Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 06 črc 2022 10:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 101 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Peru
PříspěvekNapsal: 04 led 2015 11:57 
Diskutér

No mělo by to být tak, že když kupuješ z Cuzca tak to máš s dopravou k vlaku busem a když do Ollatanaymba, tak si ji musíš zajistit sám, ale to by neměl být problém mikrobusů resp maršrutek jedí dost, cenu si nepamatuju přesně, ale víc jak 10 USD to nebude (20 solů?)
Jiffe připomněl tu nadmořskou výšku, což může být trošku problém podle toho jak jsi zvyklý, já osobně měl po příjezdu do Cuzca asi den trošku potíže, což spraví aklimatizace (to asi nezvládneš) a lístky z koky jako čaj :)
Podle mých zkušeností ještě zvaž to přenocování předtím pod Machu nebo aspoň v tom Olltanambayu (což asi bude trošku logistický problém, ale ne zas tak velký) - ušetříš čas a taky menší nadmořská výška je plus.

PříspěvekNapsal: 04 led 2015 14:34 
VIP

z olytamba jsou to asi dvě hodiny cesty a to v noci (5pm) bez cestovky řešit (odjedou poslední colektiva a budeš nahranej) podle mě nechceš. Oproti toho z Puroye se dostaneš i taxíky (je jich několik desítek) bez nejmenšího problému do centra cuzca (10-15minut).

PříspěvekNapsal: 07 led 2015 18:34 
Diskutér

Tomas.Hlava píše:
(tohle je stránka http://www.machupicchu.gob.pe/ kde by to mělo bejt bez příplatku za 128 solů tj cca 45 USd).

Tak jsem si zarezervoval listek na MP, ale podle me to lze zaplatit jedine VISA kartou ?? Nelze jinac ??

PříspěvekNapsal: 14 led 2015 16:32 
Diskutér

koupim peruanske Soly...Praha,Brno,Ostrava,Opava...diky za nabidku ;)

PříspěvekNapsal: 14 úno 2017 08:56 
Moderátor

Nemáte prosím někdo zkušenost z cesty do Aguas Calientes ze Santa Teresy? (lazymilan,...?), ....případně navíc v období konce února?, ....případně navíc do Santa Teresy z Cusca, ...případně navíc cokoli aktuálního :-) Děkuji.

PříspěvekNapsal: 14 úno 2017 09:12 
VIP

my sme tam isli z druhej strany - mollepata tusim , salkantay trek

cesta samotna krajsia a zaujimavejsia ako ciel cesty....
po ceste uzasne horke prameny a observatorium MP

PříspěvekNapsal: 14 úno 2017 09:21 
Moderátor

Díky. Mně se tentokrát nejedná o trek, ale čistě o návštěvu MP, pokud možno bez podpory výpalného za vlak. Zvažuji i půjčení auta v Cuscu, dojetí k Hidroelectrica v Santa Terese (či do města) a pěší cestu po trati do Aquas Calientes...

PříspěvekNapsal: 14 úno 2017 09:34 
VIP

Kdyby někdo narazil na zajímavej web poskytující info a praktické rady o Cuzco a okolí, prosím o odkaz sem do vlákna.
Díky předem.

PříspěvekNapsal: 14 úno 2017 09:35 
Moderátor

burito píše:
Díky. Mně se tentokrát nejedná o trek, ale čistě o návštěvu MP, pokud možno bez podpory výpalného za vlak. Zvažuji i půjčení auta v Cuscu, dojetí k Hidroelectrica v Santa Terese (či do města) a pěší cestu po trati do Aquas Calientes...

Takhle to mám taky jednou v plánu, tak se budu těšit na aktuální informace :-)

PříspěvekNapsal: 14 úno 2017 09:42 
Moderátor

:-)
Dobré, leč právě ne zcela aktuální info jsou např. na klasickém místě...
https://www.lonelyplanet.com/thorntree/ ... oelectrica
Nemá alepsoň někdo zkušenost (scamy apod.) s půjčením auta v Cuscu? Hloupé je, že mají limit na 200km/den.
P.S. případně aktuální slevový kód na autopůjčovnu...?

PříspěvekNapsal: 09 bře 2017 16:12 
Moderátor

Po návratu z Machu Picchu tedy několik aktuálních informací pro ty, kteří nepojedou "klasickou" předraženou vlakovou cestou a chtějí minimalizovat náklady.

Cesta z Cusca do Santa Teresy k hydroelectrica (k vlakové zastávce) trvá přes 5 hodin, CK v Cuzcu nabízí samotnou dopravu minivany okolo 50 Sol /15-20 USD. Nejlevnější cenu jsem viděl za 35 Sol v nabídce opačným směrem do Cuzca po cestě.

Alternativně lze busem z Cusca do Santa Maria a pak dalším busem ze Santa Maria do Santa Teresa či přímo (méně často) z Cusca do Santa Teresa. Cusco - Santa Maria - kvalitní asfaltová cesta přes průsmyk Ábra Málaga, Santa Maria - Santa Teresa nezpevněná prašná cesta, časté díry(20km, 40 minut). V Santa Teresa je spousta solidního ubytování od levného po střední kvalitu. Cesta Santa Teresa - Hydroelectrica busem za 4 Soly nebo taxi/minivan - co jede, za 5 Solů při plné obsazenosti (taxi 4 osoby). Případně pěšky lze cca 7 km - necelé 2 hodiny. Viděl jsem pár lidí jít pěšky, nepovažuji za smysluplné, cena taxi/busu je minimální a adekvátní.
Příloha:
DSC08683.JPG
DSC08683.JPG [ 148.74 KiB | Zobrazeno 6922 krát ]

Ze stanice Hydroelectrica lze jet do Machu Picchu Pueblo (dříve Aqua Calientes) také vlakem jednu stanici - 18 USD gringo /2 Soly místní.

Pěší cesta podél trati je vcelku dost využívaná, je nenáročná, jen velmi mírně neznatelně stoupavá - trvá 2,5 - 3 hodiny, dle počasí, váhy zavazadla a kondice.
Příloha:
IMG_20170224_100327_optimized.JPG
IMG_20170224_100327_optimized.JPG [ 202.4 KiB | Zobrazeno 6922 krát ]
V první fázi hned za posledním stánkem na nádraží prudčeji zkratkou doprava zig-zag tak 400m, pak už jen podél trati.
Příloha:
DSC08467.JPG
DSC08467.JPG [ 489.42 KiB | Zobrazeno 6818 krát ]
Nebo kopírovat trať stále. Většinou je podél cestička, projíždějící vlak vždy silně houká dopředu, není nijak frekventovaný.
Příloha:
DSC08480.JPG
DSC08480.JPG [ 151.26 KiB | Zobrazeno 6922 krát ]

Z MP Puebla do MP jezdí bus od 5 ráno za 12USD jedna cesta. Lze dojít snadno pěšky, nutno počítat se stoupáním a změnami počasí - cca 1,5 hodiny nahoru, méně zpět až do vesnice. Od vesnice k mostu asi půlhodina, hodina po cestě do kopce, případně zvolna podél cesty busu necelý dvojnásobek doby.
Příloha:
IMG_20170225_153227_optimized.jpg
IMG_20170225_153227_optimized.jpg [ 195.95 KiB | Zobrazeno 6922 krát ]

Vstupné je dané: 152 Sol samotná MP, Machu Picchu & Montaña (Mountain) Machu Picchu nebo Machu Picchu, Huayna Picchu & Temple of the Sun 200 Sol. Lze koupit online, ale jako optimální vidím zakoupit v Cuscu v Ministerio de Cultura (7AM-8AM) - je tam i online možnost na PC, ale jednodušší je u přepážky. Lze bez problémů platit kartou. Neveřejný (nebo o něm veřejně nevím) je odpolední lístek za 100 Solů, tedy o cca 400 Kč levnější - ten lze koupit u přepážky. Je od 13:00 do 17:00, v praxi na něj ale pustí dříve. Vzhledem k tomu, že bylo období dešťů a nechtěli jsme tak na Huyanu, zvolili jsme jej a časově stačil(včetně cest k bráně slunce a Puente Inca). V 17 hodin ale tvrdě vyhodí všechny.
Příloha:
IMG_20170225_160621_optimized.JPG
IMG_20170225_160621_optimized.JPG [ 250.09 KiB | Zobrazeno 6922 krát ]

Počasí - je alfou a omegou a je stěží předvídatelné i v suchém období. Trochu obecněji platí, že po ránu se drží mlha, spíše mží či prší, kolem poledne se zvedají mraky. Většina fotek je tak z odpoledne a večera, magičtější budou po ránu, pokud se počasí povede. Těžko radit. V mém případě dopoledne poprchávalo, pak polojasno, mezi 12-13 výrazný deštík. 13-17 polojasno, krásně, s mraky, oparem i bez, skoro ideálně pro různorodost. V 17:10 prudký liják a klouzavá cesta dolů, totální promočení i pláštěněk....
Příloha:
IMG_20170225_175634_optimized.JPG
IMG_20170225_175634_optimized.JPG [ 297.97 KiB | Zobrazeno 6922 krát ]

My jsme pro dopravu z Cusca (nejen) do Santa Teresy volili auto. Europcar přes economycarrentals na 4 dny za 2700 Kč, limit 800 km, pak 3km za Euro!!!, ale bez potíží jsme se vešli. Ačkoliv auto dvě noci stálo v Santa Terese u Yacumana hotel Santa Teresa (doporučuji - dobrá cena, slušný pokoj, fajn snídaně + ochotný majitel nechal zaparkované auto před hotelem a "ohlídal jej" - zdarma.). Dva dny jakoby zbytečného půjčovného navíc se vrátí v omezených kilometrech 200/den, takže nepovažuji za špatnou investici. Samotná cesta vanem z Cusca je levnější, ale neumožňuje žádné zajížďky, zastávky na výhledy přes horské průsmyky, salinas, zajížďky k horám a termálům do okolí Calcy, apod. O flexibilitě nemluvě.
Příloha:
DSC08395.JPG
DSC08395.JPG [ 430.82 KiB | Zobrazeno 6922 krát ]
Silnice OK, řidiči vcelku OK, žádný problém ani na nezpevněných cestách.Měli jsme Dustera, což vyhovovalo, malé auto by šlo také, ale při dešti a dírách v šotolinových cestách je větší auto víc než vhodné. Šlo by dojet a zaparkovat až u Hydroelectricy, ale obávali jsme se, že místní taxikáři apod. to neuvidí rádi a nenajdeme třeba u aut gumy atd. Subjektivně ale byli i ti taxikáři příjemní, rozumní a kupodivu nescamovali.
Příloha:
DSC08453.JPG
DSC08453.JPG [ 364.94 KiB | Zobrazeno 6922 krát ]

P.S. Lima - Cusco vhodné letecky, nejlépe LAN - četná spojení, možnost rozumně naceněných bonusových letenek, v případě špatného počasí lepší možnost přebookování.
LC Perú - viděli jsme stát díky počasí (předpokládám, že starší letadlo nemělo potřebné vybavení), nervní cestující měli letět až další den..., vcelku bouřlivé, klidnila to policie.

PříspěvekNapsal: 26 dub 2017 14:04 
Kolemjdoucí

Dnes a zajtra je 50% zlava na vlacik Cusco - Machu Picchu http://www.perurail.com/
Len na obdobie maj,jun.

PříspěvekNapsal: 26 dub 2017 14:26 
Moderátor

Hispánská potrava vyplodila super informace, díky za ně, doufám že se budou příští rok hodit. Nějak mi to proteklo mezi prsty, všiml jsem si toho až dnes. Dobrá práce!

PříspěvekNapsal: 26 dub 2017 14:58 
Moderátor

Tex-Mex děkuje... (pořád mi ale chybí jedno "r", třeba časem...)

PříspěvekNapsal: 20 črc 2017 21:40 
VIP

Ahoj, dolaďuji plány pro zářijové Peru. Za rady a postřehy budu rád. Ideálně z let 2016 a 2017. Jedu sám.

a) Když se vracím z Machu Picchu, dorazím v 11h do Ollanty a budu mít čas do 22:00 dalšího dne, kdy mi pojede bus z Cusca do Puna. Tento čas bych rád strávil poznáváním Sacred Valley. Je pro to nocleh v Urubambě dobrou volbou s ohledem na kolektiva a místní dopravu? Určitě chci prozkoumat saliny a Sacsayhuaman.
- Zdá se mi to jako lepší varianta než Ollanta, ale nebylo by třeba lepší Cuzco?

b) V Puno se chci podívat na plovoucí ostrovy (čas 2 dny - od 4:30 do 22:30 dalšího dne). Přemýšlím mezi jedno a dvojdenní tour. V dvojdenních zatím nemůžu najít Islas flotantes (ty plovoucí ostrovy). Mimo to ty ceny kolem 45 $ za dva dny se mi zdají dost přehnané. Je to tam fakt normální nebo je to google SEO bomba pro gringa?

Jinak původně jsem zvažoval i projížďku kolem jezera až do bolívijské Copacabany. Ale kvůli pomalé cestovní rychlosti a nic moc výhledům (aspoň podle záznamů jízdy z Youtube) od toho abstrahuji.

c) U Arequipy zvažuji, že bych se vypravil do Colca kaňónu. Taky tam mám 2 dny (od 4:30 ráno do 21:00 dalšího dne, kdy mi to poletí z místního letiště).
- Zjistil jsem si, že vstupné do Colca Canyonu je 25 USD.
- Jednodenní tripy začínají kolem 3:00 ráno, tak ten bych stíhal až druhý den. Návrat by měl být kolem 17-18:00, ale už se mi to zdá trochu vachrlaté kvůli letadlu.
- Dvojdenní výlety jsem koukal, že vyjíždějí mezi 7-8:00 a druhý den se vrací opět kolem 16-17:00
- Co jsou dobré ceny za jedno/dvou denní tour? Nebo zařizovat až na místě? Koukal jsem, že jsou tam i fajn doplatky pro single cestovatele (cca 20 USD za noc).
- Ideálně bych se tam rád dostal po své ose. Jde to jednoduchým způsobem?
- plán B je relaxovat v Arequipě a užívat si výhled na Andy a plán C půjčit si auto (ale s těmi jejich 230 km/den...)

Při plánování trochu narážím na ty jejich čupr dupr ceny pro gringa, jen mi k tomu chybí ten US příjem. Tak za low-cost rady budu rád. Zatím se zdá, že 2 týdny v Peru vyjdou alespoň na to samé, co mě přišly loni v Japonsku (a ty aktivity tam rozhodně nebyly v duchu lowcostu).

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 101 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina