Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 14 lis 2018 22:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 705 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 47  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: AZair.cz - Low Cost search engine
PříspěvekNapsal: 22 úno 2011 17:29 
Diskutér

Zdravim vsechny

Zacal jsem pracovat na vyhledavaci letenek AZair lowcost search engine
a hledam testery teto aplikace. Potrebuji vedet Vase nazory co a jak vylepsit
a jake funkce implementovat. Program pracuji nad daty ktere vyhledal program
Azoun nekdy 10 unora. Vysledky dokaze vyhledat velice rychle v dtabazi je
asi 900 tisic zaznamu o letech. Vyhoda je ze hleda vice prestupu nez dva
a za velice kratkou dobu

Zde je prvotni verze na vyzkouseni.

http://www.azair.cz

Petr Blaha

Předmět příspěvku: Re: AZair lowcost search engine
PříspěvekNapsal: 22 úno 2011 17:31 
VIP

přijde mi to nepřehledné ohledně designu (výsledky) a navíc by to chtělo je umět všemožně seřadit...

PříspěvekNapsal: 22 úno 2011 18:12 
Diskutér

1. asi jsem nepochopila, na co se zadava to druhe datum.

2. ocenila bych moznost ‘include nerby airports’. Priklad: na dotaz PRG-BRU to najde lety s dvema nebo tremi prestupy. Pritom existuji prime lety PRG-CRL, a CRL je 60 km od BRU. Netusim, jak slozite je zjistit potrebne udaje a naprogramovat to, ale jako narocny tester/uzivatel si prat muzu, ne ? ;-)

3. preklep ? ‘define legs as a overs’

4. taky bych prosila zprehlednit vysledky

jinak dobry pocin, tesim se na plnou verzi !

PříspěvekNapsal: 22 úno 2011 22:14 
Diskutér

me se to libi. hodilo by se mi tam jeste, kdyby to umelo hledat zpatecni lety - vyhodne kombinace omezene treba poctem dnu nebo penezni castkou. a trea muticity???
jinak hodnotim velice kladne........vzhled ted neresim, ten se da doladit postupne

PříspěvekNapsal: 22 úno 2011 22:59 
Diskutér

Dobrý večer

Děkuji za odpovědi. Tato prvotní verze ješte není zdaleka dotažena.
Jako todo je tam zmíněno udělat našeptávač podle zadání letiště a také vyskakovací okno na zadání datum. Takže to není až tak moc uživatelsky přívětivé.

Další krok bude dodělání funkčnosti ve stylu chci letět na minimální a maximální počet dnů
v období od 1 DO 30. a chci let tam ve Ct a Pa nebo So Najdi mi nejlepší ceny

To že někam nic nenajdete na nějaké letište je způsobeno tím že ten den nenavazují lety
takže jediná možnost je někde přenocovat. Tato varianta mi také funguje ale je časově a paměťově náročnější protože přibývá letů které se musejí prohledat.

Petr

PříspěvekNapsal: 23 úno 2011 16:04 
Moderátor

Ahoj, jednoznačně palec nahoru!

Chtěl jsem se zeptat, zda neplánuješ doplnění i klasických dopravců?

PříspěvekNapsal: 23 úno 2011 16:34 
Kolemjdoucí

Ahoj, fajn věc. Měl jsem také něco podobného v plánu, ale já mám v hlavě tolik uživatelský funkcí v hlavě že na to prostě nemám čas.

Ale k tvému projektu, jak je tu psáno, první zapracovat na základních funkcí a pak něco testovat. Hlavně zpracování výsledku, které jsou na nové stránce(stačí data přes Ajax hodit pod form. Stačí použít trochu js. DatePicker to je otázka asi 3minut ;)

Zajímalo by mě ta datová čast, ty jsi někde nabral data z azuonu z kterých teď čerpáš?

PříspěvekNapsal: 23 úno 2011 19:12 
VIP

jinak dokážeš si představit na jakejch mašinách by to muselo běžet aby to dokázalo porazit výkon desktopovýho azuonu? A jestli to bude fungovat pouze na nejakym importu z Azuonu tak stejne nepokryjes vsechny mozny kombinace a ceny nebudou aktuální... toť k datové sekci

PříspěvekNapsal: 23 úno 2011 19:44 
Kolemjdoucí

Carlosi: nevím nakolik seš obeznámen s možnostmi. Ale jelikož azuon, využívá DB vzdáleně. Je vcelku parodujicí tvá poznámka o výkonu.
Když bude aplikace na slušném hostingu tak je ten výkon srovnatelný, ne-li rychlejší. Jedná se vprvní řadě o optimalizaci dotazu a zpracování.

A pokud by aplikace jela na dedicated serveru tak je to rozhodně rychlejší než desktopová aplikace. A dotazy tohodle typu jsou jednoduché, když neberu vpotaz, vícero mezipřistání,vícero možných letišť.

Nehledě na to Azuon je neskutečná prasárna. Co jsem si software nainstalovat beží dotaz neskutečnou dobu než něco kloudného vyprodukuje. Zadalší, se dá zátěž rozložit na vícero části. Možné to určitě je, ale muselo by se to napsat pořádně o tom žádna.
Každopádně si pořád myslím že web. aplikace, je daleko přívětivější, a má daleko více možnosti s propojením(soc. síti), online modu, napojení map. atd atd.

PříspěvekNapsal: 23 úno 2011 19:56 
VIP

Harmoniko, ale zapomínáš že valná většina vyhledávání Azuonu jede online, přímo z webů aerolinek to scrypuje tvůj počítač. Proto to trvá takovou dobu - ne kvůli tomu že by to bylo špatně napsané.
A navíc - když hodíš aplikační logiku na nějaký server s hostingem sebelepšim, tak tě za chvíli razdva odstřihnou - protože není problém zjistit, že jim jedna a ta samá IP adresa screen scrapuje jejich web a konečná. V tom tkví to kouzlo desktopový aplikace a proto nemáš šanci tohle nasadit online...

PříspěvekNapsal: 23 úno 2011 20:09 
Kolemjdoucí

Carlosi: Právě proto píšu že je to prasárna: jinak řečeno je to šité horkou jehlou. Proto si myslím že taková aplikace má jedinou možnost když bude mít data, možnost aktualizovat sama, přímo z jednotlivých společností. Tzn. Každou hodinu by se aktualizovala DB, samořejmě tam by byla největší zátěž, ale jelikžo programuju už nějaký pátek, v případě SOAP by to byla podle mě maličkost, hlavně těch změn za hodinu přeci jen udělají pár - předpokládám.

Koukám že jsi nečetl pořádně, psal jsem že je to na hostingu možné - ne že je to ideální. Ideální je dedicated server, na kterém ti muže běžet co chce :) A věř že stím mám bohaté zkušenosti. Takže odstříhávání je zbytečná námitka. Jednoduše řečeno, dedicated server a web. aplikace bude mít vždy větší uživatelskou flexibilitu než desktopová aplikace -> pokud tahá data online z DB, nedej bože prásácky parsuje vyhledávání webové stránky ta deskt. apl.

Jak jsem psal už jinde, největší problém vidím v Datech. Pokud nejdou aktualizovat přímo od společností je to kničemu. Nadruhou stranu je to podle mě maličkost. Nehledě na to jedná se o browser ne žádnej přeprodej. Aspoň tak tkvěla má myšlenka této aplikace. Prostě a jednoduše webová aplikace jde udělat, určitě nebude pomalejší, a rozhodně nabizí daleko více možností. To jsou prostě fakta.

PříspěvekNapsal: 23 úno 2011 20:16 
VIP

Harmonica: Ty v tom vidíš prasárnu-já v tom vidím genialitu, proto to funguje tak jak to funguje - data jsou maximálně aktuální a každej si to hledá sám na svoje triko. Trochu to vylepšili, že se ukládají proběhnutý vyhledávání do jakési centrální databáze, takže se nemusí prohledávat vše, ale pořád mi nedochází jak chceš obcházet to, že ti ty data bude screen scrapovat tvuj server? To jako bude furt měnit ip adresy přes různý proxyny, aby tě neblokli, nebo jak si to představuješ?

Edit: Jestli to chápu dobře tak si představuješ, že každý, kdo si u sebe pustí Azuon tak si u sebe zároveň pustí dedicated server, kterej bude furt skenovat ty stránky aerolinek a výsledky odesílat do centrální databáze?

PříspěvekNapsal: 23 úno 2011 20:29 
Kolemjdoucí

No asi nejsi moc zběhlý v programování nebo jsi asi nečetl výše popsáno. Je to vcelku prosté. Letecká společnost. Např. rayinar má nějakou DB letu. Ty data o letech, by poskytoval přes můstek(RPC,SOAP). A já bych je aktualizoval ke mě na server. Funguje tak vlastně princip Dodavatel - Prodejce třeba na Eshopu. Máš dodavatele, ten nabizí sortiment - ty si ho pravidelně(1x denně např. aktualizuješ se svou DB) a zakáznicí pak vidí data z tvé DB.
Žádný prasácky vykrádání dat přes webovej crawler nebeží - zaprvé je to v mnoha webech nezákoné a zadruhé pomalé.

Je to vcelku prosté a fungují tak veškeré komunikace serverové na webu. Např. pokud znáš Sreality. Jak myslíš že dostávájí data z jednotlivých realit? Jednoduše, každá realitka zapomocí RPC kanálu aktualizuje data přímo do Srealit serveru. Takhle v ideální případě bych to udělal i já. Protože by aktualizace spouštěl např. Raynair, v případě že by něco z aktualizoval a já bych akorát udělal logiku vyhledávání a kombinací.

Ale nejsem v letech a těchto vodách kovanejch. Takže netuším nakolik je možné si nakombinovat např. Let s 1 mezipřistáním přes dvě letecké společnosti. Můj plán byl prostě vyhledávač typu azuonu, postavený na datech od společnosti u mě na serveru. Bouhžel si myslím že společnosti zatím nic takového neposkytují, takže by se musely všechny tyto můstky vybudovat. Ale nadruhou stranu stačí postavit 2-3 větší společnosti, a popularita serveru pak donutí samy aerolinky publikovat data protože takto získají daleko rychleji zákazníky.
Nakolik je to možné a realizované v této branži netuším. Možné to však určitě je.
Každopádně bych určitě nic "screen scrapovat" nemusel.

PříspěvekNapsal: 23 úno 2011 20:36 
VIP

Harmonica: Achjo, mě to pořád nedochází ne proto, že bych nebyl zběhlý v programování, ale protože jsem celou dobu nepochopil, že tobě nedochází, že ty aerolinky ti tu databázi nedají... prostě nedají - ani za ň... kor Ryanair, kterej je zrovna např. pro Azuon klíčový (navíc nově dokonce přidali captcha na jejich stránky a azuon to musí překonávat)

PříspěvekNapsal: 23 úno 2011 20:46 
Kolemjdoucí

No pokud nemáš něco takového nedoloženého je asi zbytečné to tvrdit. Obrana rayinaru primárně vznikla, díky překupníkům. Což je logický tah. Já bych ty data tahal díky dohodě s rayinarem, to zaprvé.
Zadruhé jak jsem psal už minule. Podle mě je to pro ně pouze výhoda. Já jim poskytnu více klientů oni mi data pro lidi aby mohly vyhledávat.

Vem si co by dělal takvoej google, kdyby nemohl sosat data ze stránek? A co lidi dělají, aby byli vidět tak je googlu ještě podstrkují a optimalizují. Myslím si že v aplikaci mé myšlenky by to mohlo jít stejnou cestou.

Je to podle mě jen o dohodě. A přínosem je to pro obě strany. Upozorňuji že se NEJEDNÁ o přeprodej letenek. Takže by pak rezervace, probíhala přesměrováním na rezervační formulář rayinaru - ušetřena práce opět pro ně.

Jak říkám, fungují tak už desítky odvětví. viz. vyhledávače dovolených, aut, realit. Je to buď pouze o tom že takovou komunikaci s těmito společnostmi nikdo neudělal, nebo k tomu teprve dojdou. Reálné to dle mě je. Jen nemám čas se tím zaobírat.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 705 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 47  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina