Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 19 srp 2019 00:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Sofie (SOF)
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2010 14:41 
Návštěvník

Ahoj,
máte někdo zkušenosti s tímhle městem, letištěm? Přiletím tam cca ve 2 ráno. Funguje doprava do centra i po půlnoci, je takhle v noci město bezpečné?
díky za Vaše rady!

Předmět příspěvku: Re: Sofie
PříspěvekNapsal: 30 kvě 2010 16:14 
Návštěvník

Asi priletis s OS v 01.30,z letiste uz zadny autobus nejezdi,ale ja si vzdycky vemu taxi,ale pozor v zadnem pripade neakceptuj cerne taxikare.Ber jen zlute taxiky,maji viditelne oznacene ceny,a cesta do mesta stoji okolo 10 BGL po Orlov most do 15 BGL az na vlakove anebo bus nadrazi(jsou vedle sebe)Nikdy jsem problemy nemel a Sofie je docela bezpecne mesto,prosel jsem ho nescetnekrat sam v noci a bez problemu.A v pripade ze by snad mel byt problem pri placeni taxi coz nepredpokladam tak chtej"smetka ta"(uctenka,je povinnen ji vytisknout na pozadani a potom urcite zkrotne

Předmět příspěvku: Re: Sofie (SOF)
PříspěvekNapsal: 08 říj 2013 15:04 
VIP

Sofija - SOF - Летище София (zatím se Bulhaři nerozhodli pro žádnou tak významnou osobnost, aby si zasloužilo nést její jméno :lol: ):
Letiště leží jen asi 5 km severovýchodně od centra (běžně jsou nad městem k vidění startující nebo přistávající letadla v malých výškách), v části Vraždebna. Má dva terminály - teminál 1 velikostí připomínající asi tak nádraží v Kolíně (jak tam mohli odbavovat 3 milióny lidí ročně nechápu), kam přilétají chartery anízkonákladovky (tzn. hlavně Wizzair) a asi kilák od něj nový, sterilní, eurounijní "Terminál 2" hlavně pro domácí Balgaria Er.
Oba dva terminály spojuje s městem především linka 84, jezdící vcelku hustě (během dne po 8-10 minutách, později večer 20-30 min v rozsahu 5:00 - 24:00) na konečnou "Ulica General Gurko" u Univerzity, důležitější je ale předposlední stanice "Ploščad Orlov most" s možným přestupem na metro (které by ve výhledu mělo dorazit až na letiště), stanice "Sofijski Universitet". To už jste na jihovýchodním okraji centra a na většinu míst v něm se případně dá dojít. Na autobusovou a vlakovou stanici (vedle sebe na sever od centra) už se teda asi vyplatí investovat ještě jednoho lva do metra (které tvoří jakousi smyčku, takže i když má opticky dvě linky, souprava v stanici Obelja přejde plynule z jedné na druhou, čili na "Centralna železnopatna gara" můžete buď absolvovat docela dlouhý přestup v uzlu Serdika, nebo máte-li víc času a těžké kufry to objet přes Obelju).
Pak je na letišti ještě linka 384, která z nějakého důvodu jezdí jen od tří odpoledne do sedmi večer a jen na prozatímní konečnou metra "Mladost 1" - nebrat.
Cena jízdného v říjnu 2013 byla 1 lev (asi 13 korun, lev je fixován na euro ve stejném poměru jako byla německá marka tj. asi 1,956:1). Jízdenky se dají koupit v automatu na letišti, který bere i bankovky (do 20Lv), ale nebere karty. Směnárna na letišti měla kurs 1,90 lva za euro, ve městě se dá dostat i na 1,94 lv/€, pokud vám to stojí za to (a bacha na různá šméčka známá i od nás). Pak ještě existuje celodenní jízdenka za hodně výhodné 4 lvy, jen se musí před vlezem do metra "aktivovat" (pokud si ji nekupujete přímo tam, ale někde v budce na ulici) načtením čárového kódu do systému. Bez jízdenky se do metra nedostanete, tramvaje/trolejbusy/autobusy jsou bez průvodčích, ale občas narazíte na revizora.
Samozřejmě místním koloritem jsou přidrzlí "taxi, taxi" taxikáři, kteří vám budou klidně tvrdit, že na letišti žádná MHD není a že s nimi je to daleko lepší - prostě Balkán.

PříspěvekNapsal: 15 kvě 2017 13:31 
Tazatel

hladam nejake rady, co zaujimave nevynechat za polden v centre ( ~3pm-polnoc)
Zatial mam
- blvd Todor Alexandrov a jeho pametihodnosti
- blvd Vitosa

PříspěvekNapsal: 16 kvě 2017 06:26 
VIP

najest sa v Happy Grille :), architektonicky divoky je Narodny palac kultury, pred par rokmi odtial bola ja celkom pekna vyhliadka z neho na mesto.

PříspěvekNapsal: 11 črc 2017 08:59 
Diskutér

Tak jsme koupili 11. - 18.10. z Bratislavy do Sofie a zvažujeme, jaký program...zatím to myslíme rozdělit mezi Sofií a Plovdiv a omrknout tyto města a nějakýma výletama do okolních hor..uvítal bych nějaké další typy..jak v Bulharsku veřejná doprava vlaky, busy ? Dík za případné info.

PříspěvekNapsal: 11 črc 2017 09:08 
VIP

Sofia je tak na dva dni, tak nemusis nic delit :)
busy a vlaky chodia :) toto je taky ich idos http://www.bgrazpisanie.com/en
tam by som uz napchal asi aj Veliko Tarnovo a urobil taky okruh Sofia, Tarnovo, Plovdiv...mozno niekam do kopcov po ceste

PříspěvekNapsal: 11 črc 2017 10:07 
Diskutér

Busom sa vieš do 7 hodín dostať celkom lacno aj k moru, alebo sú tam aj ceny okolo 60€ s air.bg

edit: nevšimol som si, že je to október a nie august, takže more asi bezpredmetné :)

Naposledy upravil palsoft dne 11 črc 2017 10:37, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 11 črc 2017 10:26 
VIP

Tak jsme koupili 11. - 18.10. z Bratislavy do Sofie a zvažujeme, jaký program
Tohle mě nikdy nepřestane fascinovat... koupím letenky a pak teprve vymýšlím, proč tam pojedu?
Samozřejmě by bylo dobré napsat, co za téma vás nejvíc zajímá (jestli vás něco zajímá a není to jen čárka, že jsem tam byl).
V Sofii nebudete druhý den vědět, co s volným časem, pak je nejlepší vyrazit na Vitošu.
Takové to klasické must-see je Rilský monastir, Veliko Tarnovo, Plovdiv, Varna (plus Nesebar, ale ten je spíš na léto). K tomu bych přidal nějaký trek v pohoří Rila (pokud vás to zajímá - nevíme) a tamní ledovcová jezera (ale konec října tam už jsou hodně studený rána), když to bude cestou tak i Starou Planinu (např. skalní město a hrad Bělogradčik nebo Kazanlak = Údolí růží a thrácké hrobky). O tom se dočtete v každém průvodci, ale ono těžko radit takhle nějak obecně.
Vlaky jezdí solidně, s větší vzdáleností od Sofie jejich počty klesají. Jízdní řád zde: http://p.bdz.bg/p/u/putevoditel-vutr-vl ... a-8166.pdf
Autobusy jezdí všude, častěji tam, kde je větší poptávka (např. ta Rila), nebo si můžete pořídit "organizovaný zájezd" někde v cestovce.

PříspěvekNapsal: 11 črc 2017 12:19 
Moderátor

helvetica píše:
Tohle mě nikdy nepřestane fascinovat... koupím letenky a pak teprve vymýšlím, proč tam pojedu?.

Tohle je můj člověk. Nejdřív letenky, a pak všechno ostatní. Všude je něco, tak proč to zjišťovat před koupí letenek :-). Btw nemáte někdo tip co dělat 3 dny v Astaně v zimě? Byly levné letenky... (off topic otázka - prosím neodpovídat :-)).

PříspěvekNapsal: 11 črc 2017 12:32 
VIP

este Astana v zime chapem, keby sa niekto opytal, kedze tam nepoznam vela ludi co by tam vobec bolo a este aj v zime :D
ale ked sa niekto opyta nieco taketo verejne na internete, tak doplacu mi je :cry:

Přílohy:
19965096_10158887383630304_439723897_n[1].png
19965096_10158887383630304_439723897_n[1].png [ 14.01 KiB | Zobrazeno 2733 krát ]

PříspěvekNapsal: 11 črc 2017 12:39 
VIP

bez ironie...ja si myslim uprimne ze vsude naozaj nieco je. niekde menej, niekde viac ale na ten vikend sa najde vzdy

PříspěvekNapsal: 11 črc 2017 14:25 
VIP

to ovi1:
nevím kolik vás jede. Nevyplatí se vám půjčit auto? Letíme na konci září a auto na 5 dní vyšlo cca 50Euro

PříspěvekNapsal: 11 črc 2017 18:55 
Diskutér

to Alexx: asi 20 km za Astanou je bývalý ženský gulag, dnes je tam malé muzeum a nějaké info tabulky, taxíkem to stálo asi 2 stovky. Na jméno si časem vzpomenu. Jinak bych řekl, že kolem Astany není vůůůbec nic, kór v zimě.

PříspěvekNapsal: 11 črc 2017 20:33 
Diskutér

[quote="helvetica"]Tak jsme koupili 11. - 18.10. z Bratislavy do Sofie a zvažujeme, jaký program
Tohle mě nikdy nepřestane fascinovat... koupím letenky a pak teprve vymýšlím, proč tam pojedu?

Já vím naprosto přesně proč tam pojedu, prostě jen tak, pro (_I_)...v centrálním Bulharsku jsem ještě nebyl, zpáteční letenka je za 20 éček, jsem v důchodu a účelně jsem se na různé cesty v životě najezdil, až dost a čumět z okna, nebo sypat vrabcům se mně ještě nechce...vždy jsem se tady dozvěděl dost konkrétních informací k příslušné destinaci a proto se ptám...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina