Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 08 pro 2019 13:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1276 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 86  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Havajské ostrovy
PříspěvekNapsal: 04 led 2010 10:50 
VIP

Zajímalo by mě, kolik dní jste tam strávili, jaké ostrovy jste navštívili, půjčení auta, ubytko a všechno další důležité...díky

Předmět příspěvku: Re: Havajské ostrovy
PříspěvekNapsal: 18 led 2010 23:24 
Diskutér

Stravil jsem tam necely mesic..Kauai, Oahu a Big Island...kazdy ma neco do sebe..Ohau nejvic prelidnene, ale zase nejznamejsi pamatky, Kauai takova zelena zahrada ..super na treky..a Big Island ten ma uplne vsechno..od sopek po dzungli az pres treba muzea v prirode:))jinak je tam celkem draho, resp tak dvakrat draz nez u nas..da se to ale treba stop je tam nejlepsi na svete:)

PříspěvekNapsal: 18 led 2010 23:36 
Návštěvník

Hawaii dopadla v září 09 a zůstal jsem tam tři týdny.Informace jsem povětšinou čerpal z průvodce Lonely Planet 8. vydání.Od Září je nové 9.Mrknul jsem se na Oahu,Maui a Big island.Přelety mezi ostrovy byly všechny s Hawaiian airlines.Z HNL-ITO za 48 USD včetně tax.Zbytek jako multicity ITO-OGG-HNL za 148 USD + tax,kde přelet z Hila do Kahului byl přímý let.

První zastávka byla na Oahu a trvala tři dny,od terminálu jezdí busy do poboček autopůjčoven,zastoupeny jsou snad všechny velké, na které v USA narazíte.První noc jsem měl domluvenou v hostelu.Za parkování u hostelu je poplatek 10 USD,ale popravdě se tam jinde ani zaparkovat nedá,protože je ze všech stran obklopen zástavbou a volného místa se nedostává nikde v centru.Je hned o ulici vedle Waikiki a poblíž autobusových zastávek.V noci je tam klid na spaní a ráno lehká snídaně.Co se týče osazenstva,většinou mladí batůžkáři,surfaři,sem tam starší.Zbytek nocí a vlastně většinu na Havaji jsem plánoval v k tomu vyhrazených beach parks nebo state parks ve stanu.Na stanování je třeba vyřídit permit,ale stalo se jen jednou(ve Spencer Bech Park na Big islandu),že by ho někdo konroloval.Na Oahu jsem se obešel bez něho,na dalších ostrovech pro jistotu ne.Stál vždy 5 USD na noc.V soukromém kempu Mokuleia na severu Oahu stála noc 15 USD.Vzhledem k populacím bezdomovců se nedoporučuje stanovat na západním pobřeží ostrova,kam mi místní radili nejezdit vůbec.Na východě,konkrétně ve Waimanolo beach parku jsem zůstal dvě noci bez potíží,ovšem i tam je pár lidí usazeno natrvalo.Každopádně se vyplatí hlídat si věci,protože kamarádům,kteří byli na východním pobřeží na trailu někdo vykradl auto(vzal notebooky a krosnu).Další tři dny na Oahu jsem byl před odletem zpět do ČR a opakovalo se, co je výše psáno(skoro).Víc se k Oahu rozepisovat nebudu,jsou tam sice pěkná místa,ale další dva ostrovy mají dle mého víc lákadel.

Z Oahu na Big Island trval let zhruba 40 minut a přistáli jsme v deštivém Hilu na provinčním letišti.Půjčovny aut mají pobočky hned naproti přes silnici,zastoupeny jsou klasiky National,Enterprise,Hertz,Dollar/Thrifty...Abych vyjel na Maunu Keu(v průvodci psali o hrozné cestě jen pro awd) půjčil jsem si od Thrifty Jeep Wrangler(skoro nic jiného tam nemají v té třídě).Na osm dní s pojištěním a předplacenou nádrží vyšel za 720 USD.Samozřejmě v podmínkách bylo zakázané vyjíždět na vrchol Mauny Key,dále na South point a Waipio valley.Jediná půjčovna,která povoluje výjezd na vrchol Mauny Key je Harper,což se dle průvoce nepěkně projevuje na ceně.V Hilu jsem spal celkem tři noci a vřele doporučuji hostel.Nachází se v historickém centru,čistý,vybavený.Takový hostel využívaný převážně střední generací,mlaďáků tam bylo minimum(3),součástí je i "vetešnictví",kde se dají koupit třeba lehce použité trekové boty vhodné do Volcanoes National Park(VNP) za dvě babky.Další noci už jsem nocoval v campsitech po ostrově s permitem v kapse.Jen ve VNP je kemp zdarma.Na bázi,kdo dřív přijde,ten dřív staví stan.Neprší tam tolik co v Hilu,nicméně je třeba počítat s možností přeháňky.A také chladnějším počasím vzhledem k nadmořské výšce 1200 metrů.Kdo se rád vykoupe,nalezne nejlepší podmínky na západní straně ostrova.A také tam uvidí třeba odpočívající mořské želvy vyvalené na písku,nebo je lze spatřit při šnorchlování u břehu.V průvodci píšou i o delfínech,ale na ty nedošlo bohužel.Spaní i auto máme,je čas na hory.Cesta na Maunu Keu(nebo Lou,pokud jedete tam) je z Hila nádherná,hlavně kvalitní,že ji zvládne každé auto.Zhruba po 28 mílích zatáčí a stoupá nejdříve k Onizuka visitor info station,kde končí asfalt.Tam je možné při jasných nocích pozorovat hvězdy při "stargazing program",a řeknu Vám,je to bomba.Taková TMA a tolik hvěz,to se dnes moc nevidí.No a dál cesta pokračuje dalších osm mil k vcholu,povětšinou prašnou a štěrkovou cestou,než nahoře opět vykoukne asfalt.Po projetí si dovolím tvrdit,že by se dala vyjet i s obyčejným osobním autem,bez potřeby awd.Nahoře se můžete kochat parádním západem slunce a observatořemi,pokud nepodlehnete nadmořské výšce.Ono jet od 0 do 4200 metrů je dost náročné a vyžaduje aklimatizační zastávky.Dolů už jedete celou cestu samospádem a jen brzdíte.Za návštěvu také stojí Volcanoes National park,kde můžete projít nějaký trail po ztvrdlém lávovém poli nebo sledovat tekoucí lávu,pokud máte štěstí.V září vytékala poblíž Kapaahu a pozorování probíhala od 17.00 odpoledne do 22.00 večer.Na osm dní je toho na Big Islandu až až(kávové farmy,pláže,vodopády,pivovar,...)

Let Hilo - Kahului trval krátce a z deštivého Hila vystoupíte do parného Maui.Od terminálu jezdí pravidelně busy do auto půjčoven,klasika jako všude jinde.Na severozápadě ostrova se nachází většina hotelů a turistických zařízení,zbytek je na jihozápadě.To jsou taky místa s největší koncetrací turistů a perfektních písčitých pláží.Lidé se vydávají na cesty maximálně do Hany na východě,po obkružní silnici,která vede jihem,projede jen pár aut.Doporučuji se tam vydat.Hlavně kolem Kaupa je to zážitek.Pokud budete v bližním Kipahulu hledat odbočku ke kostelu,u kterého je pohřben letec Charles Lindbergh,je to odbočka směrem k oceánu na Maui Stables.Kdo chce stanovat,nemusí se bát,je tu taky pár kempů.Za nejhezčí považuji Wainapapa State Park na východní straně ostrova.A pozor,kdo se rozhodne pro campsite v Haleakala National Park(zdarma na max 3 dny v měsíci),může být negativně překvapen zimou,jaká dokáže na Havaji být.Kemp se nachází v nadmořské výšce lehce přes 2000 metrů.Ale je to také parádní výchozí bod pro cestu na summit(3055 m),ať už se rozhodnete pro východ nebo západ slunce.Na východ slunce bývá nahoře nával,takže kdo chce najít místo k parkování,musí vyjet brzy.Haleakala Crater je výborné místo pro trajdání po měsíční krajině,jen počítejte, že se v té nadmořské výšce s batohme na zádech řádně zadýcháte.Kdo by chtěl v kráteru stanovat,případně přespat v chatce,musí si zařídit permit u správy parku.O chatky je velký zájem,takže se pořádají loterie,kempování je stylem dřívější příchozí vítězí.

Pokud se na Havaj vydáte, ochutnejte také něco z množství nabízeného ovoce,osvěží Vám chuťové pohárky.Ideální na Farmers Market(Hilo středa a sobota ráno).Nebo něco z lokálních specialit tipu loco-moco(uf),spam musubi,sushi mnoha způsobů,...
Doufám že je to pořád příspěvek do daného téma.

PříspěvekNapsal: 19 led 2010 00:03 
Diskutér

Na Hawaii jsem byl dvakrat jednou jen na Oahu na 14 dni a po druhe na Kauai na 10 dni . Musim rict ze severni ostrov Kauai se mi libil mnohem vice.. Hlavne jsme meli vypujceneho wranglera z pujcovny takze jsem ztravilli hodne brouzdani pres lesy a potoky v aute coz bylo opravdu paradni..,. dale je si urcite dobre zarezervovat lety helikopterou staci klidne pul hodiny ale doporucuji spise Oahu je to tam levnejsi ...na Kauai jsem byl taky na let helikopterou ale za cenu 400dolaru plus pokud chce clovek dvd coz je dost bych asi jen tak lehce nedal .. v te dobe to platila firma takze jsem si stim nedelal potize..
Dale zazitek ktery jsme meli na Zodiac tour ktery je pardni vylet lodi pro cca 12 lidi na potapenil nasledny obed a jizda zpet cca6 hod. urcite si ale vybrat na cestu na hawaii bud jaro ,leto nebo podzim v zime je hladina vody vysoka coz delaji vlny v teto dobe ktere jsou opravdu vysoke a hlavne ubiraji na pozitku z koupani a poltom taky nedostupnosti do urcitych jeskyn ktere jsou v teto dobe plne vody.. tak jen par typu doufam ze se Vam bude libit ja jsem si to nemohl vynahvalit .

PříspěvekNapsal: 19 led 2010 02:09 
VIP

Já bych přidal svůj zážitek z ostrova Kauai, který je spolu s velkým ostrovem Hawai'i podle mého názoru naprosto úžasný co se přírodní scenérie týče.
Mezi ostrovy jsme se přesouvali společností Island Air http://www.islandair.com, která létá turbovrtulovými Dash 8. Tyhle letadla létají níže než proudové letadla ostatních aerolinek, takže při dobrém počasí máte něco jako vyhlídkový let v ceně a můžete vidět i velryby, které do oblasti mezi ostrovy připlovají vyvést mladé. Na webu Island Air lze platit českými platebními kartami což např. u Hawaiian nejde.
Bydleli jsme v soukromi v městečku Poipu na západním pobřeží ostrova. V místě je solidní pláž a blízkost Waimea kaňonu což je takový menší Grand Canyon s tím rozdílem že kdekoli to je jen trochu možné roste nějaká vegetace. Na severní straně ostrova je skalní hradba a za ní po zemi (pěšky) velmi obtížně přístupné Na Pali Coast.
Auto je jako všude na ostrovech s výjimkou Oahu nutnost. Ale stačí economy nebo compact. Vzdálenosti jsou minimální a za cokoli většího pokud to není nutné nemá smysl připlácet. Vzdálenosti jsou v řádu několika málo desítek km. S předraženým offroadem stejně nejste mimo zpevněné komunikace pojištěni.
Rozhodně bych doporučoval nechat si peníze stranou na vyhlídkový let vrtulníkem, protože pohled na Kauai nebo Hawai'i ze vzduchu opravdu stojí za to a je to zážitek na celý život. Hodinový výlet helikoptérou vyjde asi na nějakých 220-260 USD a za tuto cenu hodinu v helikoptéře nikde jinde asi nepořídíte.
Na Kauai jsou dvě společnosti: Inter Island Helicopters http://www.interislandhelicopters.com a Jack Harter Helicopters http://www.helicopters-kauai.com a na velkém ostrově Hawai'i jedna, Paradise Helicopters , které létají s Hughes MD-500, což je menší vrtulník než všemi ostatními obvykle používané Jet Rangery, A-Stary a ECO Stary.
MD-500 je čtyřmístný (+ pilot), takže máte garantované místo u okna, resp dveří, které jsou ale odstraněny takže máte vynikající výhled a bezprostřednější zážitek než u uzavřených a klimatizovaných Eco Starů a A-Starů.

Ostatně tady je malá "ochutnávka"...
:arrow: http://www.helicopters-kauai.com/media/jharter_wmv_large.html

Obrázek

PříspěvekNapsal: 19 led 2010 15:31 
VIP

Super díky všem. Hatikvo psal jsi, že všude s výjimkou Oahu je auto nutnost, na Oahu se to nevyplatí?

PříspěvekNapsal: 20 led 2010 12:39 
VIP

Maiklcz2 píše:
Super díky všem. Hatikvo psal jsi, že všude s výjimkou Oahu je auto nutnost, na Oahu se to nevyplatí?

Maiklcz2 píše:
Hatikvo psal jsi, že všude s výjimkou Oahu je auto nutnost, na Oahu se to nevyplatí?

Jestli se vyplatí nebo ne je relativní a záleží do značné míry na tom jak moc jste pohodlný, kolik vás cestuje a případně jaký máte rozpočet na cestu. Honolulu má velký problém s parkovacími kapacitami ale na druhou stranu jako jedno z mála středně velkých amerických měst velmi solidní autobusovou MHD. "The Bus" obsluhuje nejen vlastní město ale má i několik okružních linek, které objíždějí celý ostrov a staví i na turisticky zajímavých místech jako je Polynéské cntrum nebo surfařská Sunset Beach. Rozhodně je to ekonomicky zajímavá alternativa, protože jedna jízda stojí 2 dolary a 4-denní permanentka 20 dolarů. Moje zkušenost s autobusy je už hodně let stará, protože teď se snažím spíš navštěvovat ty Havajské ostrovy, které mi přijdou podstatně méně zkomercializované než je tomu v případě Oahu nebo Maui.
Téma autobusů v Honolulu/Oahu je obšírně diskutováno zde: http://www.tripadvisor.com/SearchForums ... earch.y=13

PříspěvekNapsal: 23 led 2010 18:44 
VIP

Honza píše:
Informace jsem povětšinou čerpal z průvodce Lonely Planet 8. vydání.Od Září je nové 9.

Myslíte, že na jaře se vydá ještě novější 10. vydání nebo si mám už teď koupit to 9.? Jak často je aktualizují?

PříspěvekNapsal: 23 led 2010 20:10 
Diskutér

9th Edition / September 2009
ISBN: 9781741791501
616 pp / 32 pp colour / 99 maps
Next edition due: September 2011

PříspěvekNapsal: 24 led 2010 11:04 
VIP

Honza píše:
Samozřejmě v podmínkách bylo zakázané vyjíždět na vrchol Mauny Key,dále na South point a Waipio valley.Jediná půjčovna,která povoluje výjezd na vrchol Mauny Key je Harper,což se dle průvoce nepěkně projevuje na ceně.
Cesta na Maunu Keu(nebo Lou,pokud jedete tam) je z Hila nádherná,hlavně kvalitní,že ji zvládne každé auto.Zhruba po 28 mílích zatáčí a stoupá nejdříve k Onizuka visitor info station,kde končí asfalt.

Psal jsi, že na vrchol je zakázané vyjíždět, ale pak jsi se tam vydal. To i přes zákaz, nebo sis připlatil u Harper?

PříspěvekNapsal: 24 led 2010 15:43 
Návštěvník

Smí se vyjet až k Onizuka visitor station.Zbytek cesty nahoru jsem jel i přes zákaz.Cesta je tam chvíli hrbolatá,mix hlíny a štěrku,dost prachu.V půjčovně se hlavně bojí o tlumiče apod.,proto nechtějí aby se s autem jezdilo na nezpevněné cesty.A stejně bylo nahoře plno aut z půjčoven,i pár sedanů bez awd.Při vracení auta nikdo neřešil kde se jezdilo, jen kolik je v nádrži,stav mílí a zda je nasazen soft top.Stát se nějaká nepříjemnost s autem,pak by bylo samozřejmě hůř.

PříspěvekNapsal: 24 led 2010 21:59 
VIP

Maiklcz2 píše:
Honza píše:
Informace jsem povětšinou čerpal z průvodce Lonely Planet 8. vydání.Od Září je nové 9.

Myslíte, že na jaře se vydá ještě novější 10. vydání nebo si mám už teď koupit to 9.? Jak často je aktualizují?

Úroveň Lonely Planet je v posledních letech diskutabilní a zejména v případě ubytování dochází k "LonelyPlanet efektu", kdy do zařízení uvedených v LP směřují všichni a majitel vzhledem k tomu že být na LP je zlatý důl už nemusí tak dbát na kvalitu. Konkrétně v případě příprav cesty na Havaj jsem se hodně spoléhal na fórum a recenze na TripAdvisoru, kde je jako průvodce velmi často doporučována edice "Revealed" http://www.amazon.co.uk/Ultimate-Kauai- ... gy_b_img_c Vlastní zkušenost s těmito průvodci ale nemám.

Honza píše:
Smí se vyjet až k Onizuka visitor station.Zbytek cesty nahoru jsem jel i přes zákaz.

Některé půjčovny zakazují celou Saddle Road, což údajně pramení z doby kdy tato byla celá nezpevněná.

Honza píše:
V půjčovně se hlavně bojí o tlumiče apod.,proto nechtějí aby se s autem jezdilo na nezpevněné cesty.

Ty auta jsou u půjčovny max. rok, takže tlumiče jsou jim srdečně jedno, ale jde o to, že běžná populace umí v Americe jezdit jen rovně a i jen trochu náročnější terén jim dělá problém.

PříspěvekNapsal: 25 led 2010 21:56 
Tazatel

Zajímalo by mě,zda cena 21.500,-Kč z Vídně do Honolulu je rozumná mimo hlavní sezonu,tedy odlet na konci června a návrat ve druhé dekádě července.Díky za názory....Radas

Předmět příspěvku: HAWAII - velká prosba
PříspěvekNapsal: 06 led 2011 12:51 
Tazatel

Dobrý den, nezlobte se, jestli vás obtěžuji. V červenci 2011 chceme s kamarádkou navštívit právě tyto ostrovy, máme už koupené letenky a částečně zajištěné ubytování. Koupili jsme si průvodce po Hawaii v anglickém jazyce. V některých věcech ohledně vstupu do parků, pohybu po ostrově, půjčení auta máme nejasnosti. Velice ráda bych vás tímto poprosila o pomoc a radu. Neodmítneme ani typy na výlety nebo jak ušetřit. Budu ráda, když napíšete na mail nebo můžete napsat SMS a nebo zavolat. Předem velice děkuji za pomoc.

Naposledy upravil jaromirdegu dne 20 dub 2011 19:35, celkově upraveno 2

PříspěvekNapsal: 06 led 2011 16:59 
Diskutér

To Radas: Rekl bych, ze 21,500 vcetne tax z Vidne je vcelku rozumna cena. Pokud chces riskovat a cekat, tak se daji obcas ruzne nakombinovat jednotlive nabidky tak, aby to vyslo okolo 16,000. Napriklad z Prahy, FRA, MUC s KLM nebo LH do NY nebo LAX a dal s Deltou nebo jinou akci, kterou si vychytas na Expedii. Pozor ale na nenavazujici lety, riziko zpozdeni...Chce to sledovat a neco so urcite objevi - zalezi to Tobe, jestli chces kvuli rozdilu cca 5,000 sledovat nabidky nebo ne.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1276 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 86  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina