Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 26 úno 2020 10:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 247 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Maroko: Marrakesh
PříspěvekNapsal: 16 úno 2011 23:09 
VIP

k tomu typu odkud jsi, jsme zjistili, že at jim řeknete jakoukoliv zemi z evropy, tak znají pár vět od každého jazyka a začnou to na vás sypat a už jsou si jistější v kramflecích. My jsme zjistili, že když na otázku odkud jsi řekneme greenland, tak s otevřenou pusou čuměli, protože nevěděli ani kde to je, natož aby měli něco naučenýho :)
- nejotravěnšjí mi přišli ve Fezu, tam jak jsou ty uličky v medině extremně uzky, tak se jich jen těžko zbavujete. Jinak samozvaný průvodci se bojej cizinecký policie, jak čert kříže - zase zkušenost z Fezu-nemohli jsme najít cestu z privatu ke koželužnám, tak jsem se teda domluvili se synovcem domácí (pak se z něho vyklubal pěknej zm...d) a ten nás těma uličkama přímo hnal-sme mu sotva stačili (potřeboval minimalizovat čas, při kterým ho můžou s náma načapat- a pořád se rozhlížel dokola :lol: ). Pokud nemáte koupený ubytko předem po netu, tak bacha po příjezdu do jakýhokoliv města - na autobusáku čekají už a začínají sondovat do jakýho hotelu jdete. My z Lonely Planet najitej pěknej hotel za pěknou cenu, udělali jsme chybu, že jsme ho nesetřásli-on nás o pár kroků předběhl, vběhl do hotelu a než jsme přišli k recepci tak měli "plno" :) Takže jsme ostrouhali a museli přes jeho provizní hotel jít spát. Tip: pokud jste dva a více, tak vyšlete jednoho do toho hotelu, ostatní zůstante někde ve městě, aby se zdržoval kolem Vás a neměl čas Vás na ubytku předběhnout.
Jinak Marakeš super, Fez super, Varzazát (ted nevím jak se to píše)+ ten neznámější kasbah tam okolí (byl i snad v nějakým filmu..Tip: u brány stojí samozřejmně "výběrší vstupu", ale stačí kasbah obejít z druhý starny-není opevněnej úplně kolem dokola - a seš tam grátis ) + údolí řeky Drá až do Mhamidu (přes Zagoru) super (datlový oázy a háje a všude samej kasbah)-navíc u toho Mhamidu nejsou ty duny tak turisticky profláklý jak v Chebi (ale zase jsou prej menší údajně)-klasická noc v nomádským táboře v dunách + vše co k tomu patří (jinak slibovaná jízda teréními vozy = že nás asi devět jelo v nějakým starým žiguliku :lol: ), jebel tubkal, Ar Rachidia (nejvíc doporučuju pokud chce někdo vidět maroko v jeho nejsyrovější verzi-není tam nic zajímavýho pro turisty, takže tam ani nejezděj, takže syrovej marockej život-docela punk-sem čuměl :lol: ), Casa - nic moc (ale dost kulturní šok pro nás oproti jihu, kde jsme začínali-ženská v sukni a na podpatkách :) ), Meknes průměr, Chefchaouen (šešuán) - modré město-fakt pěkný + poučná exkurze do místních hašišových manufaktur, ale mě se paradoxně nejvíc líbilo v Rabatu (exotické-marocké a přitom dost evropské, řekl bych středomořská atmosféra). Příště asi Mara a jih po agadir, a tam si trochu zkusit zasurfovat....

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011 00:18 
Tazatel

krtek píše:
k tomu typu odkud jsi, jsme zjistili, že at jim řeknete jakoukoliv zemi z evropy, tak znají pár vět od každého jazyka a začnou to na vás sypat a už jsou si jistější v kramflecích. My jsme zjistili, že když na otázku odkud jsi řekneme greenland, tak s otevřenou pusou čuměli, protože nevěděli ani kde to je, natož aby měli něco naučenýho :)
- nejotravěnšjí mi přišli ve Fezu, tam jak jsou ty uličky v medině extremně uzky, tak se jich jen těžko zbavujete. Jinak samozvaný průvodci se bojej cizinecký policie, jak čert kříže - zase zkušenost z Fezu-nemohli jsme najít cestu z privatu ke koželužnám, tak jsem se teda domluvili se synovcem domácí (pak se z něho vyklubal pěknej zm...d) a ten nás těma uličkama přímo hnal-sme mu sotva stačili (potřeboval minimalizovat čas, při kterým ho můžou s náma načapat- a pořád se rozhlížel dokola :lol: ). Pokud nemáte koupený ubytko předem po netu, tak bacha po příjezdu do jakýhokoliv města - na autobusáku čekají už a začínají sondovat do jakýho hotelu jdete. My z Lonely Planet najitej pěknej hotel za pěknou cenu, udělali jsme chybu, že jsme ho nesetřásli-on nás o pár kroků předběhl, vběhl do hotelu a než jsme přišli k recepci tak měli "plno" :) Takže jsme ostrouhali a museli přes jeho provizní hotel jít spát. Tip: pokud jste dva a více, tak vyšlete jednoho do toho hotelu, ostatní zůstante někde ve městě, aby se zdržoval kolem Vás a neměl čas Vás na ubytku předběhnout.
Jinak Marakeš super, Fez super, Varzazát (ted nevím jak se to píše)+ ten neznámější kasbah tam okolí (byl i snad v nějakým filmu..Tip: u brány stojí samozřejmně "výběrší vstupu", ale stačí kasbah obejít z druhý starny-není opevněnej úplně kolem dokola - a seš tam grátis ) + údolí řeky Drá až do Mhamidu (přes Zagoru) super (datlový oázy a háje a všude samej kasbah)-navíc u toho Mhamidu nejsou ty duny tak turisticky profláklý jak v Chebi (ale zase jsou prej menší údajně)-klasická noc v nomádským táboře v dunách + vše co k tomu patří (jinak slibovaná jízda teréními vozy = že nás asi devět jelo v nějakým starým žiguliku :lol: ), jebel tubkal, Ar Rachidia (nejvíc doporučuju pokud chce někdo vidět maroko v jeho nejsyrovější verzi-není tam nic zajímavýho pro turisty, takže tam ani nejezděj, takže syrovej marockej život-docela punk-sem čuměl :lol: ), Casa - nic moc (ale dost kulturní šok pro nás oproti jihu, kde jsme začínali-ženská v sukni a na podpatkách :) ), Meknes průměr, Chefchaouen (šešuán) - modré město-fakt pěkný + poučná exkurze do místních hašišových manufaktur, ale mě se paradoxně nejvíc líbilo v Rabatu (exotické-marocké a přitom dost evropské, řekl bych středomořská atmosféra). Příště asi Mara a jih po agadir, a tam si trochu zkusit zasurfovat....

S nahanecema a nelegalnima pruvodce ma to zas tak hrozne neni..daji se pomerne setrast..horsi jsou samozvani hlidaci auta kdekoliva kdykoliv..s temi jsem mel nekolik výstupů..tedy asi nejvetší v Rabatu..tam nakonec asistovala i policie.

Ten kasbah je Ait Ben haddou..mooc pekné místo...vědí to a zkoušejí vstup..ale při troše asertivity nakonec s nadávkami odejdou..

A k místům..ješte určite ruiny ve Volubilis, El Jadida, staré a ne moc turistické město Tarudant a jestě na jih od Agadiru okruh Tiznit-Tafraút.

nějaké fotky tady - http://petrhingar.com/front/peage/maroko.html

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011 11:36 
Diskutér

:roll: no a ti "ultras" nahaněči se vyskytujou jen v medině nebo i v Guelizu zamnou polezou?

PříspěvekNapsal: 17 úno 2011 17:44 
Diskutér

Silne pochybuju,ze by za Tebou lezli naky nahaneci do Ville Noville,kde uztusim Gueliz je..
Co se tyce odrazovani,tak se mi vyplatila cista ignorace,jako by tam naprosto vubec nebyli,pripadne odpoved na "where r u from" typicky vymejslet si uplne novy zeme...Kupodivu Bradavice jeden znal,takze to chce fakt zapojit fantazii :D..
No a uplne nejjistejsi je mluvit po vasem a naprosto zplna hrdla rict co si o nem myslis..sice Ti mozna nerozumi,ale kdyz to myslis vazne,tak je to z intonace a vyrazu obliceje snadny pochopit a porozumi tomu kdokoliv bez ohledu na to,ze nerozumi konkretnim slovum...
Kombinace tehlech tri technik, jeste nikdy nezklamali..je teda fakt,ze sem v Maroku byl uz asi 5x,takze uz sem se krapet otrkal a hadam,ze me uz nic neprekvapi...

Teda ted naposled me prekvapila jedna prostituka,co se mi snazila dat nejakou nabidku...to me krapet vyvedlo z miry,ale to je asi tak secko.. :)

PříspěvekNapsal: 18 bře 2011 16:24 
Kolemjdoucí

Přesně tak. Na heloumajfrendy a jiné nouplísáky v Maroku se mi osvědčila čeština. Nezastavovat, nekomunikovat. Rukou udělat odmítavé gesto. Pokud pořád skotačí kolem vás, pak se zatváříte ustaraně a na jakýkoli pokus o komunikaci sice za stálé chůze odpovídáte, ale ve vaší režii (zcela vážně, s kamennou tváří, jak kdybyste mu něco opravdu zaujatě vysvětlovali, se zvednutým obočím a takovým tím odmítavým tónem na hranici výhrůžnosti):
"Hello, my friend."
"Skákal pes, přes voves."
"Where are you from?"
"Přes zelenou louku."
"What?"
"Šel za ním myslivec, rozumíš vole, normálka myslivec, péro na klobouku."

(Občas proložit pár bonusovými slovy, aby z toho ta rýmovačka tak nečišela.)

Když ho neodradí ani celá sloka, lze se zatvářit nasupeně a zařvat mu do ksichtu: "Žes tak vesel stále."

Osvědčená témata takovéhoto hovoru: Skákal pes, Pec nám spadla a kamarád otestoval Šla Nanynka do zelí.

Pokud udržíte vážnou tvář, škaredáka se zbavíte nejrychleji. Za rohem se můžete vynachlámat dosyta.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2011 16:55 
Diskutér

:lol: :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 18 bře 2011 16:56 
VIP

Nazdar Egi :)

Trochu jsem upgradoval tvoji taktiku - místo vovsa jsem na všechno říkal "no" a hele jak jsem pochodil:

- Helloumayfriend, whereareyoufrom?
- No.
- ??
- No.
..pauza
- Whereareyoufrom?
- No.
- Germany? - No. - Polland? - No. - Sweden? - No. Russia? - No. atd 2 minuty a to už byl nasranej.
- You must be Jew!
- Why?
- Only Jews says "No" for any question!!
pak už dal pokoj. tak bacha :)

PříspěvekNapsal: 18 bře 2011 20:23 
Diskutér

V Marrakechi jsme byli letos v únoru, měl jsem obavy z dotěrnosti místních obyvatel. Nechci moralizovat, ale myslím, že výše uvedený postup není třeba. Při respektování jejich kultury úplně postačilo s úsměvem mírně zakývat hlavou ( na znamení záporu ) a říci "non merci" . Neměli jsme potom nikdy problém, pouze jednou, cestou z Imlilu jsme v Asni narazili na skutečně neodbytného, ale výjimky jsou přece na celém světě.Snažím se vždy chovat jako host, respektovat místní kulturu a zvyky.....

PříspěvekNapsal: 26 bře 2011 09:34 
Diskutér

Ahoj, podle hledání se mi zdá, že toto je nejobsáhlejší diskuse o Maroku. Budu v květnu na 2 dny ve Fezu (ubytován zde: http://www.fez-riads.com/riad_dar_skalli.htm - chtěl jsem v rámci možností tradiční, pohodlné, čisté a bezpečné místo) a chci se zeptat na pár věci: a) máte dobrou zkušenost s touto http://www.fez-riads.com/medina__maps.htm nebo jinou mapou pro samostanou orientaci ve středu Fezu; b) jak je to s možnostmi nákupu potravin - jsou v tomto městě alespoň nějaké slušné večerky s balenými potravinami pokud ne přímo supermarkety třeba francouzského původu?; c) taxík z letiště Vás hodí k jedné z městských bran a pak se jde, předpokládám, pěšky do hotelu?; d) jak je to s bezpečností pro samotného cestovatele (jsem světlejší a vyšší typ á la Švéd :-); e) Jsou ve Fezu nějaké slušné kavárny, kde je dostatečná hygiena? Miluji kávu a moc rád bych ochutnával místní způsoby přípravy, ale podle toho, co jsem viděl v Izraeli a Turecku, jsou někdy místní podniky v arabském světě příšerné špeluňky.

PříspěvekNapsal: 26 bře 2011 10:03 
VIP

V Maroku je v oblasti ubytování a stravování hodně velkej rozstřel, můžeš si v obojím vybrat od hodně levného po hodně, hodně drahé. Ceny jsou odpovídající kvalitě. Lepších kaváren je ve Fezu hafo, zvláš ve ville nouvelle. A káva je opravdu skvělá. Sehnat drahé importované potraviny není problém, ale přijde mi to škoda, proč neochutnat skvělou místní gastronomii?

PříspěvekNapsal: 26 bře 2011 10:27 
VIP

Stravování, hygiena:
ačkoliv mám z Maroka dojem, že na hygienu kolem potravin moc nedají (maso k prodeji visí venku volně na ulici...), neslyšel jsem, že by tam byly časté problémy s rychlým běháním :D
ani nám nic nebylo, přestože jsme jedli v nejlevnějších stáncích a pili místní vodu (někteří :) ).
Držíme se zásady, jíst tam, kde jí i hodně dalších lidí a zatím nám to vychází.

Velké obchody a samoobsluhy:
V Marrakechi je velký Carrefour, prý jediný obchod "západního typu" ve městě. Prý má taky dost "západní ceny" :D
Ve Fezu by mělo být taky podobné obchodní centrum otevřeno tento rok.
http://fezguide.blogspot.com/2010/08/ca ... n-fez.html
V Marrakechi jsme narazili pouze na malé stánky na ulicích.

Ve Fezu jsem nebyl, takže za sebe můžu jen tak obecně.
Mapa se mi zdá na marocké poměry velmi dobrá.

Hammamy - dotaz
Sám bych se rád zeptal, jestli někdo máte zkušenost s návštěvou místních hammamů?
Měla by to být parní lázeň, sauna, masáž, nevím jestli i klasický bazén podle evropských poměrů?
Přemýšlím, jestli bychom tam po návratu z hor nezašli. Máte někdo zkušenost?

PříspěvekNapsal: 26 bře 2011 11:17 
Diskutér

Děkuji. Aby nedošlo k nedorozumění, já v žádném případě neodmítám místní gastronomii - ba naopak. Všude, kde jsem, se snažím maximálně ochutnávat lokální jídlo. Jen nechci, aby mně pak bylo díky špatné hygieně zle (slabý žaludek) a proto dávám přednost kvalitnějším a čistým podnikům a obchodům s potravinami.

PříspěvekNapsal: 26 bře 2011 11:27 
Diskutér

:) Tak to ja jsem našel v Marrakeši 2 supermarkety .jeden je skoro u mediny před branou Bab Nkob a ten druhy byl ve Ville Nouvelle v blizkosti Place Abdel Noumen Ben Ali ;) A pak je tam ještě jeden obrovsky na konci Ville Nouvelle ale ten už je dost daleko-spiš na nakupy autem.

PříspěvekNapsal: 26 bře 2011 11:35 
VIP

Marco píše:
:) Tak to ja jsem našel v Marrakeši 2 supermarkety .jeden je skoro u mediny před branou Bab Nkob

tam jsme byli, když jsme šli pěšky k Bab Doukala. Asi jsem byl slepej :( Dá se to najít? přímo u té brány bab knob? Jaký je ve skutečnosti rozdíl mezi cenama tam a na běžném stánkovém obchodě?

PříspěvekNapsal: 26 bře 2011 12:22 
Návštěvník

persona píše:
Děkuji. Aby nedošlo k nedorozumění, já v žádném případě neodmítám místní gastronomii - ba naopak. Všude, kde jsem, se snažím maximálně ochutnávat lokální jídlo. Jen nechci, aby mně pak bylo díky špatné hygieně zle (slabý žaludek) a proto dávám přednost kvalitnějším a čistým podnikům a obchodům s potravinami.

Nam se osvedcilo, a nic tim nezkazis, vzit s sebou slivovici a pred a/nebo po jidle si dat zdravotniho loka.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 247 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina