Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 24 úno 2020 08:54

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 147 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Austrálie
PříspěvekNapsal: 01 čer 2019 04:35 
VIP

babička Lála píše:
babička Lála píše:
Máte někdo zkušenost se SIM v Austrálii, hlavně na data: operátor? cena?
Je nějakej teritoriální rozdíl? (potřebuju data hlavně v okolí Adelaide, ale simku bych kupoval už v Sydney)
Budu hledat informace na poslední chvíli na letištích, tak kdyby mi někdo se zkušeností poradil ... dík!

V supermarketu u pokladny věšáky, z nabídky jsem vybral Vodafone datovou SIM 40 GB za 40 AUD. Aktivace docela pakárna, ale za 20 minut se to povedlo. Koupeno v Sydney, funguje v Adelaide.

Pokud by někdo NÁHODOU letěl příští tejden do Austrálie, můžu mu dát (na Praze 4), zdarma simku se zhruba 20 GB, platnost ještě 14 dnî ode dneška, možná i nějaké výhodnější dobíjení, furt mi posílaj´ nějaký sms s nabídkama.
Value asi 350 CZK.

PříspěvekNapsal: 11 pro 2019 21:33 
Diskutér

Musím říct, že jsem strašně toužil Austrálii vidět. Bohužel jsem dlouho nemohl najít vhodné parťáky. Má americká cestovatelská parta se rozpadla ( prostě stárnem ) a zbytek buď neměl tolik času, nebo chyběly peníze, popřípadě odrazovala velká vzdálenost a dlouhý let. Naštěstí můj synovec přerušil českou fotbalovou kariéru a vyrazil za oceán zkusit štěstí. No a po roce jsem se vydal za ním do města Perth , odkud jsme spolu podnikli výpravu po západním pobřeží.
Nebudu psát cestopis, jen možná popíšu pár věcí, které pro mě udělaly Austrálii TOP kontinentem, kde se budu chtít určitě ještě několikrát vrátit. Nakonec, zatím jsem viděl jen ždibec toho, co je třeba. Synovec teď přestupuje do Melbourne, takže kam to příště bude, je naprosto jasné :)
Letěl jsem tedy sám, Ryanem z Brna do Berlína a odtud se Scoot přes Singapur do Perthu. Bylo to nalehko s batohem do 10 kg, nikdo neřešil hmotnost ani velikost. V Sin jsme měli stop na 10 hodin, využil jsem možnost letištního výletu zdarma, ale byla tam fronta a všechny výlety přes den se brzy vyprodaly ( chce to tedy v 7 ráno do fronty ). Jinak, baggage deposit je nonstop pouze na terminálu 2 a 3 za 10 SGD. Na T1 pouze od 8 do 22 hod. Celá přeprava – Ryan, Scoot, Flixbus, Leo expres vyšla na 12,5K. Na zpáteční cestě jsme měli pauzu 24 hodin, prošel jsem Singapur, salónek Marhaba ( na cestě tam Plaza Premium ) Marhaba byl lepší. Letiště Changi má ocenění nejlepší letiště světa naprosto právem. Prolezl jsem všechny zahrady, bazén i kino, Jewel…uteklo to jako voda. Paráda!
Auto jsem měl od Budget, ale ve finále to byl Avis. Nissan Qashqai byl velmi dobrá volba, pro dva ideál. Cena 9K na 8 dní.
Naše trasa vedla ze Scarborough Beach do Coral Bay a zpět. Ujeli jsme celkem 2700 km. Postupně Yanchep, Pinnacles, Pink Lake, Kalbarri, Francois Peron, Monkey Mia, Coral Bay.
Benzín stál od 1,35 – 1,58 AUD, vstupy mírně podražily 12 – 15 AUD.
Synovec vypůjčil veškerou kempovací výbavu, takže jsme platili pouze 35 – 45 AUD za místo pro stan ve velmi dobře vybavených kempech. Pozor! Recepce zavírají v 17 hod a už se většinou dovnitř do kempu autem nedostanete. Pozdní příjezd do prvního místa nás donutil ubytovat se za 100 AUD v motelu. Zbylé 3 noci jsem spal v bytě ve Scarborough.
Díky skvěle vybaveným kempovým kuchyním a všudepřítomným grilům jsme si jen vařili. Steaky z klokana, klokaní klobásky, jehněčí, hovězí steaky…prostě pro mě ideál. Všude se píše, že Austrálie je drahá. Jistě to tak je, nicméně tímto romanticko-dobrodružným způsobem v kempu s vlastním vařením, je to docela v pohodě.
Uchvátily mě liduprázdné bělostné pláže s azurovým mořem, fantastický park Kalbarri, udivující Pinnacles, neskutečné šnorchlování v Coral Bay u Ningaloo Reef a hlavně bezkonkurenční Rottnest Island. Plus milión jiných věcí, které si zachovám v myšlenkách.
Překvapilo mě 55 stupňů v Kalbarri, delfíní rodinka v Monkey Mia, quoky na Rottnest, vyschlá koryta řek a cena vína :D
Ničily mě mouchy, bez moskytiéry ani rána ( dané letním obdobím a cestou na sever WA ).
Jo a levostranné řízení! Tak to mi dělalo fakt problém, místo ukazování směru stěrače, řazení levou rukou…klasika. Dokonce mě dvakrát málem přejelo auto, protože jsem se díval na druhou stranu.
Náklady cca 28K.
Pokud bude mít někdo zájem o aktuální podrobnější informace, stačí napsat ;)

PříspěvekNapsal: 11 pro 2019 21:53 
Moderátor

Západní Austrálie je jiná Austrálie - jen přístup a pohodovost lidí pro celý kontinent zůstává. Zanedlouho se chystám na dokončení vinných stezek opětovnou návštěvou Margaret River a už se nemohu dočkat. Na jih od Perthu ses nedostal?

PříspěvekNapsal: 12 pro 2019 08:23 
Diskutér

martin8 píše:
..., vstupy mírně podražily 12 – 15 AUD....

Diky za info :) hlavne to o kempoch sa zislo, planovali sme prave prichadzat do kempov neskor vecer, budem musiet pozriet take co maju otvorene dlhsie... na juh od Perthu to uz mame prejdene a teraz na februar/marec planujeme podobnu cestu no chceli by sme potiahnut az do Karijini. Ubytovanie tiez v kempoch/aute, varenie na griloch... Len ten februar sme si nevybrali najstastnejsie obdobie, asi uvidime az tam, podla pocasia, ci pojdeme az uplne hore, alebo to skratime...

Vstupy myslis do parkov? Co viem tak tam by sa mal dat kupit pass za $40.00 na 14 dni...

PříspěvekNapsal: 12 pro 2019 08:31 
Moderátor

imtiesto píše:
... na juh od Perthu to uz mame prejdene ...

Jak moc jižně jste byli? Dospěli jste až k Esperance? Pokud ano, nebyly by nějaké tipy?

PříspěvekNapsal: 12 pro 2019 08:45 
Diskutér

burito píše:
imtiesto píše:
... na juh od Perthu to uz mame prejdene ...

Jak moc jižně jste byli? Dospěli jste až k Esperance? Pokud ano, nebyly by nějaké tipy?

Isli sme najprv trocha na sever k Pinnacles potom dalej k Wave Rock. Dalej sme planovali az do Esperance no bolo tam niekolko odplavenych ciest a mostov, a obchadzky nam zabrali dost casu tak sme dosli len k Ravensthorpe a Hopetoun. Potom sme to otocili a isli popri pobrezi spat do Perthu, najazdili sme cca 3000 km... mam z toho aj cestopis ak by si chcel mozem ti tu hodit link...

PříspěvekNapsal: 12 pro 2019 09:19 
Moderátor

Určitě, díky za link. Je možné, že to u Hopetoun rovněž otočím, uvidíme, jak to po cestě a časově půjde. Já to měl opačně - jel do Karijini a otáčel to jižně od Perthu už u Margaret River. Teď na pár dní bych rád doplnil úsek po Esperance.

PříspěvekNapsal: 12 pro 2019 09:35 
Diskutér

burito píše:
Určitě, díky za link. Je možné, že to u Hopetoun rovněž otočím, uvidíme, jak to po cestě a časově půjde. Já to měl opačně - jel do Karijini a otáčel to jižně od Perthu už u Margaret River. Teď na pár dní bych rád doplnil úsek po Esperance.

Jasne, nie je za co: https://www.tututravel.eu/australia/australia/3000-kilometrov-zapadnou-australiou-1-cast

PříspěvekNapsal: 12 pro 2019 10:34 
Diskutér

Dostal jsem se pouze do Fremantlu...s ohledem na to, že jsem z jižní Moravy a k vínu mám velmi kladný vztah :D , tak ti závidím...možná příště. Mrzel mě Karijini, bohužel to bylo časově nereálné.

PříspěvekNapsal: 12 pro 2019 10:56 
Moderátor

A jaký mají (nejen) v Margaret River echt dobrý Riesling... :-)

PříspěvekNapsal: 12 pro 2019 11:07 
Diskutér

imtiesto píše:
martin8 píše:
..., vstupy mírně podražily 12 – 15 AUD....

Diky za info :) hlavne to o kempoch sa zislo, planovali sme prave prichadzat do kempov neskor vecer, budem musiet pozriet take co maju otvorene dlhsie... na juh od Perthu to uz mame prejdene a teraz na februar/marec planujeme podobnu cestu no chceli by sme potiahnut az do Karijini. Ubytovanie tiez v kempoch/aute, varenie na griloch... Len ten februar sme si nevybrali najstastnejsie obdobie, asi uvidime az tam, podla pocasia, ci pojdeme az uplne hore, alebo to skratime...

Vstupy myslis do parkov? Co viem tak tam by sa mal dat kupit pass za $40.00 na 14 dni...

Ano, platili jsme jen Pinnacles, Kalbarri a v Monkey Mia 15 AUD/osoba - ne za auto.
Našel jsem jen Holiday Pass ( na měsíc za 44 AUD ) a roční Annual za 88 AUD. Při návštěvě více parků se nějaký pass určitě vyplatí.
Kempy byly parádní, čisťounké toalety a sprchy ( byly to takové sestavy laminátových boxů s toaletou a sprchou ) vypadalo to jak koupelna v bytě. A kuchyní byla výborně vybavena spotřebiči ( pozor nebylo tam nádobí ). Grily jsou plynové a jsou úplně všude, nejen v kempech, ale i podél pláží. Spousta pítek, ten servis je dokonalý.
Jen wifi bylo dost chabé, většinou jen těsně kolem recepce, ale stačilo to.
Možná bych ještě zhodnotil pláže:
1 - TOP - Rottnest ( dokonalost )
2 - Horrocks Beach - best mainland beach Australia 2018
3 - Red Bluff v Kalbarri
4 - Coral Bay
Když jsem 25.11. přiletěl bylo mi docela chladno ( 23 stupňů ) a moře ve Scarborough mi připadalo studené. O pár dní později v Carnarvonu 46 stupňů a moře jak chc...y.
Teplota neklesla týden pod 40 stupňů přes den a 24 stupňů v noci.
Fascinovalo mě, že všude cedule upozorňující na záplavy a my projížděli 100 metrů široká vyschlá koryta řek. Sezóna tu končí 31.10., pak obrat a nikdo necestuje. Naštěstí si ta příroda ještě nějakou vláhu zachovala. Risk faktor požárů podél cest ukazoval - HIGH ( bylo to uprostřed stupnice ). Nová sezóna začíná až v dubnu ;)
To horko je fakt nebezpečné. V Kalbarri jsme si po upozornění rangera vybrali jen 3 krátké trasy ( od 800m do 2,3 km ) - říkal jen na vlastní nebezpečí!
Ta poslední byla nejkrásnější ( ke korytu řeky Murchison - tedy mezi skalami dolů a po žebřících nahoru ), oba jsme fyzicky zdatní sportovci, ale poslední stovky metrů, po výlezu z kaňonu jsme utíkali k autu, jinak jsem myslel, že chcípnu. Klima na max a deset minut jsme se dávali do kupy. Plus nálety dotěrných much. Čím severněji, tím více. Koupi moskytiéru hned na začátku cesty. Nejhorší to bylo u Shell beach. Proto všichni zde cestují od dubna do října :D

PříspěvekNapsal: 12 pro 2019 11:48 
Diskutér

Četl jsem kritiku na Scoot...za mě absolutně v pohodě. Čisté letadlo, dostatek místa, milá obsluha. Samozřejmě na 11,5 hod dlouhém letu chybí filmy a zábava a čas strávený jídlem a pitím, zase jídlem, zase pitím. Toto je trochu opruz! Zbývá noťas, knížka...nebo jeden stilnox a spal jsem 7 hodin jako mimino.
No možná 8 SGD za 0,187 šardonky je trochu moc :D , ale kdo může do salónku, tak se na to "suché" prostředí dokáže umně připravit ;)
Ještě k vínu...s ohledem na váhu skla a potřebný pitný režim ve vysokých teplotách jsem vyzkoušel několik druhů a odrůd dvoulitrových krabičáků. Hodnocení - lehké, svěží...krabička na den tak akorát ;) :) ( 13 AUD v akci, jinak 16 - 23 ).

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 147 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina