Diskusní fórum AKČNÍ LETENKY.com

Právě je 21 zář 2019 20:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 261 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ethiopian Airlines
PříspěvekNapsal: 10 zář 2017 20:34 
VIP

zennie píše:
vyrazit na výlet do města, asi především do národního muzea, které mi bylo doporučeno (dík Petře! nevyšlo, ale doufám po cestě zpět).
JJ, Lucy, po dlouhou dobu nejstarší nalezený hominid (Australopithecus afarensis), stojí za těch 10 Kč vstupu.

PříspěvekNapsal: 10 zář 2017 20:37 
VIP

co máte všichni s tim máslem? Meal trays jsou chlazený, takže logicky roztíratelnost nic moc. Když bude roztíratelný, tj. rozteklý, může taky bejt zkažený. Když ho chci měkčí, dám ho na teplý místo (ne tam, kam myslíte, třeba na misku s teplym jídlem), a je měkký hned. A jestli to používáte k promazání úplně něčeho jinýho než jídla, stačí si vzít tubu něčeho vhodnějšího, která je menší než 100 ml, jak už tady bylo doporučováno kýmsi po výletu do Asie. Nemluvě o tom, že tělesná teplota to rozteče sama o sobě. Chápem se?
Mimochodem hominid zní strašně. To je novej výraz pro letušáka?

PříspěvekNapsal: 11 zář 2017 14:01 
Diskutér

zennie píše:
sice neseděla konfigurace ze Seatguru - zabral jsem 28L jakožto emergency, ve skutečnosti byla emergency řada 30. Ptal jsem se letušky, jestli takhle mají konfigurované všechny Dreamlinery

Ano, maju 2 verzie 787, ja som sa takto omylom zacheckoval do rady bez okna, ktora mala byt o 2 rady za mnou ;)

a zaujmave je, ze vacsina gold vyhod (boardovanie, blokovanie middle seat) mas uz aj s lubovolnou silver kartou celej *A

PříspěvekNapsal: 11 zář 2017 14:46 
Diskutér

Ethiopian co se týče statusových členů, tak je úplně dokonalé. Skoro do všech FFP zapisuje 100%. Posledně jsem zvažoval, že i do USA poletím s něma z Dublinu, protože jsem potřeboval míle na prodloužení.

PříspěvekNapsal: 11 zář 2017 15:00 
VIP

Jo jo, nakonec mi to doporučilo víc zdrojů, tak tam snad pak zajdu.

Máslo nic, to je jen má obligátní neškodná narážka na tripreporty z vedlejšího fóra ;) Brume že zrovna ty nemáš přehled? Možná máslo používáme každý k něčemu jinému :D

O silver kartě ani nevím, vím, že tam brali Silver u Sheba, u *A silver tam explicitně psán nebyl. Zajímavé :) Každopádně s blokováním sedačky jsem se u *A ještě nesetkal (ani z doslechu).

Jo jo, jak říkám, zvažuju ještě jednu cestu, i když teda tam mířím do Vietnamu, takže KUL nebo MNL, o kus míň mil než NRT/PVG. Budu muset posledních cca 3k mil dohnat někde v Evropě, asi se pak budu muset poradit, nejlépe mi zatím vychází A3...

Naposledy upravil zennie dne 11 zář 2017 18:23, celkově upraveno 2

PříspěvekNapsal: 11 zář 2017 15:29 
Diskutér

Po evropě vycházejí rozumně jen A3, protože ostatní nedávají do TK skoro nic. Loni bylo plno zajímavých jednosměrek přes Atény z/do Istanbulu z/do Vídně, Varšavy a Prahy. Každý jeden směr hodil okolo 800-1000 mil.

PříspěvekNapsal: 11 zář 2017 16:01 
VIP

Já koukal po nesmyslech typu DUB/LHR/MAD z VIE/PRG. Cena cca 4k, 70 % mil. Letenky do IST a celkově východním směrem stály jen o něco málo míň, vývar vzhledem ke vzdálenosti o kus horší. Hodilo by se mi možná TBS, ale o kus dražší. Případně se příštím ET vrátit na západ a pak otočit DUB-ATH-LHR-ATH-VIE, taky to nestálo moc :D Ale pořešíme případně asi vedle.

PříspěvekNapsal: 01 pro 2017 19:15 
VIP

Tak ještě jednou zhodnocení mého podzimu na palubě ET:

VIE-ADD-(HKG)-NRT/PVG-ADD-VIE
DUB-ADD-(BKK)-MNL-(BKK)-ADD-ARN

1. Celkově

Dojem furt docela průměrný, srovnal bych třeba s CA. Což znamená - preferovaná aerolinka to pro mě nikdy nebude, ale bude-li někdy zásadně výhodná cenově, trasou či jinými benefity, nebudu mít větší problém vzít znovu. Ač to vypadá divně, lítat do východní Asie přes ADD není vzdálenostně o tolik větší nesmysl jako lítat přes DXB apod., spíš jsou hloupé tranzity, kdy se přiletí ráno a odlétá v noci. Poprvé a podruhé člověk ocení, že se dostane do zajímavé destinace, potřetí už toho má dost.

2. Tranzit

Co se tranzitu týče, vyzkoušel jsem nakonec celkem 4x. V Evropě víceméně nevěděli, co po nich chci, zatímco v Asii vždy dávali voucher sami, podle čehož soudím, že z Evropy se lítá akorát do afrických destinací, kde čekačky nejsou, zatímco z Asie jsou lety navázány kromě Afriky výhodně asi i do jižní a severní Ameriky, kde už čekačky vznikají. Ve VIE, jak jsem říkal, ani supervisorka která "knows about everything about ET" netušila, co po ní chci, v DUB jsem to ani nezkoušel, protože byl na checkinu 20letý kluk, který nechápal, proč jdu na business přepážku (*G) a short-check kufru do ADD byl nepřekonatelný problém, dokud jsme nezavolali supervisora. Oproti tomu v PVG jsem voucher dostal bez ptaní na check-inu a v MNL ne, ale už ho měli připravený na gatu. Aktivně jsem se po něm nesháněl, protože ani s voucherem se návštěvě transit desku v ADD nedá vyhnout.

Zařízení tranzitu v Addis teda bez větších problémů. Ať už máte voucher nebo ne, musíte najít transit desk. Nás vždy vykládali busem po příjezdu do haly se jde spodním patrem ve 3 ze 4 případů tak stála po cestě ženská a hnala lidi se slovy "all transit this way" do jetwaye, kterým došli o patro výše na přílety. Myšlenka je taková, že tím obejdete security, takže pokud se chystáte hned přestupovat, je to dobré. Ale pokud máte dlouhý tranzit, tak vás to vyžene úplně blbě a budete se několik desítek minut vymotávat ven, takže pozor. Tak či tak dojdete k tranzitní přepážce (ta je asi 50 metrů rovně za tou ženskou, která se vás snaží zmást), kde jsou dvě fronty, které se pohybujou strašně pomalu (aspoň 5 min na člověka). Pokud máte *G nebo letíte v C, běžte zprava, protože tam je přednostní přístup k pravé přepážce, kde vás vezmou hned, jak vyřídí aktuálního člověka. Pokud letíte v Y a nemáte *G, tak běžte do levé fronty, protože v pravé vás naopak předběhne kdokoli, kdo mezitím přijde s *G. Dostanete voucher na hotel (pokud nemáte), návazný boarding pass (pokud nemáte) a žlutou kartičku jako vízum. Právě kvůli té žluté kartičce budete muset na transit desk i pokud už vše ostatní (voucher a bp) máte. Na ten bp pozor, nemusí ho dát automaticky, já ho vždy měl už z prvního letiště, jen v PVG mi dali jen do ADD (což jsem neřešil, protože jsem myslel, žes e pro něj stavím při odletu z ADD) a na imigraci mě pak vraceli, že potřebuju návazný bp, takže jsem musel na přepážku znovu. Na imigraci se teda odevzdává žlutá kartička a je třeba ukázat bp a hotelový voucher.

Po průchodu imigrací případně vyzvednout kufr, celníci a pak těsně před automatickými dveřmi ven do haly sedí někdo vlevo u nepopsaného stolu. Ten vás buďto chytne sám, když uvidí, že máte v ruce voucher, případně doporučuju se ho rovnou zeptat, protože vás doprovodí na přepážku hotelu, případně sám zavolá shuttle. Jenže na těch přepážkách hotelů nikdy nikdo nebyl, jeden z nich ani přepážku neměl, proto jsem se za ním asi 2x vracel, jednou mě donutili to celé obejít přes security, takže doporučuju se poptat hned. V obou případech, kdy jsem měl voucher už z Asie, mi hotel tenhle týpek měnil, protože jednou se nemohl dovolat řidičovi hotelu, podruhé tam hotel vůbec neměl přepážku a nevěděl, jak je kontaktovat.

3. Letiště ADD

Podprůměrné, nic hrozného, ale ani dobrého. Otrava je kontrola už při vstupu, kde bývají dlouhé fronty. Na imigraci taky. Naštěstí, jak jsme tu probírali, je pro *G všude přednostní průchod, ať už při vstupu, samozřejmě checkin, ale i imigrace, oddělená bezpečnostní kontrola. A taky gate dedikovaný pro priority, u něj ještě čekárna (salonek je totiž před kontrolou, což je debilní). Dokonce i infostánky ET jsou zvlášť pro priority. Dále všechny priority zavazadla bez ohledu na let vyjíždějí na dedikovaný carousel, což je příjemné.

Salonek je ale jeden z nejhorších, co jsem viděl. Snad nikde jinde jsem neviděl tak nacpaný, že je problém najít místo (vždy jsem měl odlet mezi 22-24, kolem 23 se vyprazdňoval). Wifi ucházející, jídlo jsem jen jednou trochu ochutnal (docela ok), pivo St Georges a Bavaria. Nějaké víno tam bylo a tvrdý alkohol taky (cca 6 lahví), ale nepřišlo mi, že by se doplňoval. Led v nádobce v ledničce, většinou částečně či úplně rozpuštěný.

Mimochodem short-check nebyl nikdy problém, vždy chtěli i přes 16-18h přestup v ADD posílat zavazadlo až na konec, ale na požádání dali ADD. A když jsem měl letenku MNL-ADD-ARN-DUB (poslední segment operovaný SK, na jedné letence, dokonce už v MNL dali bp i na ten poslední let a vytiskli tag až do DUB), v MNL bez problémů na požádání odbavili "do dvou třetin cesty", tedy do ARN (kde jsem vystupoval, poslední segment jsem nechával propadnout).

4. Tranzitní hotely

Spal jsem ve třech - Harmony, Beer Garden Inn a Afarensis.

Harmony mi dali 2x, vždy když jsem o voucher žádal až v ADD. Týpek, co mě vedl na shuttle, mi jednou vysvětloval, že business cestující bookujou do Harmony, economy do Beer Garden. Já letěl v Y s *G, takže buďto mělo vliv to, anebo prostě neměl pravdu, nedivil bych se, protože spolehlivost informací, které jsem vždy od ET dostal, byla velmi malá. Ale lidi, co se mnou jeli shuttlem, letěli v C. Harmony je fajn, cca 10 minut od letiště, snídaně, oběd i večeře jsou bufet, obojí mix evropského a etiopijského, což velmi oceňuju. Na letiště blízko, taky je tam poblíž obchoďák a supermarket, kde jsem se zastavoval vždy pro levnou kávu ve velmi pěkných baleních - vděčný dárek. Harmony vypadá sice jako starší, ale je asi nejlepší ze všech, co jsem byl. Akorát pozor na pickup, dali mi ho 2 h před odletem a ještě přijel s 20min zpožděním a nebýt všech těch prioritních front, neměl bych šanci to bez předbíhání stihnout. Jinak v pěší vzdálenosti je druhá největší katedrála v Africe, pěkná, jen bacha na scammery, co se vás snaží pozvat na snake dance (podle všeho obdoba čajových dýchánků v Pekingu či Šanghaji), jeden mě otravoval.

Beer Garden Inn je slabší, pokoj temnější, a hlavně jídlo, snídaně chudá, oběd i večeře a la carte výběr z asi pěti západních jídel (stejný výběr na oběd i večeři), což bylo asi tak kvalitní, jako kdybych se já pokoušel vařit etiopské jídlo. Velkou výhodou bylo, jak vyplývá z názvu, že součástí hotelu je hospoda v německém stylu, která vaří vlastní pivo, a to je dobré a za rozumné peníze (na rozdíl od etiopského lahvového piva, které je dost o ničem). Ale samozřejmě do hospody si může zajít kdokoli i mimo hotel, a od Harmony je to asi pět minut pěšky.

Afarensis - o kus dál než první dva hotely, je podstatně novější, modernější design, docela pěkný. Snídaně chudá, ale dobrá, oběd a večeře opět a la carte, výběr cca 10 jídel, chuťově obě jídla podstatně lepší než u Beer Garden. Je v trochu temnější čtvrti velké dopravní/autobusové křižovatky, v noci hromada lidí, aut i busů, osvětlení minimální, nebylo to tam ideál. Opět zásek ze shuttlem na letiště, kdy jsme si potvrdili čas (chtěl jsem dřív, řekli mi, že nejde), pak mi volali na pokoj o hodinu dřív, ať hned přijdu, a než jsem se sbalil a došel domů, tak mi jen řekli, že právě ujel. Dost otrava.

Ještě jsem měl bydlet ve dvou - hotel Global (vypadá, že je blíž městu, voucher z PVG) a pak Beacon (ten je naopak úplně na opačnou stranu, voucher z MNL). Tyhle dva jsme měnili na místě, jak jsem zmínil, když se personálu letiště nedařilo je kontaktovat kvůli vyslání shuttlu.

5. Letadla

Vše jsem odletěl Dreamlinery, které mají ve dvou variantách, říkejme jim nový a starý (na seatguru je jen jeden - starý). Starý má emergency řadu 28, nový 30. Místa je v nich stejně (docela dost), starý má staré hnusné zasekané IFE s nic moc mapama (nic jiného v IFE nepoužívám, takže nevím), nový má nové IFE, co má třeba NH, které se dá i ovládat jedním stiskem prstu (ne třemi postupnými stisky s dvousekundovým zpožděním v místě cca 2 cm od toho, kam chcete kliknout).

Servis na palubě průměr, jídlo se dalo, ale rozhodně nenadchne. Dezerty docela fajn. Pivo Bavaria a Habesha, víno. Tvrdý alkohol jsem tuším zahlídl, ale v letadle ho nepiju, nevím. Skvělý ananasový džus!

Boarding skoro všude busem, jen tuším 1x na ADD jetway. A jednou už jsem seděl v buse na té priority gate, když nám řekli, že letadlo přistavili do jetwaye a musíme se vrátit do terminálu, takže tak.

6. Kritika

Asi hlavně ty zmatky kolem hotelů a tranzitu mi vadily. Když už jsem letěl potřetí, věděl jsem přesně, kam jít, ale předtím jsem zbytečně zabil hromadu času. Dále mi byl po cestě PVG-ADD poškozen kufr (násilím urván zámeček, spolu s oky, kterými zavírám zip, takže teď jde zavírat fakt blbě). To samo asi není vina ET, co už ale ET vyčítám, že personál v ADD vůbec netušil, co s tím má dělat, snažil se to uhrát na "minor damage", po mém naléhání jsme to sepsali a dostal jsem referenční číslo pro řešení ve VIE, kam jsem za 15 hodin odlétal (že to bude efektivnější vyřešit tam, s čímž souhlasím). Bohužel ve VIE brzo ráno nikdo nebyl a neměl jsem čas několik hodin čekat, než otevřou přepážku, obrátil jsem se tedy pak na pražské zastoupení ET, které mi potvrdilo, že je-li letenka vystavena v ČR, tak toto řeší, dodal jsem podklady, které po mě chtěli, ale jelikož jsem neměl oficiálně sepsaný protokol, ale pouze onen papír s referenčním číslem, který prohlásili za "velice nestandardní", mám prý smůlu.

To je asi vše, třeba se to někdy bude někomu hodit.

PříspěvekNapsal: 23 pro 2017 22:31 
VIP

Nemáte někdo aktuálně platný Promo Code?

PříspěvekNapsal: 10 bře 2019 14:51 
Diskutér

Dalsia nehoda 737 MAX
som zvedava co sa zisti
https://svet.sme.sk/c/22071180/medzi-et ... l?ref=njct

PříspěvekNapsal: 11 bře 2019 13:17 
VIP

pre tych co nepostrehli
jeden z pasazierov bol Martin Hrnko z Buba s rodinou.
https://bubo.sk/

PříspěvekNapsal: 11 zář 2019 18:54 
VIP

Nemáte někdo aktuální informace, jak je to s potřebou víz při přestupu v ADD? Nebo spíš jak to bude po novém roce, pokud by se něco měnilo? Co sem pátral tak se informace vcelku liší. V lednu tam budu mět 2x přestup, 4 a 6 hodin a jde mi o to, jestli aj při enom přestupu budu moset nějaký typ víz vyřizovat, platit... Ven z letiště nepujdu zcela jistě, budu jen přestupovat na letech s Ethiopean na cestě do Tanzánie.

PříspěvekNapsal: 11 zář 2019 22:55 
VIP

Na tranzitu není třeba vízum. Předloni jsme měli 12 h tranzit a dostali jsme od Ethiopian vízum zdarma a hotel.
Nevím, jestli to už nezrušili, od té doby jsem měl v ADD už jen kratší přestupy.

PříspěvekNapsal: 12 zář 2019 02:10 
VIP

Stejná zkušenost - na krátké přestupy vízum třeba není, na dlouhé přestupy sponzoruje ET přestup (vč. hotelu a tranzitu na něj). Ale z konce roku 2017, od té doby jsem tím neletěl.

PříspěvekNapsal: 12 zář 2019 06:47 
Kolemjdoucí

Měl jsem v ADD 4h přestup min. rok a žádný víza jsem neřešil.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 261 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina