.JPG
itinerar2.JPG [ 95.72 KiB | Zobrazeno 2208 krát ]

Vždycky se to dá uhnout na Yucatán přes Meridu nebo vynechat Xcalak...

PříspěvekNapsal: 21 srp 2018 13:47 
Moderátor

No ono... polovina... Úsek Merida-Mexico City jsme jeli za dva nebo dva a půl dne či tak nějak, prostě šlo o to vrátit se na letiště. Jedny jeskyně, cestou nějaká ta Playa Escondida, a pak jsme se stavili na Teotihuacán jako třešničku na dortu.

PříspěvekNapsal: 21 srp 2018 14:05 
VIP

to michal5:
1) nevím
2) v pohodě. Klidně i zadarmo po zavíračce, pokud se vyhneš hlídačům. Naopak se soumrakem a bez lidí měly pyramidy magickou atmosféru.
3) San Cristobal de las Casas. Lístky na turistické minibusy do Tikalu, GC a na mnoho jiných míst v Mexiku a Guatemale prodává každá místní cestovka.Ale i na Ticabus do dalších zemích SA.
4) skoro s určitostí nikoliv. Přes Fronteru Corozal je to výrazně blíž než ze San Cristobalu po silnici. Jel jsem to oboje při dvou různých návštěvách. Možná se dá busem i přes Ceibu jako Alexx. Pokud bys ve Fronteře nebo Palenque narazil na partu, co bere nejdřív loď do Yaxchilánu, tak bych se k nim přidal. Chicken bus z El Porveniru (guatemalský břeh) pojede do Floresu cca 4-5h a nemusí jet hned, co se přeplavíš na druhý břeh. Areál Tikalu je rozlehlý, dá se tam schovat a zakempovat. Ale asi ne na vrcholu jedné pyramidy jako moji kamarádi. Pochopitelně je tam strážci vybrali. Pokud to není tvůj šálek čaje, dá se zakempovat oficiálně u vchodu.
Jeden den se dá strávit i ve Floresu, to je příjemné turistické městečko se vším servisem pro baťůžkáře. Na hranicích s Belize je jeskyně, co prý stojí za vidění. Osobně jsem nebyl, pouze zmínění kamarádi. Belize se neboj, není to Johannesburg, naopak lidi jsou mnohem srdečnější než jinde ve SA. Je jamajštější než Jamajka. Můžeš mi přivézt nějaké CD s "Punta rockem", což je belizská obdoba reggae :D .
5) Cenoty u Tulumu a Valladolidu jsou v dochůzkové vzdálenosti od autobusáků. Auto na Yucatán by se hodilo, ale marně přemýšlím, jak to do tvého itineráře zapasovat.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 205 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina