Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 18 srp 2019 16:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 537 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: USA: Západ
PříspěvekNapsal: 09 čer 2018 12:30 
VIP

před týdnem jsme se vrátili z měsíčního kolečka po středozápadě USA, téměř identickou trasu jsme jeli cca 8 let zpět, nově jsme si to dali s dětmi (18m, 2y,4y), dávám jenom pár bodů, které nás překvapili / vnímali jsme to jako změnu oproti minule.

Je mi jasné, že pro cestovatele, které na vstupní bráně Grand Canyonu zdraví jménem to nebude nic nového, ale třeba to někomu pomůže:)

auto: jsme měli půjčené relativně klasicky od Alama (za cca 20 výpůjček jsem neměl snad jinde), 7mi místný dodge GC. Složit šly obě řady sedadel. Na letišti byl výběr akorát z barev, jiné auto ve třídě minivan neměli. Kamarád měl půjčené od Hertzu Toyotu Sienna, která neměla sklopnou tu druhou řadu, ale zase byla mnohem lépe vybavená (adaptivní tempomat, BT telefon, napojení iPhone na rádio, elektrickou zásuvku,...). Což z toho náš GC nic neměl (akorát normální tempomat). Nevím jestli Alamo drží americkou značku, která je dražší tak je výbava "v bídě" nebo to byla náhoda.

benzín jsme tankovali v rozmezí 2.69 - 4.59 (don`t ask:). Po prvním failu, kdy 300 metrů od pumpy byla cena o 2 USD levnější jsme nainstalovali tuto appku, kterou jsme pak používali pro hledaní, kde tankovat. Údaje byly vždy přesné a doporučuji (gas buddy - https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 8niF_2L4r0).
Pro mě novinka byla rozdílná cena pokud se platí kartou nebo kešem (ve prospěch keše kupodivu), rozdíl byl 5-15c/g, pokud jsem si dobře všímal tak snad jen v californii.

navigace: z ČR jsme měli stažené offline google mapy v telefonu (sic to UI/UX je pekelné, tak to za to stálo), plus navíc appku sygica (toho jsme ani nezapli)

internet: krom McDonaldu, walmartu a podobně jsme měli koupený tarif od us mobile (https://www.usmobile.com). Měl jsem volbu jen data 5GB (bez voice a sms) - při výběru pozor, že domněle neomezený datový tarif má 15GB FUP. Z ČR jsem objednal simku, která došla do hotelu a pak se na hotelu aktivovala. 5GB včetně poštovného a poplatků nás stálo cca 32 USD. Jediný problém byl v parcích, kde jsme neměli signál (na českém telefonu roamoval ATT/TM), na pobřeží / ve městech pak frčelo LTE celkem v pohodě. Pozor na různé automatické aktualizace / instalace, první den si hotspotový iphone stáhnul aktualizaci iOSu bratru za 1 GB...

telefon měli jsme klasický roaming (včetně datového) z čr. fungoval téměř všude. Co mě zarazilo byl operátor USA - comnet, který se chytal v těch nejvíce zapadlých místech, zajímavé je, že když voláte do ČR nepropisuje se vaše číslo, ale voláte (asi z nějakých bran) ze španělska, itálie a francie. Ze začátku to druhou stranu děsilo a nebrala takhle telefony:)

spaní: 80% jsme spali v kempech. Pozitivní změna je, že kempy oproti "posledně" jsou už víc ready na stany a ne jenom RV. Takže tráva, stoličky, grily.
Internet byl u soukromníků už všude (paradoxně leckdy mimo civilizaci kemp za 10 USD měl rychlejší net než resort kemp za 50 USD u SFO).

Co mě hodně vadilo byl velký rozmach lidí co mají sebou psi, které venčí všude, včetně "vašeho" místa. Po nich pak uklízejí dost zřídka, takže leckdy pak stanování / pobíhání dětí není úplně optimal. V Page v kempu měli už upozornění, že majitele psů, kteří budou dělat bordel rovnou vyhodí. Tak se to snad zase upraví.

Ceny byly velmi různé, od 10 USD po 60 (nejdražší kemp co jsme viděli bylo u LA za 120). Kvalita vůbec nekoreluje s cenou a přijde mi, že ani s lokací.
Jediný trošku zádrhel jsme měli s kempem v Yosemite, který jsme neměli booknutý dopředu a tím, že jsme přijeli na memorial weekend, kdy bylo těch kempů otevřených jenom pár, tak bylo plno a museli jsme spát v lodgi. Druhý den jsme pak museli o kemp losovat.

motely: byli jsme párkrát v šestce a nějakém lokálním motelu. Ceny 80-110 (pro čtyři), kvalita klasická motelovka. Jedna šestka měla akorát placený internet.

parky: nevím jestli to je jenom můj pocit, nebo už zapomnění, ale přijde mi, že ta parková kartička platí už tak jen v půlce míst (a leckdy neplatí ani v místech, kde je logo NPS ne jenom u "indiánů"). A buď se na těch ostatních "posledně" neplatilo, nebo nevím :), ale zarazilo mě to.

Dále je taky vidět trošku utahování šroubů v tom co se může a co ne - na konci léta 2018 má být třeba oplocený Horse Shoe band, v dohledu je i povinný shuttle v Arches a tak dál.
Chápu, že před 20 lety se mohlo zase o dva stupně víc než před teď, ale opět něco čeho jsme si všimli.

děti
vím, že je to tu ožehavé téma, tak jen bleskově:

- krom toho, že nám KLM pochroumalo sedačku (už kupují novou), byl let i všechno kolem v pohodě. KLM zadarmo dalo sezení u "zástěny", takže to bylo trošku pohodlnější pro všechny. Celkem mi to přijde vstřícná aerolinka (oproti třeba deltě), dokonce dítě bez sedačky má 10kg checknuté zavazadlo.
- většina výbavy lze samozřejmě koupit na místě (jídlo, hygiena, oblečení, hračky), takže není potřeba toho tahat tolik z domova. Ceny jsou trošku vyšší, ale jde to.
- hezčí kempy (a KOA) mají i dětská hřiště, bazén. Náš top byl kemp v Moabu (za benzínkou 76), který měl fakt super bazén s fontánkama a skluzavkama.
- přejezdy jsme volili tak, aby děti ideálně spali (někdy víc někdy míň).
- Na trailech jsme většinou budili spíš pobavené pohledy, pobízení a jídlo (don`t ask:) a focení dětí (od cizích lidí)
- Kočárek jsme sebou neměli vůbec a krom Las Vegas procházce po stripu ani nechyběl (cena ve walmartu za klasické golfky byla cca 50-60 USD). Děti měli nosítko (manducu) a klasickou krosnu na záda. Volili jsme podle náročnosti trailu.
- jediný problém s jídlem je obsah cukru a neobsah tuku. Sehnat neslazený (bílý) tučný jogurt se nám za celou dobu nepovedlo
- kamarádi museli absolvovat jednoho doktora, péče i přístup super. 500 USD za vyšetření a recept.
- Obecně hodnotím jako super zkušenost, děti si to užili, vždy jsme se s nimi cítili bezpečně a nenarazili jsme na větší problém.

nákupy
- tím, že jsme si vařili a neměli aktivní ledničku, jsme nakupovali co cca 2 dny. Subjektivně hodnotím nejlíp safeway a kde byl tam jsme ho využili. V našem počtu lidí (5+3) jsme vodu kupovali fakt ve velkým.
Tím, že jsme část kempovacícho vybavení kupovali na místě, mě zarazilo že ne všechen sortiment (walmartu, targetu) je na skladě. Umí pickup in store, ale je nutné objednat 2-3dny dopředu - měli jsme takto vybraný stan, který bohužel nikde na prodejně nebyl a jinak ani koupit nešel.
- pár věci, které jsme kupovali dopředu jsem měl dané jako uložené k vyzvednutí u fedexu. Který to tam nechá maximálně 5 dní a pak pošle zpět - stálo mě to několik telefonátů, aby tam balíček nechali o den víc. Oproti tomu hotel to neřešil vůbec a nechal to tam klidně 2 týdny.

ostatní:
- 2x jsme si zalosovali v Page o permit na Wave, bohužel to nevyšlo. Lidí jsme měli cca 50 a 150
- na loyalty kartičky v krámech už ani není potřeba vymýšlet telefon nebo něco vyplňovat :)
- možnost onsite nákupu na mole vstupu na Alcatraz byla v květnu cca 5 dní dopředu

Tak snad to někomu pomůže:)

PříspěvekNapsal: 09 čer 2018 13:50 
Diskutér

do kterých míst nebyl přístup s Annual passem?

PříspěvekNapsal: 09 čer 2018 14:29 
VIP

nepamatuji si všechny ale gooseneck, ano nuevo a jeden nebo dva další (krom MV / Antelope C.)

PříspěvekNapsal: 09 čer 2018 14:52 
Diskutér

tak ono to jsou states parks, tak tam ne ( aspon co já si pamatuju, tak neplatil, platili jsme vždycky zvlášť )

PříspěvekNapsal: 25 čer 2018 14:54 
Diskutér

nejeli jste někdo náhodou k North Rim Grand Canyon ze směru od Las Vegas?
Chtěla bych vědět, jestli se to dá stihnout v jednom dni - tzn.ráno vyjet z LV, jet přes Zion ( jen s nějakým vystoupením z auta a focením, žádné treky nebo shuttle bus do parku ), dojet na North Rim a pak ještě na ubytování kolem Jacob Lake / Kanab?
Nebo je to moc? Jaká je cesta od Jacob Lake k North Rim, za jak dlouho se to dá ujet?
díky moc za rady

PříspěvekNapsal: 25 čer 2018 15:25 
Diskutér

cca 6-7 hodin na cestu, plus pocitat cas na zastavky. Vloni jsme neco podobneho jeli obracene.

PříspěvekNapsal: 08 črc 2018 11:13 
Diskutér

martin8 píše:
Já jsem se pohyboval na podzim 2017 2 týdny na trase Denver - Grand Canyon - Santa Fe - Colorado Springs. Byli jsme třeba v Black Canyon of Gunnison a v jiných ne tak často navštěvovaných místech. Na přelomu dubna a května budu v oblasti Phoenix - Yuma - San Diego, máme v plánu Pima Air and Space Museum apod., tak pokud se rozhodneš jet tímto směrem a budeš potřebovat aktuální info...dej vědět ;)

podělíš se ( nebo kdokoliv jiný ) s nějakými tipy kolem Tvé trasy?
Pojedeme ze Sedony směr Tucson ( tady mám zatím Pima air museum a Saguaro park ), odtud pak směr Yuma, Desert Hills Outlet a LA

Přemýšlím, jestli strávit ještě jeden den, který jsme schopní ušetřit v LA, kolem Tucsonu - jet třeba do Tombstone? Nebyl jste tam někdo? Nebo cokoliv zajímavého v dosahu?

PříspěvekNapsal: 09 črc 2018 16:14 
VIP

Pomáhal jsem známému sestavit trasu cesty po Západě. Ted mě zaskočil dotazem, jestli by mohli ubytování platit hotově při příjezdu. Jsou vůbec hotely a motely přizpůsobeny přijímat hotovost?
Rezervaci přece dělám kartou, platba je většinou v blokaci předem, jak by se pak na hotovost tvářili? Máte s tím někdo zkušenost?

PříspěvekNapsal: 09 črc 2018 16:31 
VIP

Ted ma trochu znejistils ale mam za to ze sme ubytka hotove platili bezne.

PříspěvekNapsal: 09 črc 2018 17:09 
VIP

Motel 6 jsme platili hotově.

PříspěvekNapsal: 09 črc 2018 19:14 
Diskutér

my jsme tak v 95% platili hotovostí, i když předtím byla rezervace s kartou ( nikdy si nestrhli celou platbu předem, karta je většinou spíš jako zajištění, třeba pro případ no-show, nebo ne? Pokud tam teda vyloženě není uvedena platba částky předem )

PříspěvekNapsal: 10 črc 2018 06:22 
VIP

já platil sice vždy kartou, ale viděl jsem spoustu domorodců platit hotově, takže je to asi opravdu běžné.

Předmět příspěvku: USA: Západ
PříspěvekNapsal: 20 črc 2018 21:08 
VIP

babička Lála píše:
Vlákno jsem přečetl poctivě a fůru příspěfků printskrýnoval, takže to o vodopádu, teplých pramenech, jezerech a různých vyhlídkách budu číst opakovaně a zařazovat je do itineráře.
Díky moc.
Bohužel jsou zavřené sekvoje a 16.6. večer chci být už v San Francisku...

Přípravu na cestu jsem pojal lehkovážně a punkově: "přečtu si vlákno na akcniletenky.com". :roll:
A stačilo to :!:
Přidám sem na hromadu taky pár poznámek pro budoucí cestovatele:

=> Death Valley na jeden celý den stačí;
ráno jsme vyjeli z Las Vegas, zajeli odbočkou k Dantes View, pak Zabriskie Point, Mustard Canyon, Mesquite Flat Sand Dunes, Father Crowley Overlook, i malé muzeum ve Furnace Creek jsme si prošli, a v klidu dojeli v osm večer až do Mammoth Lakes.

=> u Mammoth Lakes zvažte kolo;
jsou tam nádherný cyklostezky, docela jsem litoval, že jsme se ráno nerozhodli pro půjčovnu.

=> Tioga Road je úžasná;
ÚŽASNÁ!!! a určítě jeď směrem z východu na západ, přesně jak to tady opakovaně doporučuje anavi, jsem moc rád, že jsem ho poslechl.

=> Yosemite Valley nestačí na jeden nocleh;
odbočka na Glacier Point je dost dlouhá, ale zajížďka za ten výhled určitě stojí;
výstup k Vernal Falls je neskutečnej krpál, BRUTÁLNÍ, ale chodí to i malé děti, s prodloužením pod Nevada Falls je to trek nejméně na čtyři hodiny.

=> Mariposa Grove, část NP Yosemite, byla dva roky zavřená vzhledem k rekonstrukci;
i fůra Američanů chce vidět obří zachovalé sekvoje, a sběrný parkoviště je sice velký, ale není nafukovací, PŘIJEĎ SMĚREM Z VNITŘKU YOSEMITE PO WAWONA ROAD!; směrem z Fresna byla v sobotu dopoledne (okolo desáté) pětikilometrová fronta aut (měřil jsem to), dovnitř se ty lidi na konci nemohli dostat ani ve dvě odpoledne, protože z parkoviště se povinně jezdí kus autobusem a ten má svoje intervaly...

=> In-n-Out za to opravdu stojí;
byl jsem poučen, že v Americe prej frčí burgry od Five Guys, Shake Shack nebo In-n-Out, takže něco z toho bylo třeba vyzkoušet...
na cestě mezi Yosemite a San Franciskem je novejch fástů In-n-Out nejmíň pět, a jejich Double-Double burger za 4$ byl VÝBORNEJ! (ten tác na obrázku stál 12,03$ i s daní)
Příloha:
In-n-Out burger.jpg
In-n-Out burger.jpg [ 117.72 KiB | Zobrazeno 1242 krát ]
Příloha:
In-n-Out.jpg
In-n-Out.jpg [ 132.37 KiB | Zobrazeno 1242 krát ]

=> v Las Vegas velmi doporučuju některou provozovnu The Egg and I;
byli jsme tam na snídani 2x a jejich brutálně nezdravá snídaně (zkuste Habla Diablo seasoned potatoes) tě zasytí natolik že vydržíš do večera!
Příloha:
Egg and I.jpg
Egg and I.jpg [ 154.23 KiB | Zobrazeno 1242 krát ]

Pokud by se někdo chtěl při začátku plánování svojí cesty inspirovat několika orientačními body, někde v hloubi sítě je moje mapka...

Přílohy:
plánování.jpg
plánování.jpg [ 149.12 KiB | Zobrazeno 1265 krát ]

PříspěvekNapsal: 21 črc 2018 11:02 
Diskutér

Tak hlavně bych tam do těch mist nejel o prázdninách. I když zas pochopím že někdo (učitelky) jindy nemužou. Ale ono už i vlastně na přelomu květen-červen je někdy dost problém sehnat ubytování. Před 10 lety jsem normálně přijel do Yosemitu, našel kemp a v pohodě. Poslední tři roky už nocuji dál a dál od N.P.

PříspěvekNapsal: 23 črc 2018 11:59 
Diskutér

Do těch míst jezdím v období červen-září už od začátku 90.let a vždy se ubytování(motel) nakonec našlo 8-) Pravda, někdy poněkud dále, než bylo původně myšleno ;) A i když to pro někoho může znít divně, tak v určité době neexistoval internet a rezervace ubytování se dělala po telefonu, některé rezervační linky si ještě pamatuji: 1-800-HOLIDAY, 1-800-4MOTEL6 :mrgreen:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 537 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina