Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 22 zář 2019 10:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 310 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Indonésie
PříspěvekNapsal: 01 říj 2018 14:10 
VIP

babička Lála píše:
V Jakartě, Denpasaru: má někdo zkušenost s výběrem z bankomatu?
Poplatek místní banky? Nějaké omezení částky při jednorázovém výběru?

Tak třeba se to někomu bude hodit 8-)
(jedno procento z 1.000 USD je šest večeří, šest nasi goreng někde na ulici)

Praktická zkušenost je, na halíř přesně, tato:
- během pobytu se kurz pohyboval v úzkém rozpětí 14.820 – 14.930 IDR za USD (tj. rozdíl max/min je pouhých 0,7 %);
- během pobytu se kurz pohyboval v rozpětí 1,473 – 1.491 CZK za 1.000 IDR (tj. rozdíl max/min je 1,22 %);
- v den D byl kurz dle xe.com 1,474, dle cnb.cz 1,466, banka zaúčtovala výběr z bankomatu 1,521, banka zaúčtovala platbu kartou 1,509;
- kurzový náklad při platbě kartou byl 2,93 %, při výběru z bankomatu 3,68 %;
- směnárny nabízely různé kurzy v závislosti na rozsahu konkurence = při středovém kurzu 14.850 byla směna na letišti v Denpasaru 14.300, v ulicích Denpasaru 14.600, v ulicích Ambonu 14.370, a v ulicích ostrova Lembongan jenom 14.000;
- nejvíc jsme vyměnili pochopitelně v ulicích Denpasaru s kurzovým nákladem 1,68 %;
- některé hotely a potápěčská centra chtěly za platbu poplatek 3 % z částky, ten se musí přičíst ke kurzové ztrátě, zdaleka nejvýhodnější proto byla směna CZK-USD-IDR a platba v hotovosti;
- nerad zadávám v cizině PIN, ale bankomaty měly různý omezení vybíratelné částky, byl jsem upozorněn na limit 1,25 nebo 2 nebo 2,5 milionu rupii;
- na letišti jsou bankomaty v takových „hnízdech“, tedy i kdyby byl limit denní, lze vybrat od více bank;
- na výpise jsem nenašel žádný samostatný poplatek od těch zahraničních bank, byl použit jenom blbej kurz s nákladem nejméně 3,6 % = i z tohoto pohledu bylo levnější přijet s hotovostí v USD.

PříspěvekNapsal: 01 říj 2018 14:49 
VIP

Nepije brumbrum slanou vodu někde na Sulawesi?

PříspěvekNapsal: 13 pro 2018 10:05 
VIP

lukaskr píše:
Nepije brumbrum slanou vodu někde na Sulawesi?

Náhodou jsem byl v Palu týden po, a místní záchranáři mě vzali co tý vesnice, co ji bahno odvezlo o pár kilometrů. Ještě se v těch barákách válely fotoalba, který už si nikdo neprohlídne, a tak...docela síla. Druhej den mě navštívila dengue :-)

PříspěvekNapsal: 01 čer 2019 23:27 
VIP

MarekP píše:
Hola hola :)

S rodinou sa chystame do indonezie feb/mar 2019. Dovodom navstevy je Raja Ampat a s tym spojene radovanky. Tu mam vsetko poriesene, budeme tam nejakych 7-10 dni. Tymto bude more vybavene a uz dalej ho nevyhladavam.

Ostava mi 10 dni na Javu alebo Sumatru. Zaujmy? Prales, vodopady, kupanie, a vyslap na nejaku sopku. V ziadnom pripade nemam zaujem o turisticke atrakcie typu Bromo ci nejake pametihodnosti na Jave, ani vylety za orangutanmi. Vychod Slnka si rad pozriem sam niekde inde, bez turistickych zajazdov. Proste rad by som vybocil z toho hlavneho prudu ludi.
Nějaký feedback by nebyl? Chystám podobně dlouhý výlet na únor/březen 2020. Logisticky mi k RA nejlépe pasuje jižní Sulawesi (Torajové, motorky, hory, sopky, jezera). Co tam lze stihnout za 10 dní? Předpokládám letenky Kuala Lumpur-Makassar-Sorong.

Budeme se po pár dnech na Kri nudit tak, že bude nutný přesun někam jinam, třeba na Arborek? Bude nás větší parta, takže drahé lodní transfery (1-1,5 mil IDR) mně tolik netrápí. Zajímají mně i pozitivní/negativní zkušenosti s homestay na Kri/Arborek. Recenze samozřejmě čtu, ale....

PříspěvekNapsal: 02 čer 2019 05:22 
Diskutér

10dni je na sulawesi a este aj ra malo.

Len cesta z makasaro do toraja ti zabere celu noc

Mne sa lubila bira, biela plaz, ok potapanie.
V okoli makasaru zobrat motorku a ist smerom na ramang ramang, pekna priroda.

K ra, cul je vstup uz 1mil rupii, dalsi rok sa to mozno opat zvysi

PříspěvekNapsal: 02 čer 2019 09:44 
VIP

baca12 píše:
10dni je na sulawesi a este aj ra malo.

Baca12: Tvůj blog o Sulawesi jsem četl. Mám dojem, že se ti tam moc nelíbilo. Máme celkem zhruba 18 dní, max. týden počítám na RA, vím, že vstup je 1 mil. IDR. 10 dní počítám na vnitrozemí Sulawesi (okruh z/do Makassaru). K moři na Sulawesi nechci, toho bude dost na RA. Co jsem načítal, tak by se mi asi líbilo Danau Poso, Tana Toraja, treky, motorky. Bude nás dost, takže najmout celé bemo taky nebude problém. To by mělo zrychlit přesuny. Co konkrétně doporučíte?

PříspěvekNapsal: 03 čer 2019 12:08 
VIP

Nikdo nic?

PříspěvekNapsal: 06 čer 2019 20:20 
Diskutér

Ale lubilo, len to tak mozno neznie. Na sulawesi su najkrajsie indonezanky :)
Dajte tu toraju, jazero a ramang ramang spojeni s turou na Puncak Bulusaraung.

Vsetko samozrejme na motorkach

Do makasaru ani nechodte, je to diera. Pri letisku je kopa ubytiek, vsetko skoro prazdne.

PříspěvekNapsal: 06 čer 2019 20:23 
Diskutér

Rantemario nad tym som rozmyslal ako trek ale samemu sa mi to nevyplatilo.

PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 21:31 
Diskutér

Dodělávám itinerář a mám pár dotazů. Plán není přesně daný a den sem tam nehraje takovou roli, ale budu se snažit ho držet tak, jak je teď. Vlaky a přelety jsou jasný, ale co se týká bemo/becak, tak tam se informace na netu různí.

1) Platí se až uvnitř, kdy to přijde vybrat nějakej řidičův asistent? Někde psali, že ceny by měly být kolem 2000 IDR a max do 5000 IDR, ale např cesta Probolinggo-Cemorolawang jsem našel info o 35000 - 40000 IDR / osoba. Za batoh (7kg) se platí poplatek?

2) Někde jsem četl, že smlouva na pronájem skútru dost často obsahuje vysokou spoluúčast a někomu se nepodařilo najít bez spoluúčasti na některých místech vůbec. Je nějaká icarhireinsurance/WWI na skútry? :D

3) Cca půlku itineráře by měly tvořit destinace Bali/Lombok/Gili/Flores a nemůžu se rozhodnout kam.

Bali toho nabízí hodně, ale tam bude šíleně turistů. Na druhou stranu je docela velkej a všichni budou na jihu předpokládám.
Na Lomboku mám akorát vesnici Sade, Rinjani park a pláže.
Gili ostrovy budou narvaný a kromě toho bych se po prvním dnu asi nudil. Jedině 1 den/1 ostrov a zkusit všechny. Jsou ty ostrovy něco jako Perhentiany u Malajsie? To bylo super.
Flores - Bena, Bajawa, Kelimutu a případně Komodo/Rinca může být taky fajn
Příloha:
Indonesie.jpg
Indonesie.jpg [ 141.7 KiB | Zobrazeno 202 krát ]

Od této části itineráře mám představu ideálně něco jako super pláže s minimem lidí (stín je vítanej bonus), šnorchlování s velkou biodiverzitou a k tomu možnost vidět chrámy/sopky/vodopády/menhiry/varany atd. Na pláži jsme průměrně max 3h, pokud tam není něco fakt krásnýho :)

PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 21:55 
Moderátor

Gilli bych s Perhentiany nesrovnával. Zvlášť Trawangan je jedna párty... Nejsou špatné, za návštěvu stojí, ale Perhentiany jsou podle mne výrazně lepší s více možnostmi pro šnorchlování. Rinjani je nádherná, ale ten byznys kolem tohoto skvělého kopce je až odpudivý. Jsem rád, že jsem tam byl ještě včas...

PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 21:55 
VIP

1) bemo (po městě) většinou 5k nebo 10k, na vás budou zkoušet min. 15. Mimo město podle vzdálenosti. Becak platíš celej, takže ten se samo cenově pohybuje podle vzdálenosti od 10k/ 1-2km až po moc.
2) to netušim a myslim, že by se to nevyplatilo. Osobně jsem si půjčoval jen v Toraja za 80k bez čehokoli (a s prázdnou přední gumou, na který jsem projezdil celej den, bo byla děravá, jen s pasem, nebo od cs hostů gratis. Jinde prej fízli můžou kontrolovat, tak jsem to vypustil.
3) tak samo Flores. Teda já bych volil něco ještě dál, ale Flores má všechno. Pláže, hory, domácí pití všech kvalit, relativně málo turistů (hlavně mimo transflores), super indigenous kmeny, milé lidi...a vedle je i ten varan. Lombok přírodou fakt o ničem (sopky na Floresu jsou lepší), muslimskej, tj. alkohol jen když někoho znáš, už i dost turistů (plážových) a stoupající ceny. Plus ty náboženský rozdíly (na 50% křest. Floresu větší pořádek, míň okrádání, lidi otevřenější, líp fungující busy (aspoň na transfloresu, jinde bemo), atd...).

PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 22:05 
VIP

Gili jsou takový minibali. Ještě dražší, ještě míň místních, a asi jenom na pláž.
Jo a v bemu se platí při výstupu, to neni autobus, když je "asistent" (málokdy, většinou ho maj nezletilí řídíči (jel jsem i s 12letým) jako kamaráda), tak jemu, jinak standardně řidiči. Taky čím mladší řidič, tím víc tě bude chtít natáhnout. Na cenu je nej se zeptat někoho nezainteresovanýho s provozem vozidla. Rozhodně ne řidiče a jeho přicmrndávačů. Batoh bys platil jen kdyby to byLo plný a zabiral by místo k sezení (což neznamená, že to na tebe nebudou zkoušet).

PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 22:07 
Moderátor

Ne zcela s Brumem souhlasím.... Flores je výborný a rozmanitý, ale srovnávat sopky není IMHO na místě, Kelimutu je parádní svými jezery, leč snadno turisticky dostupná (vyvezou Tě tam) a aktivní byla před 50 lety, ale Rinjani je 2. nejvyšší indonéská sopka, s nedávnou aktivitou (2010), širokou kalderou a pěkným výstupem na kopec. Obě jsou krásné ale zcela nerovnatelné! Zkus přírodu na Lomboku v okolí Sapitu a výstup z z této strany...

PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 22:12 
VIP

Jinak jseš si jistej, že na to bromo chceš ze západu (a že tam něco pojede? Taky jsem jel z Jogja, a i normálně přes Probolingo to byl celkem boj (půl dne čekání v pl, pak boje o cenu v maršrutce, bemech i busech...), neumim si představit to páchat zezadu...krom toho nevim, jestli je zezadu nějaká boční cesta jako z hlavní vsi, tak by tě mohli nutit zaplatit vstup...

A Jakarta-Jogja bych vzal noční vlak, byl v pohodě a levnej.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 310 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina